Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, zainteresowała mnie specyfikacja tego ultrabooka:

http://www.x-kom.pl/p/120951-ultrabook-13-3-samsung-530u3c-i3-3217um-8gb-12050024-win8.html

 

albowiem zgodnie z nią dostajemy z ultrabookiem de facto 3 dyski: SSD 120 GB, EC 24 GB i twardziej 500 GB. Rozumiem, że 2 ostatnie są w zewnętrznej obudowie, ale czy SSHD ma w ogóle sens w przypadku dysków zewnętrznych (tj. głównie magazynów danych)?

 

Jak oceniacie tego ultrabooka? Warto kupić?

 

Jeśli faktycznie SSHD jest w zewnętrznej obudowie rozważałbym dokupienie drugiego identycznego i postawienie już na stacjonarnym RAID 0. Czy będzie działać w przypadku tej technologii hybrydowej?

Link to post
Share on other sites

Laptop jak najbardziej w porządku, kolega go ma i jest zadowolony. Jest tak jak mówisz, ssd w lapku i drugi dysk w zewnętrznej obudowie, czy jest sens? Może komuś się przyda żeby szybko coś skopiować, wtedy będzie to dobry wybór, a poza tym jeśli chcesz ssd to i tak i tak dostaniesz ten z laptopa w zewnętrznej obudowie. Oczywiście jeśli będziesz chciał to odkręcasz obudowę i do stacjonarki wrzucasz dysk. Raid 0? Na to już nie odpowiem

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Akurat mam tego samego ultrabooka ale w wersji z Core i5. Co do dysków to zewnętrzny jest tylko ten jeden 500GB.

Generalnie ze sprzętu jestem zadowolony, nawet bardzo. Na baterii trzyma 4-5godzin bez kłopotu, wydajność i responsywność również jest idealna. Do tego mała masa i zgrabne wymiary. Nie zamieniłbym się szybko na inny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy na pewno się opłaca? To jest różnica ok. 400-500 PLN, a z tego co się orientuję to zyskuję jedynie Turbo Boost oraz szyfrowanie AES.



Akurat mam tego samego ultrabooka ale w wersji z Core i5. Co do dysków to zewnętrzny jest tylko ten jeden 500GB.

Generalnie ze sprzętu jestem zadowolony, nawet bardzo. Na baterii trzyma 4-5godzin bez kłopotu, wydajność i responsywność również jest idealna. Do tego mała masa i zgrabne wymiary. Nie zamieniłbym się szybko na inny.

 

Czyli ten w zewnętrznej obudowie to SSHD (500+24 GB), tak? Chcę się upewnić, bo - sami przyznacie - że jest to trochę dziwne rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

Tylko tutaj turbo dodaje ci 900mhz na 1 rdzeniu ( vs600 w pełnej i5) albo 700mhz symetrycznie na obu rdzeniach ( vs 400 mhzz pełnej i5) wiec daje troche wiecej niz w "normalnej i5"

Nie napisales do czego bedziesz uzywal tego laptopa ale jesli do neta /offica etc to i3 ulv raczej wystarczy i nawet wersja z 4gb ram wystarczy http://www.x-kom.pl/p/120949-ultrabook-13-3-samsung-530u3c-i3-3217um-4gb-12050024-win8.html?ref=100421822&sm12=MTI=&ts=1368897277&token=65bddc71ec71bb114bc53201b26625d6

Co do tego drugiego zewnetrznego dysku to dla mnei troche takie na sile no ale sklep na wlasna reke doklada ssd i cos musi zrobic z dotychczasowym hdd dlatego dolaczaja go jako zewnetrzny. Zawsze mozna go sprzedac, tylko trzeba obadac jak to sie ma do gwarancji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie 500GB+24, ale normalny dysk 500GB 2,5cala.

SSD masz w komputerze.

 

No właśnie chyba nie, skoro tam jest 120 GB (SSD), 500 GB (HDD) i 24 GB (EC). @Synergia chyba ma rację, że dysk SSHD, który zainstalował samsung po prostu wyjęli i wsadzili do zewnętrznej obudowy, a SSD jest od sklepu.

 

Ktoś się orientuje jak wyglada RAID 0 na SSHD?

Link to post
Share on other sites

Nie wyobrażam sobie takiej konfiguracji - żeby ssd 24GB (sandisk 450MB/s odczytu) który jest przeznaczony do ExpressCache pracował jako zewnętrzny.

Jak dla mnie wygląda to tak że w komputerze jest właśnie ten ssd 120GB i 24GB, a ten 500GB jest w obudowie zewnętrznej. Z resztą tak samo pisze na stronie sklepu.

Edytowane przez Longhorn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Być może ten dysk 24GB jest wlutowany, bo na pewno ten drugi (główny) można zmieniać. Wystarczy odkręcić jedną śróbkę.

W razie czego korzystanie z ExpressCache jest opcjonalne (można wyłączyć w aplikacji od samsunga).

Edytowane przez Longhorn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zapytam się przedstawicieli sklepu.

 

No nic, najchętniej to bym kupił takiego laptopa bez systemu i w ogóle jakiegokolwiek dysku i już na własną rękę dokupił to, czego potrzebuję.

Link to post
Share on other sites

Apropo tego dysku znalazłęm takie info na necie:

Samsung 530U3C otrzymał 2,5-calowy dysk Hitachi o prędkości 5400 obr/min i pojemności 500 GB. Dodano do niego 24 GB pamięci flash nazwanej przez producenta ExpressCache (SanDisk SSD i100). W praktyce można zaobserwować, że okna uruchamianych aplikacji pojawiają się bardzo szybko. Nie tak błyskawicznie jednak, jak w przypadku laptopów posiadających tylko dysk SSD.

 

info z opisu przedmiotu

Dysk twardy:

120 GB SSD SATA III
Express Cache 24 GB
500 GB SATA 5400 obr. (zewnętrzny, w obudowie)

 

Ten cache jest chyba wbudowany w laptopa. 500tka jest wyjęta i wpakowana w obudowe. SSD 120gb jest natomiast wpakowane do środka. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Edytowane przez Synergia
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to trochę lipa, nie do wykorzystania ten mini SSD 24 GB. A przynajmniej można na nim postawić zwykłą partycję NTFS i korzystać jako z magazynu danych?



Otrzymałem odpowiedź ze sklepu, może komuś się przyda:

 

W notebooku figuruje jedynie dysk SSD 120 GB. Przestrzeń express cache wydzielona jest na dysku talerzowym który dostarczany jest w kieszeni zewnętrznej. W przypadku dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.

 

Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...