Skocz do zawartości

Enermax ETS T40-TA - drugi wentylator a regulacja obrotów


Recommended Posts

Witam

 

Posiadam cooler Enermax ETS T40-TA. Pracuje sobie od pół roku, idle 32-35 stopni, w obciążeniu w grach nie przekracza 60, w testach 70.

 

Chciałbym ze względu na wzrost temperatur zewnętrznych dołożyć drugi wentylator: Enermax T.B. Apollish (taki sam jak ten obecny). Na razie chłodzenie pracuje w konfiguracji push, chciałbym, żeby pracowało w push&pull.

 

http://proline.pl/?p=EMX+UCTA12N-BL

 

O takim wentylu myślę.

 

Zastanawia mnie jednak kilka rzeczy - Ten który mam obecnie w CPU mam na płycie podpięty do wtyczki CPU FAN. Ta niestety jest tylko jedna, a wentylator w BIOS ustawiony jest na utrzymywanie w obciążeniu temperatury nie większej niż 65 stopni i dostosowywanie obrotów do tego. Pozostałe wentylatory które mogę podłączyć do mobo mogą być regulowane w BIOS ale tylko w trybie Auto (bez ustawiania targetu temperatur) lub na sztywno na określony %.

 

Jeśli się nie mylę, Wentylatory w konfiguracji push and pull powinny w celu zmaksymalizowania wydajności pracować z tą samą prędkością. Jak więc najlepiej podpiąć ten drugi wentylator? Mam jeszcze fan controller ale nie widzę sensu podpinania tam wentyla od CPU.

 

Czy najlepiej będzie podpiąć do płyty głównej a w BIOS ustawić Auto? Tylko czy wtedy fan podpięty do CPU_FAN nie będzie chodził z inną prędkością niż ten podpięty do fan_1 gdzie jak wspomniałem nie mogę ustawić progów temperaturowych?

 

Mam nadzieję, że to co napisałem jest zrozumiałe :) I proszę o pomoc w tej kwestii :D

Link to post
Share on other sites

Noctua nt-h1.

 

Push and Pull jest podobno niezłym rozwiązaniem przy tym chłodzeniu. Na zagranicznym forum jeden z użytkowników zbił w ten sposób temperaturę o 7-9 stopni. Jestem w stanie zainwestować, tymbardziej, że to otwiera dla mnie pole do 4,7 GHz :D

Edytowane przez Mephic
Link to post
Share on other sites

2x sickleflow 120mm z przodu, 1x megaflow 200mm u góry 1x stockowy z CM HAF 912 Plus na tyle.

 

Próbowałem z bocznym ale niewiele dawał (zresztą to bardziej do chłodzenia grafiki).

 

Generalnie ten cooler mi odpowiadał głównie wizualnie pod mój konkretny build i dlatego się na niego uparłem. Nie jest zły - temperatury są jak najbardziej OK, 4,5 GHz i 60 stopni jest dla mnie super. Natomiast zawsze można popróbować dalej. Nie wiem t ylko czy push czy pull powinien iść na 100%. Imo na zdrowy rozsądek żeby nie blokować przepływu powietrza wentylator pull dałbym do molexa a push do płyty. Pull na 100% Push na automat. Czy to miałoby sens?

Link to post
Share on other sites

Przy tych temperaturach wiele już z tego coolera nie wyciśniesz. Nawet przy zmianie na głośniejszy i wydajniejszy wentylator uzyskasz spadek temperatur rzędu 2-4 stopni kosztem głośności. Do tego nowe wentylatory sporo kosztują więc poprawy wydajności szukałbym raczej w wymianie chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

Ale ja nie chcę zmieniać na głośniejszy i wydajniejszy bo ten jest IMO b. wydajny jak na swoją cenę - temperatury na poziomie 60 stopni przy oc na 4,5 w grach to moim zdaniem b. dobry wynik. Natomiast chciałem pójść parę oczek wyżej (4,6 robi spokojnie, temp. 65 stopni) - do 4,7-4,8 a tu limitują mnie już temperatury bo nie chce mieć do 24/7 więcej niż 65-68 stopni w grach (tak wiem że te chipy mogą do 80 pracować na 24/7 ale chcę niejako wydłużyć jego żywotność bo to całkiem fajna sztuka).

 

Z tego co czytałem ten Enermax po dodaniu wentylatora pull zrzuca temperatury nawet o 8 stopni, a w moim wypadku wystarczy tak naprawdę te 4-5. Cooler robiłem pod konkretny build i wizualnie mi pasuje dlatego nie będę go zmieniał, zresztą sam w sobie jest w zupełności wystarczająco wydajny. I nie pytam o ile zrzucę temperatury tylko jak najlepiej podłączyć drugi fan :)

Link to post
Share on other sites

Które chciałbym osiągnąć :D Jasna sprawa :) Rozumiem, że w moim wypadku może to być góra 3-4, może 5 stopni ale dla mnie są to wartości kluczowe bo obecnie przy ustawieniu 4,7 GHz  i napięciu 1,36v cep robi w OCCT prawie 80 stopni. Chciałbym tylko wiedzieć jak najlepiej podpinać takie konfiguracje - czy nadmuch ma być na full czy wydmuch, czy raczej podpiąć oba pod Lamptrona i dać im po 80%. ;)

Link to post
Share on other sites

Oba wentylatory powinny optymalnie pracować z tą samą prędkością (na przykład rodzielacz pwm na gniazdo CPU płyty). Inaczej utrudniasz przepływ powietrza przez radiator. Ewentulanie ten z tyłu może byś troszkę mocniejszy ale moje doświadczenia z dokładaniem drugiego wentylatora na chłodzenie (na contaca, na fortisa czy na macho) nie dawały raczej tak spektakularnych rezultatów jak 5 stopni. Zdecydowanie bardziej pomagał dodatkowy nawiew na chłodzenie od frontu (wentylator w zatokach dokładnie na poziomie chłodzenia). 

Link to post
Share on other sites

Hmmm... no ja mam 2 wentyle z przodu ale nie mam otworów montażowych na taki dokladnie na poziomie chłodzenia. Dziś jeszcze spróbuję trochę pokombinować i przełożę dwa sickleflow z frontu na górę a megaflow na przód i zobaczę czy coś się zmieni - to dobre rozwiązanie? Bo właśnie nad tym jeszcze główkuję :)

Link to post
Share on other sites

Ja u siebie montowałem ten w zatokach na opaskach zaciskowych i dawało to świetne rezultaty. Ale uważam że za dużo tu różnych czynników i jak nie sprawdzisz tego w swojej konkretnej konfiguracji to się nie dowiesz. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...