Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szanowni forumowicze,

chciałbym zasięgnąć waszej opinii o zestawie który przygotowałem. Liczne wątki na tym forum, niewątpliwie pomogły, jednak chciałem się upewnić czy zestaw w pełni sprawdzi się.

 

 

  • Zastosowanie komputera : praca w programach (AutoCAD, pakiet Adobe - grafika i montaż filmów), gry (nie będzie to główne zastosowanie, choć i tak pewnie będą działać na wysokich ustawieniach)
  • Maksymalna kwota : 7000 zł
  • Których części potrzebuję : Jednostka centralna
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie wykluczam w przyszłości
  • Rozdzielczość mojego monitora : 1920 x 1080 (dwa monitory)
  • Specjalne wymagania 
  • Części z poprzedniego komputera : brak
  • Własna propozycja zestawu :
  • Obudowa : Fractal Design Define R4 Black Pearl
  • MO: MSI X79A-GD65 (8D), SE2011
  • Procesor : Intel Core i7-3820, 3.6 GHz, 10MB, LGA2011 
  • Chłodzenie : Noctua D14 SE2011
  • Pasta termoprzewodząca : Arctic Silver 5
  • RAM: G.Skill RipjawsX DDR3 2x8GB 2133MHz CL9
  • Karta graficzna : Gigabyte GeForce GTX670 OC
  • Dysk SSD: Kingston 120GB HyperX 3K SSD SATA3 2.5
  • Dysk HDD: Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB
  • Nagrywarka : ASUS DRW-24B5ST
  • Inne : Zestaw potrzebny na teraz, w związku z tym nie będę czekał na nowości, które podobnież mają niedługo się pojawić. 

Dla rozeznania cenowego dodałem koszyk:

 

http://www.morele.net/inventory/info/Px5yvF/

Edytowane przez Gorgo
Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

W zasadzie zestawik wg mnie okey choć ssd to bym wziął Samsunga 840pro i ramy 4x4Gb a nie 2x8Gb(czterokanałowy kontroler pamięci) i myślę, że 1866 styknie i najlepiej niskoprofilowe by nie wadziły o cooler procesora.

Ale ekspertem w dziedzinie kompów do grafiki i ogólnie do ciężkiej pracy jest @stelek i czekaj na jego odpowiedź. ;)

Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź, zastanawiałem się nad Samsungiem 840pro ale też dużo pochlebnych opinii przeczytałem o Kingstonie. Rozumiem że zastosowanie czterech kości pamięci lepiej wpłynie na pracę układu? Odnośnie niskich profili kości ramu to oczywiście brałem pod uwagę fakt dużego coolera. Posiłkowałem się listą kompatybilnych wersji ramu ze strony producenta coolera - http://www.noctua.at/main.php show=compatibility_ram_gen&products_id=34&lng=en

Link to post
Share on other sites

W takim budżecie nie trzeba iść na kompromis cena / wydajność, więc także polecałbym SSD Samsung 840 128 GB lub większy jeżeli będziesz potrzebował więcej miejsca. W tej chwili jest to najszybszy napęd 128 GB na rynku.

 

http://www.ceneo.pl/19646390 457 zł

 

 

 

Rozumiem że zastosowanie czterech kości pamięci lepiej wpłynie na pracę układu?

 

Tak. Będą działały w trybie Quad-channel.

 

Czy w ogóle będziesz używał tego PC do gier?

Link to post
Share on other sites

@up

 

 

 

gry (nie będzie to główne zastosowanie, choć i tak pewnie będą działać na wysokich ustawieniach)

 

Zawsze czytam ze zrozumieniem. Pytam, gdyż jak autor będzie odpalał gry raz na rok i nie wiadomo nawet czy najnowsze to można te $ lepiej rozplanować, więc pakowanie GTX 670 mija się z celem.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites
Czy w ogóle będziesz używał tego PC do gier?

 

Głównie komputer będzie służył do pracy, jednak zamierzam od czasu do czasu grać w nowsze gry komputerowe (na pewno częściej niz raz na rok), choć nie będzie to główne zastosowanie tego komputera. Jeśli jest jakaś znacząca różnica między kartami graficznymi (w podobnym segmencie cenowym) to chętnie rozważę inne rozwiązania.

Edytowane przez Gorgo
Link to post
Share on other sites

Pozostań przy Nvidii  ;) Lepiej się sprawdza w pracy, a i gra się całkiem komfortowo.

Polecam :

Ram - zwiększyć do 32GB pod "grafikę" (4*8GB) np. G.Skill RipJawsZ 2133Mhz. 16GB nie wystarczy do bardziej "zaawansowanych" projektów.
Mobo - MSi X79A GD45 (8D) - tańsza o ponad 200zł od GD65, a różnica w sumie nieduża (GD65 : dodatkowy kontroler SATAIII i dwa porty więcej, plus kilka mniej istotnych dodatków)

HDD - do pracy z edycją video zalecał bym minimum dwa dyski HDD ("surówka"/cache + render). Oczywiście SSD pod OSa i programy.

Link to post
Share on other sites

Pozostań przy Nvidii  ;) Lepiej się sprawdza w pracy, a i gra się całkiem komfortowo.

Polecam :

Ram - zwiększyć do 32GB pod "grafikę" (4*8GB) np. G.Skill RipJawsZ 2133Mhz. 16GB nie wystarczy do bardziej "zaawansowanych" projektów.

Mobo - MSi X79A GD45 (8D) - tańsza o ponad 200zł od GD65, a różnica w sumie nieduża (GD65 : dodatkowy kontroler SATAIII i dwa porty więcej, plus kilka mniej istotnych dodatków)

HDD - do pracy z edycją video zalecał bym minimum dwa dyski HDD ("surówka"/cache + render). Oczywiście SSD pod OSa i programy.

 

Dzięki, tak właśnie zrobię.

Ostatnie pytanie, czy zasilacz pociągnie to wszystko bez problemu? nie będzie problemów ze spadkiem/niestabilnością napięć?

Link to post
Share on other sites

Napęd SSD polecam zamienić na Samsung 840 PRO 128 GB. Sorry zapomniałem dopisac w poprzednim poście, ale za to link dałem własnie do PRO. Niewiele droższy za to zncznie szybszy.

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-128gb-ssd840-sataiii-mlc-2-5-read-write-530-390mb-s-7mm-pro-mz-7pd128bw-532796

 

Tak. Zasilacz nie będzie miał żadnego problemu, jednakże w cenie 400 zł proponowałbym zasilacz o słabszej mocy a zlepszym certyfikatem niż 80+ Bronze, który także sobie z tym zestawem poradzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Tak. Zasilacz nie będzie miał żadnego problemu, jednakże w cenie 400 zł proponowałbym zasilacz o słabszej mocy a zlepszym certyfikatem niż 80+ Bronze, który także sobie z tym zestawem poradzi

 

Będę miał weekend na zastanowienie, więc przejrzę w tym czasie zasilacze pod kątem certyfikatów/niezawodności. 

 

Ostateczna wersja:

 

  • Obudowa : Fractal Design Define R4 Black Pearl
  • MO: MSI X79A-GD45 (8D), SE2011
  • Procesor : Intel Core i7-3820, 3.6 GHz, 10MB, LGA2011 
  • Chłodzenie : Noctua D14 SE2011
  • Pasta termoprzewodząca : Arctic Silver 5
  • RAM: G.Skill RipJawsZ 2133Mhz (4x8)
  • Karta graficzna : Gigabyte GeForce GTX670 OC
  • Dysk SSD: Samsung 128GB SSD840 SATAIII
  • Dysk HDD: Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB (x2)
  • Nagrywarka : ASUS DRW-24B5ST
  • Koszt całkowity: ~6800/6900 zł

Dziękuje Wszystkim za porady.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dysk HDD: Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB (x2)

 

Dysków oczywiście nie łącz w żaden RAID

 

 

 

RAM: G.Skill RipJawsZ 2133Mhz (4x8)

 

Oczywiście wiesz o tym że i7 8320 obsługuje pamięci z taktowaniem do 1600 MHz, wszystko wyżej trzeba kręcić i tak ręcznie. Dodatkowo jaki posiadasz system operacyjny bo nie każdy 64bitowy system obsługuje taką ilość pamięci. Co do W7 to tak  Starter: 8GB Home Basic: 8GB Home Premium: 16GB oraz w Twoim przypadku Professional: 192GB

Link to post
Share on other sites

 

 

Dysków oczywiście nie łącz w żaden RAID

 

Rozumiem że chodzi tutaj o to by dyski pracowały oddzielnie od siebie?

 

 

 

Oczywiście wiesz o tym że i7 8320 obsługuje pamięci z taktowaniem do 1600 MHz, wszystko wyżej trzeba kręcić i tak ręcznie.

 

Tak, czytałem specyfikacje procesora, jak i różne fora, które twierdziły że nie będzie większego problemu by dostosować taktowanie do procesora. Pytanie jakie teraz mi się nasuwa, czy warto?

 

 

 

Dodatkowo jaki posiadasz system operacyjny bo nie każdy 64bitowy system obsługuje taką ilość pamięci. Co do W7 to tak  Starter: 8GB Home Basic: 8GB Home Premium: 16GB oraz w Twoim przypadku Professional: 192GB
 

 

Mam Windows 7 Professional, więc myślę że wszystko będzie grać :)

Link to post
Share on other sites
Nie nie warto dopłacać do tych ramów.

Może coś więcej napiszesz - czemu to niby nie warto dopłacać do ramów 2133MHz ??

Do tego polecasz 1333MHz pod s2011 ? Z takimi zaleceniami to daleko nie zajedziesz - do tego brak jakiejkolwiek argumentacji ... Także kolega jak nie wiesz o czym piszesz to nie pisz !

 

Co to ma być z tymi Corsarzami ?

A może chociaż sprawdziłbyś jaki cooler będzie na CPU i czy te ramy w ogóle tam wejdą - przez takich jak Ty ktoś może wtopić 1tyś złotych, więc chłopie weź się w garść i przestań sobie jaja robić - takich głupio mądrych pełno na forum, ale doradzić coś z argumentacją to już problem. Dobrze że jeszcze kilka osób czuwa tutaj żeby takie buby naprostowywać.

Od siebie polecam 2133MHz ponieważ :

- są niewiele droższe od standardowych 1600MHz

- s2011 jest "czuły" na takty pamięci (odblokowane BCLK), więc jak najbardziej warto inwestować w coś szybszego niż 1600MHz. Sam proces ustawienia pamięci to raptem jeden klik w odpowiedni profil XMP i wsio.

Link to post
Share on other sites

@Gorgo

 

Wybierz RAM, który polecił ci użytkownik stelek.

 

Zostanę przy G.Skill 2133, myślę że sobie po radzę z dostosowaniem taktowania ramu do procesora.

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie skompletuje już sprzęt, jeszcze tylko wyjaśnię kwestię zasilacza.

 

Zmieniłem zasilacz i zestaw wygląda tak:

 

  • Obudowa: Fractal Design Define R4 Black Pearl (400 zł)
  • Zasilacz: Corsair HX 80 Plus Gold Modular 650W (460 zł)
  • MO: MSI X79A-GD45 (8D), SE2011 (700 zł)
  • Procesor: Intel Core i7-3820, 3.6 GHz, 10MB, LGA2011 (1200 zł)
  • Chłodzenie: Noctua D14 SE2011 (320 zł)
  • Pasta termoprzewodząca: Arctic Silver 5 (35 zł)
  • RAM: G.SKILL RipjawsZ DDR3 4x8GB 2133MHz CL9 (1200 zł)
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX670 OC (1500 zł)
  • Dysk SSD:  SSD Samsung 128GB SSD840 SATAIII PRO (500 zł)
  • Dysk HDD: Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB (250 zł x 2)
  • Nagrywarka/Czytnik: ASUS DRW-24B5ST (90 zł)
  • Łącznie: 6905 zł (tak w przybliżeniu, ceny poszczególnych komponentów zaokrąglone) 

Myślę, że więcej komponentów nie wymaga już zmiany. 

Edytowane przez Gorgo
Link to post
Share on other sites

 

 

Rozumiem że chodzi tutaj o to by dyski pracowały oddzielnie od siebie?

 

Chodzi o to, aby odczyt pliku surowego i zapis rendera nie odbywał się na tym samym dysku.  

 

Co do s2011, w przypadku Adobe i7 3770k na Z77 będzie wydajniejszy. Jednak jak wiadomo 1155 idzie do lamusa, natomiast jeżeli stawiasz na przyszłościowy zestaw kupując 2011 to zastanów się dobrze czy aby na pewno to zrobisz, co ważniejsze kiedy ? Jeżeli jest to okres 2-3 lat to raczej nie warto planować w ten sposób. 

 

 

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX670 OC (1500 zł)

 

W przypadku renderowania FullHD nie odczujesz znaczącej różnicy przy GTX660 / GTX660Ti  czy GTX670 - można sporo zaoszczędzić, jednakże wydajność w grach trochę na tym spadnie. 

Link to post
Share on other sites

 

 

atomiast jeżeli stawiasz na przyszłościowy zestaw kupując 2011 to zastanów się dobrze czy aby na pewno to zrobisz, co ważniejsze kiedy ? Jeżeli jest to okres 2-3 lat to raczej nie warto planować w ten sposób. 

 

Następną modernizację komputera planuje za pół roku lub rok, a wtedy bodajże mają pojawić się nowe procesory pod socket 2011.

 

 

 

W przypadku renderowania FullHD nie odczujesz znaczącej różnicy przy GTX660 / GTX660Ti  czy GTX670 - można sporo zaoszczędzić, jednakże wydajność w grach trochę na tym spadnie. 
 

 

Zależy mi jednak właśnie na tym aby wydajność stała na bardzo dobrym poziomie, gdyż pewnie kartę będę wymieniać za rok, dwa prawdopodobnie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...