Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich.  :)

Temat:

 

Potrzebuje pomocy w wyborze chłodnicy do chłodzenia wodnego.pod podaną konfiguracje.

 

Konfiguracja sprzetu:

  • Karta hd 6870
  • obudowa AeroCool XPREDATOR black
  • procesor intel i7 3770k 
  • płyta intel DZ77GA-70K
  • ram corsair venegance lp 2x4gb 1600mhz c9
  • dyski 128 ssd i 1TB hdd
  • skromne AC gpu i cpu (na CPU Noctua NH-U12P  i gpu gigabyte 3x windforce ) 
  • posiadam reg. prędkości wentylatorów Scythe Kaze  Server 5,25 i SCYTHE KAZE Q 3,5' (mogą się przydać do WC)

Cel do osiągnięcia:

  • 100% bezpieczny układ 
  • cicha praca sys. chłodzenia
  • maksymalna wydajność WC dla OC gpu i (cpu w późniejszym terminie)
  • niezły wygląd
  • nie przekroczyć wydatków 1000-1500 zł na WC/LC

Sugerowane miejsce w obudowie na chłodnice "na górze"

http://img407.imageshack.us/img407/3774/dsc02044z.jpg

 

Przebieg modingu i instalacji chłodzenia jako dla początkującego chce prowadzić stopniowo. Najpierw chcę zrobić kompletny system WC dla samej karty graficznej. Bo najbardziej się grzeje i lepiej mniejsze wc a na lepszych komponentach.

   Temperatura w FurMarku dla gpu [950mhz 1100mhz memory czyli fabryczne oc] po 15min 78 st. C i ok 55-58st. C na radiatorze gpu w miejscu taśmy termo. na pamięciach (wsunięty czujnik temp.)

   Planuje uniwersalny blok ze względu na koszty późniejszej zmiany karty graf. i podobno na pamięci i sekcję zasilania wystarcza małe radiatory z nawiewem gdyż się nie grzeją ''aż tak'' (nie znam dokładnych temp. tych elementów).

 

   Podejrzewam ze chłodnica 360 będzie lepsza niż 240 ale może być  problem z zamocowaniem na górę obudowy.

   Do ewentualnie doradzanej chłodnicy prosił bym o resztę osprzętu jaki by pasował do WC. :D

Nie chciał bym tez kupować używanych części bo to zwiększa szansę przecieku, a to ważne.

   

Proszę o porady i sugestię. Z góry dziękuje. :)

 

 

 

Edytowane przez ElvisZBos
Link to post
Share on other sites

6870 podkręcają się kijowo, ze względu na fakt, że już stockowe zegary są dość mocno wyśrubowane. Miałem przez dobry rok dokładnie taką samą kartę jak Ty i nie byłem w stanie przeskoczyć 975 MHz na rdzeniu bez sypania artefaktami. WC nic tu nie da, ten typ tak ma i tyle. Moim zdaniem wodowanie dość wiekowej i niezbyt już wydajnej konstrukcji to przerost formy nad treścią.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, szkoda kasy na wodowanie tej karty. Nie wiadomo czy gdziekolwiek jest dostępny blok wodny na nią. Po drugie trudno będzie się zmieścić w budżecie 1 - 1.5K używając nowych części żeby zwodować CPU i GPU. Zmień kartę na lepszą i potem zwoduj cały zestaw albo zwoduj na początek samo CPU, poźniej wymienisz kartę i ją zwodujesz.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mimo że Woojciech nie przeczytał Twojego posta i zdaje się nie wiedzieć że pisałeś o uniwersalnym bloku (ani że chciałeś zacząć WC od samej karty) to muszę się zasadniczo z nim zgodzić ;) Nie jestem fanem bloków uniwersalnych bo choć sekcja i pamięci karty faktycznie mogą zostać schłodzone radiatorami to potrzebujesz w tym celu zachować mocny przewiew w obudowie. Tym samym utracisz główną zaletę wodowania- błogą ciszę. Dlatego też radziłbym zabrać się za wodowanie dopiero po wymianie karty graficznej. Powód jest taki o jakim pisał Nowaj- w przypadku tego modelu wiele na tym nie zyskasz. Z pewnością pod kątem OC. Osobiście preferuję bloki full cover (pewnie część osób się ze mną nie zgodzi) ale dają one najlepszy pakiet wydajności i zwiększenia potencjału OC. Problemem jest oczywiście ich zerowa uniwersalność- tym samym, moim zdaniem, opłaca się poczynić taki wydatek tylko w przypadku karty z wyższej półki. 

Radzę zacząć przymiarki do wodowania od zapoznania się z zagranicznymi forami i od poszukiwania użytkowników Twojej obudowy którzy zdecydowali się na chłodzenie wodne. Jedna chłodnica typu 240 niestety nie będzie dawała tutaj oszałamiającej wydajności. Trzeba poszukać możliwości wpasowania większej ich liczby a do tego musisz zobaczyć jakich przeróbek to wymaga lub gdzie taką chłodnicę można umieścić. Twoja obudowa pozwoli pewnie na budowę przyzwoitego LC ale moim zdaniem wypadałoby się w tym celu pozbyć klatki na dyski. Wpasowanie drugiej, grubej chłodnicy na spód obudowy dałoby wystarczający margines wydajności do uciągnięcia dowolnego zestawu z pojedynczą kartą graficzną przy zachowaniu rewelacyjnych temperatur i absolutnej ciszy. Ostrzegam jednak że wodowanie GPU z blokiem full cover i CPU to wydatek bliższy 2k złotych.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Z waszych odpowiedzi wnioskuje ówczesny zakup nowej karty graf. przed wstawieniem WC. Na HD 6870 950 MHz gra BF3 śmiga płynnie i w miarę na nie najgorszych detalach.http://img703.imageshack.us/img703/7158/bf3ub.png

 

wspominam o tej grze bo jest jedną z bardziej wymagającą u mnie na kompie. 

Do puki działa nie opłaci mi się jeszcze zmieniać grafy, ale popykał bym na najwyższych ustawieniach. 

Myślałem zrobić skromny ale markowy i gotowy do rozbudowy sys. chłodzenia wodnego. Alternatywą było by zakupienie WC z uniwersalnym blokiem na gpu. Przetestowaniu układu, nauczeniu się montażu instalacji z lekka ogarnięcie w praktyce tematu WC jeszcze na starej karcie. W razie jak coś nie wyjdzie albo mi się nie spodoba to mniejsza strata na starej karcie i podstawowym WC. Delikatnie jeszcze podkręcić GPU i poczekać na dobra cenę (np. gtx 680, 690, titan, lub AMD? :menda:  :?: ).

 

Tu bym się doradził o ile wolno w tym temacie jaką byście kartę polecali do mojej konfiguracji do OC i chłodzenia wodnego?

Odnośnie chłodnicy w mojej obudowie po wstępnych pomiarach na górę można zastosować:

Black Water Advanced 122 rev. 3.0 Wymiary: 272 x 120 x 29 mm -> opcja gdzie chłodnica chowa się w całości, nic nie trzeba przerabiać, docinać.

Phobya G-Changer 240 ver 1.2 Black Wymiary:294x125x60mm  -> opcja zapewne wydajniejsza, tak samo się mieści lecz 15mm wystaje ponad obudowę.

EK Water Blocks CoolStream RAD XTC 280 Wymiary (DxSxW): 317x145x55mm myśle ze tez sie zmieści, ewentualnie mały szlif plastiku

Swiftech MCR240 QP Quiet Power Wymiary: 145,6 (szer.) x 315,6 (dł.) x 34 (grubość) mm -> chyba najsolidniejsza marka ? również sie zmieści

 

Moje pytanie to która z powyższych będzie najbardziej pasowała do mojej konfiguracji ? która będzie najwydajniejsza ? 

 

Po wypowiedzi szanownego Biafra1987 stwierdzam ze wypadało by mieć chłodnice 2x 240 lub od razu wstawić 480

Nad 480 nawet się nie zastanawiałem gdzie można taka "przykleić" do obudowy  :co:

Link to post
Share on other sites
Tak tylko na szybko. Moim zdaniem głupio ładować się w zewnętrzną chłodnicę do takiej dużej obudowy ;) Może lepiej to jednak wpakować do środka? Gdybyś roznitował klatkę na dyki (dyski mogą iść w ten miliard zatok 5,25) to wpasowałbyś tam 240/280 grubą na 4,5 cm conajmniej i cieszył się sporą wydajnością ;)

 

Co do marki to swiftech, phobya czy EK to podobna półka choć każda z tych firm ma wielu fanów, udane i nieudane produkty. Produkty phobya zazwyczaj zaskakują wydajnością ;) 

Obecnie najbardziej opłacalne przy zakupie jednej karty są 7970 i GTX670. Sam jeszcze jakiś czas temu siedziałem na 6950 ale zmieniałem kartę bo już w zbyt wielu grach trzeba było ciąć detale tak że traciła na tym "miodność" produkcji. Jeśli na ten moment wystarcza Ci 6870 to tylko się cieszyć ale różnicę zauważysz znaczną przy przesiadce na coś obecnej generacji ;) No i jeśli będziesz chciał coś z górnej półki to moim zdaniem szkoda na to kłaść blok uniwersalny... Pamięci i (zwłaszcza) sekcja będą się zdecydowanie cieplić przy wysokim OC jeśli nie będą pod blokiem. A chyba takiego OC szukasz przy wodowaniu, prawda ;) 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powiem ci biafra że akurat uniwersalne bloki GPU nie są złe, często mają więcej zalet niż wad na tle odpowiedników fullcover

-zapewniają niższe temp. samego GPU

-duża niższa restrykcyjność dla cieczy

-z powodzeniem zamontujesz na większości kart

 

Pamięci w 90% konstrukcji niereferencyjnych kart, chłodzone są jedynie siłą nadmuchu z wentylatora i nie mają jakichkolwiek radiatorów, to też wobec zastosowania nawet niewielkich radiatorów i tak jest dobrze. Zaś sekcje (o ile nie jest tak jak w pierwszym przypadku, a jeszcze w średnim segmencie na ogół jest - żaden niereferencyjny np. GTX 660 nie ma schłodzonej sekcji, oprócz wyczynowego HAWK i KFA2 OC).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No niby tak ale w przypadku wodowania kręcisz też często w innych zakresach niż przy AC więc sekcja też zrobi się cieplejsza (choć ona też ma wysokie akceptowalne temperatury pracy). Wiem że wiele osób stosuje bloki uniwersalne ale sam bym takiego na swoją kartę nie zamontował ;) Jestem zwolennikiem wyciskania więcej z topowych GPU dzięki wodowaniu. Ciekawe jak by się prezentowała wydajność chłodzenia takiego uniwersalnego bloku u mnie bo obecnie mam maksymalnie 45 stopni na rdzeniu po OC pod blokiem koolance. Dlatego właśnie nie zdecydowałbym się pewnie na rezygnację z chłodzenia pamiątek i sekcji tylko po to żeby zjechać jeszcze bardziej z temp rdzenia. I tak, wydaje mi się, jest arktycznie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Popieram forumowicza gtxxor. 

Na moje starej karcie Gts 250 DK producent nie wysilił się o lepsze chłodzenie pamięci, zaś zasilanie aluminiowe:

http://www.pcstats.com/articleimages/200904/asusENGTS250DK_hsf.jpg

W HD 6870 podobnie zasilanie pod radiatorem aluminiowym:

 

http://img507.imageshack.us/img507/2322/radzas.png

Radiator powyżej mógł by zostac w przypadku opcji z blokiem uniwersalnym.

Sądzę ze najważniejsze to podkręcić GPU dla osiągów jakości grafiki i płynności w grach, pamięci można potraktować radiatorami aluminiowymi a nawet miedzianymi

http://www.patmedia.pl/allegro/shisoARTS/PrimecoolerRHS2_3.jpg

http://www.aab.home.pl/aabcooling/ram_coolers/rh2/Dscf0687.jpg

Podkręcanie samego zegara na GPU z blokiem uniwersalnym to dobry stosunek wydajności do ceny niż podkręcenie na max całej karty z full cover. 

W kwestii hałasu generowanego przez dodatkowy wentylator na sekcji zasilania i pamięć karty będzie nieznacznie zwiększał ogólny szum wszystkich wentyli w obudowie (zasilacz cpu chłodnica). Budowa idealnie cichej jednostki PC powinna się zacząć od eliminacji wszystkich wentylatorów. :/

 

 

Obecnie najbardziej opłacalne przy zakupie jednej karty są 7970 i GTX670.

Osobiści wybrał bym radeona,  

 

 

Temat:   Potrzebuje pomocy w wyborze chłodnicy do chłodzenia wodnego.pod podaną konfiguracje.

Proszę o odpowiedz  na powyższe pytanie. Chodzi mi tu o minimalną wielkość chłodnicy ogarniającej wydzielane ciepło HD 6870 :?:  :?:  :?:

Po czym sprawdzę jej wymiary i postaram się zmieścić chłodnicę na górze obudowy. Gdy zostanie miejsca upchniemy większą.   W sytuacji zaproponowania mi chłodnicy pokaźniejszych rozmiarów poszukam innego miejsca w obudowie.

Edytowane przez ElvisZBos
Link to post
Share on other sites

Przeczytałeś poradnik? Wystarczy/nie wystarczy to kwestia płynna. Jak dasz grubą chłodnicę 240 o wysokim FPI to poradzi sobie ona z odprowadzaniem ciepła ale będzie wymagać dużych prędkości wydajnych wentylatorów. To bezpośrednio przekłada się na głośność. Moim zdaniem przesiadać się na LC tylko po to żeby było tak samo głośno jak na AC to przeciętny pomysł. Więcej chłodnic pozwoli użyć wentylatorów na 800RPM. Nie potrzeba aż tak wiele- u mnie cienka 280tka i dosyć gruba (4,5 cm) 240tka ogarniają kartę i proc lepiej niż dobrze. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Na górę bez przeróbki obudowy mogę pozwolić sobie na szeroką do 180 mm długa do 300mm i grubą 45 mm.

 

Na 3770K i kartę wystarczy jedna bardzo gruba 240

Na razie chodzi mi o chłodnice do Karty. Skoro gruba  240 na dwa bloki to tym bardziej starczy ba grafe. 

 

W przypadku Phobya G-Changer o grubości 60 mm chłodnica wystawała by 15 mm, wiec nie wyglądało by to źle.

Jest jeszcze grubsza EK Water Blocks CoolStream RAD XTX 240 ale wiem czay warta swojej ceny. W obudowe z małymi przeróbkami zmieszczą się jeszcze 280-tki ale możliwie krótkie.

 Oglądałem wykres Biafra ;) Wszystko dobrze jeżeli ktoś się już zdecydował na chłodnice 360. I może przewidzieć prędkości wentylatorów przy danej mocy podzespołów i temp otoczenia. W przypadku jeśli mój wybór padł by na 240/280 to wentylatory pracowały by cicho do 1200 rpm. Na chłodnice 360/480 przeróbce podlegała by góra. Wycięcie tylnej części plastikowego zakończenia obudowy. Wystawała by wówczas około 3-4 cm poza obręb obudowy. W wersji EK Water Blocks CoolStream RAD XT 360 chłodnica schowała by się prawie cała jeśli chodzi o wysokość bo tylko 47 mm. 

Link to post
Share on other sites

 

Wszystko dobrze jeżeli ktoś się już zdecydował na chłodnice 360

 

 

Za chwilkę zwątpię i wyjdę z tematu :D Wejdź na jakąś stronę z reckami tak jak tam pisałem i poszukaj sobie takiego wykresu dla chłodnic którymi jesteś zainteresowany.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Sądzę ze najważniejsze to podkręcić GPU dla osiągów jakości grafiki i płynności w grach,

 

 

Tak jak już wspomniałem wcześniej - nie podkręcisz tej karty bardziej niż o 60-70 MHz więcej niż wynosi jej fabryczne taktowanie, niezależnie od tego czy jest chłodzona powietrzem czy zwodowana. Różnica w wydajności prawie żadna.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Na początek uniwersalny blok zamontuje na hd 6870 i wycisnę te 70 MHz więcej. Do wakacji starczy potem zmienię na 7970 i zastosuje :

  • EK Water Blocks EK-VGA Supremacy Plexi CSQ 200zł
    Phobya G-Changer 240 ver 1.2 Black 259 zł
    Phobya DC12-260 169 zł
    Phobya res. Balancer 150 Black Nickel 110 zł
    Złączki 10/16 EK ok 17 szt
    Wąż Black Water Ultra Flexi Tube 10/16 10zł/metr
    Phobya Temperature Sensor G1/4 iG1/4 45zł
     
    W szumie około do 1000 zł
Pytania:
  1. Czy podepnę tę pompkę 8w, 1A do Scythe Kaze  Server 5,25 max 10w na kanał ? Czy istnieje duża możliwość awarii panelu i utrata zasilania pompki?
  2. Czy Phobya Temperature Sensor nada się do konfiguracji z pyt. nr 1 ?
  3. Ile złączek i czy wszystkie proste?
  4. Ile węża, czy 2m to nie za mało?

Ogólnie co sądzicie o powyższym zestawie do chłodzenia samej karty na początek?



Czy lepiej pompkę ustawić na stałą prędkość, a sensor zamontować przed/za chłodnica i zgrać z jej wentylatorami poprzez Scythe Kaze  Server ? W przypadku czujnika umieszczonego za chłodnicą wentylatory zaczną pracować szybciej w chwili gdy ciecz się wystarczająco nie schłodzi.

Link to post
Share on other sites

1. Raczej odradzam takie rozwiązanie. W teorii powinno to działać ale wielokrotnie słyszałem o przypadkach spalenia kontrolera po podłączeniu nawet relatywnie słabej pompki. Ogólnie ten model głowy nie urywa. Da sobie radę z GPU a od biedy da też radę po dodaniu bloku na CPU ale będzie już głośny. Ja u siebie mam wyższy model- 400 (czyli odpowiednik EK DCP4.0- bo to ta sama konstrukcja po rebrandingu) i to daje sobie radę podłączone pod 7V (wtedy jest bezgłośnie ale na 12V jest głośno)... Można to rozwiązać takim adapterem na sztywno- http://www.angela.pl/p9195,phobya-adapter-4pin-molex-na-3pin-5v-7v-12v-30cm-black.html

 

2. Nie wiem.

3. Po dwie sztuki na element ale czy wszystkie proste to już sam musisz sobie odpowiedzieć szkicując sobie układ i rozplanowując go- musisz unikać ciasnych łuków węża bo może się okazać że będzie się on załamywał. Z 17sztukami zdecydowanie przesadziłeś.

4. Dwa metry węża wystarczy ale o tym BW też nic nie wiem. Może tygon albo masterkleer? Jak koniecznie ten to poszukaj o nim opinii bo się może okazać że będzie syfił.

 

Zapomniałeś płynu. Generalnie tak: blok z pleksi jest ładny ale ja nie jestem fanem takich rozwiązań bo łatwo tam ubić gwint. Złączki- feaser (jeśli chcesz oszczędzić) są dobrej jakości i tańsze. 

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

 

  1. Czy podepnę tę pompkę 8w, 1A do Scythe Kaze  Server 5,25 max 10w na kanał ? Czy istnieje duża możliwość awarii panelu i utrata zasilania pompki?
  2. Czy Phobya Temperature Sensor nada się do konfiguracji z pyt. nr 1 ?
  3. Ile złączek i czy wszystkie proste?
  4. Ile węża, czy 2m to nie za mało?

1. Nie radzę, to za słaby panel i na dłuższą metę możesz go spalić. Od tego są mocniejsze panele - np. Lamptron.

2. Do każdego panelu z wyświetlaczem można podłączyć czujnik temperatury wiec tak.

3. Tak jak pisze Biafra1987 czyli po dwie złączki na każdy element układu wodnego.

4. Dwa metry węża starcza do swobodnej aranżacji układu wodnego nawet w  dużej w obudowie.

 

Link to post
Share on other sites

 

. Z 17sztukami zdecydowanie przesadziłeś.

sorka chodzilo mi ok 17zł /1sztuka 

Czy możecie mi polecić jakiś pewny regulator na pompkę. Może nie być na panelu. Czy idea ustawienia drugiej malej chłodnicy poza obudowa jest dobra? W okresie letnim w obieg wpinać instalacje chłodnicy np.120 na kilku metrowym wężu i wystawiać za okno lub inne chłodne miejsce w mieszkaniu? :/  :!: Czy taka kombinacja ma najmniejszy sens? 



 

Można to rozwiązać takim adapterem na sztywno- http://www.angela.pl...30cm-black.html

Czy urządzenie ma ograniczoną wydajność ? tzn do ilu max wat jest? 
Link to post
Share on other sites

To nie jest urządzenie. To są kable z molexa podpięte tak żeby dawać kolejno 5, 7 i 12V na trzech różnych wtykach 3 pin. Odpuść sobie ten regulator. Jak możesz pompkę puścić na konkretne napięcie przy którym jej nie słychać to po co cudować? 

 

http://www.patmedia.pl/sklep/catalog/images/phobya_przejsciowka_4pin-4pin_molex-2x4pin_pwm-3pin_2.jpg

 

 

A ograniczeniem jest tylko Twój zasilacz bo wszystko jest wpięte bezpośrednio w jego wtykę molex. Banalne rozwiązanie. Chyba że masz zamiar latać z obrotami nie wiadomo po co.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...