Skocz do zawartości

Mod poprawa chlodzenia Eurocase microtower MC ME205B


Recommended Posts

Witam,

 

chce dalej optymalizowac chlodzenie w moim PC. Nie chce zmieniac obudowy wiec pomyslalem aby ja zoptymalizowac.

 

Na poczatek obecna konfiguracja:

  • ASROCK A75-Pro3M
  • AMD A8-5600k + Spartan pro HE924
  • ASUS 7790 DCII (jedna)
  • 2x2GB AData 1866
  • Aerocool VP450
  • SSD Kingstone V200
  • DVDR
  • obudowa Eurocase MC ME205B

 

planuje w przyszlym tygodniu dolozyc druga karte ASUS 7790 DCII.

 

Teraz obecna sytuacja w obudowie:

http://images48.fotosik.pl/684/a9e3ea92006ddc54med.jpg

 

Karte przesunalem na dol aby zrobic miejsce na druga. Obecnie temperatura karty w stresie to 70stC i wentyle na 50% czyli git.

 

I planowana:

http://images39.fotosik.pl/2027/bd6e6d553a5b6b80med.jpg

 

Planuje poprawic flow. Podnioslem obudowe ok 35cm nad podloge i chce dodac dwa lub trzy otwory fi 55 na spodzie obudowy (nie mam wiekszych wiertel) i zamocowac filtry wymienne AAB od wentylatorow 80mm.

 

Dodatkowo chcialem wymienic wentylator z tylu obudowy z 80cm na 92cm (chce zeby bylo cicho).

 

Zastanawiam sie czy okienka z boku obudowy wyciac katowka i zaslonic filtrem siatkowym 120x120 (dwie sztuki ulozone pionowo).

 

Co myslicie?

 

Prosze o wstrzymanie sie z poradami "chlopie zmien obudowe" :)

Edytowane przez pavelkuss
Link to post
Share on other sites
Eh... Zacznę od tego że Twoje plany ulepszenia przepływu powietrza przez tą obudowę są dosyć logiczne. Nie widzę błędów w rozplanowaniu wentylatorów. Najważniejsze będą dodatkowe wentylatory na boku obudowy. Na ile Ci to wszystko pomoże- nie wiem. Wentylator na dole obudowy też się przyda.

 

Musisz być jednak świadomy kilku rzeczy:

-Twoja obudowa jest, od biedy, odpowiednia NAJWYŻEJ do komputera biurowego. Najlepiej gdyby był pozbawiony dedykowanej karty graficznej.

 

-Temperatura 70 stopni w stresie (nawet przy 50% szybkości wentylatorów) jest bardzo wysoka. Zwłaszcza dla tak oszczędnego i relatywnie chłodnego układu. Normalnie nie byłaby problemem ale w obliczu Twoich planów można z tej temperatury wnioskować że już obecnie masz tam cholerny piekarnik.

 

-Nie od dziś wiadomo że karty graficzne z otwartymi konstrukcjami chłodzenia (jak DCUII) potrafią skutecznie podgrzewać się wzajemnie (jako że całe gorące powietrze wyrzucają do środka obudowy- odwrotnie niż coolery- suszarki). W przypadku RELATYWNIE wysokich temperatur na pojedynczym GPU dodanie drugiego jest pomysłem bardzo złym.

 

-CF jest rozwiązaniem gamingowym. Sama idea zakłada też więc że świadomy użytkownik będzie posiadał obudowę do takich rozwiązań przystosowaną. SLI i CF bywają więcej niż problematyczne w tanich, dobrych obudowach- jak na przykład brutus. Nie ma tam za dużo miejsca- powietrze szybciej się grzeje i mamy przepis na piekarnik. I mówię o brutusie- obudowie która przewiewnością i jakością odstawia Twoją o lata świetlne. O ile sama idea CFu z dwóch tak słabych kart pewnie doczekałaby się ogromnej fali krytyki w dziale GPU- tu powstrzymam się od komentarza. 

 

-Chcę byś był świadomy że Twój plan jest zwyczajnie bardzo zły. Mówię Ci o tym tylko dlatego żebyś tu później nie wrócił z pretensjami typu "mówiliście że będzie działać". Prawdopodobnie nie będzie, a jeśli już to na nieakceptowalnych nawet dla lotnisk poziomach głośności. 

 

 

EDIT:

;) No chyba że ten wentylator z tyłu obudowy faktycznie ma prawie metr średnicy. Wtedy będzie banglać aż miło.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dorzucając trzy grosze na ten temat, muszę stwierdzić brak rozsądku autora. O ile samą ideę CF z 7790 można pominąć, o tyle bardziej rażące staje się:

  1. Słaby zasilacz. To jednostka typowo pod słabsze/biurowe zestawy, a nie multigpu.
  2. Mała obudowa, która zrobi z tego konserwę (zapiekaną).
  3. APU, zestaw (sądząc po ramie/obudowie) typowo do obsługi integry, a nie dodatkowych grafik, przez co:
  4. CPU bardzo słaby (2 moduły), będący odpowiednikiem FX-4300 ;) Będzie tutaj bardzo, bardzo wąskim gardłem.

Nasuwa się pytanie, po co dokładać dodatkowe grafiki? Nie będą one nawet wykorzystywane odpowiednio w grach (po to się robi CF w końcu), a na domiar złego miałyby kiepskie warunki pracy. 

 

Same karty powinny mieć odpowiedni przepływ powietrza, jednak z takich warunkach ta górna będzie mieć z tym spore trudności.

Nawiew z przodu i od spodu powinien działać w parze z wentylatorem wyciągającym ciepłe powietrze (dcu nie wyrzuci zbyt wiele poprzez śledzie). Jedyne miejsce dla takiego to boczna ścianka, która może z kolei psuć przepływ przód->tył.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziekuje za uwagi.

 

Fakt - obudowe dobieralem dokladnie pod to apu do prostych gier i internetu.

 

Karty nie beda w CF - sluza do obliczen BTC. 

 

Zasilacz ma 318W na linii 12V - dwie karty i apu nie przekraczaja 280W. Jak nie da rady to przepne zasilacz.

 

Teraz o szczegolow:

 

Dolna karta ma doslownie 10mm do dna obudowy. Dlatego chce tam wyciac otwory - bedzie dzialac tak jakby byla swobodnie. Aby nie ciagnela kurzu naloze filtry gabkowe od wentylatorow 80mm.

 

Nie wiem jak dodac swierzego powietrza tej drugiej karcie ktora bedzie wyzej. Zalozyc boczny wentylator 120/140mm nawiew karty?

Link to post
Share on other sites

Otwór od spodu ma sens, byle tylko zapewnić odpowiedni prześwit pod spodem.

 

Dodatkowo zastanowiłbym się nad wentylem przed kartami, który kierunkowo przód-tył tłoczyłby pomiędzy nie powietrze. Jednocześnie ten z przodu powinien mocniej dmuchać, a nie wiem jaki ma otwór ;)

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Zamowilem juz na alledrogo zestaw:

 

2szt 92mm aab super silent 9 - jeden z PWM drugi ze stalymi obrotami 1400 

3szt 80mm filtry gabkowe aab (latwa wymiana i czyszczenie) na spod obudowy

2szt 120mm filtry siatkowe aab do zamontowania na bocznej oslonie

 

Wentylator 92mm z PWM pojdzie od frontu jako chasis fan. Obudowa ma niewielki otwor na froncie na dole, lekka perforacje na dolnej czesci frontu oraz dodatkowy otwor na spodzie (20x150) miedzy frontem a spodem obudowy.

 

http://az-europe.eu/image/phd165-161112-327512/case-eurocase-me205b-mc-bk-free-black-usb-audio-without-source.jpg

 

Jako wyjscie awaryjne chce uzyc spodu obudowy gdzie zrobie otwory 80mm i podlacze sie za pomoca elastycznego przewodu wentylacyjnego (harmonijka).

 

Drugi 92mm ze stalymi obrotami bedzie wyciagal powietrze z tylu razem z wentylem od zasilacza.

 

Filtrami 120mm zwieksze przeswit boczny do 240x120mm i przesune go blizej spodu obudowy.

Teraz w okolicy procesora mam 80x80 pod wentylator 80 i 50x100 w okolicy PCIE.

 

Obudowa juz jest podniesiona ok 35cm od podlogi - takie katowniczki 175x125 z casto i wisi sobie uroczo przy biurku. Dodatkowy atut - miejsce na nogi :P

 

 

Mysle o tym aby dac nawiew boczny na karty. Mam u siebie wolnoobrotowy 120mm. Moglbym go dac na bok po zewnetrznej stronie obudowy - jak tutaj:

http://static.frazpc.pl/cms/2011/06/enermaxurvegas03.jpg

 

Ale nie chce tworzyc poduszki powietrznej jak dam nawiew zbyt blisko.

 

Jak skoncze zrobie zdjecia.

Edytowane przez pavelkuss
Link to post
Share on other sites

@t.luk

 

Trudno sie nie zgodzic.

 

W tym przypadku waskie gardlo to nie tyle obudowa co plyta. Oba gniazda PCIE sa na tyle blisko, ze w zasadzie nie bedzie luzu miedzy kartami.

 

Dlatego chce sobie wszystkie warianty potestowac i wyciagnac wnioski na wieksze wydatki.

 

Jak do tej pory na te eksperymenta nie wydalem wiecej niz 25zl.

 

Czego sie naucze to moje :)



Dzis dotarla druga karta oraz wentylatory i filtry.

 

Zainstalowalem dolot i wylot oraz obie karty.

 

Jedna lekko odchylilem ku dolowi druga lekko ku gorze i zamocowalem na srubkach. Przeswit miedzy kartami sie zwiekszyl.

 

W takiej konfirguracji (oba wiatraki na 50% mocy). Dolna karta trzyma sie 65stC gorna dochodzi do 80stC.

 

Zdjalem bok obudowy i zblizylem do obu kart wolno obrotowy wentylator 120mm. Temperatury sa ok 72stC na gornej 62stC na dolnej.

 

Wniosek: najwiekszy wplyw ma nawiew z boku. w pierwszej kolejnosci montuje na stale wentyl 120mm na bok w okolicy kart.

 

Dolne otwory nie sa teraz potrzebne.

 

Wniosek poboczny: zasilacz 450W (312W na lini 12V) daje rade aby stale zasilac dwie karty na 1200MHz pamiec na 150MHz bez zadnego problemu. Brakuje mu mocy gdy dodatkowo obciaze APU na 100% (gry 3D). Podczas normalnych biurowych dzialan nie ma najmniejszego problemu.

Link to post
Share on other sites

widzialem. testowalem z wentylem 80cm i rzeczywiscie dziala. Problem nadmiaru kurzu mozna rozwiazac nakladajac na wentyl filtr. (bezposrednio).

 

chce jednak przylozyc duzy wentyl z boku bo od frontu mam 90cm. Teraz musze wyciac otwor w sciance bocznej pod ten wentylator. Na razie to dziala bez boku.



No i stalo sie. Otwor w dolnej czesci obudowy wykonany. Wszystkie wentylatory zamontowane. Cel osiagniety.

 

Fany ustawione sa nastepujaco:

  na obu kartach pracuja na 60% tj 2800obr/min

  wyciagajacy 92cm z tylu obudowy pod zasilaczem ma stale 1400obr/min, 

  wpompowujacy od frontu 92cm ma stale 1800obr/min 

  wpompowujacy na boku 120cm pracuje (wg info z allegro) ~2000obr/min.

 

Temperatura utrzymuje sie na dolnej karcie ok 57stC na gornej ok 68stC przy zakmnietej obudowie.

 

Cel uwazam za osiagniety.

 

Podstawowym problemem chlodzenia w tej konfiguracji nie jest obudowa tylko plyta glowna.

Niestety odleglosci miedzy kartami sa minimalne - gorna karta nie ma skad ciagnac powietrza. 

Zamowie riser PCIE16-PCIE16 i przesune gorna o jeden slot wyzej. powinno byc zdecydowanie lepiej. 

Kolejny krok po zakupie risera to zmiana obudowy na taka ktora obsluguje 6 lub wiecej sledzi :)

Link to post
Share on other sites

@Biafra: ja to w ogole gluchy jestem i tak nic nie slysze :P Ale subiektywnie powiem ze bywalo glosniej z fanem 80cm (wies-mod z tego forum) wiec jestem zadowolony :)

 

@verul: 7790 nie ma takiego chlodzenia. I tak wybralem najlepsze jakie jest dostepne bo ASUS DCUII dual fan z heatpipem bezposrednio na GPU.

 

Co ciekawe zasilka daje rade bez zajakniecia! Nie grzeje sie nadmiernie - po prostu ekstra.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...