Skocz do zawartości

GA-990XA-UD3 rev.3.0 i FX-8120 @4GHz - throttling i inne problemy


Recommended Posts

@tomcug

Czyli wychodzi na to, że programowe wyłączenie APM działa połowicznie.

Gdy ta funkcja działała normalnie CPU zbijał zegar nawet przy 4.3GHz i temp rzędu 48-50 st. Po programowym wyłączeniu APM mam stabilne 4.7 GHz przy max temp do 53-54 st, po przekroczeniu tej temp zaczyna sie zrzucanie zegara na pojedynczych rdzeniach a jak dobije w okolice 58 st. to wszystkie rdzenie potrafia zjechac do 1,4 Ghz :\

 

Czyli, krótko mówiąc, programowe wyłączenie APM po prostu nie działa praktycznie wcale. Jakim programem odczytujesz temperatury procesora?

 

Wiem o tym, ale z postu na forum, do którego dałem wcześniej odnośnik wynika, że koleś ma teraz ~50 na VRM i ma spokój - albo coś źle rozumiem. W AOD temp procesora pokrywa się z TMPIN2 czyi max 52 stopnie.

 

Ile Ci pokazuje w spoczynku?

Edytowane przez tomcug
Link to post
Share on other sites

HWmonitor, Easy Tune 6. Poprzednio Easy Tune rozwiał wątpliwości co do tego, który z TMPINów jest temperaturą CPU. Na nowej, wspaniałej płycie głównej pokazuje kolejno: System, CPU i CPU! Obstawiam TMPIN2, bo dobija do 52 stopni, a taką właśnie miałem temperaturę na starej płycie

Link to post
Share on other sites

pisałem wcześniej że czujniki zaniżają temp i to sporo. U mnie na chłodzeniu Antec H2O 920 przy 52st na CPU powietrze wydmuchiwane przez wentyle na chłodzeniu jest niemal gorące :P podobną temperature powietrza pamietam przy starym Phenomie II gdy temp na procku dochodzila do 80st w upalne dni :P zas komp robil za dodatkowy grzejnik :P

Link to post
Share on other sites

Teraz nie mogę dokładnie powiedzieć, bo siedzę w robocie. Ale z tego co widziałem to brednie, bo bywało że 18-20 stopni minimalna jak w pomieszczeniu znacznie cieplej...

 

No to bez dwóch zdań masz złe odczyty. W wolnej chwili wstaw mi screena z Overdrive i tego programu, oczywiście oba uruchomione jednocześnie :D.

 

Klik!

Link to post
Share on other sites

Nie ma na to sposobu, odpalasz masę programów i szukasz właściwej temperatury. Nie wiem, jak na innych płytach, ale u mnie właściwe odczyty pokazywał Overdrive oraz któryś z czujników w HWMonitor. Pokaż, jak u Ciebie to wygląda, to pomyślimy ;).

Link to post
Share on other sites

Gigabyte ma gdzieś klientów, byle tylko kupili ich trefny towar. Pamiętam, jakie cyrki miałem testując ich płyty pod LGA 2011. To dopiero były cuda %-). Mnogość rewizji oraz fakt, że często starsze wersje nie dostają wsparcia dla nowszych procesorów, też nienajlepiej o nich świadczy. Omijać z daleka!

Edytowane przez tomcug
Link to post
Share on other sites

Dorwałem w internetach bios FEa (alpha) i w nim jest już opcja APM, tyle że nie działa. Sprawdzałem wczoraj przez 3 godziny różne warianty napięć i taktowań m.in. wszystko na auto, zegar 3.4 GHz bez TC, napięcia auto (vcore 1,31), wszystkie opcje "oszczędne" wyłączone, temperatury - TMPIN1 48 stopni, TMPIN2 44 stopnie i po ~5 minutach dalej k**** jego mać throttling.

 

Złom, szrot i badziewie a nie płyta. Nie będę czekać jak jeleń nie wiadomo na co: "nowy bios - kiedy będzie? może naprawią?". W d*** z takim sprzętem, rozpocząłem procedurę zwrotu/reklamacji w morele.

 

Edit.

 

 

 

Jakby ci zwrocili pieniadze to polecam http://www.morele.ne...xa-gd65-405592/

 

Płyta wydaje się fajna, ale może macie inne propozycje? Interesuje mnie płyta max do 420zł, najlepiej z jakimś HD audio i wyjściem USB 3.0 na front panel. Oczywiście Gigaszrot odpada, Asraki też niemile widziane...

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Paradoksalnie wszelkie ASRocki bedą lepszym wyborem ze wzgledu na fakt że ta firma nie trzyma się żadnych "przykazań" ze strony producentów CPU :P

Czyli jak czegoś nie powinno być na tanim modelu to ASRock napewno tam to wsadzi :P

Hehe

 

Ale też bez przesady :P

 

ASUS którego zasugerował OMAR2033 jest spoko :) tylko ten serwis :P Choć osobiście moje ostatnie 5 płyt z rzędu to same ASUSy :P I tylko z jedną miałem problem P8Z77-v Pro, czyli obecną :/

Link to post
Share on other sites

Asrock jest spoko ale moim zdaniem ich PCB może mieć cieńszy laminat. Mam 2 płyty w domu mogę pomierzyć.

Skąd taki wniosek.

Na płycie Asrocka co prawda budżetowej za 230zł moje chłodzenie (ponad 1kg) Scythe Mine 2 pomimo backplate wyginało poważnie płytę i wisiało pochylone. Wszystko oczywiście ok działało i działa. Ale widok trochę mnie niepokoił. Na MSI już tak nie jest. Chłodzenie ciężkie a idealnie się trzyma - nic nie wygina. Fakt, że ta płyta MSI w cenie 2 x mój poprzedni Asrock na AM3.

 

Proszę tego nie traktować za pewnik. Zresztą może modele wyższe mają inne laminaty. Nie wiem tego.

A może to wynika z konstrukcji montażu chłodzenia na AM3 i LGA 1155.

 

Za to Asrock ma super bios. Wszystkie mierniki w programach dobrze współpracowały z płytą.

To co było w biosie było na miernikach. Tego o Gigabyte powiedzieć nie mogę.

Np w takim AMD Overdrive wszystko mogłem praktycznie pod Windowsem na Asrocku zmienić. Wszytko także odczytywał program właściwie.

 

Wybór należy do autora.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Nie mam zaufania do Asrocka, więc raczej nie będę inwestować w sprzęt tej firmy - mimo pochlebnych opinii do obecnych modeli. Będę wybierał albo MSI albo Asusa skoro Gigabyte zmienił się w Gigafail...

 

Edit.

 

Na razie skłaniam się ku MSI 990FXA-GD65 ,ale jak polecicie jakąś sensowną srokę (USB 3.0 na front, dobre audio, porządna sekcja zasilania) polecicie to kto wie? Może się przekonam :)

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

 

 

Osobiście poleci bym ci tego ASRocka http://overclock.pl/...owna-z-walorami To jest recka mojego autorstwa. Jednak problem to cena, która przekracza twój budżet :/

 

Płyta wydaje się super, ale ~700zł nie dam na mobo. Pieniądze mam (chwała Panu!), ale wolę wydać na co innego. Uważam, że na moje potrzeby nie potrzeba płyty droższej niż 420zł. Ta sroka wydawałaby się fajna, ale po internetach można znaleźć że również bywają egzemplarze z problemem throttlingu. Także na razie faworytem pozostaje MSI z modelem MSI 990FXA-GD65, mimo braku USB 3.0 na front.

Link to post
Share on other sites

Nie!

 

Za słaba sekcja zasilania to już lepiej tamtego asusa co polecił Omar2033 lub MSI GD65. Asus ma sekcje 6+2 bardzo dobrze chłodzoną, zaś MSI ma sekcje 8+2 troche słabiej chłodzona, ale większa ilość faz mniej się grzeje więc też jest dobrze :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...