Skocz do zawartości

nowy komputer: co lepiej wybrać Haswell czy Ivy Bridge


Recommended Posts

Witam wszystkich

Jak w temacie kupuje nowy zestaw i mam mały dylemat na co postawić Haswell czy Ivy Bridge.

Co wybrać na nową architekturę Haswell czy dobry sprawdzony Ivy Bridge?

W skład zestawu ma chodzić:

1. Buda przewiewna i bez udziwnień

2. Procesor z góry stawiam i5

3. Płyta.

4. Pamięć RAM 8GB

5. Zasilacz

 

Koszt nie więcej niż 2500zł

Ceny między Haswell, a Ivy Bridge nie są zbyt duże wiec nie ma problemu, ale czy jest sens ?

Moim przypadku jak przechodzę  z C2D E6550 jest mi obojętnie bo skok wydajności będzie ogromny. co myślicie warto inwestować w Haswell

 

Dysków, DVD i karty graficznej nie uwzględniam bo przenoszę ze starego jeszcze pociągną, co do samej karty posiadam geforce 250 GTS nie jest szczytem możliwości ale na inna mnie narzazie niestarć.  W przyszłości planuje dokupić geforce 660GTX lub nieco lepsza wiec prosił bym odpowiedni zasilacz

 

Do czego ma służyć?

 

Gry, obróbka zdjęć w Photoshopie,  Filmy HD, muza  

 

Starego trupa przeznaczam dla rodziców i tu proszę o wybór karty graficznej PC-E taniej i do podstawowych zadań Internet, czasem film hd, pasjans :)

 

Pozdrawiam Michał (fredii)

 

 

Link to post
Share on other sites

Jeśli liczysz każde powiedzmy 50zł to myślę że na Ivy możesz lepiej wyjść. Może ceny procków są podobne, ale wydaje mi się że pod Ivy w tej samej cenie dostaniesz lepszą jakościowo płytę główną. A Haswelle też mają pastę pod IHS, gdyby były lutowane to radziłbym wziąść Haswella. Ogólnie MOIM zdaniem nie warto dopłacać za 5-9% wydajności. Znalazłem dziś półroczny i5 3570k za 730zł (niestety aukcja już się zakończyła) z dowodem zakupu.

 

Moja prop

Proc I5 3570k - ok. 750/ 874 (używany/ Nowy)

Płytka np. MSI Z77 g43 - 337zł

Obudowa - np Cooler Master 690 II Lite Veras - 305zł

Zasilacz np. Seasonic M12II Bronze 650W -431zł możesz kupić mniejszy, ale pewnie sprzętu dołożysz to mocy więcej się przyda, a na pewno warto zainwestować w lepszy markowy zasilacz, szczególnie że ten I5 można fajnie podkręcić, a po dołożeniu karty np 670GTX prądożerność wzrośnie

RAM Kingston HyperX DDR 3 2x4GB 1600 XMP Cl9 - 259

 

Całość ok. 2206 za resztę zakup dobre chłodzenie CPU a BOX'owe wy......l :) ( np Macho II)

Edytowane przez remi.88
Link to post
Share on other sites

Po co zasilacz za ponad 400zł?

Wystarczyłby BeQuiet L8 CM 630W .

W saturionie jest obudowa Fractal Design Arc Midi R2 za 360 zł i jeśli Ci pasuję wyglądowo to możesz ją brać bo to naprawde solidny kawał blachy.

Jak dla mnie Haswell by był ciekawą opcją gdyby płyty pod 1150 były tańsze bo odpowiednik numerowy pod ivy jest od 100-200zł tańszy, a pomiędzy prockami dużej róznicy cenowej nie ma(zresztą wydajnościowej też).

Edytowane przez venedet
Link to post
Share on other sites

Procesor: Intel Core i5-3570K /3.4GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ 879 zł
Chłodzenie: Zalman CNPS10X Performa 130 zł
Płyta główna: MSI Z77A-G45 /intel Z77, LGA 1155/ 415 zł
Pamięć RAM: Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix 220 zł
Obudowa: Corsair Carbide Series 300R (black) 269 zł
Zasilacz: Corsair Gaming Series GS600W 80+ 600W 299 zł
Suma:
2212 zł brutto ESC.pl

Procesor z odblokowanym mnożnikiem, przyda się na przyszłość
Chłodzenie niedrogie i wydajne, tańsza alternetywa to SilentimPC Fortis
Płyta głółwna bardzo stabilna i prosta w obsłudze, ma wszystko co potrzebne do O/C i jeszcze więcj. Pewnym mankamentem jest brak Offesetu dla napięcia procesora, choć nie jest to duży problem bo procesor w idle powbiera niewiele więcej prądu.
Obudowa, bardzo przestronna i w tej cenie ciężko będzie ci znależć coś lepszego, mały minus za ciężko schodzące boczki, ale to nie jest wielki problem. Obudowa ma mase miejsca na kable, długie karty graficzne i świetnie wygląda :)
Zasilacz to bardzo solidna jednostka, wystarczył by słabszy, ale w przyszłości może pokusiesz sie o mocna grafike, a wtedy wiecej watów sie przyda. Trzeba też pamiętać ze zasilacze osiagaja nawyzszą sprawność gdy sa obciążone na około 50-60%.

 

Zapomniałem dodać dlaczego lepiej starsza podstawka:

- Ivy (paradoksalnie) jest chłodniejszy 

- Ivy jest tańszy CPU+MOBO

- Ivy niewiele ustepje wydajnością Haswellowi

- Ivy ławiej się podkręca

- Ivy staczy na najbliże 3 latka ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Procesor: Intel Core i5-3570K /3.4GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ 879 zł

Chłodzenie: Zalman CNPS10X Performa 130 zł

Płyta główna: MSI Z77A-G45 /intel Z77, LGA 1155/ 415 zł

Pamięć RAM: Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix 220 zł

Obudowa: Corsair Carbide Series 300R (black) 269 zł

Zasilacz: Corsair Gaming Series GS600W 80+ 600W 299 zł

Suma:

2212 zł brutto ESC.pl

 

Procesor z odblokowanym mnożnikiem, przyda się na przyszłość

Chłodzenie niedrogie i wydajne, tańsza alternetywa to SilentimPC Fortis

Płyta głółwna bardzo stabilna i prosta w obsłudze, ma wszystko co potrzebne do O/C i jeszcze więcj. Pewnym mankamentem jest brak Offesetu dla napięcia procesora, choć nie jest to duży problem bo procesor w idle powbiera niewiele więcej prądu.

Obudowa, bardzo przestronna i w tej cenie ciężko będzie ci znależć coś lepszego, mały minus za ciężko schodzące boczki, ale to nie jest wielki problem. Obudowa ma mase miejsca na kable, długie karty graficzne i świetnie wygląda :)

Zasilacz to bardzo solidna jednostka, wystarczył by słabszy, ale w przyszłości może pokusiesz sie o mocna grafike, a wtedy wiecej watów sie przyda. Trzeba też pamiętać ze zasilacze osiagaja nawyzszą sprawność gdy sa obciążone na około 50-60%.

 

Zapomniałem dodać dlaczego lepiej starsza podstawka:

- Ivy (paradoksalnie) jest chłodniejszy 

- Ivy jest tańszy CPU+MOBO

- Ivy niewiele ustepje wydajnością Haswellowi

- Ivy ławiej się podkręca

- Ivy staczy na najbliże 3 latka ;)

zapomniałeś dodać,że po podkręceniu Ivy starczy na najbliższe 5/może nawet 6 lat :)

Link to post
Share on other sites

Up@

Nie pisz bzdur.

Nikt nie wie na ile starczy procesor bo tego się nie da przewidzeć, więc przestań wprowadzać ludzi w błąd pisząc że starczy na 5-6 lat .

Nie wiadomo czy starczy na 2 lata ,a wy się bawicie we wróżby.

Kupując komputer dobiera się podzespoły najopłacalniejsze w danym segmencie cenowym i przewidywanie na ilę komputer starczy mija się z celem ponieważ elektronika się ciągle rozwija , a komputer kupuję się na teraz , nie na później.:-)

Edytowane przez venedet
Link to post
Share on other sites

Nie zmienia to faktu, że jeśli nie wprowadzą, a nie wprowadzą w ciągu najbliższych 5-6 lat grafenu, to wzrost wydajności będzie mniejszy, niż w poprzedni 5-6 latach, bo nie można w nieskończoność "zbijać" proces litofraficzny. Podobno można zejść do kilku nm co oznacza, że obecny przeskok, który będzie przy odświeżonych Haswellach na 14nm będzie prawdopodobnie przedostatni.

Potem już nie będzie "tak łatwo" spadać prądożerność.

Podkręcony IB na 4,5GHz na 3 lata najwyższych detali na pewno wystarczy (chyba nikt nie powie, że nowa generacja w jakiśtam sposób wpłynie na rozwój sprzętu), potem byłoby dobrze mieć 5GHz. Ale to też takie puste gadanie. W każdym razie, bardziej logiczne jest branie "przyszłościowego" proca teraz, niż np. w 2007 roku.

Link to post
Share on other sites

ja kupując PHenoma II x4 955 zakładałem, że podziałam na nim ze 3-4 lata i sie nie pomyliłem bo starczał do wszystkiego przez prawie 4 lata i nadal by starczał tylko dostałem prezent i przesiadłem sie na intela ;)

 

Gdyby nie to kupił bym do niego jakąś grafe pokroju GTX 660Ti lub HD 7870 i pewnie posiedział bym na tym kompie kolejny roka może dwa. 

 

W dzisiejszych czasach sprzęt nie rozwija się już tak dynamicznie jak choćby 8-10 lat temu gdzie co 6 miesięcy wychodziło coś nowego i lepszego. Teraz nowe konsole znów zahamują rozwój sprzętu dla domowego użytkownika bo po co się wysilać skoro i tak wszystko śmiga :P

Link to post
Share on other sites

Ja miesiąc temu kupiłem takie cus:

i5 3570k
Aerocool PGS STRIKE-X GT

Chieftec APS-650c

msi z77a g45

dyst barracuda 1TB

8Gb RAM Kingston HyperX

i tydzień temu dokupiłem do tego MSI GTX  660
narazie procka nie podkręcam ze względu na boxowe chłodzenie ale niedługo je wymienie i zamierzam jakies 4,5GH wycisnąć
Komp spisuje sie świetnie w najnowszych tytułach wiec mogę Ci cos takiego polecić. Obudowa chociaż sporo plastiku to bardzo ładnie wygląda dzięki podświetleniu.
Za kompa bez grafiki zapłaciłem 2470 zł
Za grafike 750 zł z przesyłką.
Proszę również o opinie co sądzicie o tym zestawie(mi pasuje). Czy dałem plame czy jest ok.

Link to post
Share on other sites

planowana konfiguracja co o tym myślicie

 

Procesor Intel Core i5-3570K

Obudowa SilentiumPC Regnum L50 Pure Black

Zasilacz OCZ ZS Series 650W, 80 Plus Bronze

Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz

Płyta główna Asus P8Z77-V Intel Z77

 

I grafa do starego kompa dla rodziców podstawowe czynności Internet film pasjans

Karta graficzna Asus GeForce CUDA GF210

Link to post
Share on other sites

Pomyśl nad MOBO bo to praktycznie najważniejszy element rozważ MSI z77a g45, asrock z seri extreme4 albo tego asusa co podałeś, nie wiem czy to ważne ale w MSI nie można przydzielić więcej pamięci do zintegrowanej karty graficznej niż 256mega, teoretycznie nie ma to dużego znaczenia i jakoś nie wpływa na wydajność tej grafiki ale w moim przypadku akurat miało to znaczenie i na dzień dzisiejszy brał bym as rocka extreme 4, chociaż MSI to bardzo dobra i stabilna płytka. procesor mam ten sam co podałes i jest bardzo dobry, nie krecilem go jeszcze bo nawet nie ma potrzeby, za jakis czas wymienie cooler i wtedy go podkręce, wiem tylko żę praktycznie nie ma negatywych opinie na jego temat.



Jeszcze jedno słowo na temat obudowy ja mam

http://www.aerocool.com.tw/strike-x/chassis/258.html

i teraz moge powiedziec ze jest bardzo przewiewna a co do wyglądu to podświetlane wentylatory dają efekt, nie wiem czy wogóle zwracasz na to uwage ja np tak, bo skoro już płacić około 300 zl za bude to niech to jakoś wygląda, a co do tej silentium no to bez urazy może jest przewiewna ale jeśli chodzi o wygląd no to sam rozumiesz. Poczytaj sobie o tej co napisałem dużo sie nie rózni od silentium a jest wiele ladniejsza.

Link to post
Share on other sites

 

 

ja kupując PHenoma II x4 955 zakładałem, że podziałam na nim ze 3-4 lata i sie nie pomyliłem bo starczał do wszystkiego przez prawie 4 lata i nadal by starczał tylko dostałem prezent i przesiadłem sie na intela ;)

I ten cytat powinien się pojawiać automatycznie, kiedy ktoś w jednym zdaniu użyje liczby "1150" i słów "przyszłościowa platforma".

Procesor na 4GHz spokojnie starczy na rok/dwa maksymalnych detali, dopóki nie wyjdzie nowa gra Cryteka z jeszcze lepszą trawą :rotfl:

Potem idzie podkręcanie na 4,5, a po bawieniu się na 5GHz i mamy spokoj z mobo i procesorem na długo (lub do następnego Crysis'a).

Link to post
Share on other sites
I grafa do starego kompa dla rodziców podstawowe czynności Internet film pasjans Karta graficzna Asus GeForce CUDA GF210

 

 

Na twoim miejscu kupił bym sobie nową a rodzicom oddał stary komp, wydawanie 150-200 zł na grafike do neta mija się z celem.

Później i tak będziesz musiał dołożyć sporo do nowej grafiki, a z kupnem tej dla rodziców całość wyjdzie dużo drożej.

Link to post
Share on other sites

tak mm zamiar stary komp dla rodziców, a ten zestaw wyżej jest dla mnie bez grafy na razie pozostanę przy Nvidia geforce 250GTS z czasem wymienię na nowszą, a do starego potrzebuje nową grafe 



 

 

Jeszcze jedno słowo na temat obudowy ja mam http://www.aerocool....hassis/258.html i teraz moge powiedziec ze jest bardzo przewiewna a co do wyglądu to podświetlane wentylatory dają efekt

co do twojej obudowy wentyle podświetlane są na końcu mojej listy nie używam podświetlanych i mi się nie podobają a co do samej obudowy to przepraszam jeśli urażę twój punkt estetyki ale jest beznadzieja

 

a co do grafiki z integrowanej w  i5 3570k mogło jej by nie być

Link to post
Share on other sites

Zintegrowana grafika to bardzo dobra rzecz jeżeli uzywasz kompa do rycia po internecie i sluchania muzyki czy ogladania filmów. Nie musisz kupywać specjalnie jakiejs slabej grafiki za która zaplacisz okolo 150 zł
Co do obudowy to jest już kwestia gustu ale ten test nie wydaje mi się wiarygodny ponieważ żaden z podanych problemów w moim przypadku nie wystąpił, no fakt brak filtrów ale producent nie podaje żeby je dołanczał, no co do plastiku to tutaj sie zgodze ze mogł by być lepszy. Musiałeś trafić na felerny model bo u mnie tego typu rzeczy nie bylo, co do miejsca to moja grafika ma 24 cm długości i jakoś nic ze sobą nie koliduje. Fakt mam jeden dysk twardy ale miejsca na dyski to tam jest masa wiec ta wada jest dość mocno przesadzona.

Link to post
Share on other sites

Zintegrowana grafika to bardzo dobra rzecz jeżeli uzywasz kompa do rycia po internecie i sluchania muzyki czy ogladania filmów. Nie musisz kupywać specjalnie jakiejs slabej grafiki za która zaplacisz okolo 150 zł

Co do obudowy to jest już kwestia gustu ale ten test nie wydaje mi się wiarygodny ponieważ żaden z podanych problemów w moim przypadku nie wystąpił, no fakt brak filtrów ale producent nie podaje żeby je dołanczał, no co do plastiku to tutaj sie zgodze ze mogł by być lepszy. Musiałeś trafić na felerny model bo u mnie tego typu rzeczy nie bylo, co do miejsca to moja grafika ma 24 cm długości i jakoś nic ze sobą nie koliduje. Fakt mam jeden dysk twardy ale miejsca na dyski to tam jest masa wiec ta wada jest dość mocno przesadzona.

Chyba chłopie słabo czytałeś tą reckę, albo zatrzymałeś sie tylko na podsumowaniu!?

 

Proponuje obejrzeć fotki z montażu

http://www.benchmark.pl/uploads/image/mobo5.pngJeśli wg ciebie to jest duzo miejsca na dyski to ja jestem święty :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...