Skocz do zawartości

Technics SU-V900. Podłączenie 4 głośników


Recommended Posts

Posiadam wzmacniacz Technics SU-V900, jest to konstrukcja twin mono. Obecnie podłączone są do niego dwa głosniki po 140 W. Wzmacniacz ma wyjście na 4 kanały z tym, że są podzielone na sekcję A i B oraz Bi-Writing. Polega to na tym ,że albo działają dwa głosniki podłączone do A lub B. W przypadku Bi-Writing wszystkie. Wg danych technicznych moc wyjściwa to 115/180 W 8/4 Ohm. I teraz pytanie czy mogę podłączyć jeszcze dwa głośniki ok. 100W. Na jednym z forów internetowych ktoś napisał ,że nie ponieważ wzmacniacz może się spalić. Obecne głośniki to Pioneer CS-777.

 

pozdro

Link to post
Share on other sites

Nie spalisz wzmacniacza podłączając dodatkowe głośniki. Wzmacniacze mają zabezpieczenia, i w razie problemów same sobie odłączają sygnał. Można spalić głośniki dając im za dużą moc, ale obecnych wzmacniaczy nie spalisz.

Link to post
Share on other sites

NIE ;)

 

Jaką niby średnią :mlotek: Głośniki mogą być połączone szeregowo, równolegle, albo i mieszanie. Po za tym mogą być wpięte do zwrotnicy.

 

Nic nie spalisz - najwyżej będą grały gorzej niż na własnym kanale - to wszystko.

Link to post
Share on other sites

Zwykła kostka elektryczna, jaką możemy spotkać przy oświetleniu?

 

o ja :P tego jeszcze w kolumnie nie widziałem.

 

Hmm... najprawdopodobniej są równolegle

 

Ale tego nie można tak dokładnie wyliczyć. Głośniki to nie zwykłe rezystorki, tutaj nie możesz ani dodać oporów ani ich odwrotności. Każdy głośnik ma inną moc. Np w moich kolumnach są dwa głośniki średnio-niskotonowe po 6ohm i dwa cykacze po 8ohm, a opór całej kolumny jest obliczony na 8ohm - niby jak?

 

Prawda jest taka, ze to w amatorskim sprzęcie nie ma większego znaczenia.

 

edit//

 

tak jak w komputerach - jak podkręcisz proca za bardzo to ci się najwyżej komp zrestartuje.

Link to post
Share on other sites

nie motajcie,mozesz podłączyć dodatkowo 2 kolumny do wzmacniacza analogowego uzyskując tym kwadrofonie,ja mam stary poczciwy analog soniak 700ES podłączyłem w ten sposób kolumny i wali jak z młota na głośniki :P tyle ze mam 200w na kanał :D

Link to post
Share on other sites

W sumie to tolerancja wzmacniacza 4-16 Ohm. A kolumn czterech nie podłączę tylko prawdopodobnie kupię dwa Pioneery CS-7070 o mocy 190 W.

 

Edit: A kostka to tak to nazwałem ,bo nie wiem jak nazywa się fachowo.

Link to post
Share on other sites

pierwsza sprawa nie ma czegos takiego jak pseudo kwadrofonia albo jest kwadrofonia albo jej nie ma,a najprostszym sposobem jaki uzyskują kwadrofonie jest połączenie szeregowo i wpięte pomiędzy końce kanału lewego i prawego,ale!! tym sposobem jest niedopasowanie impedancyjne które (może uszkodzić wzmacniacz), efekt dźwiękowy też nie jest imponujący...w zależnosci czy podłączymy takie same głosniki czy jedną pare innych

ale jest najtańsze.

 

Odnosnie kfadrofoni:

Kwadrofonia - system czterokanałowej transmisji dźwięku. Był to pierwszy w historii komercyjny system dźwięku wielokanałowego.

Kwadrofonia stanowiła znaczny postęp w stosunku do dźwięku stereofonicznego; dzięki dodaniu tylnych głośników (identycznych z przednimi - inaczej, niż w obecnych systemach wielokanałowych) uzyskiwano nie tylko przestrzenność i oddanie akustyki miejsca nagrania, ale też poszerzenie sceny, stworzenie głębi i precyzyjniejszą lokalizację źródeł dźwięku.

 

Iwes - kwadrofonia powinna mieć oddzielne cztery kanały, każdy z własnym sygnałem, a ty mówisz o pseudo-kwadro./quote]

 

Michael_17 napisałem wyraznie że może podłączyć dodatkowe 2 kolumny czyli razem 4 i tak ja miałem podpięte pod 4 końcówy w zmacniaczu

Link to post
Share on other sites

Iwses, to nie będzie żadna kwadrofonia tylko cztery głośniki. Sam piszesz "komercyjny system dźwięku wielokanałowego", a podłączając po dwa głośniki na jeden kanał masz zwykłe stereo. Po za tym jak już takie coś robimy, to lepiej jest połączyć wszystko równolegle (nie ma straty mocy), ale i tak moim zdaniem takie rozwiązania to profanacja sprzętu. Wszystko na ten temat.

Link to post
Share on other sites

Michael_17 nie będe sie sprzeczał nad tym kto jak to zwie,niech bedzie 4głosniki,

Chodzi o to że jesli wzmachol dobry ma impedance od 4-16 ohm przy kanale A=2 głosniki,to impedance przy kanale A+B= 4 głosniki bedzie wynosiła od 8-16 ohm.Wszystko to przy 200w na kanał

Jesli mamy z dodtkowymi kocówkami mocy wzmacniacz to spox,gdy sztukujemy 4 głosniki na 2 końcówki to przekalkulować moc wzmacniacza,kolumn i najważniejsze ohm. :D

Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdzę, że jest inaczej. Jak pisałem sam tak robiłem. Ale obecnie jestem zdania, że lepiej mieć mniej mocy, ale zyskać na jakości. A jeszcze lepiej mieć jedno i drugie na raz, pod warunkiem, że mamy odpowiednie środki.

Link to post
Share on other sites

1. podwojne stereo to nie kwadrofonia.

2. jesli wzmacniacz jest ohm 4-16 to na 2 pary jest on 8-16. jesli Twoj niskotonowy w kolumnie jest 4 omowy, to cala kolumne bym tak okreslil. w porownaniu z nim srednio i wysokotonowy biora pradu tyle co nic (razem wziete).

3. jesli kolumna ma niskotonowy 6 omowy a jej impedancje okresla sie na 8 omow to jest to tzw chłyt matetingowy. bierze sie to z tego, ze dzis podaje sie impedancje nominalna i niektore 8 omowe kolumny potrafia zjechac na 3 omy. kiedys okreslano minimalna i sprawa byla prosta.

4. same gniazda we wzmacniaczu najpewniej sa zmostkowane, wiec bi-wiring sobie odpusc. nietoperze roznice slysza (i tu tez: niektore), mowia, ze wczesniejsza separacja mniej znieksztalca (w kablu). imo gra nie warta swieczki, zwlaszcza na Twoich kolumnach ktore high endem za gruba kase nie sa. reasumujac: albo mostek na kolumnie i jeden kabel, albo mostek we wzmacniaczu i 2 kable.

5. podpinajac 2 pary 4 omowe wzmacniacza nie spalisz, pod warunkiem, ze nie bedziesz go katowal. łopatologicznie wyglada to mniej wiecej tak, ze skoro daje 180W przy 4 omach, to przy 2x4 da 90 na pare. ergo: potencjometr powyzej 50% skali przekrecasz na wlasne ryzyko. nie jest to az tak proste, ale pi razy drzwi Ci problem rozjasni.

Link to post
Share on other sites

Jeśli tak, to wymienię w kolumnach zwrotnicę, kabelki, i niskotonowy na jakiś ok 160 W, bo ten ma ok 120W i bas strasznie dudniący. Jakiej firmy głośniki? Zależy mi na głębokim basie. Średnica samej membrany 20 cm, z plastikiem 23.

 

Edit: W instrukcji jest napisane ,że 115W/8 Ohm, czyli mamy 230W / 4 Ohm. Przy poborze mocy 920W to raczej możliwe.

Link to post
Share on other sites

Jeśli tak, to wymienię w kolumnach zwrotnicę, kabelki, i niskotonowy na jakiś ok 160 W, bo ten ma ok 120W i bas strasznie dudniący. Jakiej firmy głośniki? Zależy mi na głębokim basie. Średnica samej membrany 20 cm, z plastikiem 23.

 

Edit: W instrukcji jest napisane ,że 115W/8 Ohm, czyli mamy 230W / 4 Ohm. Przy poborze mocy 920W to raczej możliwe.

niemozliwe, bo bylby to wzmacniacz idealny a takich jeszcze nie produkuja (a pisalem ze to nie takie proste :)). z duzym prawdopodobienstwem mozna stwierdzic, ze ma wiecej niz 115*150% na 4 omach i pewnie mniej niz ~115*180%. jednak to wrozenie z fusow, dopoki nie doczytasz w specyfikacji technicznej.

 

jesli zas chodzi o sam glosnik, to nie pomoge, nie czuje sie na silach. radze sie udac na elektrode np. uprzedzam jednak, ze efekt dudnienia moze miec wiele przyczyn i wymiana samego glosnika moze Ci nie pomoc. moze problemem jest konstrukcja bass-reflexu? moze samego pudla? a moze jednak glosnika?

przy takich zabawach trzeba miec juz niezle doswiadczenie.

 

z tego co mozna przeczytac tu:

http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=25939

lepiej zrobisz, jak je komus ozenisz i sprawisz sobie altusy. sam niskotonowy do altusow to ca 100 zl za sztuke...

 

edit: odnosnie zmiany 120W na 160W radze przeczytac to: http://www.hifi.pl/porady/ogolne/moc01.php. powinno Ci to troche "wyleczyc" z patrzenia na audio przez pryzmat watow. powodzenia na nowej drodze zycia z prawda objawiona :)

Link to post
Share on other sites

Wiem, że dla pokoju 16 m2 wystarczy 2x50 spokojnie. Chodzi mi o to ,że jak już mam mocny wzmacniacz to czemu go nie wykorzystać? Jeszcze jedna rzecz, obecne kolumny przy basie 3/5 i loudness na połowie głośności zaczynają charczeć. 160W z dobrą membraną nie powinny mieć takiego zjawiska, a lubię posłuchać muzyki "trochę głośniej" :)

Link to post
Share on other sites

"Charczenie" też może mieć od cholery przyczyn. Za mały bądź zasłonięty otwór bass-refleks, za luźne kabelki prowadzące od cewki do membrany (można próbować ja nagiąć w inny sposób) a nawet mogą to być zakłócenia sygnału. Oczywiście może to być spowodowane za dużą mocą wzmacniacza względem głośnika.

 

A i na same Waty też za wiele nie patrz. Jako, ze benchmark jest forum głównie komputerowym, to sprowadzę to do tego, że 400W w zasilaczu OCZ a 400W w zasilaczu ModeCom to nie jest to samo 400W. Albo 3GHz w Celeronie D nijak nie mają się do 3-ech GHz w 2 Duo (nawet na jednym rdzeniu).

 

edit

 

Poza tym głośników w kolumnach raczej się nie wymienia. To może diametralnie zmienić ich dynamikę i tylko pogorszyć sprawę. Dana skrzynia jest obliczona i zbudowana na dane głośniki i w to nie powinno się ingerować.

Link to post
Share on other sites

Tutaj charczenie to raczej moc wzmacniacza i nisko tonowy słabej jakości, ten bas od zawsze charczał. Otwór jest odsłonięty, głośniki nie stoją przy ścianie bezpośrednio. Dobra, kupie całe kolumny CS-7070 i nie będę się bawił.

 

Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Tutaj charczenie to raczej moc wzmacniacza i nisko tonowy słabej jakości, ten bas od zawsze charczał. Otwór jest odsłonięty, głośniki nie stoją przy ścianie bezpośrednio. Dobra, kupie całe kolumny CS-7070 albo jakieś Altusy i nie będę się bawił w wymianę membran.

Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Tutaj charczenie to raczej moc wzmacniacza i nisko tonowy słabej jakości, ten bas od zawsze charczał. Otwór jest odsłonięty, głośniki nie stoją przy ścianie bezpośrednio. Dobra, kupie całe kolumny CS-7070 albo jakieś Altusy i nie będę się bawił w wymianę membran.

Dzięki za pomoc.

jesli piszesz o nowych 7070 ktore kosztuja ~900 zl za pare, to dobrze Ci radze- kup uzywane z allegro. bedzie to polka wyzej i wzmacniacz rozwinie skrzydla.

Link to post
Share on other sites

Ale może ja coś jeszcze napiszę. Weźmy taki wzmacniacz jak ma Mikis. Cztery kanały po 115W. A jeśli chcemy używać tylko jednej pary kolumn, ale za to potężniejszych, jest jakiś sposób na podanie im więcej niż po 115W? Można w jakiś sposób "spiąć" (zmostkować?) ze sobą poszczególne kanały?

 

Sam w tym roku mam zamiar kupić nowy sprzęt i myślałem nad zestawem w postaci dwóch kolumn Jamo S606 bądź S608 i amplitunerach harman/kardon HK 3390 lub HK 3490. Słyszałem wcześniej w akcji zestaw oparty o Jamo S606 i harmana AVR 255. Zestaw zrobił na mnie piorunujące wrażenie, tak więc stereo o jeszcze większej mocy tym bardziej mi się spodoba. Ale jak w opisie tego Mikis'owego Technics'a przeczytałem "pobór mocy 920W" to zacząłem się zastanawiać, czy dobrze kompletuję zestaw :)

Link to post
Share on other sites

Właśnie to mnie zastanawia, jeżeli pobór 920W i 4x180W na przy 4 Ohm to gdzie pozostałe 280 W ?

I jak jest z tą impedancją. Nisko tonowy 4 Ohm, średnio 6 Ohm i wysoko 8 Ohm. Wg specyfikacji którą mam kolumna ma 8 Ohm...

 

A w ogóle to CS-777 to to samo co nowe CS-5070 a CS-977 to CS-7070.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...