Skocz do zawartości

Karta graficzna do Photoshopa i 3ds maxa


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez stelek,

Recommended Posts

Co dokładnie robi karta graficzna z obsługą CUDA w Photoshopie? Gdzieś czytałem że odpowiada za efekty na zdjęciach (typu rozmycie, zniekształcenie itp.) oraz za mieszanie warstw. Czy GPU robi coś poza tym? I po czym poznać, że jedna karta jest lepsza w obsłudze CUDA, od innej? Planowałem kupno GeForce GTX 660, ale może warto poczekać na karty z serii 7xx.

 

Druga sprawa to renderowanie grafiki w programie 3ds max. Czy można za pomocą GPU renderować sceny normalnie, jak przez CPU? I na jaki wzrost wydajności można liczyć w porównaniu do i7 3770K? (grafika to prawdopodobnie GTX 660)Byłbym wdzięczny za podesłanie jakiś linków, wykresów.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Renderowanie przy pomocy GPU jest skierowane do kart z serii Quadro. Zwykłe desktopowe grafiki raczej nie pomogą przy renderowaniu lub dadzą znamionowe efekty, jak dla mnie to tylko marketing. Podstawą jest i jeszcze przez długi czas będzie mocny CPU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To czy korzystasz przy renderowaniu z GPU czy nie zależy tylko od tego jakiego renderera użyjesz (np.Octane). Genralnie możesz liczyć na przyspieszenie w stosunku do renderowania na CPU. Dużo lepsze do tego celu są karty z serii Quadro (stabilniej i szybciej) z serii Fermi, bo obecna seria Kepler (GTX6xx) ze względu na inną architekturę jest kilka razy wolniejsza w obliczeniach podwójnej precyzji od Fermi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Seria  Quadro (NV) lub FirePro (AMD) - "zwykłe" karty graficzne nie dają rady - szczególnie w przypadku 3D , nawet najtańsza NV Quadro (300zł) bije na głowę większść "zwykłych" kart graficznych - w przypadku grafiki 3D.

Masz tu przykład NV Quadro z obsługą CUDA (Cuda to technologia NV)

http://www.gral.pl/Hewlett+Packard+Quadro+600+1GB+WS093AA_968.html

Sama technologia CUDA Ci nic nie da jak program jej nie wykorzystuje.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Na forum od photoshopa pytałem, ale nie dostałem odpowiedzi, o którą prosiłem (szczerze mówiąc to nie dostałem żadnej odpowiedzi). Czyli jeśli dobrze rozumiem lepiej jest kupić mocne CPU? Interesuje mnie głównie wydajność w Photoshopie, 3ds maxa dopiero się uczę i na razie nie wiążę z nim planów na przyszłość. Tylko że na tym komputerze zamierzam też grać, więc samo Quadro raczej odpada, myślałem może nad czymś takim, jak Quadro+GeForce, tylko nie wiem czy to w ogóle możliwe. A jaki wpływ ma karta graficzna na obrabianie filmów?

Link to post
Share on other sites

Na obrabianie filmów, hmm w swoim przypadku zauważyłem (gtx 660), że jest zużywany głównie przy zabawie z elementami 3d i dodatkowo też na niezbyt wysokim poziomie (22-25%), ale odciąża to procesor, tylko nie wiem co w moim przypadku ogranicza to wszystko, czy może ram, bo mam tylko 8gb. Korzystam z After Effects.

Edytowane przez PboPL
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Pod PSa - polecam GPU od zielonych, na Ati jest więcej problemów, ale nie zmienia to faktu że wszelkiej maści GTXy też idealnie sobie nie radzą. Wydajność karty ma znikome znaczenie w przypadku PSa - jest minimalna różnica pomiędzy gtx660 za 800zł, a gtx680 za 1800zł. Najważniejsze to aby karta miała minimum 1GB vramu i miło by było jak by posiadała szeroką szynę pamięci, reszta to szczegóły bez większego znaczenia. Pod 3D to zalezy z jakiej wersji #dsa korzystasz > 2010 to tylko i wyłacznie quadro, 2012 > Fermi, 2013 > Fermi, Kepler

warto wspomnieć że keplery w obliczeniach na podwójnej precyzji hulają tylko 1/8, a gdzie Fermi prawidłowo pracuje w 1/2 - ma to spore znaczenie w obliczeniach na GPU, tylko z kolei Keplery mają szybsze rdzenie przez co po części nadrabiają straty, ale Fermi i tak stabilniej sobie radzi - lepiej sterownik ma rozpisany, lepiej z nim współpracuje  ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

GTX660 jest dobrą kartą to gier, ma dużo wyższą wydajność od Fermi, ale to Fermi w CUDA jest dużo wydajniejsze. Dla przykładu pojedynczy GTX460 jest około 2,5 do 3 razy szybszy przy renderowaniu 3D od mojego X6 1100T. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować w jednym komputerze GTX660 i jakąś kartę Quadro opartą o architekturę Fermi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...