Skocz do zawartości

Reinstalacja windowsa a formatowanie dysków


Recommended Posts

Witam.

 

Z uwagi na małe doświadczenie mam kilka pytań związanych z reinstalacją windowsa i formatowania komputera. Moja dziewczyna ma komputer kilkuletni, na nim windows vista do tej pory bez formatowania i reinstalek windowsa.

 

1. Czy można zrobić format wszystkich dysków łącznie z tym na którym jest windows bez konieczności reinstalacji go? Czy wtedy komputer będzie działał jak gdyby był prosto z salonu?

 

2. Moja dziewczyna nie ma windowsa wraz z komputerem, choć zakupiła go w salonie czy można pobrać windows vista legalnie i zainstalować go pod ten klucz (nalepka na obudowie) czy będzie trzeba nowy zakupić?

 

3. Czy można przenieść wszystkie pliki które są nam niezbędne po reinstalacji windowsa na drugi dysk aby zostały zachowane i czy one będą działać poprawnie po przeinstalowaniu? Czy lepiej zgrać je na pendrive lub płytę?

 

4. Czy można windowsa odpalić do bootowania z pendrive?

 

5. Czym się różni format od reinstalki windowsa? Oba wpływają na poprawienie działania komputera czy tylko sprawcą tego jest reinstalacja windowsa?

Link to post
Share on other sites

1. Żeby zrobić nową "czystą" instalację należy uprzednio sformatować partycję systemową a to równa się utracie wszystkich danych więc najpierw należy wykonać kopię zapasową wszystkich istotnych danych np. folder "Moje dokumenty" przenieść na inną partycję itp.

 

2. Czy posiada dysk instalacyjny ? Nalepka na obudowie oznacza że była przypisana do niego wersja OEM która dotyczy tego komputera każda inna wersja pobrana z legalnego tudzież nielegalnego źródła oznacza nową licencję czyli nowy klucz.

 

3.Tak można - jest to wręcz zalecane aby zrobić kopię ważnych dla nas plików. 

 

4. Oczywiście - należy tylko po uruchomieniu się komputera w oknie POST w bootmenu wybrać odpowiednie źródło.

 

5. To dwa różne pojęcia choć łączą się ze sobą gdyż reinstalacja bez uprzedniego sformatowania partycji czy dysku nie ma większego sensu gdyż wszystkie śmieci z poprzedniej instalacji i tak zostaną co negatywnie wpłynie na nową instalację systemu.

Link to post
Share on other sites

Dziękuje bardzo za odpowiedź Lukkas.

 

 

2. Czy posiada dysk instalacyjny ? Nalepka na obudowie oznacza że była przypisana do niego wersja OEM która dotyczy tego komputera każda inna wersja pobrana z legalnego tudzież nielegalnego źródła oznacza nową licencję czyli nowy klucz.

 

Nie sprawdzałem tego, czyli jak pobiore windows viste pod ten klucz z nalepki, to nie zadziała? Myślałem, że wystarczy taka sama wersja windowsa ( w tym wypadku Vista Home Edition) Gdzie w takim razie mogę szukać, plików instalacyjnych windowsa visty na Jej komputerze?

 

 

 

5. To dwa różne pojęcia choć łączą się ze sobą gdyż reinstalacja bez uprzedniego sformatowania partycji czy dysku nie ma większego sensu gdyż wszystkie śmieci z poprzedniej instalacji i tak zostaną co negatywnie wpłynie na nową instalację systemu.

 

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Czyli najpierw powinienem wykonać format dysku C i D, potem włożyć płytkę i dokonać reinstalacji? Czy chodzi Ci o wykonanie formatu dysku D gdzie nie ma windowsa i dopiero włożenie płytki i dokonanie formatu i instalacji?

Edytowane przez hoplita10
Link to post
Share on other sites

C i D to partycje na fizycznym dysku twardym.

Formatowanie polega na czyszczeniu partycji lub całego dysku

Po formatowaniu instalujesz system.

 

Reinstalacja to ponowna instalacja w Internecie zazwyczaj reinstall systemu i format oznaczają to samo czyli formatowanie + instalacja systemu na czysto

Link to post
Share on other sites

 

Nie sprawdzałem tego, czyli jak pobiore windows viste pod ten klucz z nalepki, to nie zadziała? Myślałem, że wystarczy taka sama wersja windowsa ( w tym wypadku Vista Home Edition) Gdzie w takim razie mogę szukać, plików instalacyjnych windowsa visty na Jej komputerze?

Klucz jest przypisany do tej wersji którą masz obecnie zainstalowaną. Jeżeli nie posiadasz dysku instalacyjnego to nigdzie ich na dysku nie znajdziesz. 

 

 

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Czyli najpierw powinienem wykonać format dysku C i D, potem włożyć płytkę i dokonać reinstalacji? Czy chodzi Ci o wykonanie formatu dysku D gdzie nie ma windowsa i dopiero włożenie płytki i dokonanie formatu i instalacji?

Partycję systemową formatujesz w instalatorze Windows'a.

Link to post
Share on other sites

Klucz jest przypisany do tej wersji którą masz obecnie zainstalowaną. Jeżeli nie posiadasz dysku instalacyjnego to nigdzie ich na dysku nie znajdziesz. 

 

 

Partycję systemową formatujesz w instalatorze Windows'a.

 

Oki, w takim razie co mogę zrobić? Jeśli mam tylko tą nalepke na obudowie czyli cd-key i wiem jaką wersje posiada moja dziewczyna, czyli Windows Vista Home Edition oemact. Czy jak ściągne taką wersje to ten klucz zadziała po reinstalacji systemu?

Link to post
Share on other sites

To trochę dziwne że nie dostała płyty ale jeżeli tak jest to nic innego nie wymyślisz. Jedyne co ci mogę zaproponować na tą chwilę to instalacja np. Windowsa 8 Enterprise w wersji testowej z tej strony: http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/hh699156 lub zakup nowej licencji na co najmniej Win7 bo wracać na Vistę to według mnie nie ma sensu.

Edytowane przez Lukkas
Link to post
Share on other sites

Jeszcze o jedną rzecz zapytam, bo przed chwilą z nią rozmawiałem. Czy jest taka możliwość aby gdzieś na dysku znajdował się obraz Windowsa i czy jak zgrałbym go na płytę lub pendrive to mógłbym wtedy zrobić reinstalacje czy musi być do wersji oem dołączona płyta inaczej nic nie zdziałam? 

Link to post
Share on other sites

Przecież od dawna nie dostaje się płytki. Na spodzie lapka masz naklejkę z numerem licencji i jego używasz do aktywacji windows który możesz pobrać z neta.

Do backupu kont przy formacie polecam WET (Windows Easy Transfer) lub USMT (User State Migration Tool). 

Link to post
Share on other sites

Obrazu Windowsa na pewno nie ma chyba że samodzielnie go sobie wykonasz więc na to nie licz. Taki obraz to wierna kopia wszystkich plików systemowych, programów oraz sterowników w momencie jego wykonania więc o żadnej późniejszej instalacji nie może być mowy a jedynie o przywróceniu go w takiej formie w jakiej się znajdował.

Link to post
Share on other sites

Dlatego że do każdej kopii Windowsa jest przypisany jeden klucz. Klucz który ma na obudowie jest już wykorzystany i przypisany do tej wersji którą ma na dysku. Każda inna kopia Windowsa pobrana z jakiegoś tam źródła to inna licencja co równa nowy klucz.

Link to post
Share on other sites

Co do windowsa to mozesz zainstalowac Viste z jakiejkolwiek oryginalnej plyty (chodzi o to by crackow nie bylo) i wpisac klucz z nalepki. Zadne windowsy nie sa przypisywane bezposrednio do kluczy, nie wierz w te bajki. To jest uniwersalne. Jak moja genialna ex dziewczyna schrzanila viste na laptopie tak ze sie nie podnosila to po formacie dysku zainstalowalem go z mojej plyty instalacyjnej, wpisalem jej klucz i przeszlo oraz zaliczylo jako oryginalne.

Wy chyba nie myslicie, ze jak M$ trzepie 100 milionow kopii visty to kazda jest unikalna. to te same systemy. A w ogole to sam system fizycznie nie jest wazny. Klucz to licencja na jedno stanowisko na tym konkretnym komputerze. Mozna kasowac i instalowac do woli.

 

A jak chcesz plyte miec to kup uaktualnienie - tzw upgrade - z visty do 7mki lub 8mki (jak wolisz) i bedziesz mial system z plyta. Tak samo legalny jakbys sobie zainstalowal viste jak pisalem powyzej. Poza tym upgrade sa w wersjach BOX zawsze wiec mozesz to przeniesc na inny komputer. Tzn nie mozesz, bo to nie zgodne z licencja ^^ Ale przy kolejnych aktywacjach M$ nie bedzie sie bulgotal. A to ze cos nie jest zgodne z licencja nie czyni systemu nielegalnym. Np zgodnie z licencja powinienem nakleic na obudowe ta szpetna naklejke, a tego nie zrobilem wiec wg maniakow licencji mam system nielegalny. Chromole taka nielegalnosc. Naklejki nie nakleje, bo nie bede szpecil pieknej i drogiej obudowy ^^

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o instalacje windowsa z pendriva to odradzałbym ten pomysł, u mnie strasznie wydłużał czas instalacji a niekiedy i nawet problem z wykryciem pendriva.Najlepiej nagrać bootowalny DVD i mieć 100% pewność że wszystko bd ok :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli  z systemem oem sprzedawca/producent nie daje płyty instalacyjnej systemu to trzeba sobie poradzić innaczej. Pobierasz system, dokładnie tą samą wersję, po instalacji wpisujesz klucz aktyw. Jeśli go nie zaakceptuje, to wybierasz aktywację tel. dzwonisz i mówisz, że poprzednia płyta główna uległa uszkodzeniu. 

Link to post
Share on other sites

A jak z tego obrazu skorzystac?

Dla mnie obraz to w Acronisie. Laduje sie przed Windowsem wiec nawet jak Windows sie wywali w 200% to bede mial mozliwosc zaladowac obraz partycji systemowej. Warunek to osobny dysk fizyczny, bo na innym Acronis obrazu nie zrobi.

Link to post
Share on other sites

Najczęściej producent instaluje jakieś narzędzie typu recovery gdzie jest opcja wgrania czystego systemu, oczywiście jest jeżeli go nie skasowaliśmy ;P (tak mam w dell'u i hp'ku) ale nie mogę zagwarantować, że jest to w każdym laptopie zawsze ;P

Edytowane przez errorplus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...