Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ostatnim czasy zasypuję to forum pytaniami, ale nazbierało mi się na wydatki :)

 

Potrzebuję komputera do obróbki grafiki 3D itd. Generalnie chodzi o wykonywanie projektów na studia.

Byłoby jednak miło, gdyby w wymagających tytułach gier też się sprawdził.

 

Dysponuje kwotą około 3500 zł.

 

Kompletnie nie znam się na podkręcaniu(ale jak mus to mus- będzie potrzeba, to się nauczę ;)

 

Generalnie potrzebuję całej budy od podstaw. Mam zamiar jeszcze kupić urządzenie wielofunkcyjne, takie oto:

http://www.x-kom.pl/p/70205-urzadzenie-wiel-laserowe-brother-dcp-7065dn-duplex,-lan,-adf.html#

Czy może automatyczny dupleks to szczyt snobizmu i zbędny gadżet?

 

Aktualnie posiadam monitor 1080p http://www.komputronik.pl/index.php/product/102673/Peryferia/Monitory_LCD/23_LG_Flatron_M2362D_PC_z_tunerem_TV.html

 

Jedyne wymaganie jest takie, aby pozostawić chociaż małą furtkę dla ewentualnych usprawnień w przyszłości.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

Link to post
Share on other sites

Potrzebuję komputera do obróbki grafiki 3D itd. Generalnie chodzi o wykonywanie projektów na studia.

Coś szerzej możesz ? Jakie aplikacje wchodzą w gre ? Zapotrzebowanie na CPU, wielowątkowość, ram? Na ilu ekranach pracujesz itd.

Od razu uprzedzam : w budżecie 3,5K można zapomnieć o pracy i graniu > albo jedno, albo drugie, tak to niestety się prezentuje. Do pracy jest wymagany droższy CPU i więcej ramu, zaś GPU praktycznie byle co. Do gier słabszy procek, mniej ramu, ale w to miejsce GPU konkretne. W tym przypadku starczy albo na CPU i ramy, albo na GPU i słabszy procek.

Dodam że na "gamingowej" i5 można pracować, ale na droższej i7 praca ta będzie bardziej komfortowa - dużo zależy od "wielkości" projektów które wykonujesz, a także od aplikacji jakich używasz. Przy mniejszych i średnich projektach i5 jest wstanie sobie całkiem nieźle poradzić, ale z większymi tematami będzie to znacznie gorzej wyglądało. Jeżeli renderujesz sporo (a raczej długo   :D ) to i5 od razu bym odrzucił, niestety ale tutaj i7 ze swoim HT jest bez dwóch zdań faworytem.

Link to post
Share on other sites

Może wyjaśnię. Niestety jestem w dość nieprzyjemnej sytuacji. A mianowicie mam tylko w najbliższym czasie możliwość kupna sprzętu(ultimatum kochanych rodzicieli ;)).

Nie wiem do jakiego stopnia rozbudowane projekty mogą być podczas pierwszych lat studiowania architektury, na którą się dopiero wybieram i jestem zielony w tym temacie. Chciałbym się po prostu zorientować na co mogę sobie pozwolić.

W swoim budżecie zostawiłem sobie miejsce na tablet(około 1300 zł), aby mieć coś mobilnego na uczelnię. Jeżeli budżet jest na prawdę za mała kwota, będę zmuszony z niego zrezygnować. Zostanę wtedy jednak w pewien sposób na lodzie, bez dostępu do zapisanych notatek, czy projektów na uczelni.

Link to post
Share on other sites

Odnośnie drukarki - darował bym sobie - a4 laser za 200-300zł, do tego tanie tonery i nic więcej do biura nie jest potrzebne, a jeżeli troszkę inne urządzenia wchodzą w grę > osobiście polecał bym poleasingowe urządzenie wielofunkcyjne / ksero konica/minolta, canon, coś większego, ale przystosowanego do pracy - ten brotherek to najwyżej do domych wydruków raz na miesiąc się nadaje. Wydaję mi się że wciągu 3-6 miesięcy padł by przy intensywniejszej eksploatacji. Zależy ile drukujesz i jakich parametrów oczekujesz (skaner, drukarka sieciowa, laser, auto-duplex itp.). Ja mam raczej niezbyt miłe wspomnienia z tego typu urządzeniami - obecnie jak już coś mam kupić to, albo taniutki laser jakiegoś samsunga, albo kombajn po kosztach z serwisem gwarancyjnym (bądź umową serwisową). Jak coś ma być dobrej jakości to zlecam to zewnętrznym drukarniom (cyfra, offset, sublimacja), bo samemu zazwyczaj koszta zakupu dobrego sprzętu są po prostu nieopłacalne



Jak sprzęt do nauki na studia (to po sobie nawet patrząc) polecam i5 i gamingową maszynkę - drukarkę sobie daruj, ucz się zlecać to innym  :menda: a zainwestuj w dobrą budę - jak dobrze pokombinujesz to starczy na i7 nawet, tylko określ jaki masz całkowity budżet i na skrzynkę i ewentualne dodatki. Przeanalizuj sobie dokładnie co i jak - szczególnie z tą drukarką > jeżeli już musisz ją mieć i się bez niej nie obędzie, a  w grę wchodzi wydruk mono a4 to niezastanawiał  bym się nawet tylko zakupił taniutki laser, który jest też tani w eksploatacji. Zaoszczędzone pieniążki dołożył do skrzynki, bo tu brakuje kilku stówek do całkiem miłego zestawu dla początkującego architekta ;) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Postawię sprawę tak: Mam na wszystko około 5000 zł. Jest to jednak kwota do negocjacji i chyba bez większych komplikacji mógłbym ją podnieść o przykładowe 500 zł gdyby była potrzeba. W tej kwocie muszę zmieścić wszystko co może mi być potrzebne na studia. Od razu dodam, że drukarka to nie mój pomysł tylko rodzice nalegali- ja sam przez całe życie drukowałem z 50 razy(zwykle kserowało się notatki kolegów, albo czytało z monitora). Mama w ogóle myślała o laptopie ale dość szybko jej wytłumaczyłem, że do wytężonej pracy to się nie nadaje. Chciałem jednak mieć coś mobilnego ze sobą i stąd padło na tablet, ostatecznie netbooka.

 

Byłoby mi miło gdybyś zechciał mi pomóc dokonać wyboru i dobrać odpowiednie podzespoły. ;)

Edytowane przez MrLipsky
Link to post
Share on other sites

To ja postawię sprawę tak  :D

zestaw wyjściowy > 4300zł (sama skrzynka) : całość złożona na Esc.pl

i7 3770K + HR-02 Macho 120

MSi Z77A G45

16GB ddr3 1600MHz Cl9 (wybrałem g.skill RipJawsX)

gtx 660Ti 2GB Gigabyte WF2

hdd 1TB WD Blue + DVD-RW (jak masz to 80zł do przodu jesteś  ;) )

Seasonic M12II 620W

SP Gladius M40

 

Ewentualne roszady :

- GPU mocniejsze do giercowania > +400zł gtx670 (np.Gigabyte WF3)

- dysk SSD 128GB +400zł (Crucial M4)

- tańszy zasilacz XFX 550W (nie modularny) -150zł

Jeżeli 4200zł to zbyt drogo to można jeszcze pokombinować z doborem GPU i ewentualnym przeskoku na "czerwonych", ale wiąże się to z utratą wsparcia jakie oferuje niektórym programom technologia CUDA. Poniżej gtx660Ti zaczynają się układy na których nie pograsz już ze wszystkimi fajerwerkami, ale jeżeli jesteś skłonny grać na niższych poziomach detali to możesz przyoszczędzić około 250zł i zdecydować się na gtx660.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zainwestuj w dobry ołówek i ćwicz, ćwicz, ćwicz... teraz żałuję, że nie nauczyłem się rysować na architekturze, ale cóż nowa fala architektów. Na zachodzie nie potrzebują renderów tylko ludzi sprawnie posługujących się narzędziami dostępnymi dla każdego, a u nas uczą jak być uzależnionym od osób trzecich i ich oprogramowania. O bezrobociu po  tych studiach w czasach obecnych nawet nie wspomnę, ale zaiste piękny kierunek, za pięć lat będzie lepiej... A od siebie: tnij na grafice (R7770 wystarczy, po co Ci wygładzanie krawędzi? Bez tego da się żyć, naprawdę, zwłaszcza na monitorze 1920x1080...a do arch. te proporcje są jak świni skrzydła. I koniecznie dodatkowo jakiś ssd (128GB styknie) bo ładowanie bibliotek z autocada i archicada potrafi chwilę potrwać, nie wspominając o PS. Pozostała kasa na drukarkę - skaner (pierwsze lata to metoda nauki  "na szybie", chociaż czasami ta pęka z powodu nagrzania lampą... i skaner się przydaje, chociaż zarówno on jak i drukarka w formacie a3 byłaby mile widziana, zainwestowane środki szybko się zwrócą, chyba, że co korekta to kalka, ale jak się ma na czym to się drukuje  :) Zielone CUDA to pic na wodę w architekturze (chyba, że podgląd renderu w 3dsmaxie... jak ma ktoś czas na zabawę w ustawianie światła noc przed oddaniem projektu, zresztą to nie jest program dla architektów. Archicad + render artlantisa, maxwella, revit z vrayem też nieźle sobie obecnie poczyna...  Powyższa propozycja z i7 jest ciekawa, ja osobiście przyciąłbym na grafice i chłodzeniu procka... odpuścisz sobie dwie imprezy zapoznawcze i kupisz chłodzenie... zresztą na początku semestru nikt renderów nie robi, to dopiero po ostatniej korekcie jak już nie ma opcji żeby coś zmienić... i jak mówię pieniądze z grafiki i chłodzenia zainwestuj w dobrą drukarkę+skaner, to się szybko zwróci, a mając a3 jeszcze możesz zarobić drukując koleżankom :)
Coś w stylu http://www.ceneo.pl/;szukaj-Brother+MFC-J6510DW styknie, jak zaczniesz drukować plansze a3 do korekty to się szybko zwróci. A fakt skanera w formacie A3 przydaje się podczas przygotowywania plansz z rysunkiem odręcznym (rysujesz na a3 i powiększasz do b2/b1+PS, co jest szybsze niż szrafowanie całej b2).
Monitor do wymiany. Przesiedziałem połowę studiów na crt Soniaka, a drugą na Dellu 2209wa. FullHD możesz najzwyczajniej w świecie olać. 16:10 i pasek start z boku ekranu dla mnie minimum, tutaj liczy się ile i w jakiej jakości masz w pionie. Super karty graficzne do budżetowych monitorów. Nadal wciskają ludziom takie kombinacje? Co z tego, że masz wygładzanie jak paleta kolorów mniej niż 16bit? Szarości i równomierność podświetlenia mizerna, oj można się na ploterze zdziwić... Wymiana monitora nawet kosztem i7 i zastąpienia tego procesora FX8320/8350 (w renderowaniu klasyfikuje się pomiędzy i5 i i7 (kosztując połowę i7) i nieźle radzi sobie w finereaderze, a ten program na studiach się przydaje). W końcu składamy coś pod konkretne studia, a nie stricte rendery czy gry (to nie będzie w tych zastosowaniach i7, ale cena też nie ta, choć w tej cenie i tak przebije i5).

Edytowane przez gloryseeker
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Super karty graficzne do budżetowych monitorów. Nadal wciskają ludziom takie kombinacje?

Nie chcę się wymądrzać, bo to ja tu jestem laikiem, ale z tego co wiem do zastosowań multimedialnych  monitory z matrycami TN są najlepszym rozwiązaniem, a do takowych był kupowany(chyba z 3 lata temu). 

Tak czy inaczej dzięki za porady. Jeśli faktycznie skala szarości będzie problemem to popracuję na starym CRT  8-)

Co do drukarki to niestety będę musiał poczekać z tą inwestycją przynajmniej do jesieni(może w wakacje się do jakiejś pracy wezmę  :D), ponieważ sprzęt został już zamówiony zanim odpowiedziałeś.

Co do renderów i zachodu, ja za to słyszałem, że np w Niemczech mało ich obchodzi jak pięknie ktoś rysuje, ważne, żeby miał wyobraźnię przestrzenną i ogarniał perspektywę. Wszystko chyba zależy od uczelni. 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję ;)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...