Skocz do zawartości

GA-990XA-UD3 rev.3.0 i FX-8120 @4GHz - throttling i inne problemy


Recommended Posts

Witam,

ostatnio wymieniłem płytę GA-990FXA-D3 na GA-990XA-UD3 w rewizji 3.0 - z powodu kiepskiej i nie chłodzonej sekcji zasilania w modelu D3 i innych nie mniej ważnych powodów. Niestety natrafiłem na uciążliwe niedogodności, które postaram się jak najlepiej opisać w punktach:

 

  1. Pierwszą największą upierdliwością jest throttling po lekkim OC procesora. Pisząc lekkie OC mam na myśli wyłączenie TC, ustawienie mnożnika na 20, napięcia na 1,34 oraz wyłączenie opcji C&Q, Core C6 State i C1E Support (APM nie doszukałem się w rewizji 3.0). Takie ustawienia pozwalały mi na płycie GA-990FXA-D3 cieszyć się stabilnymi 4GHz, a na 990XA-UD niestety NIE. Z początku co parę sekund taktowanie podczas testu w prime95 z ~4GHz spadało do ~2,8 GHz. Po przewertowaniu wątków na różnych forach zagranicznych doszedłem do wpisu, który polecał włączenie opcji HPC mode i to częściowo pomogło. Ale dalej throttlling występuję - po około 2-3 minutach testu w Prime95, kiedy temperatura TMPIN1 oscyluje około 54 stopni a TMPIN2 52 stopni taktowanie spada do ~1,4 GHz mnożnik do 7 a napięcie do 0,9. I tak co kilka - kilkanaście sekund. Nie wiem co z tym fantem zrobić, jest to dziwny i niepokojący objaw mogący mieć wpływ na komfort rozgrywki w bardziej wymagające tytuły.
     
  2. Klawiatura USB nie pozwala na wejście do BIOSU/UEFI. Jak bym nie ustawił opcji wsparcia USB nie działa przed załadowaniem systemu.Jest to upierdliwe jak nie wiem co, na 990FXA-D3 nie miałem takiej sytuacji. Aby wejść do biosu muszę bawić się starym trupem na PS2
     
  3. Odczyt temperatur. Który z TMPIN w HWmonitor odpowiada temperaturze CPU? Uprzedzam, że mam Easy Tune 6 i tam widać 3 temperatury podpisane następująco: System, CPU i CPU. bardzo wiele to wyjaśnia.

Przede wszystkim zależy mi na odpowiedzi na punk 1 i 3, czyli throttling - jakiego powodu występuje i jak można sobie z tym objawem poradzić oraz który z TMPINów jest temperaturą CPU.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

 

 

Widzę, że to kolejna płyta w rewizji 3.0, która po prostu nie posiada opcji APM. Brawo Gigabyte, świetnie nabijacie klientów w butelkę...

 

Dlatego właśnie piszę w dziale pytań do firmy Gigabyte. Cholera jasna, nie po to kupuję płytę z silną sekcją zasilania (8+2) posiadając procesor "Black Edition" żeby nie robić OC. Jaki sens ma OC skoro taktowanie spada do 1,4 i mam kibel a nie wzrost wydajności?

Link to post
Share on other sites

Co to ma niby do rzeczy? Płyta nie posiada opcji APM, więc co byś nie zrobił, to i tak będzie "zbijać" zegary pod obciążeniem.

 

Dlatego właśnie piszę w dziale pytań do firmy Gigabyte. Cholera jasna, nie po to kupuję płytę z silną sekcją zasilania (8+2) posiadając procesor "Black Edition" żeby nie robić OC. Jaki sens ma OC skoro taktowanie spada do 1,4 i mam kibel a nie wzrost wydajności?

 

Ja mam tyle szczęścia, że kupiłem GA-990FXA-UD3 zaraz po premierze i dlatego nie mam z nią żadnych problemów. Ale po tym, co słyszałem, to już więcej nie będzie Gigabyte w komputerze...

Edytowane przez tomcug
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

masz najnowszy bios?masz prawidłowe temperatury???Próbowałeś zwiększyć napięcie??Ustaw llc tak żeby ci nie zaniżało V

 

temperatury prawidłowe, bios najnowszy (FD), testowane na różnych napięciach i ustawieniach LLC (Vcore Loadline calibration - innej opcji w magicznym USREFI nie ma). Jak pisał tomcug, co bym nie robił i tak zbijane jest napięcie i taktowanie. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, w sumie zastanawiam się nad zwrotem egzemplarza - chyba że uzyskam odpowiedź jak zaradzić takiej sytuacji.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

 

 

Dawno kupiłes ta płytę? Bo jest jeszcze szansa na zwrot za niezgodność z umową :P

 

W czwartek odebrałem w netpunkcie, kupiłem w środę (08.05.2013). A co do AOD - przecież nie będę się bawił w klikanie po każdorazowym włączeniu komputera.

Link to post
Share on other sites

W czwartek odebrałem w netpunkcie, kupiłem w środę (08.05.2013). A co do AOD - przecież nie będę się bawił w klikanie po każdorazowym włączeniu komputera.

lepszy ryc niż nic %-)

Link to post
Share on other sites

Ogólnie dzięki za pomoc, sprawdzę z tym AOD jak z roboty wrócę. Mam nadzieję że ta opcja pomoże. A ogólnie to wypadałoby aby Gigabyte wypuścił update biosu/srefi-uefi nawet w wersji prealfa, który to przywróciłby opcję APM - o ile jest to możliwe.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Nie do końca za każdym razem. Możesz ustawić tak, aby AOD startowało z systemem i ostatnimi ustawieniami jakie w nim dałeś. Nie działa ta opcja :/

 

Przed chwilą sprawdziłem czy działa programowe wyłączenie APM i potwierdzam...TAK DZIAŁA :)

przez około 10 min obciażałem CPU zaimplementowanym w AOD testem stabilności i zegar utrzymywała się na poziomie 4.7 GHz :)

Link to post
Share on other sites

Plan zasilania mam zawsze zmieniony na wysoką wydajność. Niestety sposób z AOD nie działa u mnie jak trzeba. Sprawdziłem nawet AIDA64 - faktycznie zmienia się wpis przy APM na wspierane, wyłączone ale throttling dalej występuje. Gdyby temperatury tmpin1 i tmpin2 były rzędu 64-70 stopni to nie dziwiłbym się, bo bezpieczna granica wytyczona przez producenta to 61 stopni. Ale u mnie tak się dzieje przy tmpin1 54-56 a tmpin 51-52...

 

Dzieje się u mnie takie cuś jak widać w poście 5300 na załączonym obrazku: http://www.overclock.net/t/1023100/official-gigabyte-ga-990fxa-series-owners-thread-club/5290

 

Edit. z postu 5306 wynika że może to być winą przegrzewania się sekcji zasilania - o ile dobrze rozumiem pojęcie VRM. Jeśli tak, to k**** ja p*****. Właśnie po to kupiłem płytę z chłodzoną sekcją zasilania żeby mi się przegrzewała (łomatko 56 stopni burning mode). Super, widać że fabryczne chłodzenie od gigusia jest gorsze od aluminiowych radiatorków które zamontowałem na 990FXA-D3...

 

Koniec cholera jasna, więcej nie kupię mobo od tej znakomitej firmy. Całe lata byłem zadowolonym użytkownikiem, ale skończyło się. 990XA-UD3 w rewizji 3.0 to bubel nie wart złamanego grosza. Ja rozumiem że przegrzewanie się sekcji może wystąpić jak ma się sprzęt w piekarniku a nie obudowie, a do tego nie chłodzona sekcja...ale u mnie? SilentiumPC Regnum z 4 wentylatorami (3 x 120 mm, 1 x 140mm) i sekcja z radiatorem??? KIBEL po prostu...

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Te czujniki zaniżają odczyt o conajmniej 5-6 stopni :\ bo niemożliwym jest żeby procesor w IDLE mial 15 st jesli temp otoczenia to okolo 22 st. taka sytuacja występuje u mnie na FX 6300 i też gdzieś koło 55-57st zaczyna zbijać zegar :/ przy wyłaczonym programowo APM. Natomiast gdy temp oscyluje w granicach 52-54 st to mam stabilne 4.7-4.8 GHz. Jednak ten zegar wymaga napięcia nawet 1.5V i więcej więc temp. szybko dobija do gornej granicy :(

Link to post
Share on other sites

Te czujniki zaniżają odczyt o conajmniej 5-6 stopni :\ bo niemożliwym jest żeby procesor w IDLE mial 15 st jesli temp otoczenia to okolo 22 st. taka sytuacja występuje u mnie na FX 6300 i też gdzieś koło 55-57st zaczyna zbijać zegar :/ przy wyłaczonym programowo APM. Natomiast gdy temp oscyluje w granicach 52-54 st to mam stabilne 4.7-4.8 GHz. Jednak ten zegar wymaga napięcia nawet 1.5V i więcej więc temp. szybko dobija do gornej granicy :(

 

U mnie, gdy wyłączyłem APM w BIOS-ie, to procek mógł dobijać do 80 C i nie było żadnego zbijania zegarów. Tak więc coś jest na rzeczy, a konkretniej w nowej rewizji płyt Gigaszrota %-).

Link to post
Share on other sites

Przegrzewanie się procesora nie wchodzi w grę. 52 stopnie to tyle, ile miałem na tym samym chłodzeniu, tej samej paście (Artic Silver 5) i w tej samej obudowie na 990FXA-D3. Z tym, że tam po założeniu aluminiowych blaszaków na sekcje zasilania TMPIN1 (czyli chyba VRM) było rzędu max 53 stopnie a nie 56...

Link to post
Share on other sites

@tomcug

Czyli wychodzi na to, że programowe wyłączenie APM działa połowicznie.

Gdy ta funkcja działała normalnie CPU zbijał zegar nawet przy 4.3GHz i temp rzędu 48-50 st. Po programowym wyłączeniu APM mam stabilne 4.7 GHz przy max temp do 53-54 st, po przekroczeniu tej temp zaczyna sie zrzucanie zegara na pojedynczych rdzeniach a jak dobije w okolice 58 st. to wszystkie rdzenie potrafia zjechac do 1,4 Ghz :\

Link to post
Share on other sites

 

 

Przecież 56 stopni dla sekcji zasilania to żadna temperatura.

 

Wiem o tym, ale z postu na forum, do którego dałem wcześniej odnośnik wynika, że koleś ma teraz ~50 na VRM i ma spokój - albo coś źle rozumiem. W AOD temp procesora pokrywa się z TMPIN2 czyi max 52 stopnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...