Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Dźwięk przestrzenny na PC

FAQ

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#21 Lukson

Lukson
  • Autor tematu
  • Naprawiacz sprzętu Logitech.

• 3713 postów
  • GG:8559772
  • Miejscowość:Cała Polska
  • 3DMark 06:16105 / 29922

Napisano 07 sierpień 2013 - 16:22

@Up

Niestety nie wiem. Żyję jeszcze w epoce kamienia łupanego i nie posiadam amplitunera z HDMI (z resztą, wszystkie obecnie produkowane to plastikowy chłam).

Niemniej jak znam życie dźwięk będzie stereofoniczny. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby elektrycznie podłączyć kartę muzyczną posiadającą enkoder, do karty graficznej posiadającej wyjście HDMI ale czy to zagra? Trza by Macieja zapytać.

• 0

#22 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 16:35

Do gier niestety potrzebny jest enkoder np. Dolby Digital Live lub DTS Pack od Creative. Klucze można kupić na allegro lub stronie Creative. Jeśli chodzi o dźwięk AC-3 lub DTS na złączu HDMI. Jest kilka możliwości uzyskania takiego dźwięku. 1. Najprostszy sposób to instalacja odpowiedniego odtwarzacza z obsługą HDMI np. PowerDVD, Splash Player Pro lub EX albo darmowy Potplayer.(Odtwarzacze nie wymagają innych kodeków.)

2. Jeśli mamy już inny player wystarczy zainstalować AC3Filter http://www.ac3filter.../wiki/AC3Filter i zaznaczyć opcję Use SPDIF w ustawieniach filtra. Można zainstalować też inny filtr Spdifer( w opcjach wystarczy zaznaczyć strumienie, które obsługuję nasz amplituner i tyle). Odtwarzacze wymagają uaktywnienia opcji HDMI w ustawieniach audio. Najprościej zrobić to w Splashu, ale program nie jest darmowy. W potplayer jest więcej opcji do uaktywnienia by strumień AC-3 pojawił się na wyjściu HDMI, ale da się zrobić.   

Użytkownik gepardmak edytował ten post 07 sierpień 2013 - 16:40

• 0

#23 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 16:38

@Up

Dlatego używa się bestplayer'a. Jako render audio HDMI karty i nie muszę się sr**ć z AC3 filtrami i innym badziewiem. Wszystko jest zintegrowane w paczce K-Lite Codec wraz z ffdshow audio.

• 0

#24 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 16:55

Kiedyś jeszcze na Windows Xp. Używałem kodeków K-lite. I co bym nie robił po jakimś czasie kodeki przestawały działać, albo sypał się system. Niestety taka sytuacja miała miejsce, nie tylko u mnie. Dlatego, żeby poprawić stabilność systemu i uniknąć zbędnej konfiguracji-instalacji zrezygnowałem w ogóle z kodeków w systemie po za tymi, które system już ma. Zastąpiłem kodeki odtwarzaczem z wbudowanymi kodekami. I nie mam żadnych problemów. Jak coś nie idzie. Reset Playera i znów wszystko działa. Zachęcam do takiego rozwiązania, ma wiele zalet.  

• 0

#25 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 17:23

@Up

Od kiedy tylko pamiętam używam K-lite + BP i nigdy nie miałem z nimi problemu. Po prawidłowej konfiguracji działają idealnie.

99% problemów z kodekami stwarzają sami użytkownicy. Napakują różnorakiego syfu a potem płacz na forach, że to nie działa albo tamto.

Mielenie różnymi AC3Filtrami, playerami i innymi wynalazkami tylko po to by na sam koniec postawić windę od nowa.

Plusem i to ogromnym, takiej paczki jest to, że mogę materiał odtwarzać wszystko we wszystkim. Nie muszę się pierdzielić z tym czy tamtym odtwarzaczem i kodekami do niego. Mam jedne do wszystkiego.

• 0

#26 cocc7

cocc7
  • Amator

• 55 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:06

Niemniej jak znam życie dźwięk będzie stereofoniczny.

Niestety tak myślałem.

Do gier niestety potrzebny jest enkoder np. Dolby Digital Live lub DTS Pack

I tutaj jest kolejne pytanie czy lepiej inwestować w w/w enkodery, czy sygnał analogowy z 'dobrej' dźwiękówy?

• 0

PC:/ MOBO: ASRock Z68 Pro3-M/ CPU: Intel Core i5 2500K/ CPU: SPC Fortis 3 HE1425 v2/ RAM: Kingston HyperX 12GB (2x8GB + 2x4GB)/ GPU: Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX 4GB/ SSD: Crucial MX200 250GB/ HDD: WD20EARX/ PSU: Seasonic X-650 KM3/ CASE: SPC Brutus 410 Pure Black/ DVD: Samsung SH-222AB SCREEN:/ IIYAMA ProLite X2483HSU-B2 24" + Philips 47PFL4007K/12 CONTROLLER:/ KEYBOARD: MODECOM MC-5003/ MOUSE: Roccat Kone Pure Optical Black Edition 5000DPI/ MOUSEPAD: A4Tech X7-500MP/ PAD: Xbox 360 Controller (BLACK) AUDIO:/ AMPLITUNER: Yamaha RX-V765/ SPEAKERS: Wharfedale Crystal 30 WH2/ SUBWOOFER: Yamaha YST-SW012 MOBILE:/ SMARTPHONE: Google Nexus 5 32GB

#27 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:07

90%(ten odsetek może być większy) użytkowników nie ma pojęcia o tym jak skonfigurować prawidłowo kodeki. Nawet jeśli istnieją super poradnik(pisane trudnym językiem z całą masą fachowego słownictwa, przez mega znawców tematu), to jest to rzecz, nie do ogarnięcia dla przeciętnych użytkowników pecetów. Wiem z doświadczenia, że tak jest. Kodeki to czarna magia dla osób nie zainteresowanych tematem. Ludzie instalują jeden pack niby działa(K-lite). Potem drugi pack bo już pierwszy się wywalił i nie działa. Nikt niczego nie konfiguruje, ale instaluje w opcji domyślny. Poradniki są ok, ale dla osób, zainteresowanych i obeznanych i choć czasem pomogą rozwiązać problem to bywa tak, że gmatwają go jeszcze bardziej zniechęcając ludzi do czytania. Jak komuś prześle link z poradnikiem, żeby sobie coś sam poustawiał to większość tego nie potrafi zrobić samodzielnie. Kolego Lukson nie musisz się stresować tym, że ktoś ma inne zdanie na jakiś temat bo osiwiejesz jak się będziesz tak przejmował. Każde z rozwiązań czy to Twoje czy Moje ma za równo zalety jak i wady i trzeba samemu zdecydować co jest lepsze. Czy odrębny pakiet kodeków czy wbudowane kodeki w player. Masz rację, że w większości przypadków sami użytkownicy są sobie wini. Ale wszystkiego nie przewidzisz. Np. wiele ustawień kodeków czyszczą wszelkiej maści programy typu cleaner. I jeśli nie wykluczymy ich z czyszczenia to prawidłowo skonfigurowane kodeki przestaną działać. Nie wciskam swojego rozwiązania nikomu na siłę. I każdy niech zrobi jak chce. Skutki oceni sam.      

Użytkownik gepardmak edytował ten post 07 sierpień 2013 - 18:11

• 0

#28 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:22

@Up

To napisz swój poradnik i podkleimy go do tego tematu. Dwie metody to lepiej niż jedna.

Poza tym nie stresuję się. Bynajmniej nie takim tematem. Mam wiele innych bardziej poważnych powodów do stresów ;)

• 0

#29 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:32

Kolego cocc7 enkoderów Sam nie testowałem. Mam dopiero zamiar. Koszt ok 25zł. Czytałem tylko na jakimś forum, że są potrzebne by z gier był dźwięk AC-3 na SPDIF i na HDMI. Jeśli masz kartę dźwiękową z analogowymi wyjściami 5.1 i odległość amplitunera od peceta jest nie wielka. Można połączyć amplituner i kartę kablami analogowymi. Przy czym amplituner musi mięć analogowe wejścia 5.1. Wystarczy w konfiguracji karty audio ustawić 5.1 i uzyskasz dźwięk przestrzenny. Video puścisz HDMI gdybyś chciał pograć na TV z dźwiękiem przestrzennym. Wadą tego rozwiązania jest zakup i ułożenie dodatkowego okablowania.(Dobrej jakości, długie przewody jack-cinch sporo kosztują.)      

• 0

#30 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:46

Ale sygnałem analogowym masz mniejsze opóźnienie i obciążenie procesora, to raz.

Dwa, enkodery działają tylko z określonymi kartami Creative.

• 0

#31 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 19:46

Dlatego napisałem celowo, że nie testowałem enkoderów. To informacja zaczerpnięta z innego forum chyba Creative. I tak mam kartę Creative i kiedyś sprawdzę działanie rozwiązania z enkoderami. Natknąłem się jeszcze na jeden problem w przypadku połączenia HDMI (grafika Nvidia GTX580) z amplitunerem i uzyskaniem dźwięku AC-3 bezpośrednio. Otóż. Urządzenie audio HDMI w moim przypadku amplituner Onkyo TX-SR605 instaluję się w systemie jako urządzenie 2 kanałowe(stereo) i nie ma możliwości zmiany na 5.1 czy 7.1. Po za tym jedyny system dźwięku przestrzennego jak dekoduję to Dolby Digital. Jestem pewien, że właśnie dlatego nie można uzyskać dźwięku przestrzennego AC-3 zarówno z gier jak i filmów. Problem ten w przypadku filmów można ominąć, ale w przypadku gier nie wiem do końca czy instalacja enkoderów pomoże. Nie znalazłem innego rozwiązania tego problemu. Problem stwarzają prawdopodobnie sterowniki HDMI Nvidia. Gdyby prawidłowo rozpoznawały urządzenie(amplituner) nie było by problemu z wymuszeniem audio 5.1, amplituner w końcu ma dekodery DD Live i DTS. Co do poradnika Twój kolego Lukson jest ok. Sam zaczerpnąłem z niego informacje gdy zacząłem drożyć temat HDMI i dźwięku z gier. Jeśli zachodzi potrzeba mogę napisać w paru zdaniach jak skonfigurować audio AC-3, DTS na HDMI. 

Użytkownik gepardmak edytował ten post 07 sierpień 2013 - 19:53

• 0

#32 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 20:09

Dolby Digital to inaczej AC-3 :P

http://en.wikipedia....wiki/Dolby_AC-3

• 0

#33 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 20:46

Lukson co z tego, że dekoder Dolby Digital jest skoro karta dźwiękowa HDMI jest 2 kanałowa. Jedyne co uzyskasz to AC-3 2.0 a nie 5.1. DTS już nie uzyskasz. Ale jednak na HDMI da się uzyskać dźwięk AC-3 5.1 i DTS jest to możliwe. U mnie działa bez problemu.

• 0

#34 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 21:13

Dolby Digital = AC3 = Dźwięk 5.1

DTS to DTS.

Powyższe to dwa różne standardy ale oba służą do przesyłania dźwięku przestrzennego.

DD a tym samym AC3 jest starszy i wspierany przez więcej urządzeń. Chociażby karty muzyczne Creative'a - Live! 5.1 - potrafiły przesyłać dźwięk przestrzenny kodowany w tymże formacie.

Mało tego, mając tą kartę można w sterownikach (kX) wrzucić sobie programowy enkoder DD i mieć dzięki temu dźwięk przestrzenny. Jednak do takich zabaw bardziej polecam Audigy albo Audigy 2 - mają mocniejsze procesory, które oferują więcej pamięci i rejestrów.

• 0

#35 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 16:09

@Up.

Chłopie zlituj się, napisałem Ci wyżej w czym leży problem i nie tak łatwo go przeskoczyć. Co z tego, że film ma audio AC-3 5.1. Skoro karta i sterownik HDMI(stereo) nie są wstanie bezpośrednio go przesłać. Amplituner wyświetla Dolby Digital 2.0.  

Jeśli już, że się tak uczepił tego AC-3 to Ci wyjaśnię, że ten standard kodowania dźwięku wcale nie musi być 5.1 równie dobrze może być 2.0. Co do karty Creative nie mam Audigy tylko X-FI. Niestety w sterownikach KX dla X-FI dekodery są płatne. 

PS. Udało mi się przeskoczyć temat amplitunera. Teraz jest 8 kanałów. 

Użytkownik gepardmak edytował ten post 08 sierpień 2013 - 16:18

• 0

#36 Lukson

Lukson
  • Autor tematu

• 3713 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 22:32

. Niestety w sterownikach KX dla X-FI dekodery są płatne. 

X-Fi is NOT supported and will not be supported.  

To raz,

Dwa, AC-3 ma różne formaty zapisu. Maksymalnie obsługuje 5.1.

Nie mam amplitunera z HDMI aby puścić mu nie obrabiany sygnał na PC prosto przez tenże port. Niemniej jeżeli w kodeku da się ustawić AC-3 Pass-through to amplituner powinien otrzymać bezpośrednio zakodowany sygnał prosto z pliku i sam go zdekodować.

• 0

#37 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 09 sierpień 2013 - 06:32

Dekodery Creative działają z X-fi na 100% sam sprawdziłem. Co do opcji Pass through to masz rację to właśnie dzięki niej można uzyskać AC-3  na HDMi. Niestety nie tak od razu. Wymaga to instalacji filtrów AC-3 jak pisałem w  postach wyżej lub odpowiedniego playera .

• 0

#38 raffal81

raffal81
  • Amator

• 26 postów

Napisano 23 sierpień 2013 - 12:12

Ja mam amplituner ONKYO tx-nr616, tx-sr607, na obu amplitunerach mam bezproblemow dzwiek 5.1 w grach filmach itp

Jezeli chodzi o GRY to tylko po HDMI, po SPDIF to raczej nie uzyskamy dzwieku 5.1 w grach. Chyba zle sie myle, wiem tylko ze z konsoli X360 bez problemu mialem DD, lecz podpinajac SPDIF do PC to nie moglem uzyskac dzwieku wielokanalowego.

Użytkownik raffal81 edytował ten post 23 sierpień 2013 - 12:12

• 0

#39 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 3786 postów

Napisano 23 sierpień 2013 - 16:29

Problem z dźwiękiem 5.1 przez kabel HDMI w moim przypadku został już rozwiązany. Problemem okazał się amplituner a konkretnie jedna domyślnie włączona funkcja HDMI Audio out. Przez to ustawienie, karta dźwiękowa HDMI, była nie prawidłowo rozpoznawana(2 kanały). Teraz jest 8 kanałów i nie ma problemu z dźwiękiem 5.1 w grach. Dekodery od Creative nie są mi już potrzebne. Amplituner obsługuje wszystko co potrzeba czyli Dolby Digital, DD Live, DTS itp. Co do problemu kolegi raffal81 z SPDIF. Nie wiem jaką kartę audio masz w swoim pc? Jak podasz może coś wymyślimy. Ale normalnie powinieneś uzyskać DD na wyjściu z karty. Musisz wybrać środowisko odsłuchu 5.1. Opcja Pass through(przepuszczaj) powinna być gdzieś w ustawieniach karty dźwiękowej. Musisz ją włączyć i przetestować. Resztę powinien zdekodować amplituner.    

• 0

#40 owain

owain
  • Nowicjusz

• 1 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 10:32

Witam serdecznie!

Mam problem, nie wiem czy ktoś mi pomoże, ale może choć pomysły na jego rozwiązanie cos mi podsuną. Dzięki z góry.

Mam ci ja laptopa Asusa z karta dźwiękową realtek (Win 7), mniejsza chyba o modele konkretne, i oglądałem sobie przez wyjście hdmi (obraz) oraz słuchawkowe (dźwięk). No ale poszczęściło się, i kupiłem sobie zestaw kina domowego z amplitunerem yamaha oraz kolumnami 5.0, ze względu na mały pokój, brak miejsca i nerwowych sąsiadów – bez subwoofera. Po zoptymalizowaniu głośników ustawiłem sobie wyjście kart dźwiękowej (a dokładnie HDMI output) na 5.1 surround oraz odinstalowałem k-lite full codec pack oraz zainstalowałem ponownie ze wskazaniem posiadanych głośników 5.1. Wszystko gra ładnie, z małym wyjątkiem. Otóż przy podkręceniu ampli na 70% pojawia się drażniący szum we wszystkich głośnikach. Oczywiście pożądany dźwięk też jest, ale przy cichych scenach słychać ten szum tła. Ustaliłem ponad wszelką wątpliwość, iż sprawa leży na 90% po stronie kodeków, bo:

- nie ma szumu gdy testuję kolumny windowsowskim oknie ustawienia głośników wyjścia HDMI

- szum pojawia się po odpaleniu jakiegokolwiek pliku video (czy 2.0 czy 5.1) i nie znika po jego wyłączeniu.

- Po włączeniu i wyłączeniu ampli lub kompa szumu znów nie ma.

- szum pojawia się, po odpaleniu jakiegokolwiek pliku video zarówno w MPC jak Bestplayerze.

- szum znika, gdy wykonuje dziwne operacje, np. gdy tylko odpalę (nic nie przestawiając) narzędzie K-lite packa: Codeck Tweak Tool. No ale gdy odpalę jakiś plik wideo znów się pojawia i jak pisałem, nie znika po wyłączeniu pliku.

- oczywiście szumu nie ma przy odtwarzaniu ze stacjonarnego dvd (kurde, a nie sprawdziłem z napędu lapka, ale pewnie tez nie będzie)

Wszelkie zmiany ustawień ampli nic nie dają, z wyjątkiem jednego – poniewaz nie mam subwoofera, więc w ustawieniach ampli mam zaznaczone: use sub – NONE czyli że nie używam subwoofera. Może i mógłbym ta opcję włączyć (subwoofer -> use) ale wówczas nie mając go fizycznie, basy nie przeniosą mi się na kolumny frontowe tylko znikną. Co do ustawień głośników  w systemie a konkretnie w HDMI output próbowałem ustawiac zarówno 5.1 jak i 5.1 z wyłączonym subem (można go odkliknąć). Mniemam zatem, że źródłem problemu może być to, że system nadaje w 5.1 a nawet w 5.0 bo odkliknięty mam sub ale w kodekach moge ustawić tylko 5.1 i ten może brakujący kanał 0.1 szumi? Choć to tylko przypuszczenia. K-lite mam zainstalowanego ze wszystkimi opcjami domyślnymi, tak że za dekodowanie obrazu odpowiada LAV a za dźwięk ffdshow. Próbowałem na ślepo różne opcje poprzestawiać w ffdshow ale nic nie pomogło.

Gdybyście byli tacy mili i zostali moimi doktorami Housami i choć podsunęli jakieś sugestie?

- czy to faktycznie sprawa może leżeć po stronie suba, jego braku i kaszanieniu w związku z tym przez kodeki?

- co ewentualnie mogę poprzestawiać w ustawieniach ffdshow? (opcji tam jest masa i wyglądaja jak centrum sterowania rakietami międzykontynentalnymi;)

- czy może przeinstalować kodeki (robiłem kilka razy) ale tym razem ustawiając jako dekoder dźwięku nie ffdshow ale Lav bo chyba jest taka opcja?

- Zainstalować inny pakiet kodeków pozwalających odtwarzać 5.1 (5.0 w moim przypadku)

Będę wdzięczny za każdą sugestię.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: FAQ

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych