Skocz do zawartości

Linuks - pytania, opinie, informacje, wybór dystrybucji


Gość usunięty

Recommended Posts

Gość usunięty

Witam,

 

Obok systemów operacyjnych od Microsoftu na rynku istnieją propozycje alternatywne. Wyrosły one na bazie sprzeciwu uczęści użytkowników względem polityki oraz rozwiązań zastosowanych przez Giganta z Redmont. Po prostu - alternatywa ma być lepsza, stabilniejsza, bezpieczniejsza i łatwiejsza w obsłudze oraz użytkowaniu. Takim właśnie systemem operacyjnym jest Linuks. Oczywiście, tutaj bardziej mówi się o Linuksie jako jądrze, jako źródle ponieważ w użytkowaniu są tak zwane dystrybucje czyli wersje, w dużej mierze kompatybilne ze sobą a bazujące na owym jądrze, wymienionym przeze mnie wcześniej.

 

Niniejszy temat ma służyć do poznania systemu Linuks (oraz poszczególnych najpopularniejszych jego dystrybucji), dyskusji na jego temat, wymianie informacji i opinii oraz zadawaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi w związku z różnorodnymi problemami związanymi z jego użytkowaniem. Ma też pomóc w wyborze odpowiedniej dla danego użytkownika dystrybucji.

 

Zacznę od podania kilku linków dla zainteresowanych tym systemem:

1) Linuks od podstaw (PL)

2) Strona zawierająca informacje o praktycznie wszystkich dystrybucjach, jakie istnieją (ENG)

3) Quiz - jaka dystrybucja będzie najlepsza dla Ciebie (PL)

4) Środowiska graficzne w Linuksie (PL)

5) Strona poświęcona dystrybucji UBUNTU (PL)

6) A tutaj o dystrybucji o wdzięcznej nazwie MANDRIVA (PL)

 

...i wiele, wiele innych, które mona znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki Google ;)

 

Mam nadzieję, że w tm temacie udzielać się będą mniej lub bardziej zapaleni Linuksiarze oraz Ci, którzy szukają bądź użytkują tą darmową alternatywę dla Windowsa :)

Edytowane przez Igorrodz
poprawiłem tagi
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Na rynku pojawiła się najnowsza wersja jednej z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa tj. Ubuntu w wersji 13.04, bardzo fajnej alternatywy dla Windowsa. Więcej informacji znajdziecie w linkach:

 

http://www.benchmark.pl/sterowniki/pliki/ubuntu-linux-pobierz-darmowy-system-operacyjny-download.html

http://pclab.pl/news53131.html

http://di.com.pl/news/48068,0,Ubuntu_1304_-_najlepszy_Linux_w_historii-Adrian_Nowak.html#

 

 

Ubuntu 13.04 na iMac to jest to! :D

 

http://youtu.be/fH2VHiIW_dE

 

 

 

I jeszcze jedna informacja, skierowana w szczególności do fanów gier komputerowych - na Linuksie działają gry, zarowno poprzez emulację (poprzez program WINE) jak i natywnie (poprzez bardzo popularną platformę STEAM) -

 

http://youtu.be/6NqZ5ka0518

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tych gier na Steamie jest na ten moment tyle, co brudu pod paznokciami (mniej niż 5%). Wine za to działa całkiem sprawnie, dawno nie zdarzyło mi się, żeby coś kompletnie nie działało (pomijam niedziałające opcje albo błędny wygląd).

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Akurat optymalizacja gier dla natywnego uruchamiania pod Linuksem jest zadaniem programistów - wydawców. A oni jak widać... ale należy się cieszyć z tego, co jest. Do tego trzeba zauważyć, iż WINE nie jest idealne, to tylko emulator i nierzadko bywają problemy. Na szczęście - summa summarum - jest lepiej niż kiedyś, co cieszy :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Gość usunięty

Moim zdaniem, jeśli ktoś ma w miarę przyzwoity sprzęt i wybierze Ubuntu dla siebie - niech weźmie wersję LTS czyli posiadającą potencjalnie bardzo długie wsparcie od federacji (firmy), która zajmuje się tą dystrybucją Linuksa.  Aktualnie najnowszą jest 12.04 LTS Przyjazny Puchacz.

To distro można pobrać przykładowo stąd - http://ubuntu.pl/pobierz.php ;)

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Jako fan Ubuntu chciałbym Wam trochę przybliżyć jego wersję na smartfony. Nie jest to wersja finalna, system ten jest ciągle w rozbudowie ale zapowiada się bardzo ciekawie. Tu wybrałem dla Was jeden z filmików z YT, niestety w języku angielskim gdyż jak na razie owy OS nie jest zbyt popularny w Polsce, zapewne miało z nim styczność tylko kilka osób... -

 

http://youtu.be/_mB2sY9NNOQ

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja się pochwalę, że mam zaklepanego pre-ordera na Jollę. Też Linux (i to nie taki, co Linuksa prawie nie ma jak Android, raczej coś pokroju Ubuntu), więc to nie offtopic. Panowie z Nokii nigdy mnie nie zawiedli (n900), więc wchodzę w ciemno :)

Link to post
Share on other sites

A bo kiedyś powstało kiedyś coś takiego jak Maemo, siedziało to w Nokii N900. Potem połączyło się Moblinem od Intela i powstało MeeGo z telefonem N9, który jak pewnie wiecie Nokia ubiła jeszcze przed premierą na rzecz Windows Phone. Community się wkurzyło, wzięło sobie kod źródłowy (bo te wszystkie projekty to open source) i zrobiło forka o nazwie Mer. Ten fork żyje do dziś, co ciekawsze można go zainstalować zarówno na N900 jak i N9. Otóż znalazła się grupka ludzi w Nokii, której tak samo jak wielu innym nie podobało się to, że Nokia porzuciła ten system, więc wynieśli się, założyli firmę o nazwie Jolla i niedawno zapowiedzieli, że niedługo planują wydać telefon o tej samej nazwie. System operacyjny w środku ma marketingową nazwę Sailfish OS, ale podobno jest tylko portem Mera na ten telefon. Po prostu panowie z Jolli nie tworzą tego systemu u siebie w środku tylko aktywnie rozwijają Mera. Krótko mówiąc zapowiada się telefon, który będzie duchowym następcą tych dwóch modeli Nokii. Mnie to przekonało :)



Jeszcze link: http://jolla.com/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

szatkus ten meego był fajny ale ubuntu mobile ma mieć app z androida i blackberry + pełne wsparcie c++

ta nokia jest teraz tania tylko że na system nowych app niema 

a że system jolla ma być tylko na ich telefonach to trochę słabo będzie

ale też nie wiadomo jakie firmy będą chciały współpracować z ubuntu (pewnie lenovo ale poza polską)

fajnie by było jak ubuntu na swojej stronie zamieścił by pełną wersje ubuntu phone i instrukcje jak instalować i każdy sam by mógł (bo w końcu wymagania zamieścili)

Link to post
Share on other sites

Jolla ma niby ogarniać aplikacje z Androida, a API tworzą wspólnie z Ubuntu. O aplikacjach Blackberry na Ubuntu szczerze nie słyszałem.

 

 

 

fajnie by było jak ubuntu na swojej stronie zamieścił by pełną wersje ubuntu phone i instrukcje jak instalować i każdy sam by mógł (bo w końcu wymagania zamieścili)

https://wiki.ubuntu.com/Touch

 

A to niby co to jest? :>

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Tak, ale system ten nie jest jeszcze dopracowany nawet w połowie i brak mu funkcjonalności a przede wszystkim aplikacji. Może i fajny (ja wiążę z nim wielkie nadzieje) ale niestety żadna firma nie zdecydowała sięna oficjalne wydanie smartfona z Ubuntu Phone z pełnym rozwojowym supportem - we współpracy z producentem 'czystego' Ubuntu Phone oczywiście.

 

Bo Android ma Google a Ubuntu ma Cannonical ;)

 

Zatem poczekajmy.

Link to post
Share on other sites

Jako, że trochę już siedzę na unixo-podobnych systemach, postaram się dodać coś od siebie.

 

Ostatnio przez pewien czas użytkowałem ubuntu 13.04, które niestety po części zawiodło mnie ociężałością. Owszem zgodzę się, iż wygląd interfejsu - jak najbardziej "bajer" ;) , ale bez dwujajowego cpu lepiej nie podchodzić. 

Natomiast bardzo fajnie prezentują się polskie "remixy" na Ubuntu.pl

 

Ostatnio jestem zafascynowany dystrybucją zwącą się Lubuntu. Nie jest co prawda tak rozwinięta jak inni bracia "buntu", ale dąży w dobrym kierunku. Interfejs jest bardzo przejrzysty, na starcie mamy już niezbędne aplikacje, ale w wersjach "light"- czyli o wiele mniej zasobożernymi. LXDE pokazuje pazur i jeśli chodzi o ogólną prędkość działania na słabszym sprzęcie bije rodzeństwo. 

Polecam na każdego netbooka/ przedpotopowy pc

 

 

 

Pospamuję jeszcze trochę  :P

 

Na start z pingwinem rozsądna wydaje się Mandriva, dla niektórych "okropnych nerdów" :D za bardzo casualowa, ale można na niej szybciutko wszystko ogarnąć.

Dla użytkowników deskopów od siebie mogę polecić jeszcze fedorę,choć nie polecam jej na pierwszego linuksa. Ciekawa graficznie i w miarę intuicyjną.

Zauważyłem, że dużą popularnością cieszą się Open SUSE oraz Mint. O ile ten pierwszy nie przypadł mi do gustu (prosty w codziennym użytkowaniu, ale zasobów to lubi sobie pożreć), Mint fajnie się spisuję, jednakże pod względem szybkości działania wersja na kde przegrywa z lxde lubuntu. Minta LXDE jeszcze nie testowałem, ale jak to będę robił, to pokuszę się o małe porównanie z Lubuntu.

 

Ogólnie rzecz biorąc jakoś nie jestem wielkim fanem KDE, od dawna preferuję XFCE.

 

O i jeszcze jedno, Igorrodz - odwaliłem kawał dobrej roboty. Wyprzedziłeś mnie, bo sam od jakiś pół roku zbierałem siły, żeby napisać coś podobnego, ale motywowanie się "jutro się to zrobi" jak widać nie jest bardzo efektywnym sposobem pracy 8-)

Edytowane przez morro
Link to post
Share on other sites

 

 

Na start z pingwinem rozsądna wydaje się Mandriva, dla niektórych "okropnych nerdów" za bardzo casualowa, ale można na niej szybciutko wszystko ogarnąć.

Nie podobała mi się, chociaż to było równe 10 lat temu. Wystarczyło coś zmienić w konfiguracji i te "druidy" (tłumaczenie wizarda) się gubiły. To był mój pierwszy linuch.

 

 

 

Dla użytkowników deskopów od siebie mogę polecić jeszcze fedorę,choć nie polecam jej na pierwszego linuksa. Ciekawa graficznie i w miarę intuicyjną.

Ostatnia wersja działa świetnie. Wgrałem do lapka i zero problemów. Trochę byłem zszokowany, bo od 6 lat mam same linuksowe trupy, ale to były inne czasy.

 

 

 

Zauważyłem, że dużą popularnością cieszą się Open SUSE oraz Mint. O ile ten pierwszy nie przypadł mi do gustu (prosty w codziennym użytkowaniu, ale zasobów to lubi sobie pożreć), Mint fajnie się spisuję, jednakże pod względem szybkości działania wersja na kde przegrywa z lxde lubuntu. Minta LXDE jeszcze nie testowałem, ale jak to będę robił, to pokuszę się o małe porównanie z Lubuntu.

Mint z tego, co pamiętam domyślnie ma Cinamona, który jest przerobionym Gnomem 3, żeby przypominał Windowsa.

 

No, ale LXDE na słabyszch kompach jest faktycznie niezły. Poziom funkcjonalności pomiędzy Windowsem XP, a Vistą.

Link to post
Share on other sites

Popieram @patryk1011. Mint to dobry wybór (oprócz Ubuntu) dla początkujących użytkowników. Można też znaleźć polską mientówke,  a więc oficjalne polskie wsparcie dla Minta. System banalny w użyciu (bazuje na Ubuntu) dla "niezaawansowanych" użytkowników. Oczywiście jakieś pojęcie trzeba mieć, a najlepiej podstawowe komendy znać :P ale w razie problemu to na polskim forum minta można otrzymać szybką i rzetelną pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja polecam od siebie Gentoo ;-)

Nie pisz takich rzeczy, bo ktoś jeszcze posłucha. To jest dobra dystrybucja, ale ludzie nieobezniani z komputerami mogą się mocno pogubić. Zdevcydowanie dla hardkorów.

 

 

 

a jeśli ktoś się woli pobawić to tylko i wyłącznie arch linux

Yep, moja obecna dystrybybucja, zdecydowanie dla ludzi, którzy mają jakieś pojęcie i chcą mieć kontrolę nad sytuacją.

 

 

 

Popieram @patryk1011. Mint to dobry wybór (oprócz Ubuntu) dla początkujących użytkowników. Można też znaleźć polską mientówke,  a więc oficjalne polskie wsparcie dla Minta. System banalny w użyciu (bazuje na Ubuntu) dla "niezaawansowanych" użytkowników. Oczywiście jakieś pojęcie trzeba mieć, a najlepiej podstawowe komendy znać ale w razie problemu to na polskim forum minta można otrzymać szybką i rzetelną pomoc.

Bzdura, w większości  przypadków nie trzeba "zniżać" się do poziomu konsoli. To po prostu działa. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Bzdura, w większości przypadków nie trzeba "zniżać" się do poziomu konsoli. To po prostu działa.

 

"W większości" to nie znaczy, że zawsze.... Nie wszystko da się wyklikać jak w windowsie. Uwierz mi lub nie ale miałem taki problem z jedną dystrybucją, że chociażbyś spędził rok na bezsensownym klikaniu to i tak byś nic nie zrobił. Utrzymuje, że każdy kto chce być w miare ogarnięty  nawet w najbardziej banalnej dystrybucji Linuxa, powinien poznać podstawowe komendy...

Inna sprawa, że może jesteś osobą, która woli spędzić 2 godziny na "wyklikaniu" czegoś, co można zrobić w kilka minut "zniżając" sie do poziomu konsoli.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość usunięty

Fedora dla własnej matki? Moja zapewne by tego nie ogarnęła choć używa peceta do prac, czasami projektuje w CAD a czasami w innych aplikacjach - jest inżynierem środowiska. Zaproponowałbym jej raczej Ubuntu bo ma w miarę wydajny sprzęt ale ani na tym ani na tamtym jej aplikacje nie uruchomią się, niestety...

Link to post
Share on other sites

"Zniżać się do poziomu konsoli"- tak też kiedyś myślałem. Pierwsze przejście na Ubuntu to była istna katorga, jak przyszło zainstalować flasha trzeba było szukać poradników w sieci bo dla kogoś kto całe życie siedzi na windzie linux to czarna magia a zwłaszcza terminal. Jednak teraz postrzegam terminal jako bardzo użyteczne i szybkie narzędzie, a instalacja szybsza niż na windzie. Parę razy wklepiesz komendę i zapamiętujesz. Linux jest przyjaznym systemem ale początki są trudne. Gorzej jest niestety z programami(tu przychodzą zamienniki które czasami są lepsze) i grami(nie ma zamienników co jest dosyć oczywiste co dla niektórych dyskwalifikuje ten system). Testowałem parę dystrybucji (przede wszystkim Debian ale też Ubuntu i  "kameleon"{nie pamiętam jak się naprawdę nazywał ale chyba nie tak} i nic dziwnego że Ubuntu jest najpopularniejszy- wszystko jest zastąpione menadżerami instalacji i z konsoli nie trzeba korzystać bo ludzie wolą nie zmieniać przyzwyczajeń a należałoby bo konsola jest po prostu po poświęceniu "minuty" czasu użyteczniejszym i szybszym rozwiązaniem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...