Skocz do zawartości

CM Elite 331 Worklog by Prorokk (ver. 2.0)


Recommended Posts

Witam Serdecznie to mój pierwszy mod więc proszę o wyrozumiałość i Waszą fachową pomoc.   

 

Skrzynka CM Elite 331 którą posiadam ma już swoje lata wiec nie będzie mi jej szkoda odrobinę pomolestować :)

 

Ogólne założenia zmian wygadają następująco:

- podstawa to cisza,

- zastosowanie mat wyciszających,

- ciche wentyle,

- możliwie minimalistyczny design,
            - blacharka poszerzenie boków, dołożenie “czapki” z panelem I/O u góry
            - powiększenie tacki pod płytę główną,

            - malowanie wnętrza,

            - wygładzenie frontu,

            - malowanie frontu, oklejanie boków (folia carbon)

- porządki w okablowaniu.

 

Dla tych co nie slyszeli o tej budzie ;)  oryginał wyglądał tak:

 

http://www.coolermaster.com.pl/upload/product/31/gallery/full/top1.jpg

 

http://www.coolermaster.com.pl/upload/product/31/gallery/full/top4.jpg

 

Wnętrzności które już śmigają w komputerze:

 

CPU: Core I5 2500K

Schładzacz: Fortis HE1225

Mobo: Asrock Z68 Extreme4
Ram: Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 Grey XMP KHX1600C9D3X2K2/8GX

HDD: WD Blue 1TB WD10EZEX 64MB cache SATA-600,

WD Blue 500 GB WD5000AAKX 16MB cache SATA/600

 

SSD: Kingston 2.5'' SSDNow V300 120GB (Serial ATA 3) 7mm

GPU: GeForce with CUDA GTX 660 Gigabyte 2GB,

PSU: OCZ ModXStream Pro Series 600W

Wentyle: 2x Enermax T.B. Silence 900 (obr./min.),

 

Przewidywane zakupy do wykonania w najbliższym czasie:

- 2 wentyle Enermax T.B. Silence PWN do Fortisa

- przedłużki kabli,

- przełączniki,

- maty wygłuszająca,

- folia carbon w kolorze kameleon,

- chemikalia do prac zew i wew.
- inne rzeczy na które zezwoli moja lepsza połowa :P

W przyszłości drugi gtx 660

 

Jakiś czas temu przed wymianą GPU wyglądało to tak:

 

 

wnetrze.jpg

 



No to zaczynam: Etap I przygotowanie tymczasowego "domu'.


W loszku udało mi się wykopać bardzo starą obudowę, która po drobnych przeróbkach będzie służyć przez pewien czas, za opakowanie dla mojego komputerka.

 

Wnętrze już oczyszczone i gotowe do  nitowania.

DSCN0633.JPG

 

Ze względów na obecność "szkodników " prace nie posuwają się zbyt intensywnie.

 

Tu front stracił zaślepkę do stacji dyskietek , nic nie oprze się mocy mini szlifierki ;) .

DSCN0634.JPG



Tymczasowa buda przygotowana wycięte otwory w tacce pod mobo

IMG_20130420_132950.jpg

 

Jak wszystko wypali to dzisiaj nastąpi przeszczep i wreszcie rozpocznę właściwe prace nad CM.

 

Mam nadzieję, że uda się zamknąć obudowę z Fortisem w środku .

 

Udało się  dokonać zakupu : M40 HDD Cage:

 

http://www.silentiumpc.com/wp-content/uploads/2013/04/spc-m40-hdd-1.jpg

 

docelowo wyląduje na spodzie CM, wystarczy wymyślić trzymadełko :menda: .

Edytowane przez ernig
Link to post
Share on other sites

W "aktualnym" stanie tzn jeszcze ok godz 20 mój komputer wygladał  tak

DSC_7996.JPG

 

A po jakis 2 godzinach walki  jest "brzydal". i wygląda tak:

DSC_8001.JPG

Odziwo dało sie zamknąć fortisa w środku

 

motyw z tym koszykiem fajny ale nie lepiej było dać dyski do 5,25 ?

 Jeśli popatrzysz na pierwszą fotke, na druga też w tym poście to zobaczysz śruby przytrzymujące kosz z dyskami właśnie w zatoce 5,25, to rozwiązanie już mi się nie podoba a po drugie chcę na topie umieścić zatokę 3,5 do czytnika kart lub innego gadzeta i nie zmieściłbym tam już dysków.

 

Oprócz walki ze zmianą budy zrobiłem też pierwsze przymiarki( narazie papierzane :D ) do powiekszenia tacy pod mobo i " upiększenia" topu a oto efekty

 

DSC_8003.JPG

 

Jutro postaram sie wyrzucić  stare trzymadełko na dyski i zobacze ile miejsca zyskam.

 

DSC_8005.JPG

Jak już wspomniałem to wersja przedwstępna, będę intensywnie dumał jak ma wyglądać ta czapka. Napewno musi mieć wspomnianą zatokę 3,5 miejsce na guziory ( starter i reset najlepiej z zabezpieczeniem antydzieciowym) i jakies usb.

Jeśli macie jakieś pomysły to jestem otwarty na propozycje.

Link to post
Share on other sites

Jako zabezpieczenie antydzieciowe proponuję coś takiego

 

http://img18.imageshack.us/img18/8779/weipu.jpg

 

Jest to gniazdo do kabla z klapką na sprężynie, na pewno dopasujesz do tego jakiś włącznik, sam takie coś mam w planie.

Edytowane przez LeCzarny
Link to post
Share on other sites

Kolejny mały krok za mną , usuwanie koszy 3,5 poszło bezboleśnie i teraz wygląda to tak:

DSC_8007.JPGDSC_8009.JPG

 

Kształtu nabiera również "nadbudówka" ,która będzie zajmowała tylko część topu obudowy.

DSC_8011.JPG

 

Wolne przestrzenie widoczne na zdjęciu uzupełnione zostaną siatka meshową.

 



Jako zabezpieczenie antydzieciowe proponuję coś takiego

 

http://img18.imageshack.us/img18/8779/weipu.jpg

 

Jest to gniazdo do kabla z klapką na sprężynie, na pewno dopasujesz do tego jakiś włącznik, sam takie coś mam w planie.

 Widziałeś gdzieś w sklepach takie cudo? Bo mi sie nie rzuciło na oczy takie ładne metalowe, znalazłem tylko takie

 

 http://www.sklep.sn-promet.com.pl/Oslona-KWD-z-klapka-HW9Z-KL1-do-przyciskow-22mm%283,10570,30934%29.aspx

 

 

Ale nie mam przekonania jak będzie wyglądał taki kawał plastiku.



Jeśli nie znajdę odpowiedniej klapki to  włącznik  będzie taki http://www.angela.pl/galerie/p/phobya-push-button-16mm_26796_m.jpg

Edytowane przez ernig
Link to post
Share on other sites

Identyczne ciężko dostać w Polsce, wiem że firmy zajmujące się serwisem i montażem telebimów korzystają z takich, możesz popytać.

 

Jak coś, tu masz podobne:

http://allegro.pl/gniazdo-elektryczne-metalowe-i3170066147.html

http://allegro.pl/gniazdo-7-pin-7-biegunowe-12v-metalowe-i3181954554.html

http://allegro.pl/gniazdo-13-pin-do-przyczep-metalowe-produkt-polski-i3193892515.html

http://allegro.pl/puszka-gniazdo-elektryczne-7-biegunowe-metalowe-i3176434338.html

http://allegro.pl/gniazdo-do-przyczepy-7-stykowej-metalowe-oslona-i3169298561.html

 

Nie jestem tylko pewien co do rozmiarów tych gniazd, najlepiej zapytaj sprzedających.

 

PS. możesz też poszukać podobnych pod hasłem "adapter/gniazdo do przyczep" w sklepach motoryzacyjnych.

Edytowane przez LeCzarny
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki, najbardziej odpowiada mi ten 3169298561.jpg

Wysłałem już zapytanie o średnice wewnętrzną, jak będę wiedział to podam dane. 



Wiem, że to dopiero pieśń przyszłości ale nie mogę się zdecydować na kolor wnętrza,widzicie na powyższych zdjęciach jak wyglądają mobo i inne wnętrzności.Macie może jakieś propozycje co do malowania ?

Edytowane przez ernig
Link to post
Share on other sites

Wczoraj dotarł koszyk na dyski, trochę duży i psuje moje założenia ale powalczę z jego mocowaniem i zobaczymy co z tego wyniknie. Zabrałem się też za przymiarki do metaloplastyki, ale pierwsze cięcia będę mógł wykonać dopiero w weekend.

Jak się ogarnę w robocie to wrzucę parę fotek.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

A tu obiecane wcześniej fotki z nowym koszem

DSC_8016.JPG

I pierwsza przymiarka do rozrysowania cięć.

DSC_8017.JPG

 

Co do przedłużek, to maja być oplecione w kolorze białym i niebieskim ( kolor zgodny z gniazdami na mobo ) układu kolorów jeszcze nie obmyśliłem, ale mam na to jeszcze czas. 



W ferworze walki pracowej :D  wpadły mi do głowy takie oto wariacje na temat kolorów oplotów.

Jak wspominałem wcześniej podstawowymi kolorami będą niebieski i biały, ale zaczynam się zastanawiać czy nie wprowadzić 3 kolory : szarego.

 

 

opcje+kolorkoof.JPG

Co myślicie , która wersja ,a może jakieś inne propozycje ?



Prace cały czas trwają, choć nie w takim tempie jakim bym sobie życzył , ale ogólnie coś się dzieje .

 

W razie co proszę o opinie i sugestie .

 

No to kolejny etap prac.

 

Tym razem relacja z sesji wyjazdowej  :D . ( U rodzicielów mam dostęp do garażu wraz z całym dobrodziejstwem bałaganu  ;) ).

 

Etap II

 

Metaloplastyka.

 

 

IMG_20130428_154248.jpg

Pierwsze cięcia osłony poszerzającej tackę pod  mobo. 

 

IMG_20130428_155035.jpg

Zmiana kalibru  8-), żeby uniknąć większych strat materiale.

Dla przypomnienia wcześniej wyglądało to tak.

 

DSC_8002.JPG 

 

 

A oto efekt prac 

 

 

1367177349905.jpg 

 

 

i od właściwej strony

 

1367177364047.jpg 

 

Powiększeniu uległ też otwór pod backplate. Wnętrze prawie gotowe do malowania.

 

 

Trochę pracy poświęciłem też poszerzeniu boków , za dawcę posłużyła mi stara obudowa widoczna w tle na fotkach w pierwszym poście .

 

IMG_20130428_142045.jpg

Właściwe wymiary to podstawa  :cry: .

 

I czas na gięcie.

 

 

IMG_20130428_131426.jpg

 

IMG_20130428_131436.jpg

 

 

 A na koniec dnia "pracy" wygląda to tak

 

IMG_20130428_132831.jpg

 

IMG_20130428_132812.jpg

 

 

Jeszcze nie podjąłem decyzji jak zakończę ( rozpocznę ) te dodatkowe "wloty" ,waham się między kawałkiem blachy i mesh siatka,  ze wskazaniem na siatkę.



Dziś kolejny dzień wytężonej pracy, zajmowałem się nadbudówka i klejeniem niepotrzebnych otworów w panelu frontowym.

Poświęciłem też trochę uwagi na wstępne przetarcie budy i przygotowanie pod malowanie .

W najbliższym czasie wrzucę fotki z efektem mojej pracy. 



1367269580832.jpg

Pierwsze przymiarki " W czapce :D "

1367269593883.jpg

Z drugiej strony wnętrze delikatnie przeszlifowane, brakuje tylko kosza na dyski.

1367269603755.jpg

 

Tył capki.

 

1367269619823.jpg

 

No i przodek.

 

Trochę się obawiam bo capka zrobiona jest z amelinium, a jak wiadomo do malowania amelinium potrzeba specjalnej farby ameliniowej  :menda: .

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=t8lnCA8PHJM

 

No i zasmarkany frontpanel 

1367269634313.jpg

 

Czekam na wasze opinie.

 



Dziennik pokładowy: dzień nasty .....

Trochę mało czasu, a roboty cała kupa.

Zaczynam wszstko składac do wspomnianej wyżej kupy. Na pierwszy ogień poszła czapka .

Oba jej elementy zostały zespolone nitami, które następnie oszlifowałem i oczekują na spotkanie ze szpachlą.

Dodałaem też otwór na czytnik kart , a na koniec dnia wyglądało to tak:

1367348061822.jpg

 

W "czapce" od widocznej strony brakuje tylko otworów na włącznik ( którego jeszcze nie zamówiłem :( ) i porty usb w ilości: sztuk 4
( 2x USB 2.0 2x USB 3.0 ).

Zrezygnowałem z ukrywania włącznika pod klapką, ale za to ukryje przycisk reset, żeby żadnemu z moich Cwaniaków nie przyszło do głowy go  naciskać.

Reset trafi na tylna ścianke czapki.

 



Dziś kolejna porcja doniesień z frontu walki z CM.

Dwa ostatnie dni poświęciłem na dalsze prace w metalu.

Przyszła pora na  poszerzeniem boków, zamocowanie wcześniej wykonanych elementów.

1367398070092.jpg

 

1367500152720.jpg

 

Okno na świat. :D

 

1367399477341.jpg

 

 Parę nitów i wszystko będzie się trzymać.

1367401131074.jpg

 

Dzięki przeróbce zyskałem jakieś 3 cm za tacka MOBO na  rozmieszczenie przewodów.

 

No i  widok w świetle dziennym.(trochę z kąta)

 

 

1367401576608.jpg

 

Widoczna  na fotce stacja dyskietek służy za wzornik 3,5'.

A tu widok od przodu bez front panelu

1367501471439.jpg

 

Dzięki temu, że panel przedni wystaje poza ogólny obrys obudowy moje dokładki nie są aż tak mocno widoczne co mnie bardzo cieszy, gdyż obawiałem się że będą się mocno rzucać w oczy.

 

1367401610668.jpg

 

Czekam na wasze opinie  :)

Co myślicie o mojej pracy?

 

 

 

Edytowane przez ernig
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Modding pełną gębą, będę śledził ;)

Co do oplotów to proponowałbym ustawiać kolory rzędami. Ja bym widział biały niebieski i czarny/szary, coś takiego

http://cdn.overclock.net/4/47/900x900px-LL-47a63eba_900x900px-LL-40475d51_IMG_2944.jpeg

Edytowane przez Drzewo97
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Kolejna warstwa szpachli trafiła na panel frontowy.

Pierwszą warstwę szpachli położyłem też na  nadbudówkę, której postanowiłem zmienić nazwę roboczą z "czapki'' na "kiosk".

Żeby było bardziej militarnie .

 

1367521591692.jpg

 

Kiosk dorobił się też tylnej zaślepki

 

1367571105273.jpg

 

Po połączeniu kiosku z resztą skrzyni znowu w ruch poszła szpachla, dzięki której wyrównane zostały większe nierówności. Niestety do ideału jeszcze daleka droga.

1367593098465.jpg

 

W tzw międzyczasie wpadłem na pomysł zakrycia taflą amelinium koszy 5,25, ale zastanawiam się czy zrobić taką samą z drugiej strony czy pozostawić widoczne zatoki.

1367593090618.jpg

 

A tak wygląda obudowa dzisiaj, przednia część panelu frontowego zyskała warstwę czarnej farby podkładowej.

1367579342420.jpg

 

I jak myślicie co z tym coverem na zatoki 5,25, potrzebny?

Może macie jeszcze jakieś propozycje prac w amelinium ( zostało mi jeszcze trochę materiału ).

Mam jeszcze tylko dzień na wykonanie grubszych robót.

 



Witam po wymuszonej przerwie ( powroty z weekenda).

Jeszcze przed wyjazdem od rodziców postanowiłem dorobić przykrywkę na drugą stronę koszy 5,25'.

Zaślepiłem też otwór po zatoce 3,5' bo jakoś dziwnie wyglądał i nie pasował do całości.



Zgodnie z pierwszymi założeniami obudowa miała nie mieć wodotrysków, ale w ferworze walki okazało się, że delikatne oświetlenie w dwóch kolorach ( myślę o zielonym i czerwonym) może być całkiem interesujące.

Za źródło światła posłużą taśmy led ale potrzebuję Waszej pomocy w wyborze włączników.

Włączniki, w ilości sztuk 2 , znajdą się na tylnej ściance kiosku obok przycisku reset .

 Jeden będzie odpowiadał za włączenie oświetlenia kiosku a drugi za podświetlenie wlotów powietrza powstałych po poszerzeniu obudowy.

 

1367593109194.jpg

 

Reset na który jest już wstępny otwór, będzie wyglądał tak:

reset.JPG

 

A jeśli chodzi o włączniki to zastanawiam się nad zwykłym guziorem lub heblem

 

3221494572.jpg       wlacznik+led.JPG

Co myślicie który będzie lepiej wyglądał, bardziej pasował ?

CHYBA ŻE MACIE JAKIEŚ INNE PROPOZYCJE



Ale rozgadani jesteście :rotfl: .

Prace trochę zwolniły przez nadmiar codziennych  obowiązków, ale nadal idą do przodu.

Teraz kompletuje brakujące elementy, włączniki, kable, i maty wygłuszające, czekam też na dostarczenie siatki żeby zakończyć prace blacharskie i zabrać się za dopieszczanie szczegółów.

Edytowane przez ernig
Link to post
Share on other sites

 No i zawalczyłem, zabrałem sie za szlifowanie boków i usuwanie nadmiaru szpachli.

Będę musiał jeszcze z raz nałożyc dodatkowa warstwę żeby nie wyszły nierówności po naklejeniu folii.

A po dzisiejszym szlifowaniu wygląda to tak

 

1368041212261.jpg

 

1368041222386.jpg

 

A wcześniej wyglądało tak

 

1368028684901.jpg

 

1368028678349.jpg

 

 

 

"Szkodniki" :D dał mi dzisiaj trochę luzu więc zabrałem się za wycinanie otworów w kiosku pod porty USB 2.0.

Niestety szybko okazało się że połączenie kiosku w całość i przytwierdzenie go do reszty obudowy nie było dobrym pomysłem. :o

 

1368033450816.jpg1368035426714.jpg

 

Brak miejsca na gniazda zmusił mnie do rozłączenia całości  :cry: .

1368035438637.jpg

 

 

A tyle udało się wysiepać nadmiaru amelinium jak jeszcze wszystko było w kupie.

 

1368038230889.jpg tyle materiału będę musiał wyrzucić.

 

 

A na koniec dnia pracy zrobiłem przymiarkę do paneli z siatki na froncie .

 

 

1368037880993.jpg

 

Zastanawiam się czy zostawić ten napis "Elite", czy jego też się pozbyć ?

 

 

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki,

wczoraj zająłem się wnętrzarstwem i udało mi się przygotować bodę do malowania podkładówką.

Mam nadzieje, że dzisiaj uda się położyć pierwsza warstwę farby i będę mógł pokazać efekty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...