Skocz do zawartości

Jak pozycjonowane są głowice dysków twardych w fabrykach?


Recommended Posts

Witam

 

Ciekawi mnie w jaki sposób Chińczycy, Tajlandczycy i inni żółci ustawiają w swoich fabrykach głowicę dysku twardego nad sektorem rozruchowym, w jaki sposób ustawiana jest pozycja głowicy nad cylindrem, że tak się to dzieje, że kilkuterabajtowe dyski działają. Normalnie posłużyłby może do tego mikroskop elektronowy, ale przecież w takiej Tajlandii mikroskopów jest ok. 2 w największych uniwersytetach, natomiast fabryk jest o wiele więcej.

Link to post
Share on other sites

Idziesz na stołówkę, bierzesz miseczkę, a do niej nakładasz sałatkę. Idziesz do kasy, pani waży miseczkę i mówi ile trzeba zapłacić za sałatkę. Zaraz, halo, ale jak ona to robi? Otóż pani musi wprowadzić punkt odniesienia jakim jest masa miseczki, która jest wcześniej zaprogramowana w wadze elektronicznej. Głowica HDD to z kinematycznego punktu widzenia manipulator 3D. Z manipulatorami to jest tak, że też trzeba im nadać taki punkt odniesienia. Ustawia im się pozycję i robi się referencję tej pozycji jako pozycję zerową (domową). Jako że talerze mają też jakiś margines dopuszczalnego błędu dla tej pozycji, który dla tej głowicy jest raczej dużym marginesem, to nie jest to trudne. Zapewne zaraz po uruchomieniu wykonuje się program serwisowy, który ją taruje i jazda z następnym dyskiem.

Zaznaczam, że nie znam procesu produkcyjnego dysków, ale powyższy opis to dla mnie rzecz dość oczywista i niezbyt odkrywcza z punktu widzenia mojego wykształcenia i doświadczenia w robotyce.

Edytowane przez Hans Olo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...