Skocz do zawartości

Układ wentylatorów w Gladiusie m40


Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad małą zmianą oryginalnego obiegu powietrza w obudowie SPC Gladius m40.
Posiadam dodatkowo wentylator NoiseBlocker Black Silent XL2 80mm. Jako iż jest on niesłyszalny nawet pod 12V myślę aby zamocować go pod dyskiem twardym a wentylator standardowy który znajduje się przed koszykiem na dyski położyć na dole obudowy. NB podpiął bym do płyty i ustawił stałe obroty 60%(7,2V) a gdyby to było mało to na 70%(8,4V).
Powinno wtedy docierać więcej powietrza do karty graficznej oraz powinno być mniej kurzu (Te kratki z przodu wyłapują kurz, jednak nie tak dobrze jak ten filtr na dole). Dodatkowo chłodził by się chipset płyty głównej(chociaż w sumie, to nie ma co chłodzić :/)

Link do 'schematu' http://imageshack.us/a/img94/6334/img1968ro.jpg

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Ma to sens?

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja to:

-Wentylator 120 mm na dole obudowy, dmuchający do środka, przydało by się w takim wypadku trochę podwyższyć nóżki od obudowy by nie pompować syfu z dywanu.

-Wentylator z przodu odwrócić tak by dmuchał na zewnątrz, ponieważ wdmu****e gorące powietrze spowrotem do karty graficznej.

-Ten 80 mm przyczep na górę na przednią kratkę.

http://www.tinypic.pl/smg43neaihyg

 

NIEKOMPETENCJA. Zrewiduj swoją wiedzę zanim weźmiesz się za doradzanie. Biafra

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja to:

-Wentylator 120 mm na dole obudowy, dmuchający do środka, przydało by się w takim wypadku trochę podwyższyć nóżki od obudowy by nie pompować syfu z dywanu.

-Wentylator z przodu odwrócić tak by dmuchał na zewnątrz, ponieważ wdmu****e gorące powietrze spowrotem do karty graficznej.

-Ten 80 mm przyczep na górę na przednią kratkę.

http://www.tinypic.pl/smg43neaihyg

 

W życiu nie widziałem debilniejszego układu... Zwłaszcza jeśli chodzi o ten wentylator na topie zasysający powietrze z zewnątrz.

 

Do autora tematu.

Twoje rozwiązanie wydaje się być ok. Na pewno lepsze niż propozycja 3artexD. Oczywiście lepszym rozwiązaniem byłoby kupno tych dodatkowych 3x120mm i rozłożenie ich tak jak producent obudowy zaleca ale Twój pomysł z pewnością zda egzamin. Chociaż z drugiej strony powiedz tak szczerze. Grzeje Ci się dysk jakoś niesamowicie?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie też się zdziwiłem, bo totalnie nei widzę sensu w tamtym obiegu powietrza :P

 

 

Co do dysku, aktualnie ma 28-30*C ale cały czas jest owiewany przez jeden z wentylatorów.
A i tak ten NB jest mi zbyteczny, bo leży sobie i się kurzy :)

Link to post
Share on other sites

Wentylator na przodzie obudowy jest bardzo ważny dla ogólnej wydajności chłodzenia w obudowie. Zdecydowanie ważniejszy niż "wyciągający" wentylator z tyłu (ten może być mniej wydajny). Tym samym nie polecam z niego rezygnować. Oczywiście wentylator na dole również się przydaje ale jeśli masz poświęcić jeden dla drugiego to nie widzę sensu takiej zamiany. Jeśli już musisz gdzieś dać tego malucha to raczej zamontowałbym go na spodzie bo dysk grzać Ci się wybitnie nie będzie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A tam na górze masz jakieś wentylatory? Ja bym łapał się za wentylatory przy dyskach dopiero gdybym miał wszystkie inne miejsca zapełnione, zwłaszcza jeśli nie masz ekstremalnych temperatur przy dysku. Generalnie jest fajnie tylko tak jak mówię. Na Twoim miejscu ten wentylatorek z dysków wrzuciłbym na górę jako 'wydychający'.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mam zamiaru rezygnować z wentylatora wyciągającego ciepłe powietrze, chce zachować pozytywny obieg powietrza w obudowie, więc chce aby był 1 wyciągający i dwa wtłaczające powietrze. Na chwile obecną nie chce i nie mogę inwestować w nowe wentylatory, bo mam w planach wymianę boxowego chłodzenia wentylatora. Tego NB 80mm nie wcisnę na górę, bo tam jest miejsce na 120mm, więc to odpada.

Myślałem tylko nad zmianą położenia tego dolnego wentylatora z przodu, na dół obudowy bo w zasadzie ten z przodu chłodzi tylko dysk,

a równie dobrze mógłby chłodzić dysk ten NB 80mm, skoro koszyczki dają możliwość zamontowania go.
Może w wolnym czasie spróbuje takiego ustawienia i zobaczę jak tam temperatury (zwłaszcza grafiki :) )

Link to post
Share on other sites

Jeden wyciągający? Będziesz tłoczył dwoma wentylatorami powietrze, które ogrzane będzie się kotłowało w obudowie, bo jeden wentylator nie nadąży go wyrzucać. Zły pomysł. Chyba, że masz zamiar te 2 wtłaczające ustawić na mniejsze obroty, tak że ich wspólny CFM będzie odrobinę mniejszy od tego wytłaczającego.

Edytowane przez LeCzarny
Link to post
Share on other sites

Powietrze nie może się "kotłować" w obudowie. Przecież obudowa to "sitko" tak naprawdę. Nadmiar powietrza wyrzucany jest wszelakimi możliwymi otworami, przez co jedyne powietrze które dostaje się do komputera jest odfiltrowane z kurzu. To nazywa się obiegiem pozytywnym. Obieg negatywny polega na wyciąganiu z wnętrza obudowy więcej powietrza niż jest wtłaczane przez co tworzy się podciśnienie w obudowie i powietrze jest zasysane wszelakimi możliwymi otworami przez co zaciągany jest kurz do środka.
Dlatego też chce mieć obieg pozytywny :)

Link to post
Share on other sites

Dlatego napisałem minimalnie mniejsze, żeby zapobiec zbyt dużemu wciąganiu powietrza z miejsc nieosłoniętych filtrami. Z resztą w M40 takowych zbyt wiele nie ma, a różnica temperatur jest odczuwalna. W starej obudowie po dodaniu dodatkowego wentylatora wyciągającego, temperatury spadły dla CPU o 4 stopnie, dla GPU o 6 (w stresie). Dla mnie było to ważne ze względu na OC, ale jeśli nie zważasz tak bardzo na temperatury to ok :)

 

PS. Dziwna ta Twoja definicja obiegu pozytywnego/negatywnego. Pozytywny ma chłodzić, a nie ograniczać wlatywanie kurzu kosztem grzania.

Edytowane przez LeCzarny
Link to post
Share on other sites

Nie spotkałem się z tym (ale się tym też nie interesuje) ale chodzi chyba o to że pozytywny=nadciśnienie, negatywny=podciśnienie w środku. O podciśnienie z racji budowy raczej ciężko w budzie... xD A jak sądzę, skoro już ciśnienia się uparłem, powinno być takie jak na zewnątrz, zaś przepływ powietrza wtedy jak największy.
Późno jest, więc za rozkmine nie bijcie.

Link to post
Share on other sites

M40 ma dosyć sporo miejsc które nie są o filtrowane i mogą ciągnąć kurz - niestety :/
Pod koszykiem z dyskami, jest sporo dziur, śledzie też są dosyć przewiewne.

Obieg pozytywny polega na wtłaczaniu do obudowy więcej powietrza niż jest wyciągane. Przez taki zabieg tworzy się nadciśnienie. Gdyby obudowa była całkowicie szczelna, to tworzyło by się ciśnienie, a z racji, że to tak naprawdę "sitko" powietrze cały czas ucieka otworami. Podobnie jak by próbować napompować dętkę z dużą dziurą :P

Obieg negatywny polega na wyciąganiu z obudowy więcej powietrza niż jest wyciągane, co tworzy podciśnienie. Podobnie jak w pozytywnym, gdyby obudowa była całkowicie szczelna to tworzyło by się podciśnienie i jako, że obudowa nie jest szczelna, to powietrze cały czas wlatuje do obudowy każdym otworem który pozwala na to ;)

SPC już standardowo zastosowało obieg pozytywny w obudowie, dwa wentylatory na froncie wtłaczają zimne powietrze a tylko jeden z tyłu obudowy wyciąga ciepłe.


Czarny, zauważ iż w starej miałeś tylko jeden wentylator wyciągający - w zasilaczu. Więc dodanie drugiego wyciągającego pomogło, ponieważ obudowa nie grzeszyła przewiewnością. Sam widzisz jak wygląda m40. Ciepłe powietrze jak chce może samo wylecieć z obudowy top'em, a dodatkowo pomaga przy tym właśnie obieg pozytywny. Taki mini teścik zrobiłem, wkręciłem wentylatory frontowe na maksymalne obroty, a tylni na minimalne i czułem jak "coś" wiało :P Kurz dodatkowo jeszcze potwierdza to, bo na topie obudowy, na tej "półeczce" na dodatkowe wentylatory zbiera się kurz ;>

Link to post
Share on other sites

Możesz śmiało robić tak jak pokazałes na schemacie. Z tym obiegiem pozytywnym to własnie jest tak, że lepiej jak te wtłaczające wentyle są rozmieszczone w róznych przeznaczonych do tego miejscach w budzie wtedy to powietrze lepiej sie rozchodzi. Dlatego jeśli ktoś ma  np 2 wiatraki na wwiew to lepiej jeden z nich dac na dół a nie obok siebie.  No chyba że ktoś ma wszystkie miejsca na wentylatory zajęte wtedy warto regulować kontrolerem obrotów. Ja osobiście preferuje obieg pół na poł czyli 6 wentyli chodzi z takimi samymi obrotami na Low. Optymalny przewiem a i z tego co widze kurzu w budzie nie ma za wiele

Link to post
Share on other sites

Okej. No to jestem po pierwszych testach. Screeny:

Przed zmianami:

http://imageshack.us/a/img21/8397/111vz.png

Po zmianach:

http://imageshack.us/a/img42/1784/222qyc.png

 

W drugim przypadku temperatura GPU wahała się między 60 a 61*C, w pierwszym stała na 63*C, dodatkowo czas na osiągnięcie maksymalnej temperatury to 1min przed zmianami a po zmianach wydłużyła się o 50sekund, czyli blisko dwa razy dłużej. Czasu do osiągnięcia temperatury spoczynku nie mierzyłem :P

Ogólnie rzecz biorąc, te 2-3*C to nie jest dużo, ale biorąc pod uwagę to, że mam zamiar jeszcze trochę podkręcić grafikę, to zdecydowanie przyda się do :)

Link to post
Share on other sites

Temperatura procesora się zwiększyła. Nie wiem czy to takie opłacalne...

 

Temperatura procka nie obchodzi mnie z tego względu, że chwilowo box'a mam założonego. Dodatkowo podczas pomiaru mógł mieć różne obciążenie więc też bym na to zbytnio nie patrzył. Jak zmienię chłodzenie, to w stresie ledwo będzie osiągał taką temperaturę jak na boxie bez obciążenia :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...