Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Linuks - pytania, opinie, informacje, wybór dystrybucji

Linuks Linux Ubuntu Mandriva Mint Debian Fedora Gnome KDE XFace

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#21 SKOME

SKOME
  • Trust me, I'm an Engineer

• 664 postów

Napisano 30 czerwiec 2013 - 23:00

Bzdura, w większości przypadków nie trzeba "zniżać" się do poziomu konsoli. To po prostu działa.

"W większości" to nie znaczy, że zawsze.... Nie wszystko da się wyklikać jak w windowsie. Uwierz mi lub nie ale miałem taki problem z jedną dystrybucją, że chociażbyś spędził rok na bezsensownym klikaniu to i tak byś nic nie zrobił. Utrzymuje, że każdy kto chce być w miare ogarnięty  nawet w najbardziej banalnej dystrybucji Linuxa, powinien poznać podstawowe komendy...

Inna sprawa, że może jesteś osobą, która woli spędzić 2 godziny na "wyklikaniu" czegoś, co można zrobić w kilka minut "zniżając" sie do poziomu konsoli.

• 1

#22 szatkus

szatkus
  • Urzytkownik-

• 1808 postów
  • 3DMark 06:18559

Napisano 30 czerwiec 2013 - 23:24

W przypadku większości dystrybucji. Władowałem Fedorę na lapka i wzorowo sobie poradziła z sytuacją. Ten system jest na tyle dojrzały, że mógłbym to polecić własnej matce. Żadnych problemów ze sterownikami :)

• 0

#23 usunięty

usunięty
  • Autor tematu

Napisano 15 lipiec 2013 - 21:19

Fedora dla własnej matki? Moja zapewne by tego nie ogarnęła choć używa peceta do prac, czasami projektuje w CAD a czasami w innych aplikacjach - jest inżynierem środowiska. Zaproponowałbym jej raczej Ubuntu bo ma w miarę wydajny sprzęt ale ani na tym ani na tamtym jej aplikacje nie uruchomią się, niestety...

• 0

#24 maslascher

maslascher
  • Bywalec

• 137 postów

Napisano 21 lipiec 2013 - 12:42

"Zniżać się do poziomu konsoli"- tak też kiedyś myślałem. Pierwsze przejście na Ubuntu to była istna katorga, jak przyszło zainstalować flasha trzeba było szukać poradników w sieci bo dla kogoś kto całe życie siedzi na windzie linux to czarna magia a zwłaszcza terminal. Jednak teraz postrzegam terminal jako bardzo użyteczne i szybkie narzędzie, a instalacja szybsza niż na windzie. Parę razy wklepiesz komendę i zapamiętujesz. Linux jest przyjaznym systemem ale początki są trudne. Gorzej jest niestety z programami(tu przychodzą zamienniki które czasami są lepsze) i grami(nie ma zamienników co jest dosyć oczywiste co dla niektórych dyskwalifikuje ten system). Testowałem parę dystrybucji (przede wszystkim Debian ale też Ubuntu i  "kameleon"{nie pamiętam jak się naprawdę nazywał ale chyba nie tak} i nic dziwnego że Ubuntu jest najpopularniejszy- wszystko jest zastąpione menadżerami instalacji i z konsoli nie trzeba korzystać bo ludzie wolą nie zmieniać przyzwyczajeń a należałoby bo konsola jest po prostu po poświęceniu "minuty" czasu użyteczniejszym i szybszym rozwiązaniem.

• 0

Acer E5-573 & SSD 120GB

#25 Los_Emilos

Los_Emilos
  • Bywalec

• 110 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • 3DMark 06:10531

Napisano 28 lipiec 2013 - 14:42

Witam, potrzebuje wybrać jakąś dystrybucje na PC o paramentach:

GF FX5200;

AMD Athlon 2000XP+

512MB RAM.

Co polecicie? Chodzi o przeglądanie internetu i słuchanie muzyki.

• 0

Bo czasami prawda to za mało, ludzie czasem zasługują na coś więcej. Na to, by ich wiara została wynagrodzona.

#26 mordzik

mordzik
  • Dragu

• 130 postów
  • Miejscowość:Kielce

Napisano 28 lipiec 2013 - 15:55

Debian Testing.

• 0

| Intel I7-8700k@ 5.1GHZ 1.375v | Noctua NH-D15s max temps 75c | Asus Maxiumus Hero X | G.Skill Rapjaw 3000mhz 2x 8gb | EVGA Geforce 1080ti FTW3 | Corsair CX 750W

#27 szatkus

szatkus
  • Urzytkownik-

• 1808 postów

Napisano 28 lipiec 2013 - 22:02

@Los_Emilos, dystrybucja to tylko początek. Jako środowisko na takim sprzęcie polecam LXDE, niestety żadna przeglądarka nie zmieści się na 512 MB, bo jednak strony internetowe dzisiaj są dość rozbudowane.

• 1

#28 IdeaArt

IdeaArt
  • Nowicjusz

• 19 postów

Napisano 10 sierpień 2013 - 08:41

Witam mam pytanie chce zaczac z linuxem poprostu win i jego BS mnie dobijaja kampa uzywam do pracy w photoshopie i przegladania neta czy poradze sobie z tym na ubuntu czy wine udzwignie ps i jakies gry?
  • 0

#29 usunięty

usunięty
  • Autor tematu

Napisano 10 sierpień 2013 - 13:56

@UP

Napisz jeszcze, jaką masz konfigurację swojego peceta?

• 0

#30 IdeaArt

IdeaArt
  • Nowicjusz

• 19 postów

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:09

AMD Athlon II x4 (dalej bylo 600 cos ale nie pamietam a jestem na wakacjach ale podkrecony do 3.20 ghz)
GeForce Gts250
Ram 4gb DDR3
To chyba wystarczy :)

Użytkownik IdeaArt edytował ten post 10 sierpień 2013 - 14:09

• 0

#31 usunięty

usunięty
  • Autor tematu

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:56

Ten komputer spokojnie da radę każdej dystrybucji Linuksa, nawet Ubuntu, które jak wiadomo jest zasobożerne.

WINE będzie pod tym działało ale nie każda Windosowa gra uruchomi się bez problemów.

Co do Phitoshopa to jego odpowiednikiem dla Linuksa jest aplikacja GIMP.

• 0

#32 IdeaArt

IdeaArt
  • Nowicjusz

• 19 postów

Napisano 10 sierpień 2013 - 15:08

Tylko ze ja grafika zajmuje sie zawodowo i niestety nie moge przejsc na gimpa bo jest lekko uposledzony jak dlamnie WINE poradzi sobie z PS?
  • 0

#33 usunięty

usunięty
  • Autor tematu

Napisano 10 sierpień 2013 - 15:17

Powinien. Nigdy na nim PS nie testowałem ale powinien.

Ewentualnie dla testów zrób instalację Linuksa + WINIE + PS na oddzielnej partycji (jako drugi system operacyjny) i spróbuj. Możesz to samo zrobić też na wirtualnej maszynie.

• 0

#34 IdeaArt

IdeaArt
  • Nowicjusz

• 19 postów

Napisano 10 sierpień 2013 - 15:23

A jakie srodowisko graficzne polecasz szukam czegos eleganckiego i minimalistycznego ;) sory za ten spam ale jestem zielony w sprawach ubuntu
  • 0

#35 usunięty

usunięty
  • Autor tematu

Napisano 10 sierpień 2013 - 17:33

To akurat kwestia indywidualna - jednemu podoba się Gnome, innemu KDE a jeszcze innemu XFACE. Powinieneś sam wypróbować i zdecydować, co wolisz - jest tyle różnych dystrybucji Linuksa, że naprawdę jest co testować.

• 0

#36 szatkus

szatkus
  • Urzytkownik-

• 1808 postów

Napisano 11 sierpień 2013 - 17:23

Co do Photoshopa:

http://appdb.winehq....lication&iId=17

• 0

#37 usunięty

usunięty
  • Autor tematu

Napisano 11 sierpień 2013 - 17:32

Widzę, że ściągnąłeś link z innego postu pewnego moderatora :menda:

Napisz nam teraz, co to wszystko w nim znaczy, bo przyznam Ci się, że trochę sam tego nie ogatrniam :wariat:

• 0

#38 dawidkam

dawidkam
  • Amator

• 72 postów
  • GG:25190646
  • Miejscowość:k/Opola

Napisano 11 sierpień 2013 - 17:38

a ja od siebie polecę debiana. w stable wszystko działa jak trza. Zawiera tylko wolne oprogramowanie w domyślnych repo ale można przecież repo dodać. Stabilny, nie sprawia kłopotów, a przedde wszystkim wolny i darmowy., jest bazą wielu distro

• 0

Debian to wolność!!! Gdyby tylko wszystkie filmy online można było odtwarzać w HTML5 byłoby super

#39 030366

030366
  • Arch Elitist ;]

• 549 postów
  • 3DMark 06:“:(){ :|: & };:”

Napisano 18 sierpień 2013 - 12:04

@IdeaArt, której wersji PS używasz? Starsze działać powinny z tego, co wiem (przyznaję, że nie testowałem), nie wiem, jak z nowszymi.

Zajrzyj tutaj, znajdź swoją wersję i poczytaj o niej:

http://appdb.winehq.org/

Jeszcze ciekawym rozwiązaniem może okazać się PlayOnLinux.

EDIT: Tak nawiązując jeszcze do tego "zniżania" się do poziomu konsoli, to w Linuksie najlepsze jest to, że masz wybór. Możesz korzystać z systemu jak z Windowsa (praca myszką, jak się coś sypie to format :P ), ale jak chcesz to możesz wycisnąc z pingwina  drzemiący w nim ogromny  potencjał. Owszem, znajomość konsoli nie jest obowiązkiem i  nikogo do tego nie zmuszam, ale wiele rzeczy ułatwia i usprawnia, jeśli chodzi o pracę z systemem i jego obsługę. Poza tym od nauczenia się paru tekstowych komend jeszcze nikt nie umarł ;)

Użytkownik 030366 edytował ten post 18 sierpień 2013 - 13:28

• 0

#40 Mistic92

Mistic92
  • Entuzjasta

• 558 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 18 sierpień 2013 - 22:09

Mam już dość linuxa a klepałem w konsoli może z 2h :D Postawiłem sobie na hyper-v ubuntu server, na nim mysql i teraz jak połączyć się z bazą z workbencha na windows? Wyedytowałem mu plik konfiguracji czy jakoś tak gdzie trzeba zmienić na ip serwera ale nadal nic. 

• 0

current: ux310 + chromecast ultra
old: i7 3930K | HR-02 Macho 120 | MSI GD45(8D) | Kingston 4x4GB 2133MHz | 850 Pro 256GB | 840 Pro 128GB | WD Blue 1TB | Gigabyte GTX 650 Ti OC | M40 Pure Black | FractalDesign Tesla R2 650W | 

Iiyama ProLite XB2380HS | Microsoft Curve 3000 | Logitech G602

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Linuks, Linux, Ubuntu, Mandriva, Mint, Debian, Fedora, Gnome, KDE, XFace

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych