Skocz do zawartości

Wentylatory do Zalman'a Z11 Plus


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez drunk,

Recommended Posts

Witam!
Chciałbym Was prosić o pomoc w sprawie wyboru wentylatorów do obudowy Zalman Z11 PLUS.


http://www.morele.net/obudowa-zalman-z11-plus-460301/

Zależy mi na ciszy oraz chłodzie z większym naciskiem na chłód. Obudowa ta posiada już 5 wentylatorów i zastanawiam się, czy dodatkowe w jakikolwiek sposób zbiją jeszcze temperatury. Niby teraz nie są najgorsze (GPU - 29 stopni, CPU - 30/35 stopni, HDD - 25 stopni) w "spoczynku", ale jak nadejdzie lato to chciałbym uchronić jakoś komputer przed upałem, szczególnie, że mieszkam na najwyższym piętrze.
W stresie GPU max - 68 stopni, CPU - pod 70 stopni, a na HDD nie zwracałem szczególnej uwagi.

W obudowie jest jeszcze miejsce na dwa dodatkowe wentylatory - góra (120/140) i dół (120/140).
Ewentualnie można się zastanowić, czy nie wymienić już tego co jest na coś wydajniejszego. Wydaje mi się, że Zalman wkłada tam jakieś no-name'y Zalman'a, ale głowy nie dam. Atutem ich jest podświetlenie... nie wiem jak z wydajnością, ale jak już mówiłem - temperatury nie wyglądają chyba źle.

Budżet: +/- 100zł

Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady.
Pozdrawiam,
Karol.

Link to post
Share on other sites

Jak masz rozmieszczone te 5 wentylatorów?. Fabrycznie jest 120 z przodu, 120 z tyłu i 2x80mm na bocznych panelach i jeden na topie. Oglądałem kiedyś recenzję t.luka ( może tu zajrzy i doradzi bardziej fachowo niż ja ) tej obudowy i mówił tam aby tych bocznych wentylatorów nie podłączać. Temperatury nie są takie złe na GPU, na CPU w sumie też w normie, ale mogłoby być lepiej. Być może warto by było wymienić chłodzenie na procesorze jeżeli masz boxowe. Co do wentylatorów można by ewentualnie wymienić ten z przodu na 140mm ( według tego co na stronie powinien pasować ), a 120 dać na spód ( jest podświetlony, może to przeszkadzać ).

Podsumowując, napisz jakie masz chłodzenie na procesorze, ciszej będzie po wyłączeniu tych bocznych wentylatorów - może to też poprawić przepływ powietrza - od tego bym zaczął. Później ewentualnie kombinacje z wentylatorami.

Co do wentylatorów, mogą być Arctic F14 lub Silentium PC Mistral ( bardziej wydajny ) i Zephyr ( cichy ), są dostępne w wersji 120 lub 140 mm.

Link do recenzji: http://chlodzenie.net/reviews/zalman-z11-plus-video-recenzja/

Edytowane przez baq44
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Widziałem tę recenzję i nie zgadzam się z Autorem w sprawie tych bocznych wentyli. Mówi on, że powietrze nie ma gdzie uciekać, a gdy przyłoży się dłoń do wylotów to wyraźnie czuć dość solidny przepływ powietrza.
Na CPU mam BOX'owe chłodzenie. Nie inwestowałem w nic lepszego, gdyż procesor jest bez magicznej literki "K". Teraz bardzo żałuję Ale to nieważne. Tak więc myślisz, że opłaca się jakieś chłodzenie na i5 bez "K"?
Rozmieszczenie w obudowie jest stock'owe. Dzięki za pomysł z zamianą frontu... chyba przyniesie to jakiś efekt :-)
Co do zaproponowanych przez Ciebie wentylatorów to F14 nie mogę znaleźć w sklepach więc chyba pójdę w kierunku tego Mistral'a.

Link to post
Share on other sites

Nie no wydaje mi się, że nie ma sensu. Przeszkadzać raczej nie przeszkadza. Może w niedalekiej przyszłości znajdę gdzieś jakiegoś "K" to się wtedy pomyśli.
Dzięki za link. Z tych dwóch: Mistral vs F14 który będzie bardziej wydajny? W specyfikacji jest napisane, że przepływ powietrza lepszy ma F14, czyli teoretycznie on będzie lepszy?

Link to post
Share on other sites

Wymiana chłodzenia ma sens jeżeli zależy Ci na ciszy, poza tym temperatury na 100% spadną. Mam dokładnie ten sam procesor i boxa nawet nie zakładałem.

Daj znać po wymianie jak temperatury.

Edytowane przez baq44
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok Panowie.
Dzisiaj zostałem trochę pociągany po sklepach więc musiałem sobie to jakoś odbić i zaszedłem do komputronika. Kupiłem jednego Zephyr'a 120mm. F14 już zamówiony, czekam na przesyłkę. Ale pytanie... gdzie lepiej tego Zephyr'a? Dół, czy góra?
Myślałem, aby go dać na dół, by chłodził GPU (nawiew do środka obudowy), ale wentylatory na GPU chyba wywiewają powietrze na zewnątrz? Więc czy to nie będzie się ze sobą "gryzło"?
Jeżeli lepiej na górę to też prosiłbym o sugestie czy ma nawiewać do środka, czy "wywiewać" powietrze na zewnątrz.
Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie wentylatory na górze powinny wypychać powietrze. A co do dolnego wentylatora to nie będzie się ze sobą gryzło (u siebie mam podobnie i bez problemów z dolnym wentylatorem). Ja bym go dał na dół.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie dałem na dół ale "wywiewa" powietrze na zewnątrz... mimo iż jest jakaś tam siateczka przeciw dostawaniu się kurzu do środka to jednak trochę się obawiałem, że będzie sypać śmieciami do środka... :-)
Oprócz tego zauważyłem, że wentylator CPU miałem wpięty pod SYSFAN2 zamiast pod CPUFAN... tu 4 piny i tu, więc chyba różnicy to nie robiło... mimo wszystko przepiąłem na CPUFAN.
Temperatury się praktycznie nie zmieniły... GPU 28 stopni, CPU max 32 na drugim rdzeniu, reszta poniżej 30 stopni, HDD 23 stopnie.
Ale komputer chodzi od 15 minut dopiero więc zobaczymy jak będzie dalej...

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...