Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Legalnośc systemu operacyjnego Windows

system winda windows operacyjny legalny legalność licencja klucz service pack kopia

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

#1 Headzik

Headzik
 • Nowicjusz

 • 1 postów

Napisano 29 maj 2013 - 12:35

Witam. W internecie można napotkać wiele wersji systemów z rodziny Windows. Można znaleźć m.in. windy ze zintegrowanymi  aktualizacjami, począwszy od ostatniego Service Packa. Cytuję:
 
"4. Można użyć własnego, zakupionego klucza. W ten sposób otrzymamy w pełni legalny system."
 
Czy to jest prawda? Czy posiadając legalnie zdobyty klucz (jestem w programie MSDNAA jako uczeń) mogę użyć tejże znalezionej w internecie windy? Z tego co rozumiem kupując system operacyjny płacę nie tyle za system jako kopię na płycie, lecz za klucz. Z drugiej strony własnoręcznie integrowanie poprawek czy innych takich wydaje się być nie zgodne z postanowieniami licencji.
 
Co Wy na to?

 • 0

#2 aleksiejs

aleksiejs
 • Gaduła

 • 434 postów
 • Miejscowość:Łódź

Napisano 29 maj 2013 - 13:00

Ogólnie nie polecam ściągać systemu z innych źródeł niż msdaa lub oryginalnych płytek lub nieoryginalnych płytek co do których masz pewność, że zostały z oryginalnych :)

Radzę tak dlatego, że ściągając z różnych niepewnych źródeł narażasz się na to, że ktoś w systemie kopał i coś do niego nawrzucał.

 

Co do samej legalności to ważny jest klucz do konkretnej wersji systemu, którą możesz nim aktywować.


 • 0

Jeśli szukasz ładnych życzeń lub wierszyków dla swoich bliskich na różne okazje to zapraszam na stronę https://zyczeniowo.pl/ , gdzie jest ich naprawdę wiele - długie, krótkie, śmieszne np. życzenia bożonarodzeniowe


#3 Pawel7

Pawel7
 • Maniak

 • 2610 postów

Napisano 29 maj 2013 - 13:59

Spokojnie można ściągnąć obraz płyt od Digital River, oficjalnego dystrybutora Microsoftu.

Co prawda nie mają polskiej wersji językowej, ale można je spolszczyć za pomocą Vistalizatora.

Wersje oznaczone literą U posiadają sporo zintegrowanych poprawek, które wyszły po SP1.

http://heidoc.net/jo...-download-links


 • 0

Dell 2209WA, Intel Core i5 3570 @ 4,0, MSI Z77A-G43, A-Data Gaming 4x4GB 1600 CL9, MSI HD7850 OC 1GB, GoodRAM Iridium PRO 240 GB, WD Blue 1TB EZEX, WD Blue 640GB AAKS, be quiet! L7 630W, SilentiumPC Armis AR3
HTPC: Asus VW22AT, Intel Celeron G1610, MSI H61M-P22 (G3), Patriot 2x2GB 1333 CL9,
Seagate Barracuda ST250DM000, Fortron FSP200-50GSV (85), joa MS 8050


#4 usunięty

usunięty

Napisano 02 czerwiec 2013 - 23:29

"4. Można użyć własnego, zakupionego klucza. W ten sposób otrzymamy w pełni legalny system."

Tylko, że legalny system to nie sam klucz produktu, tu potrzeba coś więcej - http://www.forumpc.p...temu/?p=1505053


 • 0

#5 verul

verul
 • Pasjonat

 • 855 postów

Napisano 07 czerwiec 2013 - 14:58

Przeciez plyte mozna w roznych okolicznosciach stracic/uszkodzic. Wazna jest tez ta paskudna naklejka.

 

 

Klient powinien uzyc nosnika do instalacji zakupionego w komplecie. Jest mozliwosc pozyczenia nosnika i nie lamie to w zaden sposób zapisów licencji lecz nie gwarantujemy, ze uzywajac nosnika innego niz z zakupionego kompletu bedzie mozliwa poprawna instalacja oraz aktywacja systemu. Spowodowane jest to wieloma ilosciami partii produkcyjnych, które moga nie byc ze soba kompatybilne. Klucz produktu moze byc niekompatybilny z danym nosnikiem instalacyjnym.

Czyli mozna. Zreszta tak juz robilem i sie aktywowal. Malo tego, instalowalem czystego windowsa na notebooku ktory przeciez posiadal windowsa zmodyfikowanego o sterowniki do tego notebooka (ale wersja systemu identyczna).


 • 0

#6 szatkus

szatkus
 • Urzytkownik-

 • 1808 postów
 • 3DMark 06:18559

Napisano 08 czerwiec 2013 - 00:31

Takie rzeczy się zdarzały, jak próbowałem użyć nowiutkiego klucza (jakoś 2012 rok) ze starą płytką od XP, ale podejrzewam, że z Siódemką nie powinno być problemów.


 • 0

#7 usunięty

usunięty

Napisano 08 czerwiec 2013 - 19:37

Przeciez plyte mozna w roznych okolicznosciach stracic/uszkodzic. Wazna jest tez ta paskudna naklejka.

Sama paskudna naklejka - co wykazałem wyżej - nie wystarcza. A płytę możesz dostać od M$ za parę zł albo pobrać jej obraz z MSDN - jeśli masz to, co wykazałem to nie podpadasz pod piractwo w tym drugim przypadku.


 • 0

#8 xyz13

xyz13
 • Nowicjusz

 • 5 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 17:43

Sama paskudna naklejka - co wykazałem wyżej - nie wystarcza. A płytę możesz dostać od M$ za parę zł albo pobrać jej obraz z MSDN - jeśli masz to, co wykazałem to nie podpadasz pod piractwo w tym drugim przypadku.

 

Ściąganie Windowsów z sieci to ryzyko ściągnięcia ładnie zainfekowanej wersji.

 

Natomiast w świetle prawa UE do posiadania legalnego Windowsa wystarczy tylko i wyłącznie posiadanie 

klucza, aczkolwiek dobrze jest posiadać coś co uwiarygodni jego nabycie: faktura, naklejka itp..

 

Wszelkie dodatkowe zapisy licencyjne, które wymagają czegoś więcej są niezgodne z prawem UE i nas nie obowiązują, aczkolwiek MS robi co może by PR-owo oszukać użytkowników, że jest inaczej.


 • 0

#9 usunięty

usunięty

Napisano 15 czerwiec 2013 - 20:58

Natomiast w świetle prawa UE do posiadania legalnego Windowsa wystarczy tylko i wyłącznie posiadanie klucza

Poproszę o źródło, podanie podstawy prawnej. Inaczej... inaczej na podstawie czego mam uznać, że jest inaczej niż M$ podaje do wiadomości?


 • 0

#10 xyz13

xyz13
 • Nowicjusz

 • 5 postów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 12:54

Po pierwsze - masz już w innym wątku, że możesz odsprzedać licencję OEM i że jest to niezgodne z licencją MS, ale licencja MS jest niezgodna z prawem UE, więc nie obowiązuje cię w całości, a jedynie w części (co też jest sporne).

Skoro możesz odsprzedać licencję OEM, to do uznania jej legalności wystarczy posiadać tylko te elementy, które zostały dostarczone podczas zakupu komputera, czyli kod z naklejką + fakturę. Nic więcej MS nie może wymagać, skoro sam tego nie dostarczył.

 

Fakturę trzeba zresztą posiadać zawsze, nawet jeśli kupujemy / sprzedajemy lodówkę czy toster (chociażby w przypadku kradzieży). Zresztą w przypadku w/w sprzętów też warto zachować jakiś dokument z numerami seryjnymi sprzętu, np. gwarancję z wpisanymi numerami.

  

Dodatkowo nie ma żadnego problemu, by kupić komputer z wersją OEM Windowsa i odzyskać za nią pieniądze - wystarczy nie zgodzić się na licencję i odesłać do sprzedającego (lub w drugiej kolejności do MS) odpowiednie oświadczenie wraz z nalepką licencyjną i dowodem zakupu (tutaj niektóre firmy żądają odesłania także sprzętu, ale to bezprawne żądanie). I to w Polsce się dzieją takie rzeczy, żeby nie było, że znowu to wyroki z Niemiec. Skoro do uznania kupującego za legalnego posiadacza licencji oraz uznania legalności tego egzemplarza Windows wystarczą tylko te dwa elementy, to znów, MS nie może wymagać czegoś innego w stosunku do innych klientów.

 

 

Nie wiadomo nawet tak naprawdę, czy tak doręczona EULA jest w PL w całości ważna, gdyż EULA jest "ustalonym przez jedną stronę wzorcem umowy" w rozumieniu art. 384 kc. Co za tym idzie, musi zostać konsumentowi doręczona przed zawarciem umowy. Nie przy zawarciu i nie po zawarciu, a przed.

 

Art. 384. § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy.

 

A kiedy następuje zawarcie umowy? W momencie zapłacenia ceny i wydania towaru. Co za tym można uznać, że umowa została zawarta jedynie na zasadach ogólnych i EULA jest w całości nieważna (skoro nie dostaliśmy jej wcześniej), zatem nie musimy się w ogóle stosować do licencji MS ani licencji innych dostawców oprogramowania (w przypadku firm jest trochę inna sytuacja), jeśli nie dostaliśmy jej wcześniej i nie zaakceptowaliśmy przed zakupem.

 

 

A skoro już jesteśmy przy zasadach ogólnych, to nawet potraktowanie crackiem legalnie nabytej gry może zatem zostać uznane za legalne, gdyż Art. 75. "Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" mówi:

 

"1. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, czynności wymienione w art. 74 ust. 4 pkt 1 i 2 nie wymagają zgody uprawnionego, jeżeli są niezbędne do korzystania z programu komputerowego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym do poprawiania błędów przez osobę, która legalnie weszła w jego posiadanie.".

 

 A skoro EULA jest nieważna, a nasz crack - i to autentyczny przypadek - umożliwia podniesienie "fps" oraz naprawia inne błędy graficzne (poprzez usunięcie niektórych elementów gry - no tak, to były DRM), to można uznać, że jest to dozwolone poprawianie błędów przez osobę, która legalnie weszła w posiadanie programu. Ale wyroku w tej sprawie nie ma, gdyż w tym konkretnym przypadku producent oprogramowania nie odważył się wnieść sprawy do sądu. Oczywiście crack to nieadekwatne słowo, gdyż w tym wypadku można go nazwać raczej patchem.


Użytkownik xyz13 edytował ten post 16 czerwiec 2013 - 17:26

 • 8

#11 nordart

nordart
 • Amator

 • 49 postów

Napisano 07 październik 2014 - 15:44

Panowie jak to w końcu jest z tymi kluczami dostępnymi na allegro. Chodzi mi dokładnie o tą aukcję: http://allegro.pl/wi...4652923550.html

 

Czy po zakupie tego klucza, mając fakturę, mogę być spokojny o legalność windowsa? Tyle o tym naczytałem, że już w końcu zgłupiałem. Jedni piszą tak, drudzy tak, może ktoś tutaj mi to wyjaśni.


 • 0

#12 jarrino

jarrino
 • Maniak

 • 10382 postów
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 07 październik 2014 - 16:05

Mam dla Ciebie propozycję.Jak sprzedający jest partnerem Microsoft to powinni o nim wiedzieć.Zadzwoń do nich w Polsce i podpytaj.Większość propozycji w tej cenie nie są legalne ale Microsoft niewiele może z tym zrobić.Wiem to z obszernego artykułu na ten temat ze strony twórcy tego systemu.Czyli teoretycznie masz system nielegalny a w prktyce mogą Ci naskoczyć.Wybór należy do Ciebie....:)


 • 1

i5 9600K; EVGA Z370 ;32Gb Hyperx 2666 ; MSI 1070 ;Thermaltake Smart SE 630W


#13 nordart

nordart
 • Amator

 • 49 postów

Napisano 07 październik 2014 - 16:11

Dzięki za odpowiedź, chodzi mi głównie o to, czy posiadanie takiego systemu będzie zgodne z polskim prawem. Kiedyś przyszli do mnie smutni panowie i miałem problemy związane z brakiem licencji na oprogramowanie min. Windows. Jeżeli sytuacja by się powtórzyła, czy posiadanie klucza i faktury sprawi, że się odczepią;]


 • 0

#14 KIciulek

KIciulek
 • Iä! Iä! Cthulhu Fhtagn!

 • 880 postów

Napisano 07 październik 2014 - 17:10

Przeciez plyte mozna w roznych okolicznosciach stracic/uszkodzic. Wazna jest tez ta paskudna naklejka.

 

A wersje udostępniane studentom za pośrednictwem uczelni nie mają żadnych nalepek ani płyt, po prostu obraz i klucz


 • 0

Kompuś

Worklog

 

Miłość jest jak RAID 0...


#15 jarrino

jarrino
 • Maniak

 • 10382 postów
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 07 październik 2014 - 18:54

Jeżeli facet Ci wystawia fakturę to jesteś w porządku.W razie czego niech on się tłumaczy skąd ma.Odnośnie nalepek.Ponieważ kilka ostatnich systemów nabyłem w Microsoft więc jestem u nich zarejestrowany jako użytkownik więc jak ktoś /policja/ chce sprawdzić to niech sprawdza w Microsoft.Naklejka /do win7/ mi się starła a pozostałe kupowane drogą elektroniczną....


 • 1

i5 9600K; EVGA Z370 ;32Gb Hyperx 2666 ; MSI 1070 ;Thermaltake Smart SE 630W


#16 Vinion

Vinion
 • Bywalec

 • 115 postów

Napisano 08 październik 2014 - 18:33

Podepnę się do wątku dot. Legalności. Otóż natrafiłem na aukcję http://allegro.pl/wi...4668949891.html i moje pytanie, czy to faktycznie legalne, cena kusząca. Pamiętam że podobne oferty były kiedyś na G2A.com i ludziom kody Microsoft przyjmował jako legalne, ale czy licencja nie wygasa ?


 • 0

#17 jarrino

jarrino
 • Maniak

 • 10382 postów
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 08 październik 2014 - 19:17

@up

Obiecuje Ci,że to nie jest legalne......


 • 0

i5 9600K; EVGA Z370 ;32Gb Hyperx 2666 ; MSI 1070 ;Thermaltake Smart SE 630W


#18 Vinion

Vinion
 • Bywalec

 • 115 postów

Napisano 08 październik 2014 - 19:19

Śmierdzi na kilometr, jak widać kilkudziesięciu się już nacieło :)


 • 0

#19 neo292

neo292
 • Amator

 • 27 postów

Napisano 19 październik 2014 - 15:55

Śmierdzi na kilometr, jak widać kilkudziesięciu się już nacieło :)

 

W sumie to sam juz nie wiem. Cena atrakcyjna- ponoć na infolinii MS wszystko  OK. Gdzieś jest jakiś haczyk? 

http://forum.dobrepr...-t482945/page-3

 

 

A tu chyba owy "haczyk"

 

http://forum.pcforma...s-8-za-grosze-t


Użytkownik neo292 edytował ten post 19 październik 2014 - 16:01

 • 0

i5 4670K, SNIPER G5 Z87, MSI GTX 970 GAMING, GEIL EVO  CORSA 8GB DDR3 2400Mhz, CRUCIAL MX100 SSD 512 GB


#20 jarrino

jarrino
 • Maniak

 • 10382 postów
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 19 październik 2014 - 16:36

@up  kto Ci powiedział,że na linii Microsoft wszystko ok? Dzwoniłem do nich dwa razy i przeprowadziłem długie,sympatyczne i pouczające rozmowy.Dowiedziałem się,że w 99,9 procentach to oszustwo.Nikt nikogo za to nie ściga ale kupujący może mieć potem kłopoty z aktywacją,wygaśnięciem itd.Sprzedający numery aktywacyjne za małe pieniądze to zwykli oszuści i złodzieje.


Użytkownik jarrino edytował ten post 19 październik 2014 - 16:37

 • 0

i5 9600K; EVGA Z370 ;32Gb Hyperx 2666 ; MSI 1070 ;Thermaltake Smart SE 630W


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: system, winda, windows, operacyjny, legalny, legalność, licencja, klucz, service pack, kopia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych