Skocz do zawartości

Podkrecanie C2D E4500 na box'owym chłodzeniu


Recommended Posts

a ja proponuje zrobić inaczej...

najpierw warto by sprawdzić jaki egzemplarz ci się trafił, nie wiadomo czy będzie sens inwestować w spartana czy coś innego.

Zacznij kręcić na boxowym, oczywiście najpierw wymień pastę na jakąś lepszą niż ta fabryczna.

Obserwuj temp. jeśli nie dojdą do 75-80C w OCCT to jedziesz dalej w górę.

Dowiesz się jaki jest max twojego procka i czy bardzo się grzeje, nie wiadomo na co pozwoli twoja płyta i pamięci. Może się okazać że inwestycja w nowy schładzacz nie będzie potrzebna....

Link to post
Share on other sites

A gdzie mogę włączyć opcję EIST i automatycznie regulacji prędkości wentyla? W Biosie? Ale skoro wcześniej obroty wentylatora zmieniały się w zalezności od temperatury to chyba tepcje powinny byc włączone?

 

Teraz kolejna sprawa a mianowicie temperatura grafiki. Grafika to Galaxy 8600GT. W spoczynku ma 62 stopnie (wiatrak na 30%) a po odpaleniu 3DMark06 max temp to 99 stopni (wiatrak na 84%).

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/262911,GALAXY-8600GE--8600GT---I-nie-ma-mocnych.html

Zgodni z powyższym artykułem, karta powinna miec około 48 stopni w spoczynku i 66 w stresie. Probowałem ją wyczyścic pędzelkiem ale nie mam dostepu do radiatora. Da się to jakoś rozkrecić?

Link to post
Share on other sites

co do temperatur nie możesz się opierać na tych z artykułu który podałeś(osiągane temp. są zależne od wielu czynników (temp. otoczenia, wentylacją budy i przepływem powietrza w środku)).

Wspomniałeś wcześniej że kompa nie czyściłeś bardzo długi okres więc trzeba zrobić tak samo jak w przypadku procka (jeśli karta nie jest na gwarancji i potrafisz) odkręcamy, ostrożnie zdejmujemy, czyścimy(w miarę możliwości rozłożyć chłodzenie na czynniki pierwsze) we wszystkich zakamarkach oraz rdzeń i podstawę chłodzenia ze starej pasty i nakładamy porządną nowiutką, składamy wszystko ostrożnie a następnie testujemy i sprawdzamy temperatury :P

Link to post
Share on other sites

Nigdy czegos takiego nie robiłem wiec nie wiem czy umiem:) Jeśli chodzi o procesor to jedyne co zrobiłem to wyczyściłem radiator, bez rozkrecania czegokolwiek. Jeśli chodzi o karte to też myslałem o wyczyszczeniu radiatora, tyle że żeby sie do niego dostać muszę rozkrecic kartę. Boje się ze takich temperatur karta może długo nie wytrzymać.

Link to post
Share on other sites

Jednak udało mi się wyczyścić radiator bez rozbierania karty. Teraz temperatura w spoczynku to 53 stopnie ( wentylator na 30%) a w stresie 80 stopni ( wiatrak jedynie na 45%). Do temperatur z testu do którego linka podałem wcześniej jeszcze sporo brakuje ale jest zdecydowanie lepiej niż było. Może gdybym jednak rozebrał kartę, udałoby mi się ją lepiej wyczyścić, chociaż nie widzę żeby gdzieś była jeszcze zakurzona.

 

Przy okazji docisnąłem kabel łączący wentylator od CPU z mobo i w końcu jego obroty zaczęły się zmieniać w zależności od temp. Teraz wygląda to następująco:

 

idle 32 stopnie (1000 rpm)

stres 53 stopnie ( 1900 rpm)

Link to post
Share on other sites

No dobra wiec chyba można brać się za podkręcanie. Nigdy tego nie robiłem więc czy ktoś mógłby mi trochę podpowiedzieć jak się za to zabrać? Czyli jakim programem, i co mam zmieniać(FSB czy mnożnik), o ile mam zmieniać. Czytałem tez że wraz ze zmianą FSB należy zmniejszać taktowanie RAM. O ile powinienem zmniejszyć to taktowanie i jak to robić, w Biosie czy jakoś inaczej? No i przy jakiej temperaturze procka powinienem przestać?

Link to post
Share on other sites

Podaj dokładną konfiguracje zestawu albo uzupełnij profil wtedy będzie łatwiej coś doradzić. :D E4500 podstawowa szynę ma 200MHz więc jeżeli ustawisz mnożnik pamięci na 1:2 a posiadasz pamięci przynajmniej 667 MHz nie masz się co martwić o obniżanie ich taktowania bo możesz pojechać z FSB do 350MHz co najmniej, o ile da Ci tyle płyta, ale pozostawiając standardowy mnożnik dla procka czyli 11 to daje 3,85GHz więc nie masz się co martwić o pamięci bo do tego to musiałbyś zapodać dla procka jakieś 1,8V i sądzę że za długo byś na nim nie podziałał, o ile w ogóle by wstał :wariat: Ogólne zasady: FSB w górę napięcie na procku też w okolice 1,5V, temperatura max dla cepa w okolicach 75 stopni w razie potrzeby trochę więcej napięcia dla mostka północnego. Myślę, że około 2,8-2,9GHz (na napięciu około 1,4V) mógłbyś wyciągnąć na tym boxie, ale obroty wtedy daj na maxa.

Link to post
Share on other sites

OK uzupełniłem profil. Nie chciał bym za bardzo bawić się z napięciem, z tego co się orientuję da się chyba trochę podkręcić bez jego zmieniania? Jak mogę obroty na wentylatorze dać na maxa? One chyba same się zwiększają w zależności od temp.

 

Więc od czego zacząć? Mam ściągnąć jakiś program i zwiększać FSB i sprawdzać czy proc się nie przegrzewa?

Link to post
Share on other sites

Hmm dziwne jakoś w Twoim profilu nie ma zdefiniowanego żadnego zestawu więc nie wiem może napisz tu w temacie jaka płyta i jakie pamięci. Obroty wentyla możesz przestawić w BIOS-ie lub ewentualnie w jakimś programie od producenta płyty głównej. Podkręcanie też z poziomu BIOS-u, a co do napięć nie masz się co stresować do 1,5V Intel gwarantuje stabilną pracę, ale na boxie nie będzie Ci potrzebne aż tak wysokie napięcie. Programy to np RealTemp do monitorowania temperatury i do tego np OCCT do sprawdzania stabilności procka.

Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście coś spierdzieliłem przy definiowaniu zestawu, już poprawiłem i jest ok. Moja płyta to Gigabyte GA-P31-DS3L a pamieć to Kingston DDR-2 800.

 

Co się stanie jak zmienię FSB bez zmiany napięcia? W jakiś sposób mam zmieniać napięcie? Od razu na 1,5V?

 

A orthos i np Everest może być?

 

I jeszcze pytanie odnośnie wiatraka. Skoro on teraz automatycznie ustawia swoje obroty to chyba przy maks. temperaturach osiągnie maks obroty i chyba nie ma sensu tego w biosie ruszać? I nie za bardzo widzę w BIOSie możliwość regulacji obrotów wiatraka

Link to post
Share on other sites

Tak samemu dostraja sobie obroty wentylatora.

 

Nie próbuj zmieniać FSB bez zmiany napięcia (testując np Prime95) jeżeli komp już nie wstanie lub będzie błąd (blue screen) to napięcie "o jedno oczko wyżej" i testujesz jeszcze raz. Nie przekraczaj napięcia 1,4V

Link to post
Share on other sites

CPU Smart FAN Control na Disabled i wtedy wentyl powinien chodzić na max obrotach, ale jak chcesz możesz zostawić na PWM żeby sam kontrolował obroty.

Podam Ci ustawienia na 2,75GHz zobaczysz ja z temperaturami:

 

CPU Clock Ratio [11X]

CPU Host Clock Control [Enabled]

CPU Host Frequency [250]

PCI Express Frequency [100]

System Memory Multiplier [Auto]

System Memory Multiplier ustaw tak aby wartość taktowania pamięci Memory Frequency poniżej była jak najbliższa 800 MHz

Możesz też ustawić samemu timingi pamięci podane przez producenta wchodząc w opcję:

High Speed DRAM DLL Settings

 

Teraz napięcia:

System Voltage Control [Manual]

DDR2 OverVoltage Control tu musisz sprawdzić ile zaleca producent dla Twoich pamięci standardowo dla DDR2 bodajże [1,9V]

FSB OverVoltage Control [Auto] na początek zostaw na Auto gdyby system nie wstał podniesiesz z oczko do góry z opcji Auto.

CPU Voltage Control będziesz miał ustawione na [Normal] ustaw na sztywno napięcie w okolicach: [1,4V]

F10 i Enter

Gdyby system nie wstał kombinuj z podnoszeniem napięcia na FSB i CPU podnosząc je o jeden krok wyżej dla procka nie przekraczaj 1,5 V a dla FSB niestety nie wiem jaki masz zakres ale sądzę że coś w okolicach 1,3 V.

 

Jak system wstanie to OCCT na wysoki Priorytet test na jakieś 30 min co najmniej i kontrola temperatur do 75~80 stopni jeszcze OK dalej już na własne ryzyko :P

Link to post
Share on other sites

Test robiłeś na wysokim priorytecie? Daj screena jak możesz. Czyli spokojnie możesz jeszcze lekko podnieść FSB myślę, że na napięciu 1,4V powinien pójść jeszcze na FSB 260MHz i wtedy pamięci ustaw na 780MHz, można je podbić powyżej 800 MHz, ale proponowałbym wtedy już napięcie dla nich jedno oczko wyżej. Wiele nie zyskasz na wydajności ale zawsze coś :P

Link to post
Share on other sites

Po zmianie FSB na 260 komp zachowuje się niestabilnie. Orthos od razu wywala błędy.

 

Mierzyłem także czas ładowania się windowsa, zaczynając od ekranu wyboru systemu ( bo mam zainstalowane 3) aż do pokazania się pulpitu i wyniki są następujące:

2200Mhz - 30 sek

2750Mhz - 24 sek

2860Mhz - 27 sek

 

czyli przy najwyższym taktowaniu zaczyna coś się chyba złego dziać.

Link to post
Share on other sites

Najprawdopodobniej za niskie napięcie na mostku półnonym (MCH OverVoltage Control), FSB lub na procesorze możesz podbić je o jeden krok wyżej i sprawdzić jak to wpłynie na stabilność jednak przy zwiększaniu napięcia na mostku północnym przydałby się dobry przewiew w budzie. MCH powinno być ustawione w granicach 1,25V (chyba stock tyle wynosi) do 1,3V w pełni bezpiecznie a nawet wyżej na początek możesz spróbować takich wartości ;) Sprawdzaj po kolei najpierw podnieś samo FSB, później sam pracesor, a na końcu mostek jeżeli to nie da rady wszystko na raz o jeden kroczek w górę ;)

Link to post
Share on other sites

Na razie sobie daruje. Nie będę kręcił proca na maxa, niech mu zostanie jakiś limit. Bo nie chciałbym żeby mi się coś spaliło. Jak kiedyś kupie nowego kompa to może wtedy zobaczę ile dam radę z tego wyciągnąć.

 

Zrobiłem screeny z Orthosem i temperaturami przy taktowaniu 2750MHz.

http://img691.imageshack.us/img691/9820/wynikg.th.png

 

Czy Athlona XP 2800+ 2083 MHz da się trochę podkręcić? Jakie taktowanie można uzyskać na boxowym chłodzeniu i do jakich temperatur można go kręcić?

Link to post
Share on other sites

Ok skoro wolisz mieć zapas to luz ;) ale przynajmniej już będziesz wiedział jak to się robi ;)

Co do AMD to nigdy nie bawiłem się w kręcenie czegoś od nich, ale jeżeli masz płytę która pozwala na zmianę taktowania i napięć to się na pewno da. Gdzie leży kres możliwości chłodzenia boxowego dla tego procka to nie mam pojęcia, musiałbyś sam sprawdzić. Sprawdź na stronie producenta jakie podaje max temperatury dla procka (do tego można + 5-10 stopni dodać w przypadku już poważniejszego OC) i podnosić taktowanie do tej temperatury z nadzieją, że będzie stabilny. :tajniak:

Link to post
Share on other sites

Poczytałem dzis trochę o podkrecaniu c2d e4500, i ludzie osiągaja nawet 3GHz bez podnoszenia napięcia. W takim razie może to nie zbyt małe napięcie powodowało niestabilna prace komputera przy taktowaniu 2,86GHz?

 

Wieczorem zmniejsze napiecie na procku na domyślne i zobaczę czy przy aktualnym taktowaniu 2,75Ghz komputer będzie pracował stabilnie. Spowodowało by to dodatkowo obniżenie temperatury jeśli się nie myle?

Link to post
Share on other sites

ja ci powiem tak ja na p31 max stabilne 3.35 teraz nie mogę przekroczyć 3.21 max ile wstawał to 3.41 ...

wiesz nie możesz się kierować całkowicie tym co inni wydusili bo wiesz każda sztuka jest inna, dużo zależy również od płyty, chipsetu na niej, ramu, zasilacza i oczywiście skilla sam zobacz na Benchicie ile da się osiągnąć gdy wszystkie te parametry zostaną zgrane ;)

 

sam chętnie bym coś więcej wydusił na lepszej płycie, pamięciach i oczywiście czymś znacznie wydajniejszym niż intelowski boxowski schładzacz ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...