Skocz do zawartości

Mobo + procesor bez lub z grafiką za 1600 zł do obróbki grafiki


Recommended Posts

Witam serdecznie i po raz pierwszy.

Zostałem poproszony o złożenie komputera "do pracy". Nie będzie w żadnym stopniu wykorzystywany do gier. Użytkownik końcowy będzie miał słabe pojęcie o OC i sprzęcie jako takim, więc ostateczna konfiguracja nie może być zrobiona "jeśli będzie działać to zostaw, a jak nie będzie, to obniż napięcie". Zastosowanie to głównie Photoshop, grafika wektorowa, adobe illustrator i okolice. 

W związku z tym mam dylemat, czy zakupić wersję:

I) http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b...9601/#div4

procesor - Intel Xeon E3-1245v2 3,4GHz - http://www.ceneo.pl/18648496

zostawić tam tylko hd4000, a za zaoszczędzone fundusze dokupić Ram bądź dysk SDD (raczej ram). 

II) czy też jednak zejść do jakiegoś i5, zakupić dedykowaną grafę (myślałem o Quadro 600 1GB DDR3 128bit PCI-E, ale podobno ten model nie należy do zbyt udanych), ale wtedy bez dodatkowego ramu (czyli będzie 2x4 w dualu) lub SSD.

Na innych częściach nie mogę już zejść z kosztami Więc wspomniane w temacie 1600 zł to maksymalna i nieprzekraczalna kwota do wydania. Zasilacz Corsair 550, więc wytrzyma nawet lekkie OC, o ile zdecyduję się na i5 (choć podkręcania chciałbym uniknąć).


1) Które więc wybrać; I czy II? A może jeszcze coś innego?
2) Czy miał ktoś może do czynienia z grafiką wektorową i może potwierdzić bądź zaprzeczyć, że zintegorwany z prockiem hd4000 będzie wystarczający? 
3) Jakie inne elementy mają priorytet; bardziej 16 gb ramu czy jednak dysk SSD?
4) A może nie muszę kupować grafiki dedykowanej i będę w stanie zejść z tych 600 zł na quadro i zamiast tego wpakować słabszego xenoxa bądź mocniejsze i5 + jakiegoś radka (wentyl nie musi być cichutki)?

5) Czy warto dopłacić i przejść z pamięci 1333 na 1600, czy jednak różnica będzie minimalna?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

pzdr.

m.

 

Link to post
Share on other sites

1. coś w stronę zestawu I - Xeon w sam raz się nada - 4 rdzenie/ 8 wątków (mając na uwadze, że zapewne nie bedzie OC)

3. wg mnie 16 GB RAMu, Photoshop ma apetyt na pamięć, SSD przyspieszy w zasadzie otwieranie się Photoshopa. U mnie w konfigu z podpisu (bez SSD) otwiera się on w 4 sekundy.

5. nie warto, różnica będzie nieodczuwalna

 

Jak rozumiem 1600 jest na mobo+procesor+grafika, bo resztę masz dobraną? Jeśli tak to moja propozycja:

 

http://i.imgur.com/slgu8D8.jpg?1

 

 

Ten Xeon to i7 na troszkę obniżonych taktowaniach, wciąż ma 4 rdzenie/8 wątków. Nie opłaca się dopłacać do tego co podałeś.

 

Co do wyboru karty graficznej powołuję się na ten post steleka (nasz ekspert od zestawów pod grafikę itp) : http://forum.benchmark.pl/topic/84453-zestaw-dla-przyszłej-pani-architekt/?p=967618 . A tak od siebie to pakowałbym się właśnie w karty Nvidii,

 

Myślę, ze warto dorzucić te 24 zł.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Quadro pod grafikę 2D nie ma sensu ładować.

Integra jest wstanie obsłużyć aplikacje do obróbki grafiki 2D (PS, Corel itp), ale zabiera co nie co ramu, który jest w tym wszystkim najważniejszym elementem. Z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć że zakup 32GB ramu to był największy kop w poprawie pracy jakiego doświadczyłem. Testowałem wpływ GPU na pracę - zakupiłem 7950 (mały potworek w OCLu) i różnica nieodczuwalna. Zakupiłem CPU najwyższych lotów, różnica w trakcie pracy była już odczuwalna, ale nie tak jak w przypadku ramów. Zaobserwowałem (na sobie) że ilość ramu miała największe znaczenie, nie CPU, nie GPU, a tylko najzwyklejszy RAM.

Reasumując, i5 wystarczy do komfortowej pracy, ale i7 z HT (lub Xeon) będzie sobie lepiej radził z grubszymi obliczeniami (około 30% wzrost dzięki zastosowaniu samej technologi HT), problem w tym że te grubsze obliczenia to nie jest kwintesencja pracy z 2D - tego typu obliczenia wykonuje się raz na jakiś czas. Praca w 2D to nie jest tylko nakładanie filtrów obciążających procesor - jakieś 80-90% pracy to zadania, które nie wymagają dużej mocy obliczeniowej, ale mają spory apetyt na pamięć RAM - PS naprawdę to potwór pod tym względem, o ile w AE rozumiem jeszcze że w ramie osadzany jest render i szybko idzie 32GB zapełnić, ale w grafice 2D żeby projekt rozmiarów FHD był stanie na ponad 20GB rozłożyć to już mnie zdziwiło - z czasem zrozumiałem że pewne zalecenia, które ignorowałem okazały się jak najbardziej prawdziwe - kiedyś coś tam pogrzebałem w necie i dotarłem do postów jednego z inżynierów od Adobe - miły pan odnośnie zapytania odnośnie jak składać maszynkę powiedział przy ramach - "ładuj tyle RAMu ile jest wstanie obsłużyć Twoja płyta główna" - wtedy nie posłuchałem, dziś wiem że miał 100% rację i tylko niepotrzebnie kaskę marnowałem skupiając się na doborze odpowiedniego GPU (który w finale okazało się że prawie nic nie robi, a wydajność średniej gamingówki, niewiele różni się od trzykrotnie droższego high-endowego sprzętu) i odpowiedniego CPU. 

Odnośnie zestawiku - zestaw BlueMike wygląda całkiem interesująco. Jeżeli kolega nie robi OC to szukaj procka z HT, czyli i7 lub Xeon (od 1230v2 w górę).

Co do prędkości ramów - mają znikome znaczenie więc nie warto dopłacać do szybszych, ilość ma tu najważniejsze znaczenie.

Ram vs SSD >> Ram ważniejszy

Ram vs CPU  >> Ram ważniejszy

Integra vs GPU >> lekka przewaga na korzyść GPU, ale normalnie idzie pracować na integrze, problem tylko w tym że układ korzysta z pamięci operacyjnej, czyli podbiera najważniejszy zasób dla PSa, co nie jest zbyt dobre, ale z braku laku można przeboleć te 1GB na ramie mniej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki serdeczne za poradę.

 

Szczególnie Mike'owi za konkretną podpowiedź i stelekowi za zgłębienie tematu. Sugestie odnośnie ramu przekażę dalej i mam nadzieję, że zostaną wysłuchane w nieodległej przyszłości. : ) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...