Skocz do zawartości

Brutus 410 -> Zalman Z11


Recommended Posts

Witajcie. Na wstępie proszę o wyrozumiałość z racji, iż jest to mój początek:)

Jarajka na "tuning" komputera zaczęła się poprzez przejrzenie tutejszych worklog'ów oraz "pokaż co masz w środku". W styczniu złożyłem komputer: i5 3570, R 7850, 2x4GB RAM, Deus, fortis, brutus 410, ssd m4 64 GB, HDD 1T.

Wyglądało to tak:

http://imageshack.us/a/img850/5111/20130421213541.jpg
W tamtej chwili kupowałem to co było opłacalne i miało dobrą wydajność - bez względu jak wyglądało.
 
Pierwsze prace:
- zmiana obudowy na Zalman Z11 Plus
- zmiana chłodzenia z Fortisa na Macho (Be Quiet jednak nie bardzo by się zmieścił w obudowie, a chciałem Dark Rock 2 zakupić) - spodobał mi się wielki Macho (podoba mi się, że jest taki wielki i masywny), a do tego ma wysoką kulturę pracy - do tego użyłem pasty MX2
- wentylator na przód - Enermax Apollish 120 mm Blue - przedni który był stockowy zamontowałem u góry (jeden, taki sam, był już seryjnie zamontowany)
- dodatkowe 8GB RAM - Kingston 1600MHz Grey Series (2x4 GB)
- zrobienie przedłużek z oplotem (pierwsze moje przedłużki wykonane od zera (oplot, przewód, wtyczki/gniazda, piny) - nie wszystko zostało oplecione, ale to wkrótce zostanie dokończone (aktualnie czekam na przesyłkę z oplotami o większej średnicy)
- oplot kabli obudowa->płyta główna - jak powyżej zostało jeszcze coś do dokończenia, ale to wymienię w dalszej części.
Podgląd stanu obecnego:
 
Jak widać - kable, zarówno oplecione, jak i normalne są jeszcze nie uporządkowane (dlatego niezbyt estetycznie wygląda 24pin) - kabli sata w ogóle nie przeciągałem z tyłu ponieważ czekam na grubszy oplot.
 
Do zrobienia w najbliższej przyszłości:
- dokończenie oplotów (do końca tygodnia powinienem otrzymać paczkę z oplotami, także w weekend dokończę prace związane z oplataniem)
- mam zamówiony kontroler obrotów Bitfenix Recon oraz adapter USB 3.0 wewnętrzny (w Zalman Z11P USB 3.0 podłączane są do złącza zewnętrznego, a dzięki adapterowi nie będę musiał przeciągać kabli USB na tylny zewnętrzny panel obudowy, tylko będę miał podłączenie wewnętrzne) - prawdopodobnie będzie we wtorek -> morele.net  ---- więc zamontowanie kontrolera obrotów i jego czujników temperatury (zapewne przewody czujników zostaną oplecione)
- uporządkowanie kabli

 

W dalszej przyszłości:

- doświetlenie wnętrza - Macho przysłonił prawie całkowicie jeden z górnych LED'owych wentylatorów wynikiem czego jest podświetlenie tylko małej części wnętrza - albo zakupię gotową taśmę LED/katody (nie wiem co lepsze, nie zagłębiałem się jeszcze w ten temat) - bądź wykonam coś samodzielnie na LED'ach

 

Czy warto?:

- zastanawiam się nad wymiana zasilacza na modularny (spodobał mi się Be Quiet L8), lecz nie wiem czy warto posunąć się w tym kierunku, ponieważ mam następujące wątpliwości:

- potrzebuję wtyczek: 24 pin, 8 pin, 6 pin, 3xSATA, 1 MOLEX, więc czy modularny zasilacz jest mi potrzebny, bo chyba miałbym na nim tylko jeden przewód 6+2pin mniej niż w chwili obecnej? Jeszcze kwestia ilości SATA (dwa dyski w sumie mógłbym podłączyć na jednym przewodzie, a nagrywarkę i kontroler obrotów na MOLEX+przejściówka SATA (chyba, że w modularnych jest kabel, który na jednej linii posiada i MOLEX i SATĘ).

 

Na chwilę obecną nie planuję wyrzucenia koszyka na dyski....z czasem może się to zmienić.

Proszę o opinie na temat mojej pracy, mojego ukierunkowania i dalszych pomysłów. Co najważniejsze - jakieś porady co jeszcze mógłbym zrobić by jeszcze bardziej poprawić estetykę. Kolejne zdjęcia myślę, że wrzucę w środę, kiedy wszystko będzie gotowe.

 

 

 


Chciałbym się jeszcze dowiedzieć gdzie i czy w ogóle mógłbym dokupić gumowe przepusty otworów do przeprowadzania kabli?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jak dojdzie Recon to podziel się wrażeniami. Rozważałem jego zakup, ostatecznie stanęło jednak na Phobyi Touch, która z wyglądu jest niemal dokładną kalką Lamptrona Touch'a, kosztuje jednak prawie stówkę mniej. Życzę Ci powodzenia w układaniu kabli, miałem Z9 Plus i w połączeniu z niemodularnym XFX'em 750W robiła się w środku niezła plątanina :P

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Jak dojdzie Recon to podziel się wrażeniami. Rozważałem jego zakup, ostatecznie stanęło jednak na Phobyi Touch, która z wyglądu jest niemal dokładną kalką Lamptrona Touch'a, kosztuje jednak prawie stówkę mniej. Życzę Ci powodzenia w układaniu kabli, miałem Z9 Plus i w połączeniu z niemodularnym XFX'em 750W robiła się w środku niezła plątanina :P

Powiem szczerze, że też chciałem tego Lamptorna, tylko cena...dlatego zamówiłem Recona....o Twoim modelu dopiero się dowiedziałem z Twojego postu i rzeczywiście jest taki sam jak Lamptron. Jeśli teraz miałbym zamawiać, to kto wie czy nie zmieniłbym Recona na Phobye, no ale klamka zapadła - zamówienie w realizacji.

 

Co do plątaniny, to wielka racja. Bez opasek i planu poukładania kabli na całej płaszczyźnie za MOBO, nie ma szans na zamknięcie obudowy. Dlatego coraz poważniej zastanawiam się na modularnym.

 

Poczynione kolejne kroki:

- zamówiony zasilacz Be Quiet! L8-CM-530W (kilka godzin po dokonaniu wpłaty pomyślałem, że mogłem dołożyć kilka zł i kupić 630W, no ale było już za późno, a moc i tak będzie wystarczająca póki co - ciekawe jak będzie wyglądała ta kwestia w przyszłości kiedy wymienię płytę + Haswell+ GPU - ale to bardziej odległa przyszłość);

- zamówione 2xkatoda Revoltec

 

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć gdzie i czy w ogóle mógłbym kupić gumowe przepusty do kabli, by choć częściowo zakryć puste dziury.

Edytowane przez rysiooo
Link to post
Share on other sites

Sam już miałem Lamptron'a w koszyku na Cooling.pl, a na Phobyę trafiłem całkowicie przypadkowo, przeglądając jakieś zagraniczne forum. W Angela.pl mieli akurat jedną sztukę na stanie, więc zamówiłem. Sam panel prawie identyczny, ale w przeciwieństwie do Lamptron'a, którego kable wyglądają dość tandetnie, Phobya daje zarówno przedłużki do wentyli jak i czujniki temperatury, w czarnym oplocie :]

 

Również szukałem przepustów do Z9, ale nigdzie nie znalazłem.

Link to post
Share on other sites

Oglądałem filmy z unboxing'ów różnych Lamptronów i część modeli ma kable w oplocie, a Touch, który jest jednym z droższych, jest wyposażony w dość szpetne okablowanie :/

 

Link to post
Share on other sites

W takim razie musieli wydać nową wersję. Nie nazwałbym tego, co napisałem, opinią. Wystarczy obejrzeć filmik. Te kable są tragiczne.

Link to post
Share on other sites

Recon też nie ma oplotów, ale poradzimy sobie z tym. Po trzech przedłużkach nabrałem wprawy w oplatanie, to 5 czy 6 czujników moment wpadnie w oplot. Do powyższych prac doszło jeszcze:

- oplot na kable modularne nowego zasilacza: 6 pin + sata/molex.

 

Co do przepustów, to znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/przepust-szczotkowy-krawedziowka-szaf-19-i3186749392.html

 z tym, że w obudowie mam zaokrąglone krawędzie wewnętrzne i nie będzie to najlepiej wyglądało. Chyba trzeba czegoś innego poszukać. Może ktoś ma jakiś pomysł jak zrobić estetyczne, czarne przepusty?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Prace zbliżają się (prawdopodobnie) ku końcowi. Dzisiaj przepracowane pół nocy, a oto efekty:

 

http://imageshack.us/a/img195/7292/dscf7244b.jpg
http://imageshack.us/a/img811/5099/67097883.jpg
http://imageshack.us/a/img62/5053/dscf7254t.jpg
http://imageshack.us/a/img545/5938/dscf7272e.jpg
http://imageshack.us/a/img812/9788/dscf7273ho.jpg
http://imageshack.us/a/img35/3663/dscf7258h.jpg
http://imageshack.us/a/img198/7123/dscf7269.JPG
 
Do zrobienia:
- zamaskowanie wiązki w górnym przepuście
- zrobienie przepustów (gumowa rantówka + pianka wypełniająca pustą przestrzeń)
- uruchomienie tylnego wentylatora (aktualnie działa na full jeśli kontroler jest w trybie automatycznym, jeśli przejdę w manualny, to wentylator wyłącza się - nie ma możliwości podniesienia obrotów - wentylator 2pin) - ktoś by coś podpowiedział?
- zamaskowanie zatok 5,25"
- jakieś propozycje?
 

 

 

 



Ktoś może się orientuje, gdzie w Trójmieście można kupić wyciętą na wymiar plexi? Chciałem zrobić backplate dla grafiki.

Link to post
Share on other sites

Co byś mi jeszcze poradził? Najlepiej mi napisz co rozumiesz przez "kosmos" oraz co Ci się nie podoba, najbardziej razi w oczy, a będzie to najlepsza dla mnie motywacja do dalszych działań, bo jakoś tryb lenia się włączył. Na wstępie powiem, że wodować nie zamierzam - szkoda mi pieniędzy jak i nie widzę sensu dla obecnego procesora.

 

Przejściówka usb3.0 okazała się za krótka i nie bardzo mogę ją przeciągnąć za backplate płyty głównej. Muszę zrobić z nią porządek, bo brzydko wygląda. Wczoraj podłączyłem jeszcze jeden dysk 3,5" - taki sam, który miałem wcześniej.

 

1)  Poważnie zastanawiałem się nad demontażem koszyka na dyski, ale:

- po włożeniu dysków do zatoki 5,25 dysków (trzech - 2x3,5'' + 1x2,5") nie wiem czy nie będą wystawały przewody - myślałem żeby przewody puścić od strony zaślepek zatok. Jedynym rozwiązaniem jest takie, które pozwoli podłączyć trzy dyski na jednym przewodzie zasilającym, dlatego zamontowanie ssd na backplate płyty głównej odpada.

 

2) Jak można ładnie zamaskować cały "segment" 5,25 - od strony procesora oraz od strony śrub mocujących?

 

3) Jeśli już bym zdemontował koszyk na dyski, to w co najlepiej upchnąć 3,5 -> 5,25? Jakieś zwykłe sanki/tacka/ramka? Czy lepiej kombo na 2x3,5+2,5?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ciąg dalszy zaplanowanych prac, a jednocześnie pytania do Was użytkownicy:

1. Planuję zrobić backplate dla karty graficznej - czarne, z małą sygnaturką modelu i producenta - tutaj pytanie, czy wykonany taki backplate z plexi (http://allegro.pl/4mm-czarna-plexi-pleksi-plexa-pleksa-na-wymiar-i3296679428.html) nie będzie się nagrzewała i odkształcała, bądź nie stopi się? Czy lepiej wykonać to z aluminum (http://allegro.pl/sb-blacha-anoda-czarna-aluminium-na-wymiar-i3260178510.html)? - oczywiście będzie przykręcone do karty w miejscach w którym PCB karty ma otwory montażowe - nic nie będzie stykało z polami lutowniczymi

2. Jednocześnie zamawiając bądź aluminium bądź plexi chciałbym zamówić drugie dwa kawałki - pierwszy z kawałków zamaskowałby całą "kolumnę kieszeniową (5,25" i 3,5")" od strony ściany z oknem - od strony wsuwania dysków

Drugi kawałek maskowałby cały koszyk 5,25" od strony RAMU - zatrzaski dyskowe zostałyby niezamaskowane.

Ciekawi mnie jak komponowałoby się to z błyszczącą plexi.

 

Może ktoś orientuje się gdzie w Trójmieście docinają pleksi/blachę czarną na wymiar?



 
taka symulacja jak to widzę - w tylnej części maskownicy koszyka 5,25" wcisnąłbym wentylator 120mm, żeby był przeciąg
- po zamontowaniu backplate'u na GPU zamontowałbym także wentylator na dole obudowy żeby wspomóc chłodzenie karty
 
Oczywiście przewody widoczne przy górnym wentylku będą niewidoczne, tak samo USB3.0 będzie poprowadzone pod 24 pin.
Edytowane przez rysiooo
Link to post
Share on other sites

4mm to zdecydowanie za dużo jak na backplate na kartę :)

2mm robiłem u siebie i moim zdaniem jest akurat w sam raz. Dziś ma przyjść mi nowy z HIPSu czarnego 2mm właśnie też z logo producenta i modelu ;)

Jeśli chodzi o pleksi to firma SOPLEX w której też zamawiałem wszystko do zrobienia piwnicy coverów itd ma bardzo tanio i duży wybór materiału ;) Znajdziesz ich na allegro.

 

Jeśli chodzi o chłodzenie karty to temperatury zostaną takie, jakie były :)

 

Tak wgl to bardzo fajnie to wszystko wygląda :) I czemu akurat katody? LED jest energooszczędniejszy przy czym się nie grzeje ;)

Edytowane przez vuodi
Link to post
Share on other sites

Katody były kupione w pośpiechu - zamawiałem zasilacz, a że zobaczyłem "tanio" katody to tak bez namysłu wziąłem...jak widać nie była to moja najlepsza decyzja, no ale trudno...może pójdą za monitor, a ledy włożę do obudowy...się zobaczy.

 

To mówisz, że plexi nie będzie miało wpływu na temperatury grafiki? Czytałem na innym forum jak kogoś zjechali za taki backplate, z tym że (nie wiem czy dobrze pamiętam), on położył backplate bezpośrednio na kartę. 

 

Myślisz, że nie będzie się "gryzła" błyszcząca plexi z matową blachą całej obudowy? Dzięki za słowa uznania ;)

Link to post
Share on other sites

Zjechali go czy nie zjechali - dlatego się montuje na śrubach/podkładkach/nakrętkach... Nawet jak by leżał to nic się nie stanie przecież ;/

Temperatury tak jak mówiłem - bez zmian :) Nie mam pojęcia jak by to wyglądało bo ja akurat mam białą obudowę :) Zobacz sobie w moim worklogu jak wygląda taki backplate z pleksi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Wchodzą zmiany, jutro powinna pojawić się u mnie nowa obudowa: Fractal Design Arc R2 Window. W obecnej obudowie wykonując zabudowania z pleksi (covery slotów+piwnica) znacznie zmniejszyłbym dopływ powietrza, przez co zrobiłoby się duszno. 

Z uwagi na więcej miejsca w nowej obudowie zastanawiam się nad zmianą coolera:

1) Be Quiet Dark Rock 2

2) Corsair H100i

Pierwsza opcja ma dla mnie walory estetyczne oraz prawdopodobnie będzie jeszcze ciszej niż na obecnym Macho (ktoś się wypowie, czy będzie jakakolwiek różnica pod względem ciszy, między tymi dwoma chłodzeniami?)

Druga opcja jest "bajerancka", ale zapewne będzie głośno przy wysokim wykorzystaniu CPU, a to efekt bardzo niepożądany. 

 

Już zaplanowałem zakup jakiś dwóch wentylatorów na przód - najlepiej z białym podświetleniem oraz oploty przewodów obudowy. Możliwe, że powstanie piwnica - kwestia tego czy uda mi się jakoś, w czymś (ponieważ fabryczny koszyk wygląda na zbyt wysoki względem zasilacza) upakować moje 2x3,5" + SSD.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...