Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Jako, że nie jestem ekspertem fotografii, chciałbym zadać Wam, drodzy użytkownicy pytanie dotyczące przysłony w smartfonach. Pytanie nasunęło mi się po tym, jak dowiedziałem się, że Sony wyprodukowało swój układ fotograficzny ExmorRS, który zastosowało w swoim flagowym modelu na pierwszy półrocze 2013 roku i zarazem odsprzedała ten moduł Samsungowi i bodajże Huawei.

 

Idąc dalej, czytałem wiele testów i porównań dwóch tych modułów w Xperii Z i Galaxy S4 - wiele z opinii jest na korzyść koreańskiego producenta. Wiadomo, że ważny jest software, jednak w tym przypadku, gdzie moduł to autorskie dzieło Sony, nie widzę tutaj raczej problemu. 

 

Można zauważyć, że oba aparaty różnią się przysłoną f/2.4 (Xperia Z) oraz f/2.2 (Galaxy S4).

Po wyjaśnieniu sytuacji prosiłbym Was, o wyjaśnienie mi "łopatologicznie" czy taki "szczegół" jest w stanie zrobić taką różnicę w jakości zdjęć obu urządzeń?

 

Być może macie jakieś własne opinie na temat jakości fotografii tychże smartfonów?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam, Michał.

Link to post
Share on other sites

Przy takiej malutkiej matrycy różnica nawet o 0.5 nie jest znacząca. Pamiętajmy, że to nie jest wartość bezwzględna. Przy pełnej klatce w profesjonalnym sprzęcie różnica 0.2 z pewnością ma znaczenia, ale nie przy tak mikroskopijnej matrycy. Walka na cyferki i tyle.

Edytowane przez Luki91
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Im mniejsza ta wartość tym więcej światła wpada na matrycę a więc można stosować mniejsze czułości (mniej widoczny szum). Pomijam oczywiście aspekty związane z innym wpływem na specyfikę optyczną obiektywów.

f.2.2 i f.2.4 to już całkiem jasne obiektywy i oba są godne uwagi ale różnica między nimi jest w zasadzie pomijalna bo jak przedmówca zauważył matryce są zbyt małe i reprodukują zbyt słaby obraz by tak niewielka różnica cokolwiek dawała. Ba! Sporo zależy od oprogramowania i wstępnej obróbki zdjęcia przed zapisem na karcie pamięci.

Gdyby chodziło o obiektyw f.2.0 a f.2.4 to niezaprzeczalnie ten pierwszy byłby dużo lepszy bo wpuszczałby kilkadziesiąt procent więcej światła i od biedy przy wyższym ISO można by filmować/robić zdjęcia w nocy przy sztucznym oświetleniu.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Bodajże Lumia 920 ma przysłonę f.2.0, co faktycznie pozwala na cykanie świetnych zdjęć nocą.

Czyli upatrywalibyście tutaj lepszej jakości w Galaxy S4 poprzez zastosowanie lepszego oprogramowania matrycy?

 

Dzięki za odpowiedzi. Zaczynam to trochę rozumieć. :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...