Skocz do zawartości

Domowy serwer na Atomie [+/- 500zł]


Recommended Posts

Witam!

Zastosowanie komputera : serwer (apache, mysql, tomcat itp.) , FTP, pobieranie plików, PS3 media server, w przyszłości monitoring, może serwer UT (tego z 99 roku :))

Maksymalna kwota : +/- 500zł;

Których części potrzebuję : Procesor, płyta główna, pamięć, zasilacz, obudowa;

Czy będę podkręcać sprzęt?: nie;

Rozdzielczość mojego monitora : 1680x1050, ale to akurat nie ma znaczenia;

Specjalne wymagania : błoga cisza;

Części z poprzedniego komputera : dysk twardy WD 1Tb Sata II;

Własna propozycja zestawu :

ASROCK AD2550B-ITX + ATOM D2550 4x1,86GHz + 2GB
http://allegro.pl/asrock-ad2550b-itx-atom-d2550-4x1-86ghz-2gb-i3199681628.html

+ np.:

http://allegro.pl/aio-dic0104-mini-itx-black-zasilacz-60w-nowa-fa-gw-i3176656789.html

 

 

Zastanawiam się tylko czy wydajność tego maleństwa pozwoli na swobodne wykonywanie zadań, które chciałbym mu powierzyć (obawiam się tego media center). Komputer domyślnie miałby działać 24h/dobę i stać w pokoju, dlatego chciałbym od niego idealnej ciszy i jak najmniejszego poboru prądu.

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Z tym media center to na dwoje babka wróżyła. Jeśli chcesz na tym cokolwiek odpalać (w wysokiej rozdziałce) i streamować to będzie piekielnie ciężko. Jeżeli ma to chodzić w roli dysku sieciowego to nie powinno być wielkiego problemu. 

 

Zawsze można zastanowić się nad dorzuceniem paru złotych do APU AMD z płytą... może w ITX tego nie złożysz, ale wydajność w takich zastosowaniach bezporównywalnie wyższa, nawet rozpatrując najtańszy model A4. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Hmm PS3 media server konwertuje obraz w locie, więc procesor przy materiałach HD miałby trochę do roboty. Nie jest to priorytetowe zadanie ale fajnie by było gdybym mógł wykorzystać włączony komputer i nie zaprzęgać do takich prac silniejszej jednostki. Nad APU się zastanawiałem ale to już zwiększa koszty, a co najważniejsze generuje hałas i wzmaga pobór prądu.

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

W tym przypadku raczej bym stawiał na Celerona G1610, lub G2020.

Celeron ma wydajność odpowiadającą mniej więcej C2D E8400, a platforma na nim zbudowana pobiera 20-50W.

Bez problemu radzi sobie z dekodowaniem materiałów HD, a z większym radiatorem może być chłodzony pasywnie.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@gtxxor

Na jakimś zagranicznym forum przeczytałem, że Atom, zwłaszcza z HT powinien sobie poradzić z PS3 media serwerem, ale strasznie mało jest takich opinii. Myśląc o APU... Tak wstępnie przeliczając koszty to musiałbym kupić:

 

AMD APU A4-3400 BOX (2.7GHz, Dual Core, 1MB, 65W, FM1) -169 zł

Gigabyte GA-A55M-DS2, AMD A55, DDR3, SATA2, RAID, GBLAN, mATX, FM1 - 172 zł

DDR3 2GB 1333MHz Kingston CL9 - 70 zł

+ np.:

http://allegro.pl/mini-atx-a8989tg-150w-okazja-fv-gw-24-miesiace-i3220660105.html

 

Razem daje mi to: 571 zł

 

Cena powiedzmy, że jeszcze jakoś by uszła, o ile 150 Watowy zasilacz wystaczy. No ale powiedzmy sobie szczerze. Taki zestaw to jednak dwa wentylatory, które będą mi ciągle hałasować. Eliminacja tego z procesora wymusza na mnie zakup lepszego radiatora, ale to i tak za mało, bo zostaje mi ten drugi. O prądzie nie wspominając Atom 10W vs APU 65W. Poczekam, może znajdzie się "Człowiek Dobra Rada" z Atomem na pokładzie :P

-----------------------------------

EDIT: Poza tym nie taki cel (Media Center) przywietla mi przy złożeniu tego serwera. Główne zadania, które na pewno miałby on wykonywać to:

- serwer WWW, plików, pobieranie p2p itp., monitoring. 

 

Powiedzmy, że całkowicie chciałbym zrezygnować ze streamowania (może jakoś bym się z tym pogodził) i serwer jedyne co miałby wspólnego z multimediami to przechowywanie muzyki, anime itp. Do takich zadań pierwszy zestaw by wystarczył? 

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

 

 

Powiedzmy, że całkowicie chciałbym zrezygnować ze streamowania (może jakoś bym się z tym pogodził) i serwer jedyne co miałby wspólnego z multimediami to przechowywanie muzyki, anime itp. Do takich zadań pierwszy zestaw by wystarczył? 

Głowy uciąć nie dam, bo nie dane mi było sprawdzić wszystkich wymienionych przez Ciebie zadań, ale myślę że byłbyś bliski osiągnięcia tego celu na Atomie. (opieram się na wspomnieniach po moim D2700MUD)

 

Dziwi mnie, że nie podjąłeś ciekawej propozycji:

 

 

W tym przypadku raczej bym stawiał na Celerona G1610, lub G2020. Celeron ma wydajność odpowiadającą mniej więcej C2D E8400, a platforma na nim zbudowana pobiera 20-50W. Bez problemu radzi sobie z dekodowaniem materiałów HD, a z większym radiatorem może być chłodzony pasywnie.
 

 

Osobiście gdybym składał (sobie lub komuś) mini-server+htpc - postawiłbym jak Pawel7 - na Celerona G1610. Jest to ewidentnie bardzo przyzwoity (wydajnościowo i cenowo) sprzęt - który nie pobiera zbyt wiele energii z gniazdka, a w dodatku sprostałby wymaganiom, których oczekujesz od platformy.



 

 

AMD APU A4-3400 BOX (2.7GHz, Dual Core, 1MB, 65W, FM1) -169 zł Gigabyte GA-A55M-DS2, AMD A55, DDR3, SATA2, RAID, GBLAN, mATX, FM1 - 172 zł DDR3 2GB 1333MHz Kingston CL9 - 70 zł + np.: http://allegro.pl/mi...3220660105.html

Tak btw, na mój gust tej płyty nie zmieścisz do podlinkowanej obudowy...

 

A co powiesz na:

 

Procesor: Intel Celeron G1610 2,60 GHz 2MB cache s. 1155 Box. 155,00
Płyta główna: GIGABYTE GA-B75N B75 Mini-ITX s.1155. 295,00
Pamięć RAM: GOODRAM DDR3 2048MB PC1333 CL9 69,00 zł

i Twoja propozycja obudowy?

 

Fakt - cena wyższa (jakieś 660zł łącznie) - ale IMHO warto przemyśleć :)

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@up

Z tą obudową, to brałem pierwszą, lepszą. Bardziej chciałem trafić w cenę. 

 

Propozycję z Caleronem sprawdzałem ale tak samo jak z APU od AMD muszę kupić zwykły zasilacz. Zwracałem uwagę na małe jednostki ze względu na typowo "laptopowe", bezgłośne zasilanie co w zestawieniu z Atomem zredukowałoby hałas tylko do pracy dysku i bardzo ograniczyło pobór prądu. Ile taki zestaw z APU lub Caleronem mógłby pobierać wat? W domu mam tak - z 6h dziennie działa komp brata z i5+7970 OC, potem kilka godzin mój z C2D, duża plazma, crt, konsole i przez to prądu idzie co nie miara. Do tego doliczyć serwer 24h/dobę to ciarki po plecach przechodzą  :P

 

Tak patrzę, że wygląda to jakbym miał trzymać się rękoma i nogami mojego pomysłu ale na razie sam nie wiem. Dajecie ciekawe propozycje, ale muszę się zastanowić.

 

PS. Na razie nie rezygnuję z powyższych pomysłów ale gdyby:

 

Jak mam dać prawie 700 zł (na dodatek z aktywnym chłodzeniem procesora i zasilacza) na serwer to może mógłbym zrobić większy przeszczep z mojego komputera i sobie kupić lepsze części  :>

C2D E4500 + Gigabyte Ga-P31-DS3 + 4GB DDR2 + ww. dysk twardy

 

Choć przymierzając się to... może to jednak wyjść trochę za drogo :P

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Celeron G1610 jest wydajnościowo na poziomie C2D E8400, a zużywa prądu niewiele więcej niż Atom ;)

Po założeniu większego radiatora może być chłodzony pasywnie.

Jedne z bardziej energooszczędnych płyt to MSI jak wykazało wiele testów.

Link to post
Share on other sites

Ja bym polecał zapoznać się z tym wątkiem na forum: http://forum.benchmark.pl/topic/76605-celeron-g1610-szybki-przeglad-cpu-za-152pln/

 

To wyjaśnia dość sporo na temat Celerona.

 

1. Różnica w kosztach energii (załóżmy jakieś stałe 15W różnicy) wyniesie w skali roku ~75-80 zł (0,015kW x 24h x 365 dni * 0,6zł). Czy to tak dużo więcej?

 

2. To nie jest tak, że my (ja) odradzamy Twoje rozwiązanie - po prostu uważamy że Celeron będzie "lepszy", o ile przełkniesz te kilka minusów...

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Daj sobie spokój z tym Atomem, ludzie mają te Celerony i Pentiumy na zasilaczach poniżej 100 W :)

Obudowę wybierz sobie jak najtańszą i dokup do niej dobry zasilacz z certyfikatem 80 plus.

Wiele zasilaczy z tych tanich obudów potrafi mieć sprawność na poziomie 60% i mniej.

Link to post
Share on other sites

Spotkałem ten temat ma jednym z niemieckich forów internetowych, ale teraz nie mogę znaleźć.

Było tam rozwiązanie ze Scythe Katana, który radził sobie bez problemu i jakimś płaskim Prolimatechem.

Prolimatech miał zamontowany jakiś wentylator, który prawie cały czas był wyłączony, albo kręcił się ~700RPM.

Box Intela skręcony poniżej 1000 RPM jest praktycznie niesłyszalny.

Obroty można zmniejszyć na większości płyt.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Skąd moje pytanie - sam widziałem tylko na niemieckich stronach a po germańsku to ja szprecham w zakresie nastu-dziesięciu słów ;)

 

Znam natomiast kilka osób, które szukają takiej platformy mini serwera / htpc - który będzie niesłyszalny... stąd szukam informacji.

 

Autorze - obiecaj że jak na coś się zdecydujesz - zdasz relację z wyników eksperymentu :D

Link to post
Share on other sites

Sam właśnie kompletuję taką platformę.

Na początek będzie BOX od i5, a jak będzie głośno to się zmieni.

Ze względu na obudowę pewnie na coś w stylu Scythe Shuriken lub Scythe Kozuti.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Kurcze... fajny ten Caleron... Daliście mi z nim niezłą zagwostkę. Poczytam sobie trochę i w końcu zdecyduję. Tak poza tym wczoraj zastanawiałem się nad tym sprzętemi może zupełnie zrezygnuje z pomysłu nt.serweru mediów. Przemyślałem po prostu ile czasu w ogóle oglądam filmy i wyszło, że w  ostatnich miesiącach oglądam tylko 2 odcinki anime tygodniowo :) 

 

Ta idealna cisza i koszty serwera na Atomie przeciąga mnie na ciemną stronę... ale nadal spróbuje powalczyć:

 

Mini zestaw (po taniości) na Caleronie:

 

    Intel Celeron G1610 2x2.60 GHz BOX (LGA1155, 2MB, HD, 55W) - 159 zł

 

    Asrock H61M-DGS, H61, DDR3, SATA2, USB 2.0, GBLAN, mATX, LGA1155 - 157 zł

 

    DDR3 2GB 1333MHz Kingston CL9 - 69zł 

 

    EuroCase MC 8107 Ultra-Slim (Micro ATX/ITX) - 87 zł

 

do tego używki z Allegro:

 

    ATI RADEON HD3470 256MB DDR2 - 26 zł

    jakiś zasilacz do 150W +/-  30-50zł (choć nie wierzę, że będzie cichy)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli zależy Ci na energooszczędności, to zdecydowanie pomyśl nad płytą MSI lub Intela.

MSI wyjdzie cenowo podobnie jak AsRock.

Grafikę sobie daruj, bo ta zintegrowana z procesorem ma wydajność podobną lub wyższą  od Radeona HD5450.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Kurde zawsze zapominam o tych APU, przezwyczaiłem się do integr na płycie a nie w procesorze  :)

 

EDIT: I wiem dlaczego - konfigurator na GRAL.PL nie uwzględnia karty z APU, dlatego miałem puste pole i zgłupiałem szukając czegoś, żeby je uzupełnić

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Po prostu czasy się zmieniły :)



Uruchomiłem dzisiaj HTPC, z którego będą korzystać rodzice i wrażenia jak najbardziej pozytywne.

Cały zestaw składa się z Asusa VW22AT, Celerona G1610, MSI H61, Patriotów 2x2 GB, Seagate 250 GB, Fortron 200W.

Zestaw po włożeniu do obudowy jest niesłyszalny, chłodzenie to BOX od i5 puszczony na minimalnych obrotach.

Wrażenia naprawdę pozytywne, szybkość działania na poziomie mojego poprzedniego C2D E8400 z 4 GB RAMu.

Spokojnie mogę polecić ten zestaw :)

Edytowane przez Pawel7
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...