Skocz do zawartości

Technics SU-V900. Podłączenie 4 głośników


Recommended Posts

Pewnie że nie. Nie jestem pewien, ale dedukuję, że skoro taki wzmak ma "małą moc" to musi generować bardzo czysty, niemal idealny dźwięk. A głośniki które do niego się podłącza muszą mieć wysoką sprawność. I mamy zestaw idealny. Kiedyś natknąłem się na coś co przypominało tuby. Wymagany wzmacniacz to 5W, a para takich kosztowała tyle co dwuletnia limuzyna BMW.

 

Dobra, a teraz wracając do bardziej przyziemnych kwot.

 

1. Znalazłem testy różnych urządzeń. Były tam podawane moce, które uzyskano i zmierzono w laboratorium. I np harman/kardon AVR 255 w trybie stereo oferuje 2x90W. Podobne wartości były uzyskane przez wzmacniacze harmana hk 980 i starszego hk 970. Ale jak mniemam te dwa rodzaje urządzeń zagrają inaczej. Z czego więc bierze się różnica?

 

2. Czy nie lepszym wyborem od Amplitunera HK 3490 będzie wzmacniacz HK 980, bądź HK 970 gdybym jakimś cudem mógł go kupić? 980-tka jest droższa o 200zł i nie oferuje tunera, ale jeśli była by lepsza (tylko co o znaczy lepsza, skoro moc się nie liczy), to radio bym sobie odpuścił... w Bydgoszczy i tak rzadko puszczają coś ciekawego, chyba, że w nocy.

 

edit do postu wyżej edit3 :]

tak też właśnie czytałem. Znalazłem kiedyś notkę, o tym, że najbardziej wymagający audiofile adaptują poddasze swojego domu w subwoofer, montując tam tubę o średnicy kilku metrów. To musi dopiero pociskać.

Link to post
Share on other sites

(tylko co o znaczy lepsza, skoro moc się nie liczy)

a wolalbys Liszowska, Dode, czy moze Gorniak? na taki grunt z tym pytaniem wchodzisz. chyba jedynym rozsadnym parametrem jest poziom znieksztalcen przy okreslonych mocach (wykres). reszta jest dosc subiektywna. czy gra dolem, gora, czy moze neutralnie. jak buduje scene, czy ja wogole buduje, etc. i co najwazniesze, co Tobie najbardziej odpowiada i pasuje. "muzykalnosci" wzmacniacza zmierzyc sie nie da, a dobry wzmacniacz to poniekad dzielo sztuki. np przy restauracji starych klockow (jesli jest taka koniecznosc) najlepszym wyjsciem przy wymianie kondensatorow jest miks roznych, topowych, w jednym torze. nikt nie wie dlaczego, ale tak sie przyjelo i gra toto lepiej.

 

edit: kij z szyba Panowie, takim autem to bym sie bal jezdzic :]

edit2 (bo mi wylecialo): oczywiscie... kazdy wzmacniacz stereo zagra lepiej niz ampli do KD w trybie stereo. stereo w KD jest naprawde biedne w porownaniu z typowym, pierwszym lepszym 2.0.

Link to post
Share on other sites

Jeździć bym się tym nie bał, bo słuchał bym tylko na postoju albo w korku. Z chęcią bym coś takiego do Bunii wsadził... tylko, że dwa takie kosztują kilka razy tylko co sama betka :)

 

edit @ _nrt_

 

Tego tez się spodziewałem, a jak będzie się miał apmlituner 2,0 do amplifiera 2,0?

Link to post
Share on other sites

Tego tez się spodziewałem, a jak będzie się miał apmlituner 2,0 do amplifiera 2,0?

roznie. co do zasady lepiej osobno, wiecej miejsca pod maska dla wzmacniacza, mniejsze zaklocenia z elektroniki tunera, osobny tuner jest z reguly duzo lepszy niz zintegrowany (koncerty w trojce w niedzielne wieczory brzmia jak niezle CD... :)), w przypadku awarii jednego masz mniejszy problem, etc...

nie zmienia to jednak faktu, ze amplitunery 2.0 potrafia rowniez fajnie zagrac i zdarzaly sie udane modele. np ze starszych cala seria pioniera SX-x50 (tylko to lata siedemdziesiate, jak sprawne graja super lecz "leniwie", do muzyki elektronicznej sie nie nadaja, akustyczna i rock brzmi na nich swietnie).

Link to post
Share on other sites

Cóż... jak kupię sprzęt z możliwością słuchania trójki, to obawiam się, że sam będę mógł z niego najmniej korzystać. Z kolei zewnętrzny tuner to ponad 1000zł... kolejny 1000zł. Tyle nie udźwignę, na pewno nie w jednym roku. A nie jestem przekonany, czy później chciałbym dopłacać tę kwotę za możliwość słuchania radia.

 

Na tym zakończymy rozmowę, bo nigdy nie skończymy :)

 

Muszę skonfrontować hk 3490 z hk 980 i stwierdzić, który bardziej się opłaca.

 

BTW harman DVD 23 za 200zł to chyba dobra oferta :>

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą co daje "dociążenie" kolumn, bo gdzieś czytałem ,że to taki tuning.

 

kolumny posiadają komore balastową którą wypęłnia sie śrutami,granulatem lub piaskiem w celu dociążenia kolumn do podłoża ale warunek spełnia gdy stoją na wyciętym w odpowiednich wymiarach i grubosci marmurze,w ten sposób zyskujemy lepsza akustyke w pomieszczeniu (brzmienie) a tony niskie nie rozlewają sie po scianach,czyli nie ma dudnienia a mamy punktowe uderzenia od strony kolumn :D

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą co daje "dociążenie" kolumn, bo gdzieś czytałem ,że to taki tuning.

 

kolumny posiadają komore balastową którą wypęłnia sie śrutami,granulatem lub piaskiem w celu dociążenia kolumn do podłoża ale warunek spełnia gdy stoją na wyciętym w odpowiednich wymiarach i grubosci marmurze,w ten sposób zyskujemy lepsza akustyke w pomieszczeniu (brzmienie) a tony niskie nie rozlewają sie po scianach,czyli nie ma dudnienia a mamy punktowe uderzenia od strony kolumn ;)

A to po to są te marmury :D Już widzę minę faceta od nagrobków, jak ktoś przyjdzie kupić dwa prostokąty 30x30 o grubości kilku cm :D

Link to post
Share on other sites

kolumny posiadają komore balastową którą wypęłnia sie śrutami,granulatem lub piaskiem w celu dociążenia kolumn do podłoża ale warunek spełnia gdy stoją na wyciętym w odpowiednich wymiarach i grubosci marmurze,w ten sposób zyskujemy lepsza akustyke w pomieszczeniu (brzmienie) a tony niskie nie rozlewają sie po scianach,czyli nie ma dudnienia a mamy punktowe uderzenia od strony kolumn :D

sam piach/granulat w kolumnie pochlania drgania obudowy, gdyz takie ma wlasciwosci i zaden granit potrzebny nie jest. ciezar jest efektem ubocznym i porzadanym. takze pisanie o tym, ze jak piach to koniecznie granit jest imo lekkim naduzyciem.

Link to post
Share on other sites

Dobra już wiem jakie głośniki kupię do kolumn. Za nic nie pamiętam firmy(ale grały ładnie w sklepie), ale ze średnicy 20cm z głębokim bassem są tylko...samochodowe i normalne z tym, że niższej mocy niż teraz mam. Mają moc max. 300 W ,a RMS chyba 120 W. Mam do wyboru 4 i 8 Ohm. Wyjście jak 180/115 W 4/8 Ohm. Które wybrać ?

Link to post
Share on other sites

Nie rób tego. Na pewno nie z głośnikami do car-audio. Całkowicie spitolisz sobie akustykę kolumn. Właściwie to co Ci nie pasuje w obecnych? Jak coś Ci się nie podoba to odkładaj na nowe kolumny. Takie jest moje zdanie. Wiem, bo mi kiedyś wymienił "specjalista" głośniki w Unitrach space 80' na jakiegoś alpharda czy coś i to już zupełnie inaczej grało.

Link to post
Share on other sites

Wklejam dane techniczne z instrucji..jest podane kilka mocy, a że nie wiem o co chodzi z tymi zakresami kHz to może mnie ktoś oświeci jaka jest moc rzeczywiście. http://img411.imageshack.us/img411/7241/techa.jpg

 

I jeszcze taka notka http://img9.imageshack.us/img9/6364/47411918.jpg nie za bardzo rozumiem o co chodzi.

Link to post
Share on other sites

No więc pierwszy link, ten z mocami podaje wartości mocy dla danych częstotliwości. Pierwsze dwie moce (2x100W i 2x140W) odnoszą się do całego pasma, kolejne dwie moce (2x110W i 2x160W) tycza się sygnału o stałej częstotliwości 1KHz dla zniekształcenia THD na poziomie 1%. Kolejne moce tycza się zniekształcenia 0,7% (przy takim zniekształceniu moc podaje wiele firm) - pasmo które spełnia daną moc przy danym zniekształceniu to 63-12500Hz.

 

Różne marki podają moc dla różnych zniekształceń, stąd też harman/kardon mający 2x80W zagra podobnie, albo nawet mocniej niż Yamaha 2x160W, bo np. h/k podał moc dla zniekształcenia do 0,07%, a Yamaha dla 0,7%

 

Pozostałych parametrów wyjaśnić nie potrafię, nie mniej wątpię, że są one ważne dla użytkowników naszego typu.

 

A drugi link tyczy się bi-amplingu.

 

edit//

 

oops, przepraszam - bi-wiredu, czyli jak mniemam odwrotności bi-amplingu (dwie kolumny na jeden kanał), ale moge się mylić.

Link to post
Share on other sites

Michael odrabia prace domowe :)

z moca masz jak predkoscia maksymalna, a tabelka mowi czy jedziesz z gorki, czy pod, czy sam, czy moze z calym klubem kwadransowych grubasow.

btw: THD na poziomie 1% to dosc sporo, .7% rowniez. odsluch na takich poziomach kaleczy wszystko, ta informacja to raczej ciekawostka.

 

drugi screen juz przerabialismy. 1 para kolumn 4 omowych, 2 pary osmioomowych. przy bi-wiringu 1 para 4 omowych a wzmacniacz na A+B. to nie sa dane, to "porada bezpieczenstwa" abys wzmacniacza nie uszkodzil. z racji jego wieku (najnowsze sa z 91 roku) mniemam, ze producentowi chodzilo o impedancje minimalna, czyli taka, jaka sie wowczas na kolumnach podawalo i tego bym sie trzymal.

 

edit: Michael: bi-wiring= 2 kable do jednej kolmny, bi-ampling= dwa wzmacniacze.

Link to post
Share on other sites

No dobra, ale skoro mamy dwa wzmaki i dwa kable to to jest to samo, nie ? Tak więc bi-ampling=bi-wiring, ale bi ampling mamy przy wzmakach, a bi-wired przy kolumnie :)

 

aaa - słyszałem JBL :) I chyba na nich zakończę odsłuchy, bo jeszcze sobie wszystko w głowie znowu porozwalam, a teraz jestem powiedzmy zdecydowany na h/k + JBL

Link to post
Share on other sites

No dobra, ale skoro mamy dwa wzmaki i dwa kable to to jest to samo, nie ? Tak więc bi-ampling=bi-wiring, ale bi ampling mamy przy wzmakach, a bi-wired przy kolumnie :)

przy bi-wire wychodzisz dwoma kablami z jednego wzmacniacza. jak juz wspominalem "przekladasz" mostek z kolumny na terminal we wzmaku. imo nic to nie daje, duzo lepszy efekt uzyskasz kupujac 1 drozszy kabel za cene 2 tanszych. ten sam efekt sie uzyska przy podlaczeniu 2 kabli do jednego gniazda (zakladajac ta sama jakosc podlaczenia). zachowac trzeba te same ograniczenia co przy fabrycznym A+B, ale de facto jest to to samo.

przy bi-amp tez masz 2 kable na kolumne, ale i 2 wzmaki. jak widac to inna bajka.

 

edit: w innym watku Ci nie odpowiedzialem. duza kolumna w malym pomieszczeniu to problem z opanowaniem dzwieku, glownie basu. jest wielu ludzi na allegro sprzedajacych podlogowki wlasnie z tego wzgledu, wielu tez je kupuje a nie wszyscy maja pokoje >20m2. kwestia gustu, umeblowania i calej reszty nie dajacej sie przewidziec. musisz jednak pamietac, ze es60 to podobna konstrukcja do calej masy innych opartych na 3 glosnikach, a te potrafia "sr*c" basem. do malego pomieszczenia 80tek bym nie bral, choc wiem ze w sklepie ze wzgledu na powierzchnie zagraja duzo lepiej.

btw: http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1777634

Link to post
Share on other sites

łoł - wieża za 1500zł :) to jest okazja. No i JBL od tego samego faceta. Ale wypatrzyłeś...

 

A co do dużych kolumn i małego pomieszczenia:

"problem z opanowaniem dźwięku, głównie basu" - zawsze myślałem, że w takim układzie basy będą bardzo potężne, a teraz dowiaduję się, że kolumny z jednym, mizernym głośnikiem zagrają lepiej - wywracasz mi światopogląd, więc nie dziw się, że się dziwię :zamykamy:

Co to znaczy, że dźwięk będzie nie do opanowania? będzie przesycony basem? bas będzie zlewał się ze średnicą? czy może całość zamieni się w dudnienie? (wybacz, że tyle pytam, ale operujesz nieznanymi mi terminami, a po za tym dopiero się uczę :)).

 

"potrafia "sr*c" basem" - to określenie mi się podoba, mogę się nawet zesrać w moim pokoju :)

Link to post
Share on other sites

ano som, som...

http://allegro.pl/listing/search.php?category=717&sg=0&order=p&string=antena+radiowa

 

A nie masz telewizji kablowej? Często jest oddzielne wyjście dedykowane dla radia - dużo lepszy odbiór.

 

edit// zoba - stałem się entuzjastą dzięki temu postowi :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...