Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Pomiar napięć na zasilaczu

FAQ

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 owoce morza

owoce morza

• 5765 postów
  • Miejscowość:Internet

Napisano 11 marzec 2013 - 15:52

*
Popularny

Jak mierzyć napięcia w zasilaczu komputerowym

Mierzenie napięć na poszczególnych liniach napięciowych zasilacza komputerowego.

Jak wiemy są programy do mierzenia napięć  czy im wierzyć ? Stanowczo nie!

Czujniki często niedokładnie odczytują napięcia wprowadzając nas w błąd.
Prawidłową metodą na odczytanie napięć jest miernik .

W moim przypadku taki
qnl3r4.jpg

Na początku mierzenia warto sprawdzić baterie w mierniku czy sprawne  inaczej będziemy mogli mieć nie prawidłowe odczyty w naszym mierniki.
Pomiar napięć powinien być wykonany  gdy komputer jest w stanie bezczynności oraz gdy jest
obciążony.
Do obciążenie komputera wykorzystałem program Prime 95

Dobra zaczynamy mierzyć napięcia na poszczególnych liniach jak to robić zaraz pokaże. Obecnie najważniejsze dla komputera są trzy linie napięciowe i nimi będziemy się zajmować.

Są to linie

+12V             +5V              +3,3V

Pamiętajcie że osiągnięcie tak idealnych wartości jest niezwykle trudne dlatego specyfikacja ATX dopuszcza ich różnice w górę i w dół o około 5%

102p0ch.png

UWAGA! Przed przystąpieniem do jakichkolwiek pomiarów należy zachować ostrożność bo przez chwilę nieuwagi możemy doprowadzić do uszkodzenia komputera a tego byśmy chyba nie chcieli

Jak ustawiamy miernik ?

Miernik ustawiamy w zakresie prądu stałego (DC) do 20V. Pomiar napięć powinien trwać dłuższą chwilę ja robię około 20sek oraz należy dobrze przyłożyć końcówki przewodów pomiarowych pozwoli to na dokładne odczytywanie wartości napięć

Pomiar napięć na liniach +12V i +5V za pomocą wtyczki MOLEX.

Odnajdujemy wtyczkę typu MOLEX (podłączamy nią m.in. napędy, dyski twarde itp.)

Mamy wszystko co przyda nam się podczas pomiarów napięć więc zaczynamy .

1. Komputer w stanie bezczynności – idle czyli nie mamy włączonej żądnej aplikacji poza tymi, które uruchomiły się ze startem systemu.

+12V                                                                          +5V
vg4c3t.jpg25z32c1.jpg

+V3
                                           168tsuq.jpg

Komputer jest obciążony – sterss (procesor, karta graficzna, pamięci, dysk)

+V12
pyb84.jpg2n9mgzq.jpg

1670703.jpg+5V21bkevm.jpg

+V3
  2wrj7sk.jpgiw0irk.jpg

Widzimy na screen'ach wszystkie otrzymane napięcia mieszczą się w normie.

Jeżeli otrzymane wartości napięć nie mieszczą się w min/max wartości należy pomyśleć o wymianie zasilacza .

Jaki miernik wybrać Osobiście zakupiłbym najtańszy, który spełnia wszystkie założone przeze mnie funkcję, ewentualnie popatrzyłbym na gwarancję.

Pomiar napięć na liniach +3,3V i +12V za pomocą wtyczki 20/24 PIN oraz 4 PIN

Gniazdo 20/24pin Gniazdo 4 PIN
29cm87a.jpgx6h6cx.jpg

+3,3V

Wtyczce 20/24 PIN musimy odnaleźć dwa przewody - pomarańczowy oraz czarny.
Czerwoną sondę przykładamy do styku pomarańczowego przewodu, a czarną sondę - do czarnego. Wtedy Odczytujemy pomiar.

10o4ndx.jpg

+12V

Odnajdujemy gniazdo 4 pin. Do styku żółtego przewodu przykładamy czerwoną sondę, a do czarnego - czarną sondę. Odczytujemy pomiar.

23wlj6a.jpg

Tablica pomocnicza

r10i39.gif

Autorem poradnika w całości jest owoce morza
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione

Użytkownik Igoruss edytował ten post 11 czerwiec 2013 - 22:27

• 48

#2 wojciechpiwo

wojciechpiwo
  • Amiga Forever

• 5642 postów
  • Miejscowość:Wolbrom k/krak największy targ w Małopolsce
  • 3DMark 06:100%

Napisano 18 marzec 2013 - 22:20

extra poradnik przyda się

• 2

Spoiler

#3 davidoff

davidoff
  • Zapaleniec

• 1205 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 15:26

Proste pytanko czy miernik za 10zł będzie lepiej wiarygodny jak czujniki ?

• 0

Spoiler

#4 owoce morza

owoce morza
  • Autor tematu

• 5765 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 15:33

programy (i/lub czujnik) są w miarę wiarygodne, jedynie na linii 3,3V i 5V jest różnica, ale bardziej proponuję miernik
  • 0

#5 idzpro100

idzpro100
  • Entuzjasta

• 588 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 20:11

ojj, nie powoływałbym się na czujniki, u mnie na ASRock-u P67 Pro3 można dowiedzieć się tylko tyle, że jest ok. 12V, 5V i 3V. Pod obciążeniem (mierzone miernikiem) mam min. 11,89V, a max. 11,93V. Czujniki na płycie pokazują mi ok. 12,2V. Także każdy (nawet najtańszy) miernik da wiarygodniejsze odczyty napięć niż czujniki. 

PS. Być może w droższych modelach typu Asus Rampage IV Formula czujnik jest dokładniejszy.

Użytkownik idzpro100 edytował ten post 22 marzec 2013 - 20:11

• 0

| Intel Core i5 4670K @4,1GHz 1,2Vcore + Zalman STG-2 + Thermalright HR-02 Macho | ASRock Z87 Extreme 4 || MSI Radeon R9 280X @stock| GoodRAM 4GB 1333MHz @1600MHz 9-9-9-24 1T x2|| Corsair Carbide 500R || Chieftec Smart GPS-700A8 | HTC One 32GB |

#6 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 24 marzec 2013 - 22:21

PS. Być może w droższych modelach typu Asus Rampage IV Formula czujnik jest dokładniejszy.

nie jest, mobo ma za to punkty, do których możesz miernik przyłożyć, by napięcie sobie wygodnie zmierzyć

• 0

#7 QaziG

QaziG

Napisano 09 lipiec 2013 - 14:08

plus za poradnik ,ale :

- zdjęcia pasowałoby obrócić pionowo ,żebym nie musiał głowy przekrzywiać do odczytu wartości napięcia na mierniku

- opis niektórych zdjęć jest nieprawidłowy : pisze się np: +12V ,a nie +V12 lub +V3  bo jest to błąd

- miernik nie ustawiamy  - "w zakresie prądu stałego (DC) do 20V" - tylko do pomiaru napięcia stałego DC ,a to różnica

- możliwe ,że pomiar napięcia miernikiem jest dokładniejszy ,bo jest do tego wyspecjalizowany ,ale wbudowane czujniki w układach na płycie głównej - to też jest elektronika ,jak w mierniku i można z grubsza się nimi posiłkować 

programy które dość dokładnie obsługują te czujniki i pokazują wartości to np: OCCT wraz z wykresem poziomu napięć względem obciążenia i HWMonitor . Miernik można zakupić najtańszy za np. 10 zł w markecie budowlanym lub sklepie elektrycznym ,ale trzeba uważać żeby nie zrobić kablami zwarcia ,bo można kompa uwalić !

• 0

#8 owoce morza

owoce morza
  • Autor tematu

• 5765 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 22:03

QaziG - istnieją jakieś szczególne przyczyny, które uniemożliwiają Ci zwrócenie się w tej sprawie do Mnie na PW ?
- Pytanie ma charakter retoryczny (z wszelkimi konsekwencjami tego stanu rzeczy).

• 0

#9 molek

molek
  • Nowicjusz

• 3 postów

Napisano 03 październik 2013 - 13:44

Pomierzyłem miernikiem i faktycznie warto sobie taki kupić, koszt rzędu 15zł a można wszystko sprawdzić.

• 0

#10 owoce morza

owoce morza
  • Autor tematu

• 5765 postów

Napisano 03 październik 2013 - 14:55

Po to ten poradnik ;)

• 0

#11 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 03 październik 2013 - 15:20

koszt rzędu 15zł a można wszystko sprawdzić.

należy przy tym mieć na uwadze, że miernik za 15zł ma taką precyzję, że niczego konkretnego nie da rady nim zmierzyć, w każdym razie nie, gdy mówimy o pomiarach napięć w zaśliniaczu komputerowym, linia 12V jeszcze ujdzie, bo to zakres rzędu dziesiątych wolta, ale przy pozostałych, gdzie mierzymy do drugiego miejsca po przecinku, zapomnij

sam mam taki i w sumie wywaliłem 2 dychy w błoto, bo do niczego "komputerowego" się nie nadaje

• 2

#12 ArtUhr

ArtUhr
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 04 październik 2013 - 17:00

Witam

Na razie nie mierzyłem miernikiem, ale mam problemy z wyświetlaniem, obraz skacze pojawiają się artefakty, na 2 różnych kartach graficznych nawet do innych PCI podpinałem i bez specjalnej poprawy.

Speed Fan podaje mi takie dane:

VCore1 1.23

VCore2 1.49

+3.3 V:  3.33V

+ 5V:  5.05V

+12V: 12.35V

-12V: -7.65V czasem nawet -0.35V podam tylko że podczas CinemaBench wałaśnie tak opada

-5V: 4.05V

+5V: 3.65V

VBat: 3.14

Dodam jeszcze że mam zasilacz obecnie ModeCom FEEL III-400ATX

Kata Graficzna Gigabyte GT 8800GT druga którą testowałem nową MSI GeForce760GTX TWinfrozer

AMD Phenom2 6rdzeni

Płyta główna gigabyte ga-970a-ud3

2 dyski twarde WD

TUTAJ FILMIK POKAZUJĄCY CO SIĘ DZIEJE

http://www.youtube.c...h?v=NmF_KqfkJCw

Nie mierzyłem jeszcze żadnym miernikiem.

Czy zasilacz może tutaj być tym problemem??

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Użytkownik ArtUhr edytował ten post 04 październik 2013 - 17:14

• 0

#13 Blackwhite

Blackwhite
  • Dyskutant

• 201 postów

Napisano 04 październik 2013 - 17:04

Z takim opisem problemu raczej ciezko bedzie Tobie pomoc ;)

• 0

#14 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 04 październik 2013 - 18:04

Dodam jeszcze że mam zasilacz obecnie ModeCom FEEL III-400ATX

to byłaby odpowiedź na twoje pytanie, nawet jak jest z nim wszystko w porządku to jest zwyczajnie za słaby 

• 0

#15 piotrasta

piotrasta
  • Nowicjusz

• 23 postów

Napisano 04 październik 2013 - 18:10

ale wbudowane czujniki w układach na płycie głównej - to też jest elektronika ,jak w mierniku i można z grubsza się nimi posiłkować 

mamy przykłąd że jednak nie (programy potrafią takie kwiatki pokazywać że aż strach )

Speed Fan podaje mi takie dane:

VCore1 1.23

VCore2 1.49

+3.3 V:  3.33V

+ 5V:  5.05V

+12V: 12.35V

-12V: -7.65V czasem nawet -0.35V podam tylko że podczas CinemaBench wałaśnie tak opada

-5V: 4.05V

+5V: 3.65V

VBat: 3.14

• 0

#16 ArtUhr

ArtUhr
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 04 październik 2013 - 18:25

To w zasadzie, to ten zasilacz ma coś do tego bo bardzo długo na nim pracowałem, ma za pare lat i dopiero niedawno takie rzeczy zaczęły się dziać.

A więc jaki zasilacz wziąć w miarę rozsądnej cenie około 200 zeta do takiego zestawu

Procesor AMD Phenom II 1090T 

Płyta główna Gigabyte GA-990XA-UD3

Karta graficzna: MSI GTX760 TwinFrozer

• 0

#17 bullseye

bullseye
  • Zapaleniec

• 1271 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 04 październik 2013 - 18:38

Dodam że miernik najtańszy ma 5 albo 10% dokładności, czyli w rezultacie może się okazać że taki miernik jest tak samo przydatny jak ten w płycie głównej...

Do mierzenia napięc w zasilaczach impulsowych najlepiej użyć szybkiego i 1% miernika, bo na zwykłym nawet nie zauważysz że miałeś pik powyżej normy a to też wpływa na pracę PC.

Użytkownik bullseye edytował ten post 04 październik 2013 - 18:39

• 0

#18 bar1004

bar1004
  • Gaduła

• 483 postów

Napisano 04 październik 2013 - 18:48

@UP to jak już tak mówimy co lepiej mieć, to najlepiej mieć oscyloskop, bo jeśli tylko ma pamięć, to masz pewność, że zauważysz ten pik powyżej normy, w mierniku zawsze jest niebezpieczeństwo, że tego nie zauważysz/będzie to za szybkie dla miernika. Mój miernik, który kosztował 20 zł, na zakresie 20V ma dokładność 0,8% + 1, co dla 12V daje błąd 10% czyli nie jest najlepiej, ale też do podstawowego sprawdzenia wystarczy.

• 0

#19 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 04 październik 2013 - 18:59

pewnie, ale dobry miernik to ok 150zł, a oscyloskop z dziesięć razy tyle

• 0

#20 Blackwhite

Blackwhite
  • Dyskutant

• 201 postów

Napisano 04 październik 2013 - 21:26

Oscyloskop, jeden z tanszych, to wydatek rzedu ( u mnie) £170.

Co do miernika to do pomiaru napiec 12/3.3 i 5v styknie najtanszy - mowie o uzytku domowym.

Ja kupilem miernik za £45 i mierzy dokadnie tak samo jak ten za £10 ;)

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: FAQ

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych