Skocz do zawartości

Sieci - pojęcia, które warto znać


Recommended Posts

SIECI - słowniczek pojęć*

*w telegraficznym skrócie i przystępnym języku

 
 
LAN Local Area Network – sieć lokalna, zwykle o małym zasięgu, w większości przypadków na forum mowa będzie o domowej sieci LAN, zwanej również niekiedy siecią HAN (Home Area Network)

WANWide Area Network – sieć o dużym zasięgu, łącząca sieci LAN lub mniejsze od niej samej sieci WAN; na potrzeby forum będziemy utożsamiać WAN z 'Internetem', choć jest on tylko jedną z przykładowych sieci WAN
 
DSLDigital Subscriber Line – w skrócie: jedna z popularniejszych technologii dostarczania szerokopasmowego internetu poprzez sieć telefoniczną

ADSLAsynchronic Digital Subscriber Line – rodzina technologii DSL, w której Download (prędkość pobierania) jest znacząco wyższy od Uploadu (prędkości wysyłania) - stąd przedrostek 'asynchroniczna'. Jeśli chodzi o popularne w Polsce (vide Neostrada/Netia/Dialog) ADSL wyróżniamy następujące standardy:
- ADSL Annex A (Max. przepustowosc: 12.0mbs / 1.3mbs)
- ADSL Annex B (Max. przepustowosc: 12.0mbs / 1.8mbs)
- ADSL2+ (Max. przepustowosc: 24.0mbs / 3.3mbs)

Wyrożniamy również technologie VDSL/VDSL2 (Neostrada Fiber), które sieciami ADSL nie są.

DOCSISData Over Cable Service Interface Specification – technologia internetu szerokopasmowego za pośrednictwem łącz telewizyjnych, najczęściej kablami koncentrycznymi. Najbliższym użytkownikom dostawcą Internetu technologią DOCSIS jest UPC, Vectra lub Multimedia Polska.

SwitchPrzełącznik sieciowy - urządzenie pracujące w pierwszej i drugiej warstwie modelu OSI. W skrócie służy do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami w jednej podsieci. Obecnie istnieja juz switche wielowarstwowe, dzialajace w trzeciej warstwie OSI ale to nas nie dotyczy.

Router – nie wiedzieć skąd (prawdopodobnie z przyczyn handlowych) nazywany również 'routerem DSL' (błędnie zresztą) - urządzenie działające w pierwszej, drugiej i trzeciej warstwie modelu OSI. W ogromnym skrócie służy przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami w różnych sieciach za pomocą tzw. tablic routingu. Dla nas oznacza to, że pozwala łączyć się z modemem, który łączy nas z Internetem. Router posiada w sobie zwykle również switch (w warunkach domowych praktycznie zawsze 4-portowy).

Router ADSL – router z wbudowanym modemem ADSL. Zależnie od modelu routera będzie to modem z różnym standardem ADSL.

Modem DSL/ADSL - w telegraficznym skrócie urządzenie, które odpowiada za dostarczenie nam dostępu do Internetu poprzez sieć telefoniczną.

Adres IP - Internet Protocol - numer nadawany interfejsowi sieciowemu a nawet calej sieci, na potrzeby komunikacji wewnatrz danej podsieci jak i pomiedzy sieciami. W skrócie adres IP, to dla nas adres urządzenia.

DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol - protokół umożliwiający uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych na potrzeby naszego sprzętu.

192.168.0.1 lub 192.168.1.1 - zazwyczaj adres naszego routera w sieci domowej. Warto znać, bo po wpisaniu go w przeglądarce mamy dostęp do panelu administracyjnego naszego routera (pod warunkiem, że znamy nazwę użytkownika i hasło).

Adres MAC - adres sprzętowy danej karty sieciowej Ethernet. Adres MAC jest unikatowy w skali światowej.

  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Czy posiadasz jakiekolwiek źródła do powyższych definicji? Myślę, że warto by parę definicji skorygować, ponieważ wg mojej wiedzy są w nich błędy rzeczowe.

 

Po 1) Różnica między routerem DSL a ADSL jest identyczna jak między samymi technologiami. Klasyczne routery - które wg Ciebie z niewiadomych przyczyn nazywane są routerami DSL - po prostu poradzą sobie fizycznym odebraniem technologii DSL poprzez gniazdo WAN (RJ45). W przypadku routerów aDSL jest tam gniazdo RJ11.

 

2) Adresy MAC nie są unikalne w światowej skali. Jestem w tej chwili w stanie ustawić sobie MAC adres identyczny jak każdy forumowicz i nie zaburzy to pracy ani mojej ani innych użytkowników sieci. Jedynie moja lokalna sieć (i każda inna lokalna sieć!) potrzebuje unikalności o której tutaj mowa. W dobie Ethernetu, nie ma już wskazań aby te adresy były unikalne - choć faktycznie - ich pula jest na tyle duża, że długo się nie wyczerpie.

 

3) Zamiast podawania adresów "zazwyczaj" trafnych jako domyślne warto by zrobić jakiś krótki tutorial z samej adresacji. Większość świeżaków będzie miała problem z uchwyceniem Web adresu 192.168.1.1, będąc w sieci 192.168.0.0/24. Poza tym, któryś z moich niedawno używanych Access Pointów miał default adres 10.0.0.1, co również bywa często stosowane.

 

4) Brakuje tu też myślę samej definicji access pointa i różnic pomiędzy nim a routerem WiFi.

 

Inicjatywa super, wielu osobom z całą pewnością się przyda liźnięcie sieci. Ja wszystko co jest tu zawarte rozumiem, ale mam obawy, że wiele osób będzie miała nadal problemy - chociażby z różnicami między switchem a routerem, co jest z mojego doświadczenia regularnym dylematem.

Edytowane przez maryaChi
Link to post
Share on other sites

Zdajesz sobie sprawe, ze wiekszosc rzeczy jest napisana w mega ogolnym uproszczeniu? Mam nadzieje ze tak.

Zaznaczylem rowniez ewidentnie, ze zwyklego routera z portem RJ-45 nie powinno sie nazywac routerem DSL bo jest to wierutna bzdura i merytoryczny blad.

Zdaje sobie rowniez sprawe, ze adres MAC mozna prosto zmienic, nawet na glupim smartfonie, jednakze te przypisane fabrycznie sa unikatowe.

 

Temat sluzy jedynie jako podstawa do prowadzenia uzytkownikow, jako ze dalej chcialbym zrobic jakis temat z FAQ nt. doboru routera krok po kroku, ze zdjeciami itp. jak i podstaw jakiejkolwiek diagnostyki tego co sie w sieci 'w domu' dzieje, jak cos padnie.

 

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites

Zdaję sobie właśnie z tego sprawę :) Mam jednak wątpliwości czy żąglowanie warstwami modelu ISO/OSI w definicjach ułatwi sprawę ludziom zastanawiającym się czy ethernetowy switch zroutuje im neostradę do 5 komputerów w mieszkaniu. Przyznaję również rację co do fabrycznego przydzielania adresacji MAC.

 

Jeszcze w woli uściślenia routerów DSL. Nie znałem do tej pory tego problemu. Mógłbyś podać mi link do jakiegoś modelu routera niewspierającego technologii DSL, który się tak błędnie nazywa?

 

Pzdr.

Link to post
Share on other sites

Bleh, napisalem 6 linijek masla maslanego.

Spotkalem sie ze bardzo czesto ludzie traktuja ADSL i DSL jako dwie kategorie 'dostarczania' internetu - ADSL od Neostrady/Netii i DSL od kablowki.

Jest to dosc sporym bledem aczkolwiek masz bardzo slusznie racje, ze standardowy router dostosuje sie do wiekszosc technologii dystrybucji dostepu do sieci.

 

Rowniez pozdrawiam. ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...