Skocz do zawartości

Linuks - pytania, opinie, informacje, wybór dystrybucji


Gość usunięty

Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jaką wersję polecacie linuxa dla początkującego ? Tylko że w zasadzie z myślą nauki z nim więc na dłuższą metę i tak go ogarnę.

I instalować go po windowsie ? Będzie to nowy dysk HDD więc wszystko na czysto.

Linux ma służyć tylko do internetu i programowania.

Edytowane przez Beatrix Kiddo
Link to post
Share on other sites

mandriva-poszła w płatność.

ubuntu-sypie sie jak chore

mint-mieszanka ubuntu

debian->stare pakiety ale stabilny

Obczaj jeszcze Elementary OS Luna i Manjaro

 

Ubuntu ma chyba największe wsparcie od innych użytkowników co dla początkującego jest chyba najważniejsze .

I nie zapomnij, że ubuntu to praktycznie też debian. 

Link to post
Share on other sites

 

 

debian->stare pakiety ale stabilny
  Debiana można śmiało brać testowego, który ma już w miarę sensowne wersje pakietów, będąc przy tym wystarczająco stabilnym systemem.

 

Elementary OS Luna
Przereklamowany moim skromnym zdaniem.

 

 

Manjaro
Albo Bridge Linux -Też na Archu i z uproszczonym w stosunku do pierwowzoru instalatorem.

No i zawsze jeszcze można rzucić się na głębokie wody - Arch Linux - przed zabraniem się za stawianie Archa należy sporo poczytać o systemie i Linuksie w ogóle, mieć przynajmniej elementarną wiedzę. Ale uwierz, warto "zainwestować", czas spędzony na konfigurowaniu systemu pod siebie zwraca się, ja jeszcze nie uświadczyłem większych kłopotów z Archem, system po prostu działa i robi to tak, jak ja chcę. Polecam, zwłaszcza  jednostkom ambitniejszym.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Skąd teraz pobrać najnowsze sterowniki do karty graficznej Radeon HD series 7 pod Linuksa? Wchodzę na support.amd.com download wybieram opcje pod moja kartę i pokazuje mi się puste:

AMD Catalyst™ Driver

 
 
Optional Downloads
 
 

AMD Catalyst Packages

 
 
 
Dodam tylko że kiedyś w tym miejscu pobierałem sterowniki Linux od AMD do mojej mobilnej karty graficznej.
Edytowane przez rezydent
Link to post
Share on other sites

W repozytorium są tylko otwarte stery, ale dodając repozytorium nieoficjalne dystrybucji zamkniętych sterowników np. te stare przerobione przez Ubuntu o nazwie Hondo jest tylko stara wersja. Oczywiście po dodaniu nieoficjalnych repozytoriów AMD mam wszystkie wersje łącznie z betami, pytanie tylko czemu AMD z ich strony je usunęła. Muszę sprawdzić czy sterowniki Catalyst 14.6 beta wymagają xorga 1.16 czy na starszym ruszą poprawnie.

Link to post
Share on other sites

Jednak starsze wersje sterowników zamkniętych działają. Mam jednak od pewnego czasu taki problem, ze co ileś (chyba co trzy)razy gdy wyłączam komputer poprzez środowisko graficzne, zamiast się wyłączyć on się restartuje, potem dwa razy jest normalnie wyłącza się poprawnie i znowu restart. Zauważyłem też taki komunikat na starcie systemu, kiedyś go nie było: ACPI error instaling CMOS-RTC  handling indina multipleks. Teraz nie wiem czy to wina biosu, ponieważ kiedyś go wgrywałem na najnowszy czy problem leży w samym środowisku graficznym, też było ostatnio aktualizowane na nowsze. Pozostaje tylko chyba poczekać do kolejnej aktualizacji środowiska graficznego, gdyż nie wiem jak się do tego problemu zabrać.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witajcie, potrzebuje pomocy w dobraniu dystrybucji odpowiedniej do moich potrzeb. 

Szukam czegoś:
- Stabilnego
- Obsługującego bez problemu: Steam, Skype, Google Chrome(Chromium ewentualnie), Wine/PlayOnLinux
- Nie wymagającego wielkiej wiedzy
- Pracującego dobrze z procesorem AMD oraz kartą graficzną nV na fermi (sygnaturka)
- Aby bezproblemowo dostawał się do partycji windowsowych i zmienił główny bootloader na grub.

Do środowiska nie mam wielkich wymagań, ewentualnie przeinstaluję. 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witajcie, potrzebuje pomocy w dobraniu dystrybucji odpowiedniej do moich potrzeb. 

 

Szukam czegoś:

- Stabilnego

- Obsługującego bez problemu: Steam, Skype, Google Chrome(Chromium ewentualnie), Wine/PlayOnLinux

- Nie wymagającego wielkiej wiedzy

- Pracującego dobrze z procesorem AMD oraz kartą graficzną nV na fermi (sygnaturka)

- Aby bezproblemowo dostawał się do partycji windowsowych i zmienił główny bootloader na grub.

 

Do środowiska nie mam wielkich wymagań, ewentualnie przeinstaluję. 

 

 

 

Ubuntu.

Jednak starsze wersje sterowników zamkniętych działają. Mam jednak od pewnego czasu taki problem, ze co ileś (chyba co trzy)razy gdy wyłączam komputer poprzez środowisko graficzne, zamiast się wyłączyć on się restartuje, potem dwa razy jest normalnie wyłącza się poprawnie i znowu restart. Zauważyłem też taki komunikat na starcie systemu, kiedyś go nie było: ACPI error instaling CMOS-RTC  handling indina multipleks. Teraz nie wiem czy to wina biosu, ponieważ kiedyś go wgrywałem na najnowszy czy problem leży w samym środowisku graficznym, też było ostatnio aktualizowane na nowsze. Pozostaje tylko chyba poczekać do kolejnej aktualizacji środowiska graficznego, gdyż nie wiem jak się do tego problemu zabrać.

 

Ciężko cokolwiek sensownego powiedzieć po takich objawach.

Zamieść na pastebin dmesga, kern.log i syslog.

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Witam, szukam jakiejś 'lekkiej' dystrybucji linuxa na mój laptop, obecnie mam zainstalowany Windows 8.1 i on nawet na pulpicie nie chodzi płynnie, jedyne wymagania to żeby odpalał przeglądarke i działał program typu uTorrent. Laptop to Asus eee pc 1201ha  z Intel atom Z520 @ 1.33GHz i 1GB Ram, proszę o poradę co wybrać ?

Edytowane przez ROBI772
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...