Skocz do zawartości

Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rexlu,

Recommended Posts

  • 2 tygodnie później...

Moze ktos jakiegos linka podrzucic gdzie jakis pro grafik np. w PS robi cuda?? :D

 

na youtube jest od zaj**** takich filmikow typu "jak zrobic pro fotomontasz" gdzie typek tylko np. zmienia chmury i robi deszcz,

a ja bym chcial zobaczyc takie przerobienie ze az mi slinka pocieknie :rotfl:

 

jak bylem z klasa licea zwiedzac to w jednym byl profil "projektant reklamy" czy jakos tak i w pracowni puscili filmik na yt trwajacy ponad godzine i tam gosciu przerabial jakis lodowiec, ale robil to tak zaje****** ze nie chcialem z tamtad isc ^^

Prosze o link!!! :cry::D

Link to post
Share on other sites

 Praca grafika jest cudowna i super, do póki nie pójdziesz do agencji która potrzebuje to czym się nie zajmujesz. 

Jeżeli zajmujesz się na co dzień interface stron czy designem/brandingiem, to nagle dowiesz się że np naklejki na samochód czy inne podobne to najgorsze gó*no jakie możesz robić. Jeżeli zajmujesz się webdesem a pójdziesz na DTP to praca po prostu staje się męczarnią. Co innego jak dadzą ci na pierwsze dni plakaty itd ( chciałbym tak ) ale w innym po prostu nie skończy się inaczej jak tym że sam odejdziesz lub cię wywalą.

 

Praca grafika jest ciężka też w domu ( jako freelancer ), dużo papierkowej roboty. Jeżeli założysz firmę to przez pierwsze 2 lata masz do zapłat 230 + tam jest ok 400 zł więc w sumie 630, jeżeli przekroczysz 2 lata ładujesz się od razu w duży ZUS gdzie potrafi cię zjeść na śniadanie jak nie masz 5k dochodu. 

 

Umowa o dzieło też jest zła bo jeżeli ktoś Ci nie opłaci pit-8 to ty potem musisz zwracać koszty, a jak bd takich 20 zwrotów to się skarbówka przypierdzieli że nie wydajesz rachunków o dzieło. Co innego jak robisz to w mieście a nie przez internet, w tedy sam możesz wszystkiego dopilnować bo do kogoś takiego zajedziesz.

 

Dodatkowo nie zapominaj o tym że koszt programów to minimum 1500 zł jeżeli się dalej kreujesz i uczysz. Mianowicie 1000 zł komercyjny ps cs 6 w wersji edu + 500 zł win 7/8. 

 

Więc na początku nawet jak masz portfolio to nikt ci nie obiecuje że będziesz miał zleceń a zleceń. Dla czego ? Ponieważ na forach w internecie, proponują gdzie nie gdzie takie ceny za wykonanie strony graficznej, że po prostu to powoli się robi nie opłacalne. 

 

A teraz w sumie moje marzenie. Jeżeli udało by Ci się wybić z tej całej piramidy na sam szczyt, po czym dostać do agencji interaktywnej zajmującą się tym w czym ty najlepiej się czujesz ( bo grafika to nie tylko projekt ale również przygotowanie do druku, znajomość kolportera itd. ) to pracę na start znajdziesz za max na  1500-1700 zł. Po 2 - 3 latach pracy będziesz mógł się ubiegać o więcej. 

 

A teraz przedstawię Ci realia na których możesz na prawdę zarobić. Mianowicie grafika jako zarobek w POLSCE ( tak mówie w polsce bo jeżeli działasz na freelance.com to masz w uj kasy tylko język + podatki i załatwiania papierkowego ) to nie duży zarobek. Osobiście jak bym się cofną 7 lat wstecz jak wybrałem grafikę zamiast kodowania ( kodowanie odstawiłem ) to zmienił bym decyzję. Aktualnie programista zarabia jedną z najwyższych stawek ( na start 2700 po 2-3 latach do 15k spokojnie można mieć ) i może cieszyć się życiem po pracy. 

 

Czy mówię prawdę czy nie, z jednej strony Panowie wyżej mają rację z drugiej nie. Grafika jest oblegana aż za bardzo przez pseudo grafików, którzy myślą że coś umieją ale tak na prawdę nie robią nic z innowacji twórczej. Ja każdy projekt muszę sobie narysować abym wiedział gdzie co i jak jest poukładane. A pseudo grafik zrobi to co ty na 4x mniejszym poziomie i 5 x mniej kasy za to weźmie. Co to powoduje ?? Ludzie z takich portalów jak zlecenia przez net czy oferia czy innych for webdes ( jak freelancer ) biorą pseudo amatorów ponieważ wszystko chcą jak najtaniej. Owszem zdarzają się zlecenia większe i mniejsze. Ale ciężko jest i w sumie sam mam ten lęk że ktoś nie opłaci pitu a ja potem bd musiał tłumaczyć się skarbówce ... 

No i w sumie jak na razie dopiero zacząłem swoją przygodę z freelancingiem, więc że tak powiem to co zarobiłem w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy poszło na same programy , jeszcze muszę zarobić na drugi komputer ;p

Edytowane przez Jozio
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...