Skocz do zawartości

Technics SU-V900. Podłączenie 4 głośników


Recommended Posts

Od 450zł

za sztuke...

 

i po kolei:

1. nie 4x 115W a 2x100 na 6 omach wg specyfikacji stad: http://cgi.ebay.co.uk/TECHNICS-SU-V900- ... 4ced3385c2

 

TECHNICS SU-V900 Amplifier

Effective output: 2x 100 Watt (20Hz-20kHz、T.H.D 0.007%、6Ω)

* Total height harmonic wave distortion factor: 0.003%(20Hz-20kHz、-3dB、8Ω

* Damping factor: 110(8Ω)55(4Ω)

* Frequency characteristic: Phono:RIAA ±0.2dB tuner、CD、Tape1、2、DAT、adapter:0.8Hz〜120kHz +0dB、-3dB

* Entry sensitivity/impedance: Phono MM:2.5mV/47kΩ MC:170μV/220Ω

tuner、CD、Tape1、2、DAT:150mV/47kΩ Power amp direct:1V/22kΩ

* Signal-noise ratio: Phono MM:88dB(IHF’66)MC:72dB、250(IHF’66)

tuner、CD、Tape1、2、DAT:104dB(IHF’66)Power amp direct:115dB(IHF’66

* Maximum permissible input: Phono MM:160mV MC:10mV

* Tone control: bass:50Hz±10dB treble:20kHz±10dB

* Electric power consumption: 235 Watt

* Size: T430×H186×B438mm

* Weight: 21 Kilo

 

pewnie ciaglej, w szczycie wiecej. reszta idzie na ogrzanie mieszkania. jesli jest jakis zonk, to wygoogluj Miki specyfikacje swojego wzmacniacza, bedziemy wiedzieli na czym stoisz i skonczymy zgadywac. tak czy siak x4 mialy kwadro, maja ampli 5.1 do KD, do stereo (prawie) zawsze x2.

 

2. nie czytacie moich postow. jest roznica miedzy impedancja minimalna a nominalna, tak jak miedzy moca ciagla a szczytowa. stare kolumny= jest podana minimalna, nowe kolumny= nominalna (niektorzy producenci oprocz nominalu dalej podaja minimalna, z reguly w drozszych modelach. kolumna z nominalna 8 omow potrafi miec minimalna 3 omy).

3. nie czytacie linkow ktore podsylam. jest taki parametr jak sprawnosc kolumn, 3 dB roznicy to "2x glosniej". tak wiec od Jamo S606 ktore maja mocy 130W i sprawnosc 89 dB, przy tej samej mocy podawanej ze wzmacniacza np ta kolumna http://www.klipsch.com/na-en/products/f ... fications/ zagra ~7 razy glosniej. dodac nalezy, ze do samej jakosci dzwieku ma sie to nijak. chocby dlatego, ze tranzystory graja lepiej na wyzszej mocy, co innego lampy. tak czy inaczej jesli patrzycie na same waty, to nie wiecie zupelnie nic. patrzac na sama "moc", w zaleznosci od kolumn wzmacniacz 40W bedzie mogl zagrac glosniej (np na owych klipszach), niz 200W (na owych jamo).

Link to post
Share on other sites

Electric power consumption: 235 Watt

A na tabliczce znamionowej 920W podane, czyli max. Ale przy 2x100W to za dużo

Effective output: 2x 100 Watt (20Hz-20kHz、T.H.D 0.007%、6Ω)

Dla testów do 2x140W kolumn dołączyłem jako B dwa głośniki od mini wieży Philipsa po 15W i też grało. Każdy ma inne dane..w instrukcji nawet inaczej. U mnie 115/180W 8/4 Ohm.

 

Edit: On ma przełącznik Off,A,B, Bi-wiring/A+B. Bi-wiring odpuśćmy, ale te A+B to wygląda na 4 głośniki. Tylko wtedy wzmocnienie wychodziłoby wg tej specyfikacji po 57,5W/8Ohm na głośnik..coś za mało.

Link to post
Share on other sites

moze na przestrzeni lat majstrowali? takie cuda sie zdarzaja, jednak w Twoim przypadku nie ma to jednak wielkiego znaczenia (czy 180, czy 210 na 4 omach). moc din jest moca przy akceptowalnym poziomie znieksztalcen, rms ile fabryka dala wiec mozesz przyjac ze tracisz niecala polowe w szczycie. to "norma".

nie czytacie linkow wiec streszcze co wazniejsze. moc dzwieku fortepianu jest mniejsza niz 0,5W, spiewak operowy= max 0,03W, organy koscielne max 10W (wstaw takie do pokoju... mozna od razu dzwonic po szklarza). wyobraz sobie teraz ile tracisz w glosnikach... reasumujac z tych 920W pobranych z sieci max maxow jaki moze wykorzystasz to 10W, reszta ogrzewa wzmacniacz, kable i cewki w glosnikach.

teraz maly akapit odnosnie max mocy kolumny:

Konstruktorzy kolumn mają prawo sądzić, że jeśli maksymalna moc doprowadzana do kolumn wyniesie 100W i taka jest maksymalna zalecana moc wzmacniacza, to moc średnia nie przekroczy 10W. Nawet jeśli przyjęty zostanie pewien margines bezpieczeństwa, to 30W może być niebezpieczne dla takich głośników.

podkreslam: max moc kolumn nie jest moca "muzyczna", to maksymalna moc jaka sa w stanie przyjac "na klate". w uproszczeniu: nie ma to zadnego zwiazku z jej glosnoscia. bez uproszczen: porownywanie "glosnosci" 2 kolumn na podstawie watow nie ma najmniejszego sensu. co dobitnie udowadniaja zestawy KD za 1000 zl o mocy 1000W.

 

cos o a,b,a+b...

jak pisalem, znakomita wiekszosc wzmacniaczy A i B ma zmostkowane. Rownie dobrze moglbys sobie podpiac 4 pary kolumn sam, ba, nawet 8 czy 16. wepchnalbys tyle kabli w gniazdo, sam zrobil rozgaleznik z drutu etc w zaleznosci od potrzeb i stopnia desperacji :] musisz miec tylko swiadomosc, ze krecac potencjometrem nie regulujesz mocy a napiecie, moc pobieraja kolumny w zaleznosci od ich parametrow (przyklad zarowek, rozny pobor mocy z tego samego napiecia. 1 setka- 100W z 220, 2 setki- 200W z tego samego napiecia). majac n kolumn udalo by Ci sie spalic wzmacniacz na pierwszym zabku (spalic/uruchomic zabezpieczenie).

 

sam mam kolumny 80W (din), 4 omowe o sprawnosci 95dB. wzmacniacz 2x90W na 8 omach (4-16) i wyjscie powyzej godziny 10-11 na potencjometrze w pokoju o pow 25m2 powoduje wyjscie z niego mojej zony i stuki sasiadow. warto dodac, ze przy takiej glosnosci akustyka w normalnie umeblowanym pokoju juz lezy i kwiczy, wiec sluchanie specjalnej przyjemnosci nie sprawia.

Link to post
Share on other sites

U mnie też ok 11 godz na potencjometrze jest bardzo głośno, czasami na tyle ,że bass charczy.

Pomyślę o innych kolumnach, mocy ok 140W/8 Ohm, bo jeśli wzmacniacz daje 115W to po co więcej..? No i zwrócę uwagę na sprawność, tak jak pisałeś. Swoją drogą co daje "dociążenie" kolumn, bo gdzieś czytałem ,że to taki tuning.

 

Edit: chyba jest zabezpieczenie przed spaleniem. Kiedyś wziąłem wzmacniacz na dyskotekę szkolną i podłączyłem dwa głośniki GRAN ponoć 100W, ale kto wie, bo membrany były wymieniane średnica ok 25cm i były one dwie na kolumnę. Grał na 3/4 mocy i po 2 godz się wyłączył na kilka minut(zgasła lampka "current drive") :]

Link to post
Share on other sites

To o sprawności, mocy i innych to faktycznie dawno czytałem na elektrodzie. Chodziło mi o tego jego technicsa. Tak więc z tego co zrozumiałem jego wzmacniacz ma dwie końcówki i mając już jedną parę kolumn uzyskujemy całą moc.

 

A skoro już piszemy. Co Ty byś poradził? Takie połączenie Jamo S 606/608 z harmanem HK 3390/3490, czy jednak miałbyś swoje typy w kwocie około 3000zł?

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą co daje "dociążenie" kolumn, bo gdzieś czytałem ,że to taki tuning.

znaczy to co znaczy (wprost). lepsze kolumny maja komore balastowa do zasypania piaskiem, niektore fabrycznie sa zasypane ciezkim granulatem, niektore sa tak ciezkie ze zadne komory i balasty nie sa potrzebne. w tanszych modelach nie ma komor, sa lekkie, wiec ludzie kombinuja....

ciekawostka: http://allegro.pl/item920337797_wyprzed ... szawa.html

 

to troche zmienia perspektywe, gdy mowisz o swoich 20 kg kolumnach- "ciezkie" :]

 

edit: Michael: stereo czy kino?

edit2: po cenach i warunku wnosze, ze stereo. musza byc nowe?

Link to post
Share on other sites

propo watow warto jeszcze wspomniec o tym, ze wyjsciowa wzmacniacza tez mozna o kant pupy rozbic. sa rozne normy w ktorych producent ja okresla, roznie tez producenci do owych norm podchodza. jest tu pewne podobienstwo do zasilaczy komputerowych i calkowitej mocy smarowanej przez nich na nalepkach. jedna norma wymaga, aby zasilacz gral przez minute sygnalem 1kHz, inna zeby gral w calym pasmie przez inny okres etc. sytuacja w ktorej np wsrod 2 wzmacniaczy 100 watowych jeden jest faktycznie 2 razy mocniejszy od drugiego (dajmy na to 75 kontra 150) nie jest niczym szczegolnym. ot magia liczb, jak w kawale, "napisom sie nie wierzy". sprawny stary wzmacniacz 2x50W, nieskalany marketingiem, z reguly jest mocniejszy od obecnych budzetowych plastikow 2x200W.

Link to post
Share on other sites

Gdyby kino zagrało taką mocą w muzyce jak stereo to mogło by być kino, ale za 3000 (max 4) pewnie za wiele nie dostanę. O ile w cenie 2000zł są nie najgorsze komplety głośników 5,0, chociażby wspominane S606, to trudno szukać Amplitunera AV zapewniającego parametry Amplitunerów stereo w tej samej cenie. Tyle mi panowie na HDTV.com napisali, no i sam po przeszukaniu innych for i sklepów doszedłem do takich wniosków. A że głównie zestaw ma służyć do muzyki - raczej stereo.

 

Spotkałem się także z opiniami, że co by nie mówić o Amplitunerach harmana - to basu im nigdy nie zabraknie, a skoro nie chcę mieć subwoofer'a, harman wydaje się optymalnym wyborem. Ale to tylko mój pomysł, a specem nie jestem. Po za tym obecnie, wśród tańszych marek, chyba tylko h/k podaje faktyczne wartości mocy, a to pozytywnie świadczy o producencie. Nie jestem jakimś znowu funboy'em - równie dobrze może być Pioneer, Technics, Yamaha, Onkyo, czy inny "stuff".

 

Tak więc szukam czegoś do odtwarzania muzyki (rock, electro, rap), ale żeby w grach i filmach też się w miarę spisał (PC, XBOX). Zdaję sobie sprawę, że do filmów - 5,0 - ale muzyka to priorytet, po za tym używałem stereo przez większość czasu i wiem, że tyle mi wystarczy.

 

Inna sprawa - istnieje coś takiego jak rozdzielacz sygnału AV? Z jednej strony wpinamy HDMi AV a z drugiej mamy HDMi z video i złącze cyfrowe albo analogowe z audio?

 

edit - tak, może być używane, tylko w takim przypadku lepiej niech będzie jeszcze bezawaryjne. Chociaż kolumny z chęcią widziałbym nowe - wygląd też ma jakieś znaczenie.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli mogę się dołączyć do sugestii to do 3 tysięcy stereo z mocnym kopem bez subwoofera to dokładnie HK3390 lub droższy HK3490 oraz głośniki JBL ES30 (monitory ale dają niesamowity bas - oczywiście z dobrym wzmacniaczem)

Ewentualnie głośniki Paradigm Titan Monitor. Jednak trzeba na nie wydać minimum 1800zł i wtedy kwota całkowita się zwiększa - jednak nie jedne podłogowe kolumny i słabsze subwoofery się przy nich chowają. Można ewentualnie kupić tańszy ampli. czy wzmacniacz stereo. Fajnie gra (jak na swoją cenę) amplituner Yamaha RX-497 oraz Marantz SR 4021. Jednak i z pioneera, onkyo i innych marek też można coś wybrać. To są tylko sugestie.

Link to post
Share on other sites

Połączenie 3490 z S608 i tak znacznie przekracza 3000zł tak więc jest to bardziej punkt wyjścia niż bariera graniczna. Zaintrygowałeś mnie tymi JBL'ami. Wielka moc w małej obudowie to z pewnością zaleta. Nie potrafię sobie jednak wyobrazić, aby monitory dorównywały basem podłogówkom, a we wszystkich opiniach ich użytkownicy to potwierdzają. Muszę ich posłuchać osobiście. Dzięki za trop.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz pokój tak do 25-27m2 to dadzą radę z niezłym basem. Ewentualnie jeszcze trochę droższe, ale mimo wszystko tańsze od Paradigm - JBL model L830. Większe niż ES30. Jednak najlepiej jakbyś usłyszał je w swoim pokoju. Akustyka pomieszczenia może sprawić że dane głośniki będą grały inaczej niż w sklepie. Natomiast rozmiar głośnika - mowa tu o podłogówkach może ma znaczenie ale nie zawsze. Nawiązując do Paradigm Titan czy tych JBL to z pewnością mają bardziej konkretny bas niż nie jedna podłogówka. Poza tym ze słabszym wzmacniaczem będą bardziej dynamiczne - co się przyda przy tym rodzaju muzyki jaki słuchasz.

Link to post
Share on other sites

Tak, właśnie zacząłem czytać o es30 i od razu natknąłem się na model l830. Piszą, że mają bardziej mięsisty bass, w sumie o to mi chodzi, ale z drugiej strony co za dużo to nie zdrowo. Pokój jest mały, tak więc monitory wydają się być tu idealne. A wzmacniacz... chyba ten 3490. Ze wszystkich broszurek które przeglądałem ma największą moc, a jak do tego dodamy mocny bass to mamy coś dla mnie.

 

Jeszcze mam dużo czasu na przemyślenia, odsłuchy itp, tak więc wybór pewnie zmieni się kilka razy. Sprzęt będę kupował wrzesień/październik 2010. Ale chcę się już teraz zorientować na co mogę sobie pozwolić.

 

Znalazłem jeszcze ONKYO TX-SR607 z rzekomo "potężnym trybem stereo". Podejrzewam że mocą hk 3490 nawet nie dorówna, ale za to 6 wejść HDMi brzmi imponująco.

Link to post
Share on other sites

powiem, że tego Onkyo nie słyszałem - kilka innych tak i w kinie fajnie grają. Jednak prawda jest taka, że amlituner Kina Domowego może i zagra dobrze w stereo, ale na pewno nie tak jak typowy stereo. Więc, jeśli więcej niż 60% słuchasz stereo to nie kupuj amplitunera kina. Cena podobna tu masz stereo, a tam 7.1 - tylko co bardziej potrzebujesz? Sam powiedziałeś, że masz czas - testuj sprawdzaj słuchaj i na pewno coś dla siebie wybierzesz. Każdy sprzęt inaczej gra i każdy człowiek co innego lubi - więc do końca nie patrz na opinie innych tylko przekonaj się sam co Ci pasuje

Link to post
Share on other sites

jesli tylko stereo to wzmacniacz tylko stereo. tory stereo w ampli do kina sa, ze tak powiem, gorszej jakosci. od 1000-1300 zl mozna juz cos fajnego kupic, odstraszyc Cie moze niska "moc" owych sprzetow, lecz mam nadzieje moja misja nie pojdzie na marne i to olejesz. najlepiej by bylo, gdybys sie przeszedl do sklepu i posluchal takich wzmacniaczy sam.

jesli zas chodzi o kolumny, to ca roczne-dwuletnie, w dobrym stanie (sklepowym), mozna dostac na allegro za ~60% ceny sklepowej. mozesz sie dzieki temu rzucic na wyzsza polke. z nowymi kefami, audio academy, niebudzetowymi jamo czy np acoustic energy sie w budzecie nie zmiescisz. inna sprawa jest fakt, ze swietnie grajace w swojej cenie tannoye sa ciezko dostepne, nie wiem czy dystrybutor wywinal orla, czy sie z modeli wycofali, ale allegro to w chwili obecnej jedyne zrodlo (np http://allegro.pl/item901522274_tannoy_ ... _stan.html w tej cenie graja bardzo fajnie). dobor kolumn to rzecz jasna kwestia gustu, w tanszych kefach moze Ci brakowac basu za to graja swietnie srodkiem i gora, w AE tego basu czasem jest za duzo. kazdego duetu ze wzmacniaczem wypadalo by posluchac, najlepiej u Ciebie w pokoju. do pokoju mniejszego niz 20m2 powinny wystarczyc 2 drozne podlogowki i niektore monitory.

jesli masz ciasno w pokoju, to bass reflex przydal by sie z przodu, jesli kochasz bass to mozesz rzucic okiem na northridge jbla. maja go az nadto, ale jest "gumowy".

 

gotowcow nie ma, a doradzac konkretnie strasznie nie lubie, bo de gustibus...

w chwili obecnej na allegro sa np takie klocki:

http://allegro.pl/item920749527_kol_aud ... _nowe.html

http://www.allegro.pl/item922488094_cam ... kazja.html

w 3 tys sie zmiescisz spokojnie, jednak do malego pokoju kolumny moga byc za mocne.

 

inny (dla fanow starszych sprzetow):

http://allegro.pl/item924308900_kolumny_kef_iq5.html (bedziesz mial blisko, bo w miescie aniolow :])

http://allegro.pl/item917201400_pioneer_sa_7800.html

lub

http://allegro.pl/item922146735_yamaha_ ... r_0zl.html

tyle, ze to starsze klocki. ociepla dol kefow, mi sie takie zestawienie b. podoba, Tobie niekoniecznie musi. sprzedawcy je cenia, bo to swietne sprzety (choc stare) i niezle utrzymane. za 2-3 stowy dostaniesz tylko polska mysl techniczna i zachodnie, po dachowaniu. dostac 30 letni, dobrze utrzymany i sprawny wzmacniacz luxmana czy sansui graniczy z cudem, a taki wzmacniacz to skarb (np http://allegro.pl/item928389578_sansui_ ... rytas.html, dlugo juz wisi, cena zyczeniowa ale predzej czy pozniej ktos sie skusi).

 

sie nagadalem... resumujac, imo olej KD (jesli faktycznie go niechcesz, nie namawiam, bo mam podobne podejscie) i skup sie na samym stereo.

 

edit: widze nie tylko ja sie rozgadalem :P jesli masz maly pokoj to kolumny z zestawow powyzej wrzuc do kosza, northridge tez.

Link to post
Share on other sites

a Radmor? Jeśli zdecydowałbym się na coś starszego, to rozważałbym też Unitrę. Na allegro jest jeden facet, co po 1k sprzedaje odrestaurowane Radmory:

 

http://allegro.pl/item925984014_unitra_radmor_5102_100_regenerowany_gwarancja.html

 

Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

Link to post
Share on other sites

Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

radmor za 1k jest nie dla mnie. po pierwsze- za drogo, po drugie- kwadro ktorego nie potrzebuje, po trzecie- lubie stare klocki, a po takim liftingu charakter moze sie gdzies zgubic.

sprzet sprawny i bez wad ukrytych, to sprzet sprawny. najlepszym wyjsciem jest kupienie starego grata z gwarancja (jest kilku takich sprzedawcow), niegrzebanego.

Link to post
Share on other sites

i nie wierz :] To jest chwilowa moc jaką głośnik jest w stanie znieść, to wszystko.

 

edit

 

a takie staruszki:

http://allegro.pl/item915857565_top_model_1964r_jamo_j_70_96db_1w_waga_130kg.html

warto się pakować w takie przeróbki? Pewnie w każdym przypadku jest inaczej...

Link to post
Share on other sites

A nominalna 2000 W ? Też coś za dużo, z resztą jaki potężny wzmacniacz do tego potrzebny.

a to czasem nie jakis samochodowy woofer do "rozkrecania" auta?

jak te 2 tu:

 

odnosnie mocy, tu jedna z flagowych integr luxmana:

produkowany od 45 lat, z malymi modyfikacjami (inne lampy, pilot i inne pierdoly).

2x30W, cena ok 20k zl. myslicie, ze ktos kto taka kase kladzie lubi muzyki sluchac cichutko?

 

edit: no i tradycyjnie, aby rozwiac watpliwosci odnosnie potwornej mocy. przy podaniu mu 4096W glosnosc jego wyniesie 124dB. Twoj SU-V900 przy kolumnach o sprawnosci np 97dB wycisnie z nich w okolicach 120 dB (4omowe glosniki, galka na maxa w prawo). czyli sub pioniera zagra troche ponad 2x glosniej przy "chlejac" 10x wiecej pradu.

 

edit2: ciagnac ciekawostki dalej, glosnik tubowy, z braku czasu-> ten: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0430142319

 

edit3: do postu ponizej, tubowe sa najsprawniejszymi glosnikami. sa w stanie zamienic do 20% energii w dzwiek. tak wiec aby siepnac jak organy koscielne wystarczylaby tuba o mocy 50W.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...