Skocz do zawartości

Fractal XL i jego chłodzenie.


Recommended Posts

Pozwolę sobie napisać temat ponieważ mam parę niejasności co do w/w obudowy. Na razie buda stoi z przykręconą płytą i zasilaczem, procesora jeszcze nie ma (zabrakło na i5 a jakiś tymczasowy celerek przemknął na allegro kolo nosa) a więc sprawa jeszcze nie taka pilna.

Fractal kupiony od użytkownika z forum pclab w doskonałym stanie.

Pierwsza sprawa jaka mi się nasunęła to wentylatory (czy są sprawne): 2 x FD-FAN-140 oraz 1 x FD-FAN-180. Trochę skręcone niesłyszalne wogóle! na pełnych obrotach już czuć ciąg. Żadnych pisków, zgrzytów - a więc powinno być wszystko w porządku.

Jeden moder na innym forum napisał że starsze wentylatory Fractala (nie R2) były słabe i przy OC polecił mi je wymienić. W tej chwili dwie 14 siedzą z przodu (dół i środek) oraz 18 na topie.

Może po prostu dokupić wydajną jednostkę na tył. Kolorystycznie idealnie pasuje czarno-biały Thermalright 140mm ale nie wiem czy jego 1300rpm będzie wystarczające?

Edytowane przez pierotez
Link to post
Share on other sites

1. t.luk pod rawery typu Lightroom i CNX2 a więc raczej na pewno 3570K i 4,5-4,7 w zależności ile cpu pozwoli (+ realne zapotrzebowanie) z wymianą pasty pod ihs.

GPU integra w ivie. Coolera jeszcze nie mam, jak będę robił OC to nabędę.

2. Znam podstawy, pomyślałem po prostu o wydajnym wyciągu z obudowy. Jak nie będę używał oddzielnej GPU to zaślepię jeszcze boczne okienko na wentyl.

Link to post
Share on other sites

1. t.luk jeszcze do końca nie wiem, nie mam doświadczenia w OC. Może 4,3-4,5 wystarczy. Człowiek robił duże rawy na 2500k / 4,6 i mówił że nie jest malinowo!

Cooler - myślałem nad Megahalems/Armagedon lub TrueSpirit, do tego 2 wydajne wentyle na cooler i tył budy. Coolery wąskie/nie kolidujące acz wysokie, no i wydajne.

Może można tańsze, nie wiem.

 

2. Tak, tak. Tylko jak przyszła buda to miała zdjęte i tak zostało.

 

Od siebie dopiszę, pierwsza obudowa z kable menadzer - niesamowita sprawa :) Nic się nie plącze i swobodny przeciąg!

A teraz wady :P: mój Fortron 90+ ma tak długie kable że wszystkie musiałem przedłużać. Najtańsze jakie znalazłem Cubitek Black Cobra załatwiły sprawę. Przy okazji  zainteresowałem się modingiem, zrobię całość w czarnej tonacji z akcentami i wyeliminuję pstrokacizny.

 

Co do przeciągu to t.luk pisałeś że 1200-1300rpm wystarcza. Jak nie to pisz, zawsze można kupić szybsze (np. http://www.thermalright.com/html/products/fan/ty-143.html?panel=1)

Edytowane przez pierotez
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Wielkie dzięki. Dociekam bo buda duża - trudniej poruszyć masą powietrza, ale 140mm to też nie mało. A więc 1 nowy wentyl na tył i wolniutki firmowy 180mm zostaje na topie. Nie wiem jeszcze czy 1x, czy 2x na nawiew. Teraz mam 1 nawiew główny i 1 wieje do zamkniętej piwnicy (hdd, psu)

Modingowo podobają mi się (zapewne, jeszcze nie w budzie):

 

https://www.cooling.pl/thermalright-ty147-140mm-pwm,produkt,554223.html

http://www.sleeveking.pl/pl_PL/p/Wentylator-Corsair-Air-Series-AF140-Quiet-Edition-High-Airflow-140mm/1971 czarny tylko z niebieskim lub białym.

Z ładnych białych 14-ek są jeszcze Phanteks, Bitfenix Spektre/Pro?, Silverstone , Enermax Cluster. No ale wyraźnie droższe.

Edytowane przez pierotez
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...