Skocz do zawartości

Pomiar napięć na zasilaczu


Recommended Posts

ojj, nie powoływałbym się na czujniki, u mnie na ASRock-u P67 Pro3 można dowiedzieć się tylko tyle, że jest ok. 12V, 5V i 3V. Pod obciążeniem (mierzone miernikiem) mam min. 11,89V, a max. 11,93V. Czujniki na płycie pokazują mi ok. 12,2V. Także każdy (nawet najtańszy) miernik da wiarygodniejsze odczyty napięć niż czujniki. 

 

 

PS. Być może w droższych modelach typu Asus Rampage IV Formula czujnik jest dokładniejszy.

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
Gość QaziG

plus za poradnik ,ale :

- zdjęcia pasowałoby obrócić pionowo ,żebym nie musiał głowy przekrzywiać do odczytu wartości napięcia na mierniku

- opis niektórych zdjęć jest nieprawidłowy : pisze się np: +12V ,a nie +V12 lub +V3  bo jest to błąd

- miernik nie ustawiamy  - "w zakresie prądu stałego (DC) do 20V" - tylko do pomiaru napięcia stałego DC ,a to różnica

- możliwe ,że pomiar napięcia miernikiem jest dokładniejszy ,bo jest do tego wyspecjalizowany ,ale wbudowane czujniki w układach na płycie głównej - to też jest elektronika ,jak w mierniku i można z grubsza się nimi posiłkować 

programy które dość dokładnie obsługują te czujniki i pokazują wartości to np: OCCT wraz z wykresem poziomu napięć względem obciążenia i HWMonitor . Miernik można zakupić najtańszy za np. 10 zł w markecie budowlanym lub sklepie elektrycznym ,ale trzeba uważać żeby nie zrobić kablami zwarcia ,bo można kompa uwalić !

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

 

 

koszt rzędu 15zł a można wszystko sprawdzić.

 

należy przy tym mieć na uwadze, że miernik za 15zł ma taką precyzję, że niczego konkretnego nie da rady nim zmierzyć, w każdym razie nie, gdy mówimy o pomiarach napięć w zaśliniaczu komputerowym, linia 12V jeszcze ujdzie, bo to zakres rzędu dziesiątych wolta, ale przy pozostałych, gdzie mierzymy do drugiego miejsca po przecinku, zapomnij

sam mam taki i w sumie wywaliłem 2 dychy w błoto, bo do niczego "komputerowego" się nie nadaje

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Na razie nie mierzyłem miernikiem, ale mam problemy z wyświetlaniem, obraz skacze pojawiają się artefakty, na 2 różnych kartach graficznych nawet do innych PCI podpinałem i bez specjalnej poprawy.

 

Speed Fan podaje mi takie dane:

VCore1 1.23

VCore2 1.49

+3.3 V:  3.33V

+ 5V:  5.05V

+12V: 12.35V

-12V: -7.65V czasem nawet -0.35V podam tylko że podczas CinemaBench wałaśnie tak opada

-5V: 4.05V

+5V: 3.65V

VBat: 3.14

 

Dodam jeszcze że mam zasilacz obecnie ModeCom FEEL III-400ATX

Kata Graficzna Gigabyte GT 8800GT druga którą testowałem nową MSI GeForce760GTX TWinfrozer

AMD Phenom2 6rdzeni

Płyta główna gigabyte ga-970a-ud3

2 dyski twarde WD

 

TUTAJ FILMIK POKAZUJĄCY CO SIĘ DZIEJE

http://www.youtube.com/watch?v=NmF_KqfkJCw

 

Nie mierzyłem jeszcze żadnym miernikiem.

 

Czy zasilacz może tutaj być tym problemem??

 

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez ArtUhr
Link to post
Share on other sites

 

 

ale wbudowane czujniki w układach na płycie głównej - to też jest elektronika ,jak w mierniku i można z grubsza się nimi posiłkować 

 mamy przykłąd że jednak nie (programy potrafią takie kwiatki pokazywać że aż strach )

Speed Fan podaje mi takie dane:

VCore1 1.23

VCore2 1.49

+3.3 V:  3.33V

+ 5V:  5.05V

+12V: 12.35V

-12V: -7.65V czasem nawet -0.35V podam tylko że podczas CinemaBench wałaśnie tak opada

-5V: 4.05V

+5V: 3.65V

VBat: 3.14

 

Link to post
Share on other sites

To w zasadzie, to ten zasilacz ma coś do tego bo bardzo długo na nim pracowałem, ma za pare lat i dopiero niedawno takie rzeczy zaczęły się dziać.


A więc jaki zasilacz wziąć w miarę rozsądnej cenie około 200 zeta do takiego zestawu

 

Procesor AMD Phenom II 1090T 

Płyta główna Gigabyte GA-990XA-UD3

Karta graficzna: MSI GTX760 TwinFrozer

Link to post
Share on other sites

Dodam że miernik najtańszy ma 5 albo 10% dokładności, czyli w rezultacie może się okazać że taki miernik jest tak samo przydatny jak ten w płycie głównej...

 

Do mierzenia napięc w zasilaczach impulsowych najlepiej użyć szybkiego i 1% miernika, bo na zwykłym nawet nie zauważysz że miałeś pik powyżej normy a to też wpływa na pracę PC.

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites

@UP to jak już tak mówimy co lepiej mieć, to najlepiej mieć oscyloskop, bo jeśli tylko ma pamięć, to masz pewność, że zauważysz ten pik powyżej normy, w mierniku zawsze jest niebezpieczeństwo, że tego nie zauważysz/będzie to za szybkie dla miernika. Mój miernik, który kosztował 20 zł, na zakresie 20V ma dokładność 0,8% + 1, co dla 12V daje błąd 10% czyli nie jest najlepiej, ale też do podstawowego sprawdzenia wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Cóż miernik najtańszy będzie o tyle lepszy że wykluczy być może walnięty układ na płycie mierzący, ale czy aby na pewno aż tak się opierać na jego wskazaniach ?

Miałem raz jeden przypadek z zasilaczem Codegen i dziwnych zawieszeniach, (nie nie komputera ale uC wraz z systemem ładowania ACU), miernik za 20 zł wskazywał w normie wszystko, miernik z pracy za ponad 200zł pokazał że nie dość że zakres wykracza lekko poza zakres to jeszcze wychwycił skoki sekundowe do poro wyższej i niższej wartości.

Dlatego najtańszy to tylko wykluczenie błędu czujników na płycie i podstawowa diagnoza.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Pomiar napięcia zawsze jest na podstawie napięcia referencyjnego, dlatego nie można wierzyć do końca płycie głównej, bo jeżeli nie dostanie dobrego napięcia referencyjnego to dobrze nie zmierzy, tak samo miernik. Jak bateria jest słaba to trzeba wymienić, bo będzie źle mierzył.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

http://img.tapatalk.com/d/14/01/14/e6eda2uz.jpgJak widać na zdjęciu - próbuję sprawdzić zasilacz kolegi miernikiem i nie mogę dojść dlaczego mi ten miernik ciągle pika i nie pokazuje PG i 5v... Poradzi ktoś ? Co robię źle ?

Dobra, już wiem - urządzenie od nowości jest uszkodzone. Wysyłam dzisiaj na gwarancję...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...