Skocz do zawartości

GA-990XA-UD3 rev.3.0 i FX-8120 @4GHz - throttling i inne problemy


Recommended Posts

Faktycznie - nie zwróciłem uwagi, na szybko wyszukałem. Z taką "świetną" sekcją zasilania mam już GA-990FXA-D3 i o OC powyżej 4GHz mogę zapomnieć - kupno kolejnej płyty z 4+1 to byłaby głupota jakich mało. Właśnie dlatego zdecydowałem się na tą feralną 990XA-UD3, bo ma lepszą sekcję (i "lepsze" niedoróby jak się okazało)...

Link to post
Share on other sites

Hejtowanie płyty za opcję której nie ma fabrycznie jest dość niepoważne, wystarczyło kupić model który tą opcję posiada.

 

Brak udziału w tym topicu wynika wyłącznie z tego, że każdy kręci sprzęt na własną rękę.

W przypadku spalenia pamięci, płyty czy procka można się liczyć z odmową naprawy uszkodzonych komponentów.

 

Zainteresowanych nieoficjalnym biosem do 990XA-UD3 rev.3.0 zapraszam na PW.

Link to post
Share on other sites

Hejtowanie płyty za opcję której nie ma fabrycznie jest dość niepoważne, wystarczyło kupić model który tą opcję posiada.

 

Nie ma? Jakoś poprzednie rewizje miały i nie było żadnego problemu z wyłączeniem APM. Płyty innych producentów też jakoś nie mają z tym problemów...

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie ma? Jakoś poprzednie rewizje miały i nie było żadnego problemu z wyłączeniem APM. Płyty innych producentów też jakoś nie mają z tym problemów...

 

Jak sam zauważyłeś wcześniejsze rewizje mają, więc wystarczyło wziąć płytę która posiada tą opcję.

 

Tak jak pisałem wyżej, jeżeli ktokolwiek chce wymusić tą opcję w rev. 3 może podesłać i PW z maile, wyślę biosa. 

Link to post
Share on other sites

Jak sam zauważyłeś wcześniejsze rewizje mają, więc wystarczyło wziąć płytę która posiada tą opcję.

 

To znajdź mi sklep, który oferuje wybór rewizji, którą wyślą do klienta :wariat:. Jeśli ten Twój BIOS działa, to oczywiście dobrze dla tych, który chcą podkręcać, ale takie pokrętne tłumaczenie się to raczej marny sposób na przekonanie do firmy %-).

Link to post
Share on other sites
Hejtowanie płyty za opcję której nie ma fabrycznie jest dość niepoważne, wystarczyło kupić model który tą opcję posiada.

 

Oczywiście informujecie o tym wszędzie gdzie tylko się da, że rewizja 3.0 nie ma kontroli nad APM. Z resztą przepraszam bardzo, jakie "hejtowanie"? Wyrażanie niezadowolenia z NIEPRAWIDŁOWO działającego produktu nie jest "hejtowaniem".

 

Brak udziału w tym topicu wynika wyłącznie z tego, że każdy kręci sprzęt na własną rękę.

 

Problem występuje też na ustawieniach domyślnych, z wyłączonym Core Performance Boost. Więc jakie OC? Poza tym płyta z opcjami M.I.T i sekcją 8+2 stworzona jest z chyba z myślą o użytkownikach mających jaką taką wiedzę o OC. Pomijając fakt, że gorsza 990FXA-D3 z sekcją 4+1 spokojnie daje radę na 4GHz nie wspominając o stocku czy 3,4 GHz - żadnego throttlingu, żadnych niespodzianek.

 

Zainteresowanych nieoficjalnym biosem do 990XA-UD3 rev.3.0 zapraszam na PW.

 

Mam nieoficjalny bios FEa z kontrolą APM i guzik pomogło. Widocznie problem leży gdzieś indziej. Na jednym z anglojęzychnych forów przedstawiciel Gigabyte poradził lepsze chłodzenie i wentylację obudowy (mam taką jak w opisie z 3 wentylatorami 120mmm i jednym 140mm)... skandal

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

 

 

Oczywiście informujecie o tym wszędzie gdzie tylko się da, że rewizja 3.0 nie ma kontroli nad APM.

 

Jest to na tyle specyficzna funkcja, że nie ma potrzeby by informować o tym przeciętnego użytkownika który używa płytę w standardowy sposób. 

 

 

 

Mam nieoficjalny bios FEa z kontrolą APM i guzik pomogło. Widocznie problem leży gdzieś indziej. Na jednym z anglojęzychnych forów przedstawiciel Gigabyte poradził lepsze chłodzenie i wentylację obudowy (mam taką jak w opisie z 3 wentylatorami 120mmm i jednym 140mm)... skandal

 

Ja mam FEb, więc może jest inny. 

Żaden przedstawiciel firmy nie poda ci konkretnych ustawień do wykręcenia procka, jest to normalne.

Kręcisz na własną odpowiedzialność z parametrami jakie chcesz.

Jeżeli uważasz, że wyniki spowodowane są przez APM możesz użyć mojego biosu lub użyć płyty w innej rewizji.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli uważasz, że wyniki spowodowane są przez APM możesz użyć mojego biosu lub użyć płyty w innej rewizji.

 

Wyniki są spowodowane przez APM, właśnie ta funkcja odpowiada za spadek zegarów pod obciążeniem. Na GA-990FXA-UD3 oraz FX-8150 miałem ten problem, po wyłączeniu APM jak ręką odjął.

Link to post
Share on other sites
Żaden przedstawiciel firmy nie poda ci konkretnych ustawień do wykręcenia procka, jest to normalne.

 

A czy ja o to pytam? Czy temat ma tytuł "ej no dajta mie ustawienia na 1000 GHz plsss". Temat jest o throttlingu w tym konkretnym modelu płyty. Na początku pisałem że przy 4GHz, a potem w trakcie sprawdzania i rozwijania się wątku zobaczyłem, że występuje też na o wiele niższych ustawieniach - stock i 3,4 GHz bez TC.

 

Jeżeli uważasz, że wyniki spowodowane są przez APM możesz użyć mojego biosu lub użyć płyty w innej rewizji.

 

Mam nieskończenie wiele pieniędzy i z chęcią będę je topić na zakup płyt Gigabyte w starych rewizjach (o ile taką się w ogóle dostanie w sklepie). Co prawda zamówiłem już płytę MSI, a procedura zwrotu 990XA-UD3 jest rozpoczęta, ale z chęcią przetestuję bios w wersji beta, póki jeszcze mam tą płytę. Mój mail to 40rozbojnik[at]gmail.com

 

Edit.

 

Dostałem bios w wersji FEb od użytkownika GIGABYTE_PL, jak go przetestuję napiszę o rezultatach.

Edit.

 

Z biosem FEb dalej to samo - niezależnie od ustawień występuje throttling (teraz pracuję na 990FXA-D3 i o throttlingu można zapomnieć). Także całe szczęście że morele zatwierdziło mi zwrot i uwolnię się od UD3 rev. 3.0

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Czytam ten temat... i nasuwa mi się pytanie... Czy Gigabyte 990FXA-UD3 ma tę funkcję? Bo zbieram się na jej zakup i wodowanie płyty... i trochę bym się wkurzył gdybym wydał 300zł na blok i hajs na płytę, i dowiedział się że o OC mogę sobie pomarzyć :)

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

Właśnie przejrzałem sobie MANUAL od najnoweszej rewizji tej płyty, czyli Rev:3.0. Niestety nie uwzglednia on funkcji APM. Z tego co sie orintuje Gigabyte wykastrował wszystkie płyty z możliwości jej wyłączenia i pozostawił ją tylko w najdroższym modelu :/ ale to by trzeba jeszcze zweryfikować, sprawdazając każdy model z osobna :/

Link to post
Share on other sites

Chyba bo też czegoś nie rozumiem w tym wątku. APM to przecież zarządzanie energią, prawda?

 

 

Co to ma niby do rzeczy? Płyta nie posiada opcji APM, więc co byś nie zrobił, to i tak będzie "zbijać" zegary pod obciążeniem.

 

 

Chwila... Czemu to ma zbijać zegary pod obciążeniem? Nie jest to po prostu oszczędzanie energii w IDLE itp? Niestety moja przygoda z AMD się zakończyła przy Athlonie 3200+ także nie pamiętam nic i nie ogarniam, sory za głupie pytania. Czy może to zapobiega przegrzewaniu się procesora? Może przy LC nie będę miał takiego problemu?

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

APM, to taka funkcja która czówa nad tym, aby procesor był równomiernie obciążony, zachowywał parametry energrtyczne oraz się nie przegrzewał, ale zamiast tego zbija zegary procesora w najmniej odpowiednim momencie. 

Link to post
Share on other sites

Ona fizycznie jest tylko BIOS niepozwala jej wyłączyć, producent płyty zablokował taką możliwość.

Wyłączenie tej funkcji powoduje, że procesor może bez ograniczeń wpierdzielać tyle prądu ile mu potrzeba, a to wpływa na zwiększenie jego temperatury oraz sekcji zasilajacej na płycie. Zaś to może prowadzić do jej spalenia :/

 

Prawdopodobnie Gigabyte miał sporo zwrotów we wczesniejszych rewizjach i postanowił zablokować czynnik, który się do tego przyczyniał :/ 

Link to post
Share on other sites

@Kapucynek nie kupuj tego gigaszajsa.masz 3 inne płytki do wyboru.

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-990fxa-gd65-405592/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-m5a99fx-pro-r2-0-amd-990fx-socket-am3-4xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-sli-crossfire-m5a99fx-pro-r2-0-498673/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-990fx-extreme4-409070/

 

Ja osobiście brałbym asusa bo to najnowsza konstrukcja ma pcie3.0,usb3.0 i dobrze chłodzoną sekcję zasilania,ale ten serwis odrzuca .Asrock jest ciekawy ale drogi,a msi nie ma wewnętrznego usb 3.0.wybór należy do cb.

Link to post
Share on other sites

BRisinGR nie ma bloków wodnych na te płyty. A mi trzeba bloki wodne.

 

Jeżeli chodzi o przegrzewanie się to mnie to na szczęście wali, chipset + sekcja + procesor zwodowany, na SB będzie 40mm.

Ale wkurzyła mnie informacja o zbijaniu zegarów... Fajnie by to wyglądało gdybym renderował i spadły by mi zegary lol... już na i7 620m mnie szlak trafia a tutaj to bym się zabił na mniejscu (harakiri).

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

Po przygodach z najnowszę rewizją 990XA-UD3 mogę Ci zdecydownie odradzić inwestowanie w płyty AM3+ od Gigabyte. Od lat byłem zadowolonym użytkownikiem aż do teraz. Szkoda pieniędzy i nerwów - jak pisałem w wcześniej: nawet na 3,4 GHz (ogromne OC!!!) i napięciach na auto/normal pod obciążeniem był zrzut napięcia do 0,9 a taktowania do 1,4 i tak co kilka kilkanaście sekund. Rendering, konwersja wideo, granie w takich warunkach - odpada.

Link to post
Share on other sites

No nieeeeee czyli nie mów mi że jak chce renderować i wodować to musze inwestować w Asusa Crosshaira Formule-Z... żenada :(

I jeszcze mam czapkę i koszulkę gigabyte'a... Jaki strzał w stopę z tym brakiem możliwości wyłączenia funkcji... Strata dużej ilości klientów... i to tych najważniejszych...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...