Skocz do zawartości

Instrukcja aktualizacji BIOS płyty główne MSI


Recommended Posts

Witam czy możecie mi pomóc z problemem opartym głównie na waszym sprzęcie "MSI"? :) Wiem, że nie do tematu ale nie chce odsyłać komputera na gwarancję jeżeli nie ma takiej potrzeby a ja sam się za bardzo nie znam na tym :)

http://forum.benchmark.pl/topic/195454-podkręcanie-automatyczne-i7-4790k/

niskie fpsy w farcry 4 i dragon age niedługo sprawdzę na nowym assassynie który wyjdzie 19 listopada powinien pójść na maxymalnych zobaczymy co z tego będzie.

i zużycie procesora podcz​as gry to 60% to normalne?​

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

A co masz tam nib robic? Po podlaczeniu peryferiow i osprzetu odpalasz kompa, ew. konfigurujesz bios i jazda z systemem... nic wiecej nie trzeba

 

w instrukcji jest cos na temat doinstalowania jakis sterownikow czego u mnie nie wymusiło i wole sie dopytać bo to moje pierwsze kroki z nowym kompem:)

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Mam nadzieje że tutaj ktoś mi pomoże

płyta MSI Z170A GAMING PRO  - aktualizowałem z poziomu systemu bios , gdy wróciłem do pokoju tylko czarny ekran oraz chodzace wiatraki. Wyjęcie baterii oraz reset cmos nic nie dało. Zgrałem plik najnowszego biosu na pendrive włożyłem do kompa, uruchomiłem to samo jakieś pomysły ?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Skorzystałem z update poprzez M-Flash , efekt ??  staneło na 18 % i tak stoi i stoi , zresetowałem poprzez CTRL+ALT+DEL i przy starcie wyskoczył błą że bios coś tam error , failed i poprosiło o wyłączenie .

Na szczeście bios nie został uszkodzony i weszło do biosu i do systemu .

 

Ale aż się boję dalej próbowac :P

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Warto robić aktualizacje biosu ? i jeśli 10 mam zaktualizowaną na aktualnym, to czy po wgraniu nowego stracę klucz, licencje, aktualizacja robiona z 7 a potem instalowana na czysto 10, miałem możliwość to sobie zrobiłem, ale i tak cisnę na W7 :D

 

- Improved PCIE compatibility. 
- Improved SAMSUNG 950 Pro NVME compatibility.
- Updated Microcode. 
- Updated VBIOS and GOP.
- Improved memory compatibility.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Hej, witam wszystkich, to mój pierwszy post, tym bardziej przywitać się wypada ;)

 

Nie chciałem zakładać nowego wątku, bo widzę temat aktualizacji biosu płyty MSI, wiec dołączam się do tematu.

 

Problem zaczął się gdy kupiłem MSI 1080 Gameing X. Nie wspominając o braku dodatkowej wtyczki w zasilaczu (8pin), który rozwiązałem przelotką, jednak schody zaczęły się z uruchomieniem komputera. Sam system na nowej karcie odpalał się 5 min, jakieś artefakty po drodze, win 10 nie wykrywał opengl itp. Podejrzenie padło na dość leciwą płyte główną MSI Z77A-GD55, której bios jest z 2012 roku w wersji 1.1, wiec najstarszej. No to co? Lecę z aktualizacją biosu! No i tu zaczyna się masakra :(

 

Mam 2 drogi, a właściwie 3 do aktualizacji BIOS

 

1. Windows, przez aplikacje MSI

2. przez BIOS

3. Bootowalny dysk USB, AFUD238S i z reki zapodanie biosu.

 

Żadne nie działa :(

 

ad. 1 Pod Win 10 nie działa CLICKBIOSII, wiec zrobiłem downgrade do win7, też lipa ... Nie chce odpalić, "Please install Intel ME8 Driver to enable CPU overclock!"

 

ad. 2 Wchodząc w bios, wszystko działa, do czasu aż kliknę myszką, lub wybiorę z klawiatury menu do aktualizacji biosu, "zamarzniecie" menu w biosie, ale ciekawostka, temperatura u góry cały czas jest podawana i zmieniana.

 

ad. 3 Podczas próby zapodania pliku z poziomu bootowalnego pena, aplikacja AFU wywala informacje " - error: Problem opening file for reading" - myślę, ze w biosie jest jakaś ochrona odczytu, ktora trzeba uprzednio wyłączyć, ale nie mogę wejść do ustawień biosu "maindboard settings" bo tez się zawiesza dolna część biosu ...

Ktoś ma jakies pomysły, bo mi już rece lecą ... :(

Edytowane przez rul3zo
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Wczoraj zachciało mi się zaktualizować bios na płycie  z370 SLI plus . Aktualizowałem mfalshem z biosu. \wszystko przebiegło sprawnie. Nastąpiły dwa restarty i czarny ekran. Wcześniej dysk nvme plextora sie zgłasza i następnie jak powinien się zgłosić bios płyty, jest czarny ekran. Dodam ze jak klikam delete w celu wejscia do biosu pokazuje się na dole entering setup ale tak wisi i nic się nie dzieje.  Ten monit entering setup dał mi nadzieje ze moze coś da się tym zrobić ? 

 

Porbowałem przywrócić stary bios tą moteodą https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2356837.html

 

"Możesz spróbować (w niektórych przypadkach podobno działa) takiej metody: 

- Ściągnij BIOS dla swojej płyty ze strony producenta. 
- Sformatuj Pendrive'a w systemie FAT. 
- Wypakuj do głównego katalogu pendrive'a plik z zawartością BIOSu. 
- Zrób kopię tego pliku i nazwij ją amiboot.rom, zapisz ją również w głównym folderze pendrive'a 
- w tej chwili na penie powinieneś mieć dwa identyczne pliki, ale o dwóch różnych nazwach (amiboot.rom oraz drugi z oryginalną nazwą, np E7680IMS.AE0). 
- podłącz pendrive do tylnych portów USB 
- włącz komputer trzymając CTRL+HOME (i najlepiej byłoby, gdyby z pena rozpoczął się w tym momencie odczyt). 
- daj około 5 minut na zakończenie operacji (jeśli nie zadziała to możesz spróbować wciskać CTRL+HOME dopiero zaraz po włączeniu komputera - spróbuj jeśli pierwsza opcja nie zadziała). 

Ta metoda może zadziałać, ale nie musi. Warto spróbować i tak, skoro nic innego nie działa. Sugeruję użyć przedostatniej wersji BIOSu AE0."

 

Ale chyba robię coś źle bo płyta nie reaguje jak trzymam ctrl i home.

 

edit. 

 

Dodam że próbowałem resetować bios poprzez wyciągnięcie baterii  z płyty głównej. 

 

 

fleshowanie poszło sprawnie, okazało się ze jak wyciągłem dysk nvme to komputer się normalnie włączyłem. Teraz nie wiem o co chodzi, gdyż ponownie go wsadzając jest to samo..

 

edit 2. 

najnowsza wersja ma jakiś błąd wgrałem poprzednią i wszystko działa jak działało. problem rozwiązany.. :D

Edytowane przez bartekem
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Siemanko, mam problem z MSI B75MA-P45 (wersja OEM, w HWinfo pokazywało jako MEDION).

Problem z płytą jest następujący:

1. Pecet nie wstawał bez resetu CMOS. Po resecie, przy kliknięciu "F1 - Continue" można było wejsć do Windowsa i wszystko było ok. Przy kliknięciu "F2 - Load Defaults " pecet się wyłączał, po czym włączał z czarnym ekranem (no signal). Po resecie CMOS i kliknięciu F1 wchodziło do windy. I tak w kółko.

2. Update BIOSu przez AFUWIN skończyło się na ERASE ROM, nie chciało sflashować (wyskakiwały błędy o złych blockach), LiveUpdate mówił że to nie płyta MSI.

3. Efekt końcowy - zbrickowany bios (?) - Komp się włącza, mysz / klawa świeci, na monitorze no signal, wiatraki się kręcą. Bez wyłączania i włączania. Po prostu działa.

Szukałem biosu do tej płyty, w wersji OEM, od Mediona, ale bez skutków. Jest coś co jeszcze mogę spróbować? Czy przelutowanie kości biosu (na retailową) coś da? i sflashowanie biosu do retailowej płyty?

Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ladies and Gentlemans.. Panie i Panowie, czy ktoś Aktualizował od B450 od MSI do wersji z 30.08?

Rozchodzi mnie się ofc o wersje płyt standardowe nie FIX wróć MAX.

 

Jak to wygląda? stable? jest sens przesiadki z marcowej wersji przy Ryzenach 1/2gen? ktoś coś?

Ja zaktualizowalem do A potem B I jestem na ABBA i posiadam r5 2600 - co moge powiedzieć to: nie aktualizuj

Aż do ABBA miałem problemy z osiąganiem boosta takiego jak przed aktualizacja - teraz na ABBA jest jak było wcześniej albo minimalnie gorzej.

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Mam płytę główną B450M PRO-VDH (MS-7A38) - wersja biosu M.10 - AMD AGESA PinnaclePI-AM4 1.0.0.4 data: 08/06/2018. Czy instalować ostatnią wersję beta 7A38vMG4 z 12/10/2021 ? Procesor to AMD RYZEN 5 1600X i WIN 10. Czy lepiej nie ruszać i zostawić stary? Rozumiem, że ściągam plik od producenta MSI, wgrywam na pendriva,  wchodzę w bios i tam opcja  mflash ? Plik umieszczam w jakimś folderze o konkretnej nazwie?

Edytowane przez berserker1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...