Skocz do zawartości

NTFS-3g a Windows 8 - problem z uruchamianiem


Recommended Posts

Witam
Na dual-bocie mam Archa oraz Windows 8. Jako że wszelkie multimedia przechowywam na dysku ntfs - sda3 ("D" w Windowsie), toteż partycję tę mam non-stop zamontowaną. Windows 8 znany jest ze swojego "fast-restart", który powoduje, że ntfs-3g musi zamontować partycje windowsowe z opcją ro (read-only).
Jednak nie jestem pewien czy przy automontowaniu (skorzystałem z tego poradnika) także używa tej opcji - najwyraźniej nie, ponieważ ostatnio jak chciałem uruchomić system (Arch), to odmówił posłuszeństwa - otworzyło się recovery mode. Dopiero skomentowanie linijki z partycją ntfs w fstab rozwiązało problem.
System Windows natomiast w ogóle się nie chce uruchamiać - po ekranie startowym z ładowaniem systemu na zmianę ekran się wyłącza i pokazuje czarny ekran, na którym wprawdzie nic nie ma, lecz mogę poruszać myszką. Nie włącza się natomiast żaden menedżer logowania, bo po wciśnięciu entera, wpisania hasła i następnie próbie wyłączenia komputera z klawiatury, nic się nie dzieje.

Oto mój fstab:

#

# /etc/fstab: static file system information

#

# <file system> <dir>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

# UUID=5124938d-8667-4607-bf8d-1317da470058

/dev/sda6               /               ext4            rw,relatime,data=ordered        0 2

/dev/sda5               none            swap            defaults        0 0

# /dev/sda3             /mnt/sda3       ntfs-3g         defaults        0 0


Kiedy próbowałem naprawić partycję za pomocą ntfsprogs i polecenia ntfsfix pojawił się taki komunikat:
[root@eregus eregus]# ntfsfix /dev/sda3

Mounting volume... The disk contains an unclean file system (0, 0).

Metadata kept in Windows cache, refused to mount.

FAILED

Attempting to correct errors...

Processing $MFT and $MFTMirr...

Reading $MFT... OK

Reading $MFTMirr... OK

Comparing $MFTMirr to $MFT... OK

Processing of $MFT and $MFTMirr completed successfully.

Setting required flags on partition... OK

Going to empty the journal ($LogFile)... OK

Checking the alternate boot sector... OK

NTFS volume version is 3.1.

NTFS partition /dev/sda3 was processed successfully.


Warto również wspomnieć, że raz na chwilę zamontowałem partycję sda2, na której znajduje się sam Windows 8 (symbol "C"). Zamontowałem ją oczywiście a opcją 'ro', a zrobiłem to tylko dla skopiowania dwóch plików.
Pozdrawiam i liczę na pomoc :)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...