Skocz do zawartości

i7-3820 - overclocking


Recommended Posts

Możecie mi wytłumaczyć jak mam podkręcić i7-3820?

znalazłem coś takiego:

 

Na S2011 każdy procesor daje duże możliwości oc. Zapewne chodzi Ci o i7 3820 i ten procesor faktycznie jest tylko częściowo odblokowany ale poza mnożnikiem masz BLCK straps. Np. ustawiasz mnożnik 38x oraz BLCK 125MHz i procek śmiga na 4,75GHz. Podbujesz jeszcze napięcie na procku o 0,1V i nic więcej grzebać nie trzeba.

 

Nie rozumiem tego ostatniego zdania... mam coś takiego w konfiguracji ASUS'a:

http://imageshack.us/gal.php?id=rZWkmZ-kmqKylqeR1ePNmw

Nie wiem co jak ustawić... 

 

Możecie mi pomóc podkręcić i7-3820 do wartości ok 4,5GHz ± 0,2GHz ??

 

P.S. Wiem, że to wszystko mogę zrobić przez BIOS ale tak chyba łatwiej no nie?

(w sygnaturze mam specyfikacje komputera, jeśli okaże się być potrzebna)

Edytowane przez ArioX
Link to post
Share on other sites

saddam trochę uprościł... nie każda sztuka 3820 idzie stabilnie 4,75ghz... 4,5 pójdzie raczej każda. Więc sugeruję ustawienie mnożnika na x36, bclk na 125mhz (x1,25), wyłączenie trybu Turbo oraz OverSpeed Protection, do tego napięcie rozsądnie gdzieś 1,38V i to powinno śmigać.



Oczywiście XMP na pamięciach wyłączyć, ustawić je na 1666mhz i podobierać timingi... Bo zmiana BCLK "rusza" też pamięci i tutaj jest ten 'newralgiczny' moment. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nigdzie nie zalazlem funkcji OverSpeed Protection.

Co do mnoznika to dziwna sprawa, jak tylko wylaczylem Turbo to ta opcja zniknela i mi automatycznie na 36 ustawilo. Bede probowal na 37 pozniej ustawic.

Wybaczcie za chaos ale to dla mnie cos kompletnie nowego.

Co do pamieci to mozesz mnie odeslac do jakiejs lektury na ten temat?

Aha, zapomnialm zapytac. Testuje ustawienia na 3d mark 11 i vantage. W trakcie testow cpu dostaje w kosc. Jakich temp musze zroic zeby nie przekraczac?

Link to post
Share on other sites

Na timingi pamięci i jej taktowanie nie ma uniwersalnej recepty. Wiadomo najlepiej żeby było dość nisko, przy jak najwyższym jej taktowaniu, ale to wszystko zależy od posiadanych pamięci i płyty. Napięcie pamięci lepiej żeby 1,65V nie przekraczało.

 

Co do temperatur, to dobrze by było gdyby w normalnym stresie (nie mówię o syntetykach typu IBT, czy OCCT) nie przekraczał ~70C. Co do stabilności to testować w IntelBurnTest, bo 3DMark daje słabe pojęcie o stabilności CPU.

 

OverSpeed Protection to funkcja oszczędzania energii w płytach MSI, w Asusie może się to nazywać inaczej / może tego nie być. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do stabilności to tylko się wtrącę, że w IBT to moim zdaniem to durny wygrzewacz proca. Mi wielokrotnie proc przechodził IBT a wywalał błąd na OCCT. Także w mojej ocenie OCCT do stabilności, a IBT tylko by sprawdzić max temperaturę i tyle o ile stabilność.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

saddam trochę uprościł... nie każda sztuka 3820 idzie stabilnie 4,75ghz... 4,5 pójdzie raczej każda. Więc sugeruję ustawienie mnożnika na x36, bclk na 125mhz (x1,25), wyłączenie trybu Turbo oraz OverSpeed Protection, do tego napięcie rozsądnie gdzieś 1,38V i to powinno śmigać.

 

Oczywiście XMP na pamięciach wyłączyć, ustawić je na 1666mhz i podobierać timingi... Bo zmiana BCLK "rusza" też pamięci i tutaj jest ten 'newralgiczny' moment. 

OK, do rzeczy. Najpierw nalezy zacząć od aktualizacji UEFI płyty głównej. Początkowo sam mialem tak, że OC był bardzo utrudniony i ograniczony do minimum, ale na szczęście aktualizacji firmware płyty głównej rozwiązała ten problem od ręki.

Należy zacząc od ustawienia BLCK Straps na 125MHz, bo podkręcanie samego BLCK kończy się na 107MHz. Dalej nalezy przestawić kontrole mnnożników procesora pod system. Tym sposobem można ustawić konkretny mnożnik w UEFI, a na dodatek można kontrolować programowo już w systemie. Vcore oczywiście najlepiej ustawić w granicy 1,375-1,4V.

 

 

http://public.arch3d.fr/img/3820oc1.jpg

 

http://public.arch3d.fr/img/3820oc2.jpg

 

http://public.arch3d.fr/img/3820oc3.jpg

 

Oczywiście można ustawić wyższe taktowanie, ale to wymusza duzo wyższych napięć więc w ogóle się nie opłaca.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

To jest komp to pracy, a nie do grania w gierki. Do 5GHz trzeba przesadnie podbijać napięcie więc praktycznie zero korzyści. Tym bardziej, że często i długotrwale wszystkie rdzenie są zajęte na 100%.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...