Skocz do zawartości

Podkrecanie C2D E4500 na box'owym chłodzeniu


Recommended Posts

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad podkręceniem procka. Nigdy tego nie robiłem wiec poczytałem trochę forum, i dowiedziałem się ze w trakcie overclockingu należy kontrolować temperaturę procka w pełnym obciążeniu i nie powinna ona przekraczać znacząco 70 stopni. Odpaliłem więc orthosa a temperatury odczytywałem w tym czasie w Everescie, i trochę się zdziwiłem jak po 40 min testu, temperatura na rdzeniach dochodziła do 72 stopni (wentylator około 2750 RPM). Dodam ze normalnie podczas normalnej pracy temperatura na rdzeniach to około 45 stopni (wentylator około 1750 RPM). Czy to znaczy ze na tym chłodzeniu nie da rady w ogóle kręcić tego procka? Czy może to normalne, i jak zwiększę mu taktowanie to wentylator jeszcze bardziej przyspieszy i będzie nadal utrzymywał jego temperaturę na poziomie 70 stopni?

Link to post
Share on other sites

Przeglądałem forum i w temacie "Podkręcanie procesorów! Jaki masz wynik?" na 41 stronie, ktos podkręcil Intel Core 2 Duo E4400 do 2,8 GHz na boxowym chłodzeniu, czyli o 40%. Dlaczego w takim razie u mnie podkrecenie nie jest możliwe, a procek na standardowych ustawieniach tak bardzo się grzeje?

 

Komputer znajduje sie w normalnym biurku pod komputer, czyli jest obudowany do około. Co prawda z tyłu nie ma półki ale między biurkiem a ścianą jest tylko kilka centymetrów. Napewno ma to wpływ na gorsza wentylację no ale bez przesady.

Link to post
Share on other sites

70'C na standardowych taktowaniach?!

Coś jest nie tak z chłodzeniem. Przeczyść komputer z kurzu, sprawdź czy cooler dobrze przylega do procesora. Może wypaliła się pasta termoprzewodząca, wtedy trzeba zdjąć cooler, przesmarować jakąś dobrą pastą (AS 5, STG-1/2, MX-2) i solidnie przymocować radiator.

O podkręcaniu na razie zapomnij.

Link to post
Share on other sites

A wiesz, jeżeli chcesz wysoko przetaktować, pochwalić się i wyłączyć to zrób to jak komputer jest zimny tzn zaraz po włączeniu.Ja na swoim quadzie i zimnym komputerze osiągnąłem 3,7GHz a na "nagrzanym" zrobienie 3dsmarka jest już nie możliwe.Z resztą każdy procesor jest inny, jeden podkręca się lepiej drugi gorzej :/

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Zastanawiam się nad zakupem coolera na procesor. Myślałem nad czymś takim: http://www.proline.pl/sklep.php?p=AC+FREEZER+7+PRO+R2

 

Czy może w tej cenie dostane jakiś lepszy cooler? A może warto kupić jakiś używany z allegro? Czy w ogóle jest sens bawić się w coś takiego i jakie sensowne taktowanie mógłbym osiągnąć z takim chłodzeniem?

 

 

A drugie pytanie, to jaka grafika byłaby optymalna dla tak podkręconego procesora, i żeby zasilacz Chieftec 450W dał sobie radę z taką konfiguracja? Obecnie mam 8600GT i przydałoby się coś mocniejszego.

Link to post
Share on other sites

Mam tego proca z boxowym chłodzeniem i pastą Zalman STG 2. Na max obciążeniu mam temperaturę ~57*C (test OCCT, 1400rpm, niekręcony). Jak chcesz podkręcić to tak jak wyżej kolega radzę kupić sobie Spartana, jest tani i wydajny, możesz też wymienić pastę.

 

Test: http://pcfoster.pl/artykul/silentiumpc- ... 440-1.html

 

Sklep: http://www.esc.pl/product_info.php?manu ... s_id=26716 69zł

Link to post
Share on other sites

To chyba rzeczywiście spróbuje tam wszystko przeczyścić bo komp ma 2,5 roku i chyba jeszcze nigdy go nie czyściłem. Bo skoro Zuberos na max obciażeniu ma 57 stopni i to przy 1400 rpm a ja przy 2750rpm mam ponad 70 to cos jest nie tak, chociaż nie wierze ze kurz może mieć aż tak wielkie znaczenie.

Link to post
Share on other sites

ja pierw z kurzu , zdiołem wszystkie wentylatory oczyściłem posmarowałem pasta procka i temp procka była gdzieś 55 -60 maks w stresie

 

 

pozdrawiam :(

 

 

tylko że jak wszystko to zrobiłeś i masz takie same czyli te 70 w zwysz stopnie to może żle chłodzenie zamontowane lub za słabe chłodzenie

Link to post
Share on other sites

Wyczyściłem kompa no i się zdziwiłem :rudolph:

 

Poniżej małe porównanie:

 

idle:

przed 45 stopni (1750rpm)

teraz 30 stopni (790rpm)

 

stres(po 15min z włączonym orthosem):

przed 72 stopnie (2750rpm)

teraz 58 stopni (790rpm)

 

Jedyne co mnie dziwi, to to, ze w stresie i w idle obroty wiatraka na procku są prawie identyczne. Czy wynika to z tego że w stresie wiatrak nie musi kręcić się szybciej bo temperatura jest ok, czy może podczas czyszczenia poluzował się jakiś kabelek odpowiedzialny ze kontrolowanie obrotów wiatraka(nie wiem czy to w ogóle możliwe)?

Link to post
Share on other sites

Jeśli mieszka w gdańsku to może opłaca się brać z esc.pl, ale jeśli nie mieszka tam, a w jego mieście jest KT to niech bierz właśnie z niego. Zaoszczędzi na przesyłkach http://www.komputronik.pl/index.php/sea ... ategory/1/ 5zł drożej. Co do prędkości wentylatora na box'ie włącz opcję EIST i automatycznie regulacji prędkości wentyla (zapomniałem jak to się nazywa)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...