Skocz do zawartości

iPad Mini WiFi a 4G, czym się różni?


Recommended Posts

Wiem, że Play posiada kartę "wypychaną" 

posiadasz kartę normalną, z której możesz wypchnąć kartę nanoSIM, nic nie stoi na przeszkodzie aby kartę nanoSIM z powrotem zmienić w zwykłą sim. 

 

Co do różnic między wersjami WiFi a 3g/4g, to czasami jest ich więcej.

 

Najczęściej wersje danych urządzeń (3g/4g) pojawiają się na rynku później, dodatkowo w przypadku niektórych tabletów z androidem ( wiem tylko jak było z Asusem ) pojawiają się później aktualizacje systemu.

 

Różnica tkwi też w cenie. Często wersje 3g/4g są droższe nawet o 400zł.

 

Jeśli posiadamy tablet tylko w wersji WiFi zawsze można połączyć się z internetem przez hot spot w telefonie ( jeśli taką opcję posiada )

 

Ma to swoje zalety jak i wady.

 

Zalety ( wersja WiFi )

Tańszy tablet

Brak dodatkowej karty nanoSIM/SIM

W przypadku niektórych urządzeń szybsze aktualizacje systemu

Brak dodatkowego abonamentu ( chyba, że korzystamy z AREO2 )

 

Wady ( wersja WiFi )

internet tylko przez WiFi ( gdy nie posiadamy telefonu z funkcją hot spot )

Szybsze rozładowywanie telefonu ( ze względu, na transmisję internetu do telefonu, a następnie do tabletu )

 

Zalety ( wersja 3g/4g )

Internet zawsze i wszędzie

Nie rozładowujemy telefonu gdy korzystamy z niego jako hot spot

 

Wady ( wersja 3g/4g )

Cena urządzenia

dodatkowy abonament ( chyba, że Areo2 ) 

Dłużej czekamy na aktualizacje

 

Z moich obserwacji wynika, że więcej osób kupuje wersje WiFi i udostępnia internet przez telefon. 

Zawsze zostaje parę stówek na internet ( można kupić jakiś dodatkowy pakiet )

No i nie trzeba kombinować z dodatkową kartą. 

 

Ja u siebie mam to rozwiązane tak, że pod obudową Asusa TF101 mam przyklejony tag NFC, jest on tak skonfigurowany, że jak dotknę telefonem w tamtym miejscu, automatycznie uruchomi mi się hot spot i tablet połączy się z siecią.  

 

Jeśli tablet ma być dodatkiem, nie ma sensu kupować wersji 3g/4g i płacić producentowi 300-400 zł za dodatkowy moduł, który już mamy w telefonie. ( taki moduł dla producenta to koszt kilku dolarów ) 

 

Poza tym w coraz to większej liczbie miejsc jest darmowy internet. 

Link to post
Share on other sites

Co do modelu z samym WiFi to nie ma on wejścia na kartę nano-sim. Nie wiem jakie są Twoje wymagania, ale domyślam się, że chodzi Ci bardziej o wersję z 3G. Tam masz wejście na nano i jeżeli masz zwykłą kartę sim to możesz ją sam przyciąć lub iść do operatora. Nie jestem pewien, ale w Play chyba robią to za darmo w pozostałych sieciach chyba coś się płaci.

Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem, że nie mam po co wydawać dodatkowych pieniędzy i wystarczy mi iPad Mini w wersji wyłącznie z WiFi?

 

A masz zamiar korzystać z iPada (w tym z Internetu) poza dostepem sieci WiFi?

Ja kupując tablet tylko z WiFi w sytuacji konieczności robiłem hotspot z telefonu i po problemie...

Moduł GSM w tablecie przyda się komuś kto rzeczywiście dużo się przemieszcza z urządzneiem "pod pachą"

Link to post
Share on other sites

Wytłumaczę najprościej jak potrafię.

 

Wersja z WiFi posiada tylko WiFi. Ta z 4G posiada moduł 4G, przez co ma slot na kartę SIM i mamy dzięki temu internet. Prawdopodobnie wersja z 4G ma też GPS, bo tak było w poprzednich iPadach, również w moim iPadzie 3.

 

Hotspot jest to zaś funkcja zrobienia z telefonu routera WiFi, czyli telefon wysyła sygnał WiFi i działa jako sieć. A jak dobrze wiesz w telefonie MUSI być karta SIM, bo bez niej to już nie jest telefon :P A co za tym idzie możesz wykupić internet na karcie dla telefonu i udostępniać tą sieć przez WiFi jako hotspot, przez to iPad z WiFi może mieć internet z 4G ale pośrednio przez telefon. Rozumiesz? :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No i widać jak Apple robi ludzi w jajo.. 

 

Żeby w wersji WiFi pożałować modułu GPS. 

 

Gdyby wersja WiFi miała GPS to nie widział bym sensu kupowania wersji 3g/4g.

 

Po co płacić za coś co już mamy w telefonie a jedyną niedogodnością jest to, że musimy włączyć jednym kliknięciem opcję w telefonie+szybsze rozładowywanie się baterii w telefonie. 

 

różnica w cenie to jakieś 400zł. 

Za tą cenę mogę sobie wykupić w sieci paczkę kilkunastu GB danych.

Link to post
Share on other sites

Napiszę tak. 

 

Jeśli posiadasz smartphone (np z androidem) oraz masz wykupiony transfer danych, to ściągnij jakąś aplikację do sprawdzania łącza (np. speed test) Wtedy będziesz wiedział jaką prędkość będzie miał iPad w danej sieci. 

 

Zastanów się jeszcze do czego potrzebny Ci tablet. Jeśli głównie do korzystania w domu to wersja WiFi wystarczy, będąc poza domem można się posiłkować hot spotem zrobionym z telefonu. 

 

Jeśli ma to być sprzęt do pracy, oraz często przemieszczał byś się z nim, to dopłata do wersji 3g/4g wydaje się być dobrą opcją. 

 

Najważniejsze to odpowiedzieć sobie po co mi tablet i ile/gdzie będę z niego korzystał, oraz czy potrzebny mi jest do tego internet w każdym miejscu.

 

Podaj jeszcze jak możesz sieć w jakiej jesteś obecnie oraz model telefonu jaki posiadasz. Będzie łatwiej, bo będzie wiadomo czy możesz udostępnić internet z telefonu.( ps. abonament czy karta ) 

Link to post
Share on other sites

Ja mam w Plusie Mix, ale już dawno po umowie także... ;)

 

Ważne jest jeszcze czy posiadasz telefon z funkcją udostępniania internetu przez WiFi. 

Wtedy będzie można coś więcej doradzić. 

Jak możesz to podaj też liczbę minut jaką średnio wydzwaniasz do innych ( oraz orientacyjnie jakie są to sieci )

 

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...