Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Zestaw do grafiki 2Di 3D

grafika 2D 3D rendering sketchup photoshop autocad

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#21 pamatama

pamatama
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 28 kwiecień 2013 - 11:51

Ok już poprawiłem wszystkie błędy, jeszcze muszę popracować nad kablami, ale już mi dziś czasu nie starczyło. Mam natomiast problem z uruchomieniem zestawu.

Po spięciu wszystkiego uruchomiłem komputer, zapaliły się lampki na płycie, wszystkie wentylatory ruszyły (włącznie z grafiką i chłodzeniem CPU), klawiatura i dvd też. Wszystko działa kilka sekund po czym się wyłącza i włącza ponownie i tak cały czas. Na monitorze jest "no signal", nic się nie wyświetla - w czasie tych kilku sekund działania, monitor w ogóle nie reaguje, zachowuje się jak uśpiony. Monitor oczywiście sprawny, podłączałem do lapka.

Przejrzałem wszystko jeszcze raz i nie za bardzo mam pomysł co zrobiłem źle, poniżej zdjęcia moich podejrzanych:

1. Wpięcie wtyczek Power, Reset i Led z Fractala - wpinałem już różne kombinacje, choć na chłopski rozum czerwony to "+" a czarny "-"Power i nic to nie pomogło, jak wypiąłem z płyty całe gniazdo z tymi wtyczkami robi się to samo - po kilku sekundach wszystko się resetuje. Czy dobrze spiąłem te wtyczki?

Aha to gniazdo wpinam do złącza jfp1, mam jeszcze złącze jfp2, które jest puste, nic tam nie wpinałem, bo za bardzo nie mam co.

9faeae0e9e9511d7.jpg

63658042c70de1f9.jpg

2. Kable "wolne", których nie wykorzystałem. To kable z obudowy. Ten szeroki, czteropinowy to chyba zasilający? Mam też takie niewykorzystane złącze na płycie głównej. Czy muszę je jakoś spiąć, coś do nich podłączyć?

fb45951244b01245.jpg

Edit: post #21 nie powinien się pojawić, to wersja robocza, którą miałem jeszcze edytować zanim ją wyślę na forum... nie wiem jakim cudem się wysłał, może w amoku i z niewyspania niechcący kliknąłem "wyślij". W każdym razie z tego co mi się wydaje z przewodami sobie poradziłem.

Po uruchomieniu w panelu Debug pojawił mi się nr 67 (late cpu initialization wg instrukcji) i jeszcze jakiś, ale wtedy jeszcze ich nie zapisywałem następował reset, trwało to do momentu odłączenia zasilania. Sprawdziłem wszystko jeszcze raz, jedna kość ram była luźno, poprawiłem - nic nie pomogło. Wyjąłem, tak że została jedna kość - pomogło. Włożyłem ponownie drugą kość i jest już ok.

Po uruchomieniu nie następują już resety, ale na gdy wyświetla się nr 53 (early memory initialization) nie wiem czy coś się dzieje, czy staje, bo ten nr nie zmieniał się z minutę.

Postanowiłem wyłączyć zasilanie i wyjąłem baterię z płyty głównej, odczekać ok 30 minut, włożyć bateryjkę i uruchomić wszystko od początku. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie ok.

Jeszcze jedno po uruchomieniu świecą mi się na płycie diody: cpu phase, cpu sa phase, cpu io phase, ddr phase (obie strony) natomiast hdd led na razie się nie świeci. Po uruchomieniu monitor podpięty do grafiki (nie ma integry) nie wykrywa sygnału (no signal) i przechodzi w stan uśpienia.

Czy to normalne, że na początku przy pierwszym uruchomieniu, nie wykrywa od razu monitora i HDD?

Czy chodzi o to, że najpierw płyta musi zainicjować urządzenia wejścia/wyjścia, SATA, USB etc (klawiatura na usb od razu działa, a w każdym razie klawisze się podświetlają)?

Gdy uruchomię pierwszy raz, długo trzeba czekać aż wszystko się zainicjalizuje? Czy to normalne, że przykładowo na nr 53 stoi powiedzmy ponad 2 minuty?

• 0

#22 stelek

stelek
  • -=Zestawy komputerowe=-

• 3323 postów
  • Miejscowość:PL

Napisano 28 kwiecień 2013 - 13:00

A jak wsadziłeś ramy ?? Umieść je w odpowiednich slotach - pierwsze co to jedna i druga kość w slocie o tym samy kolorze, do tego oby dwie kości z lewej, bądź prawej strony procesora, NIE jedna tu, druga tam.

Dysk HDD wepnij w białe złącze SATA - napęd CD wepnij w czarne złącze SATA. POdłącz dobrze zasilanie do dysku, oraz napędu.

Komputer POST powinien przechodzić w jakieś 15-20s na MSi X79A - jest to dosyć długo, ale na pewno nie jest to minuta. Coś musiałeś nie tak wpiąć - stawiam na złe banki pamięci   ;)

Przyglądnij się dokładnie zdjęciu jakie wkleiłem i porównaj z tym co Ty masz u siebie : teraz np. zauważyłem że dyski twarde masz odwrotnie wsadzone. Jak coś to wal o więcej fotek - nie ma żadnego problemu dla mnie żeby coś tam "docykać" - machina stoi obok mnie, odkręcam cztery śrubki i mogę "focić" do woli. Tylko nie proś mnie o ściągnięciu coolera CPU  :D

• 1

i9 9900K@5,0GHz + Noctua NH-D15 | Gigabyte Z390 Aorus PRO | 64GB DDR4 G.Skill Aegis 3000MHz 4x16GB | GTX 1080Ti 11GB

SSD M.2 NVMe 1TB 970PRO + 512GB 950PRO 2x SSD 256GB 850PRO | 2x SSD 500GB MX200 | QNAP 453Bmini 2x HDD 4TB

Corsair AX860 | Phanteks Enthoo Primo WHT | Logitech Master 2SCorsair Scimitar | Vortex RACE 3 | Audio: Polk Hampden
LCD: Wacom CINTIQ 27QHD+stand | Eizo CS270 | Acer XB271hub | NEC EA244WMi

#23 pamatama

pamatama
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 28 kwiecień 2013 - 15:01

A jak wsadziłeś ramy ?? Umieść je w odpowiednich slotach - pierwsze co to jedna i druga kość w slocie o tym samy kolorze, do tego oby dwie kości z lewej, bądź prawej strony procesora, NIE jedna tu, druga tam.

Przełożyłem chłodzenie i najpierw umieściłem tak jak radziłeś w poprzednich postach - czyli oba po lewej stronie w czarnych slotach (dimm 1 i 3 wg instrukcji) - nie działa, potem wyjąłem jedną kość, druga pozostała w slocie czarnym (dimm1) - nie działa, potem przełożyłem kość do lewego niebieskiego (dimm 2) - nadal nie działa, staje na komunikacie 53 czyli early memory inicialization (czekałem ok 10 minut i wyłączyłem zasilanie). Obecnie włożyłem ponownie w dimm 1 i 3 (fotka poniżej) i czekam 30 minut aż się bios zresetuje po wyjęciu bateryjki i odpięciu zasilania. Spiszę wszystkie numery jakie pokażą się po starcie po restarcie.

84403d7f7cd1bbce.jpg

EDIT: udało się!!! :D  nie wiem czy pomógł kolejny reset czy jakoś nie docisnąłem kości? w każdym razie zapinki mi wskoczyły, więc uznałem za każdym razem, że jest ok - tak czy siak już działa, zgodnie z tym co pisałeś trwało to kilkanaście sekund.

Monitor już mi wyświetla konfig:

f3c93cf1756f926a.jpg

Dlaczego bios widzi kości taktowane na 1333? Wydawało mi się, że ta płyta obsługuje do 1600 bez OC?

Dysk HDD wepnij w białe złącze SATA - napęd CD wepnij w czarne złącze SATA. POdłącz dobrze zasilanie do dysku, oraz napędu.

Tak już mam wpięte - SSD i HDD spięte jednym kablem zasilającym, a kable do płyty wsadzone w złącze białe (oba dyski jeden pod drugim) na zdjęciu widać to złącze (te na wysokości białej strzałki). DVD wpięte do czarnego slotu czyli tego 3gb.

b94cb7d5fe8f094d.jpg

cedf0acc3359af6f.jpg

Przyglądnij się dokładnie zdjęciu jakie wkleiłem i porównaj z tym co Ty masz u siebie : teraz np. zauważyłem że dyski twarde masz odwrotnie wsadzone.

Chodzi Ci o to, że wpiąłem je tyłem do przodu tak? Zauważyłem to po Twoim zdjęciu w poprzednim poście. Czy to ma jakieś znaczenie poza tym, że kable mi wiszą na wszystkie strony zamiast ładnie iść tyłem? Z kablami i tak jeszcze będę walczył by choć zbliżyć się do Twojego "upakowania" :D Ale chciałem zostawić to na koniec, jak już będę miał pewność, że wszystko jest ok i działa.

Jak coś to wal o więcej fotek - nie ma żadnego problemu dla mnie żeby coś tam "docykać" - machina stoi obok mnie, odkręcam cztery śrubki i mogę "focić" do woli. Tylko nie proś mnie o ściągnięciu coolera CPU :D

Obiecuję, że nie poproszę o zdejmowanie coolera :D. Poza tym to moje pytanie o pastę post w poście wyżej też już widzę, że było bez sensu - przecież nie musiałem ściągać całego coolera, wystarczyło przełożyć wiatraki, na szczęście zorientowałem się przed usunięciem coolera a nie po :P. Odnośnie fotek dziękuję bardzo, te co są powinny wystarczyć, przyjrzałem się dokładnie i przeczytałem Twoje uwagi, więc mam nadzieję, że już ogarnąłem.

Jak już wszystko jest ok to najpierw zainstalować system Win7, a potem wszystko z płytki MSI od płyty głównej? Zawsze tak robiłem, że najpierw system potem reszta, ale może w tym wypadku jakoś inaczej postąpić? I chciałbym zainstalować Winky - tu podobne pytanie, najpierw Win czy WInky, a może nie ma to znaczenia?

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: grafika, 2D, 3D, rendering, sketchup, photoshop, autocad

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych