Skocz do zawartości

BitFenix Shinobi XL + Thermalright Archon SB-E X2


Recommended Posts

http://img703.imageshack.us/img703/5002/bitfenixshinobixl.jpghttp://www.thermalright.com/images/cooler/archon_sb-e_x2/130/Arcon%20SB-E%20X2-1.jpg

 

I. TERAZ http://imageshack.us/g/833/20130502183100.jpg/

BitFenix Shinobi XL

1) Slot na 230mm - BitFenix Spectre 230mm

3) Slot na 120-140mm - BitFenix Spectre 120mm

4) Slot na 230mm - BitFenix Spectre 230mm

Thermalright Archon SB-E X2

- Thermalright TY-141

 

II. POMYSŁ

BitFenix Shinobi XL

1) BitFenix Spectre 230mm Red LED

2) BitFenix Spectre 230mm Red LED

3) BitFenix Spectre 140mm White LED - opcjonalnie PWM

4) BitFenix Spectre 230mm

5) BitFenix Spectre 120mm Red LED

6) BitFenix Spectre 120mm

Thermalright Archon SB-E X2

- Thermalright TY-147 

- Thermalright TY-143 - opcjonalnie

 

III. ZAŁOŻENIA

BitFenix Shinobi XL

- polepszyć "airflow"

- efekt wizualny

Thermalright Archon SB-E X2

- efekt wizualny

- taki sam airflow

 

IV. UWAGI:

Thermalright Archon SB-E X2

Z opisów na innych forach widać, że kultura pracy TY-147 przy przeplywie powietrza prawo-lewo (lub lewo-prawo) pozostawia wiele do rzyczenia w porównaniu z TY-141 i TY-143 (problem znika przy przepływie góra-dół, dół-góra), wiecie coś o tym?

 

V. EFEKT KOŃCOWY:

BitFenix Shinobi XL

1) BitFenix Spectre 230mm Red LED

2) BitFenix Spectre 230mm Red LED

3) BitFenix Spectre 140mm PWM

4) BitFenix Spectre 230mm

5) BitFenix Spectre 120mm

6) Puste

Thermalright Archon SB-E X2

- bez zmian

 

VI. PYTANIA

BitFenix Shinobi XL

- Czy taki "airtflow" jaki powstanie dużo zmniejszy temperatury w obudowie?

- Czy zastosowanie w 3) wentylatora PWM to dobry pomysł?

- Czy myślicie, że to ma sens?

Thermalright Archon SB-E X2

- Czy rzeczywiście TY-147 jest "gorszy" od TY-141

Inne:

- jakieś inne uwagi?

Edytowane przez ArioX
Link to post
Share on other sites

ad 1. Dziękuję - fajny artykuł, z podobnymi już na stronach anglojęzycznych się spotkałem - akurat to jak zaprojektowałem swój obieg mi się podoba.

ad 2. Osie wentylatorów Archon'a i wylotowy 140mm są idealnie w linii prostej - zastosowanie PWM pozwoli mi zsynchronizować "airflow" wentylatorów (tyle, że muszę wyliczyć sobie "airflow" jaki mają).

ad 3. No i bądź tu teraz mądry co wziąć :)

Link to post
Share on other sites
Ogólne rozplanowanie układu wentylatorów masz bardzo dobre. Wszystko wygląda poprawnie ale zdaje się że chcesz troszkę przekombinować.

 

Realnie patrząc, wydajność wentylatora na tyle obudowy (3) ma marginalne znaczenie. Zwłaszcza w przypadku takich systemów chłodzenia jak Twój. PWM mija się tam z celem bo różnica w wydajności zależnej od obrotów będzie na granicy błędu pomiarowego. 

 

W moim przypadku bawiłem się obrotami Noiseblockera na tyle mojej obudowy (kiedy jeszcze gościł w niej macho) i różnica pomiędzy wentylatorem na 600RPM a 1200RPM wynosiła 1 stopień na procesorze. 1000RPM dawał już jednakowy wynik jak 1500RPM. Tym samym zabawa obrotami wentylatora wyciągającego powietrze z tyłu nie ma tak wielkiego znaczenia.

 

Zdecydowanie ważniejsza jest wydajność wentylatorów na froncie i spodzie obudowy (zasysających zimne powietrze do obudowy). Tutaj różne układy dawały mi znacząco różne wyniki (zwłaszcza instalacja wciągającego wentylatora w zatokach 5,25- dokładnie na osi chłodzenia). 

 

Co do Ty-147 vs 141 to ja tam nie widzę większej różnicy jakościowej. Może faktycznie praca 147 jest jakaś przyjemniejsza dla ucha ale oba wentylatory są podobnej klasy i ogólnie opisałbym je jako ciche. 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...