Skocz do zawartości

Podkrecanie C2D E4500 na box'owym chłodzeniu


Recommended Posts

No właśnie planuje wymiane chłodzenia boxowego na inne, ale wcześniej wolałbym się dowiedzieć czy wogole jest sens bo przy taktowaniu 2,86 błędy w orthosie raczej nie sypały sie z powodu temperatuury. Co mi po tym ze temperatuty mi sporo spadną jak komp nie bedzie stabilny

Link to post
Share on other sites

Wziąłem się za dalsze podkręcanie ale chyba trafiłem na nie najlepszy procek. Ustawiłem taktowanie FSB na 260Mhz i żeby komp chodził stabilnie musiałem ustawić napięcie na procku na 1,45V. Przy napięciu 1,425V po 20 min test Orthosem wyskakiwał błąd. Dodam ze pozostałe napięcia (RAM, FSB itd) są domyślne, może w tym tkwi problem?

 

Co do temperatur to praktycznie nie wzrosły ale to dlatego że upały się skończyły i temperatura otoczenia jest sporo niższa. Gdy znów zaczną się upały temperatura procesora może przekroczyć 70 stopni.

 

Zastanawiam się czy jest sens kupować lepsze chłodzenie, bo co mi to da, że temperatury będą kilkanaście stopni niższe skoro i tak napięcia już dużo nie podniosę?

 

Poniżej link ze screenami:

http://img20.imageshack.us/img20/8140/wyniki2.png

Link to post
Share on other sites

Oryginalne to 800Mhz. Już zaniżyłem do 780Mhz. Próbowałem przestawić szynę na 270Mhz czyli taktowanie 2970Mhz, wtedy taktowanie pamięci to 675Mhz. Ustawiłem nawet napięcie na pamięciach na +0,2 i na FSB +0,1 ale po 2 minutach testu Orthosem wyskoczył błąd.

 

Dziwne to trochę bo zazwyczaj jest chyba tak że procka nie da się już bardziej podkręcić z powodu wysokich temperatur, a u mnie problem chyba jest z napięciami lub czymś innym. Może gdybym ustawił napięcie na procku na 1,5V dało by się jeszcze trochę wyciągnąć ale nie chce ryzykować z takim napięciem.

Link to post
Share on other sites

Niczym raczej nie ryzykujesz jeżeli utrzymasz temperatury w granicach 75 stopni to spokojnie możesz dovoltować procka do 1,5V, zobacz na stronę producenta sam podaje zakres napięć od 0,85-1,5V http://ark.intel.com/Product.aspx?id=30781. Napięcia na pamięciach nie musisz podnosić jeżeli nie przekraczasz 800MHz, a nawet jeżeli przekroczysz o kilkanaście MHz to też nie powinno być problemu ewentualnie jeden krok w górę, tak jak pisałem Ci wcześniej podnieś napięcie na mostku północnym i FSB o jeden krok i sprawdź wtedy stabilność.

Link to post
Share on other sites

Podkręciłem napięcie na FSB i na mostku północnym ale nadal wywala error w Orthosie przy taktowaniu FSB 270 (Napięcia na procku puki co nie zwiększałem i jest 1,45V). Wygląda na to że tylko zmiana napięcia na procku przynosi jakiś efekt.

 

Widziałem w biosie że można zmienić też napięcie PCI-e. Tego się nie rusza przy podkręcaniu?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz przynajmniej jeden wyciągający wentyl + ten z zasilacza powinno być dobrze zresztą nie będziesz tego napięcia dużo zwiększał, możesz sprawdzić w Evereście temperaturę płyty głównej.

Ale to samo chyba masz w tym Hardware Monitor TMPIN0 chyba i temperatura wygląda w porządku sprawdź jeszcze Everestem i ewentualnie w BIOS-ie.

Link to post
Share on other sites

Zmniejszenie napięcia na CPU i zwiększenie na FSB i mostku nic nie dało. Próbowałem tez ustawić FSB na 275MHz przy napięciu na CPU na 1,34V, bo taką stabilną konfiguracje znalazłem w necie. Po tej zmianie system początkowo włączał się z domyślnymi ustawieniami a później miałem problemy z dostaniem się do biosu.

 

Chyba to koniec podkręcania, może płyta główna jest za słaba.

 

Czy zmiana parametru Preformance Enhance w Biosie ze Standard na Turbo lub Extreme ma jakieś znaczenie?

Link to post
Share on other sites

Czy zmiana parametru Preformance Enhance w Biosie ze Standard na Turbo lub Extreme ma jakieś znaczenie?

Ta opcja dotyczy pamięci więc lepiej zostawić ją na Standard i samemu ręcznie ustawić timingi, taktowanie i napięcie dla RAM-u.

A przyczyną niestabilności jest pewnie zbyt niskie napięcie jak już pisałem, możesz je jeszcze podnieść masz zapas zarówno na procesorze jak i na mostku północnym :D

Link to post
Share on other sites

Na mostku maksymalnie możesz chyba 0,3V podnieść jak i na FSB tyle samo, chyba powinno być bezpiecznie ale lepiej mieć przewiew w budzie i kontrolować temperaturę na mobo.

Timingi powinno się dać ustawić w opcji High Speed DRAM DLL Settings i wybierasz chyba Memory Timing Configuration 2 ale nie jestem pewien.

Link to post
Share on other sites

a widzisz pisałem ci o tym że najpierw trzeba sprawdzić możliwości procka czy ogranicza oc temperatury czy raczej możliwości podzespołów i wychodzi na to że to drugie...

chętnie po kombinował bym coś z tym twoim prockiem myślę że dało by rade dojść w granice 3.0

Link to post
Share on other sites

Możesz sprawdzić na niższym mnożniku pokaże Ci to czy płyta już nie wyrabia czy procek, co do napięć na mostku i FSB rusz je jeszcze do góry na +0,2V zapodaj FSB na około 290-300 a mnożnik na 9 jeżeli wyrobi wtedy wina po stronie procesora albo zbyt małego napięcia na nim do tego dochodzi ewentualny Vdrop płyty i stabilność napięć zasilacza.

Link to post
Share on other sites

Najnowsze wyniki podkręcania:

http://img687.imageshack.us/img687/3079/wynikiwn.th.png

 

Napięcie na procku 1,5V, reszta napięć domyślnie. Taktowanie RAM 810MHz. Temperatury na procku i na mobo są już dosyć sporo, chociaż i tak niższe niż przed czyszczeniem radiatorów, ale podczas upałów mogą się prawdopodobnie zbliżyć do 80 stopni. Czy takie ustawienia mogą mieć negatywny wpływ na żywotność podzespołów?

 

 

Próbowałem zmniejszyć mnożnik i sprawdzić co się wtedy stanie. Przy mnożniku 10 i FSB 275MHz komp działa stabilnie ale przy tym samym mnżniku i FSB 300MHz już nie, Nie pomaga zmiana napięć na mostku północnym i na FSB na +0,2V.

Link to post
Share on other sites

Jednak nie takie stabilne te ustawienia. Po 40 min gry w Crisis'a podczas wyłączania gry wyskoczył bluescreen i komp się zrestartował. Trochę to dziwne ze w Orthosie wszystko było ok. Podczas gry procesor na pewno nie jest tak bardzo obciążony jak podczas testu Orthosem.

Link to post
Share on other sites

a widzisz jednak się dało pójść wyżej Raku dobrze mówi popróbuj ustalić jaki max FSB ma mobo (ustaw mnożnik na 6 i podnoś szynę do póki będzie wstawał), następnie sprawdź max dla pamięci wtedy się dowiemy czy to bardziej wina płyty, ramów czy cepa...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...