Skocz do zawartości

HD 7770 problem z v-sync ! Zacięcia gier.


Recommended Posts

Najpierw chciał bym wszystkich powitać bo to mój pierwszy i mam nadzieje ze nie ostatni post na tym forum. A co do mojego problemu to ciężko mi go opisać. Po prostu w każdej grze przy włączonym v-sync (synchronizacji pionowej) gra się jakby przerywa przy szybszych ruchach myszka. To taki jak by efekt zatrzymania klatki na ćwierć sekundy. Występuje najczęściej przy dużej ilości obiektów do wyświetlenia. I nie chodzi tu tylko o nowsze gry bo mam ten sam problem mam z GTA SA. Oczywiście próbowałem zmiany sterowników ustawień itp. niestety żadnych zmian na lepsze. Najbardziej ten problemu udziela się w grze "The Walking Dead survival Instinct". Problem występuje najprawdopodobniej dopiero od zmiany karty graficznej na nowsza.przy wyłączonej funkcji v-sync wszystko chodzi tak jak powinno. Proszę o jakieś propozycje rozwiązania problemu :)

 

Hardware :

 

Monitor : LG Flatron W2243S

Procesor : Phenom 965 X4  3,4Ghz

Karta Graficzna : Radeon HD 7770 Gigabyte 1GB (NOWA)

Płyta Główna : Gigabyte 970A-DS3

Pamieć Ram :GEIL 4GB DDR3 GEIL

Zasilacz : Chieftec 450W

 

Software

 

Windows 7 Ultimate 64bit

Sterowniki : Instalowałem chyba wszystkie jakie była możliwość teraz aktualnie mam beta Catalyst 13.3

 

 

Link to post
Share on other sites

Vsync to ograniczenie kl/s do 60 by karta się oszczędzała i nie generowała więcej klatek :D Włączenie tego ma dopiero sens gdy masz ponad te 60 klatek :D

Edytowane przez Rafcio1874
Link to post
Share on other sites

a próbowałeś włączać/wyłączać tripple buffering ?

V-sync włączasz w grze czy w panelu CCC ?

podobno panel CCC potrafi wymusić v-sync tylko w grach OpenGL a nie DX, ale nie wiem na ile to jest prawda ;p

 

Próbowałem wszystkich konfiguracji dosłownie wszystkiego.

 

 

A co do Tego żebym grał bez v-sync to jakoś mi się nie uśmiecha granie na tearingu zresztą jeśli coś jest ze sprzętem to wolał bym wiedzieć co. Ewentualnie oddał bym na gwarancje.

 

 

 

Edytowane przez Robert27
Link to post
Share on other sites

Być może problemem są nagłe spadki, skoki, poniżej 60 klatek, które powodują szarpanie i delikatne zatrzymanie płynności występujące zwłaszcza w bardziej wymagających dla karty graficznej miejscach. Myślę że jedynym satysfakcjonującym Ciebie rozwiązaniem będzie stosowanie blokady klatek np. do 30 -> będziesz miał włączony vsync, nie będzie tearingu a gry powinny wtedy chodzić płynnie i nie powinno być szarpań o których piszesz. W różnych grach inaczej się to robi więc będziesz musiał się zorientować jak ustawić limit klatek w danej grze. Są gry które oferują w opcjach limitowanie FPSów a są również gry w których nie da się nic zrobić. Zaznaczam że owe ustawienie limitu klatek może różnie się zachowywać, wszystko zależy od silnika gry. Ja np. stosuje takie rozwiązanie w grach Crysis 2 i Crysis 3 gdzie jest to szczególnie dokuczliwe. Jest też pewne uniwersalne rozwiązanie. 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

@Autor, na radeonie MOGĄ być problemy z włączoną synchronizacją pionową. Wynika to z faktu, że radek jakoś inaczej renderuje klatki niż gtx i nie działa to tak dobrze jak na kartach zielonych (po szczegóły zapraszam do google). Cieszę się, że należysz do 1% graczy, który jednak tearing widzi i mu przeszkadza :) Stuttering, będzie Ci się pojawiał z włączonym synciem - i to jest to do czego ciągle piję na kartach amd - a mnie oczywiście nikt nie słucha. Jedyna opcja jaką masz to tak jak napisał kolega wyżej - ograniczyć się opcją gry/sterownikiem do 30fps - problem wtedy nie powinien być aż tak bardzo dokuczliwy; wymienić kartę na lepszy model, który wydoli stałe 60kl; bądź... przejść na nvidię :) Ewentualnie możesz pobawić się buforem klatki, ale przy tak słabej karcie, nie wiem czy to się sprawdzi.

 

@rafcio, idziesz do złotych myśli :D

Link to post
Share on other sites

do autora, miałem hd7770 jeszcze niedawno i włączać na tej karcie vsync i to w nowych tytułach to grubo przesadzone - ona nie utrzyma ci 60 kl/s, nawet procesor często ci przydusi te klatki do poziomu 30-40 w bardziej wymagających tytułach (tym bardziej że u Ciebie jest niepodkręcony) POza tym masz 4gb ramu, to nie te czasy, że tyle ramu to było oh i ach - sam win764 bit pożera prawie 1,5gb, a gry typu bf3 już koło 5,5 GB wciągają

Tak więc nie wmawiaj sobie , że to tearing czy stuttering, bo po prostu sprzęt ci nie trzyma tych 60 kl/s, zrób tak jak radzili koledzy wyżej na 30, wtedy pewnie problem twój zniknie (ale tylko w grach , co te min fps 30 będą miały, jak będą spadki poniżej, będziesz miał to samo)

Link to post
Share on other sites

W gta sa mam 180 FPS. I co mam z tym zrobic ? Na tylu grac nie moge bo dostaje po du**e :) Musze grac na 48. Chodzi oczywiscie o multiplayer. Zauwazyłem rowniez że przy powiedzmy ilosci klatek 40 gra chodzi jak by miała 10... Oczywisice fraps dalej podaje ze mam 40 fps. A grac sie nie da.

 

Jak bede przy kasie to odrazu sprzedaje ten szmelc i kupuje geforce.

Edytowane przez Robert27
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

 

Zauwazyłem rowniez że przy powiedzmy ilosci klatek 40 gra chodzi jak by miała 10... Oczywisice fraps dalej podaje ze mam 40 fps. A grac sie nie da.

 

Jesteś moim nowym idolem. Bo widzisz to, czego inni nie widzą :D

Link to post
Share on other sites

Jesteś moim nowym idolem. Bo widzisz to, czego inni nie widzą :D

 

 

Jeśli nie widzisz róznicy miedzy 40 a 10 fps to ja cie podziwiam :)

 

 

Słuchaj, kupiłem ta karte wsumie tylko do jednej gry Gta sa w ktora gram 7 lat. I widze ze na tym czyms sie nie da grac poprostu dlatego zsatanawia mnie to czy to taki syf czy co. bo w Tomb Raider gram bez zadnych smiesznych zaciec. 

Edytowane przez Robert27
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Nie zrozumiałeś chyba do końca mojej wypowiedzi :D hehehe. Piszę, SERIO, że jesteś moim idolem, bo większość ludzi opiera się właśnie na słupkach i tym co fraps pokazuje a nie fakcie, że animacja na radkach potrafi mocno szarpać, mimo licznika, pokazującego wysoki fps.

Edytowane przez effendi360
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

To samo ja. WIDZĘ, stuttering, bo wiem jak powinien wyglądać płynny obraz. ;) Animacja przy np ruchu postaci w bok, ma się przesuwać a nie przeskakiwać i wtedy jest - płynnie.




zsatanawia mnie to czy to taki syf czy co. bo w Tomb Raider gram bez zadnych smiesznych zaciec

 

"Magiczne" sterowniki AMD ;)

Link to post
Share on other sites

Po prostu te sterowniki skupiaja sie na nowszych grach. A olewaja wsparcie dla starszych gier. I wtedy takie rzeczy wychodza. No i dodatkowo śmieszna synchornizacja pionowa w radkach i mamy problem murowany. Jeśli ktos jeszcze ma jakies doświadczenia z tym zwiazane i moze jakies rozwiazania to prosze o info :)

 

 

PS. Od wczoraj mam nowy system Windows 8 i jak gdyby problem sie zmniejszył. Ale i tak nie da sie komfortowo grać

Edytowane przez Robert27
Link to post
Share on other sites

Dopowiem tylko iż również spotkałem się z grami gdzie mając 30-40 FPSów można była odnieść wrażenie że w istocie gra chodzi z płynnością poniżej 20 FPSów i zawsze dotyczyło to włączonego Vsyncu. Wydaję mi się że wiele może zależeć od silników gier jak i od sterowników czy to ATI czy NVidii. Jako że Radeon 7770 nie jest kartą najwyższego poziomu, zaś tearing czy stuttering w grach jest jak dla mnie dość rażący, stosuje limitowanie klatek i ta metoda pozwala cieszyć się i jakością wyświetlanego obrazu i płynnością. Nie spodziewam się że problemy z Vsync zostaną rozwiązane przez sterowniki. Prędzej spodziewałbym się iż twórcy silników gier wezmą pod uwagę zgłaszane przez graczy problemy i spróbują je wyeliminować.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Widzisz, kłopot w tym, że dla wielu osób to nie jest problem bo mało kto jeszcze dziś tak naprawdę gra w stałych 60kl/s mając idealnie płynny obraz; co idzie za tym, że po prostu nie wie jak to powinno wyglądać. Jak grałem na 8800gt i miałem 35fps w Far Cry 2 - to dla mnie też było płynnie. :]Popatrz na konsolowców. Grafika i płynność poniżej krytyki w porównaniu z tym co jest na pececie, a wejdź tylko na forum PSXE to Cię zjedzą jak się odezwiesz i stwierdzą, że jak narzekasz na grafikę, to należy sobie kupić lepszy telewizor :D

Edytowane przez effendi360
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...