Skocz do zawartości

Windows 7 Podział na Partycje


Recommended Posts

Witam,

 

Proszę was o pomoc, dzisiaj dostałem nowy dysk. A dodatkowo chciałem nowego windowsa 7 Home Premium 64 bit (oryginał)  no i wszystko pięknie ładnie stworzyłem partycje i poszło, tylko gdzieś musiałem pominąć opcję na jaką partycje zainstalować dysk. Dysk WD Caviar Blue 1TB.

Dysk został podzielony na: 100Gb ( tyle właśnie miało zostać przeznaczone na system) 400Gb na gry, 431 GB na muze,filmy i dokumenty. Wszystko było ok, tylko gdy system się zainstalował i wgrałem wszystkie programy zauważyłem,że system został zainstalowany na dysku o pojemności 400GB i teraz zaczyna się mój problem: :/

Jak zmniejszyć pojemność tej partycji do 100GB ?

Próbowałem programem lecz nie podchodził pod system lub ja miałem z nim problemy. Starałem się też zrobić to przez wbudowany program systemowy lecz i to na marne. Zmniejszyłem pojemność partycji z systemem lecz nigdzie nie mogę zwiększyć pojemności a oprócz tego partycja z systemem nie zmnieszyła się do 100GB tylko max do 200 GB nie rozumiem dlaczego... :?:  I teraz mam ponad 200 Gb nie przypisanego miejsca i ponad 100 Gb za dużo w partycji systemowej...

 

Proszę was o pomoc, siedzę nad tym od kilku godzin szperając w necie i nic mi nie przychodzi do głowy a nie chcę wgrywać wszystkiego na nowo. Poniżej dodaję zdjęcie jak to wygląda.

 

http://img17.imageshack.us/img17/7230/zrzutvu.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc, partycje systemową zmniejszyłem do 100GB tylko teraz mam ponad 300 Gb nieprzydzielone i nie można utworzyć partycji ani nigdzie dodać tej pojemności ponieważ jest typu: LOGICAL a nie mam opcji konwertuj jak przy innych partycjach. Jak to zrobić ?

Link to post
Share on other sites

Poukładaj to jakoś sensowniej, bo to wygląda tak:

1) W Windows 7 możesz mieć najwyżej trzy partycje podstawowe (u Ciebie to wygląda jakbyś miał cztery, co w ogóle nie powinno być możliwe).

2) Na dysku mogą być partycje podstawowe i jedna rozszerzona (w obrębie której istnieją partycje logiczne, tam powinny się znajdować Twoje D i E).

3) System oczywiście powinien być na partycji podstawowej.

4) Potrzebujesz jakiegoś z wyżej podanych programów albo najlepiej pena z GParted, żeby nie operować na działającym systemie.

5) Na Twoim miejscu zgrałbym WSZYSTKIE pliki (łącznie z tymi, których nie widać) z C na D, a potem z płytki instalacyjnej naprawił MBR (działa bez problemu).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poukładaj to jakoś sensowniej, bo to wygląda tak:

1) W Windows 7 możesz mieć najwyżej trzy partycje podstawowe (u Ciebie to wygląda jakbyś miał cztery, co w ogóle nie powinno być możliwe).

Najwyżej trzy podstawowe to może utworzyć zarządzanie dyskami w Windows, inne programy dają więcej swobody, tak samo zmniejszanie partycji Systemowej przez Windows, inne programy radzą sobie z tym świetnie

Link to post
Share on other sites

Najwyżej trzy podstawowe to może utworzyć zarządzanie dyskami w Windows, inne programy dają więcej swobody

Jakby nie patrzeć to twoje zdanie jest w 100% prawdziwe, jednak niektórych może wprowadzać w błąd. :P Przede wszystkim na dysku można utworzyć maksymalnie 4 partycje podstawowe (http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa). Aby mieć więcej partycji, to jedna z partycji podstawowych musi być zamieniona na logiczną i dopiero wewnątrz partycji logicznej można tworzyć dodatkowe partycje.

 

@Do autora

Masz niezły bajzel na tym dysku. Przede wszystkim partycja Systemowa powinna znajdować się na samym początku dysku (w twoim przypadku przed partycją z literką D) ponieważ tam są osiągane największe prędkości odczytu i zapisu. Z resztą innego wyboru za bardzo nie masz, bo "pchać" partycję z Systemem na sam koniec talerzy - nie polecam.

Ja proponuję tak jak szatkus, abyś użył GParted Live do ułożenia partycji, a potem naprawił MBR z płytki instalacyjnej Windows. Przy czym, chyba bezpieczniej będzie:

1) (z poziomu windowsa) skopiować wszystkie dane z partycji D na E lub inny dysk.

2) skasować partycję D i na jej miejsce skopiować partycję C. Jeżeli się nie mieści, to spróbuj ją najpierw nieco zmniejszyć, aby weszła w tą 100GB lukę.

3) skasować starą partycję C i na jej miejsce założyć nową partycję logiczną.

4) naprawić MBR przy pomocy płytki instalacyjnej

5) dalej dzielić wg uznania ;)

Edytowane przez nazgul1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jakby nie patrzeć to twoje zdanie jest w 100% prawdziwe, jednak niektórych może wprowadzać w błąd. :P Przede wszystkim na dysku można utworzyć maksymalnie 4 partycje podstawowe (http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa). Aby mieć więcej partycji, to jedna z partycji podstawowych musi być zamieniona na logiczną i dopiero wewnątrz partycji logicznej można tworzyć dodatkowe partycje.

 

@Do autora

Masz niezły bajzel na tym dysku. Przede wszystkim partycja Systemowa powinna znajdować się na samym początku dysku (w twoim przypadku przed partycją z literką D) ponieważ tam są osiągane największe prędkości odczytu i zapisu. Z resztą innego wyboru za bardzo nie masz, bo "pchać" partycję z Systemem na sam koniec talerzy - nie polecam.

Ja proponuję tak jak szatkus, abyś użył GParted Live do ułożenia partycji, a potem naprawił MBR z płytki instalacyjnej Windows. Przy czym, chyba bezpieczniej będzie:

1) (z poziomu windowsa) skopiować wszystkie dane z partycji D na E lub inny dysk.

2) skasować partycję D i na jej miejsce skopiować partycję C. Jeżeli się nie mieści, to spróbuj ją najpierw nieco zmniejszyć, aby weszła w tą 100GB lukę.

3) skasować starą partycję C i na jej miejsce założyć nową partycję logiczną.

4) naprawić MBR przy pomocy płytki instalacyjnej

5) dalej dzielić wg uznania ;)

 

 

 

 

Zrobiłem tak jak napisałeś lecz przy pomocą programu EASUS Partition Master dokładniej za pomocą opcji Merge, tzn. pochłonąłem dysk D do C (powstała duża partycja z systemem i druga Gry) następnie zmniejszyłem partycje C do rozmiaru 100Gb i utworzyłem kolejne dwie partycje logiczne a partycja systemowa została na pierwszym miejscu (załączam foto) a odnośnie MBR to nie mogę tego naprawić tzn. wrzucam płytkę odpalam klikam na opcję Napraw System , w kolejnym kroku odszukuje system i gdy chcę kliknąć dalej wyskakuje komunikat "ta wersja opcji odzyskiwania systemu jest niezgodna z wersją systemu windows ..."

 

http://img33.imageshack.us/img33/6596/dysksv.jpg

 

A jeśli chodzi o MBR komunikat wyskakuje po tym okienku jak wczyta windowsa i chcę kliknąc dalej:

 

http://img18.imageshack.us/img18/7950/winar.png

 

Podsumowując:

Proszę mi powiedzieć czy te naprawianie MBR jest konieczne ? jeśli tak to jak to obejść lub naprawić ? i dodatkowo czy partycje stworzone w taki sposób są prawidłowo wykonane ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...