Skocz do zawartości

Monitor dla studenta architektury ( 600-1000zł)


Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym poradzić się Was co do zakupu monitora. Studiuję architekturę, będzie więc on używany do:

 

-pracy w 3ds max + Vray

-Archicad

-Photoshop

 

Dopiero studiuję, nie stać mnie więc na profesjonalny monitor za kilka tysięcy i nie wiem czy też byłby mi taki potrzebny. Robię wizualizacje architektoniczne, które potem drukuję na planszach itp. zależy mi więc, aby kolory z monitora w miarę możliwości oczywiście zgadzały się z tymi na kartce czy planszy.

 

Poprosiłbym o  propozycje z dolnej jak i górnej granicy widełek, ponieważ budżet może się trochę zmienić.

 

Rozważam też kupno używanego monitora w tej cenie, jeżeli uważacie taki zakup za opłacalny.

 

Dodam jeszcze, że nie używam komputera do gier, także wydajność w tej kwestii w ogóle mnie nie interesuje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rdawlud
Link to post
Share on other sites

 

zależy mi więc, aby kolory z monitora w miarę możliwości oczywiście zgadzały się z tymi na kartce czy planszy.

 

w tym celu należy sprzętowo skalibrować monitor i drukarkę, taka usługa to koszt rzędu 100-150zł

 

 

Rozważam też kupno używanego monitora w tej cenie, jeżeli uważacie taki zakup za opłacalny.

 

 

nie bardzo

 

 

Dodam jeszcze, że nie używam komputera do gier, także wydajność w tej kwestii w ogóle mnie nie interesuje.

 

 

to z jednej strony ułatwia sprawę, z drugiej i tak trzyma nas budżet

 

 

Poprosiłbym o  propozycje z dolnej jak i górnej granicy widełek, ponieważ budżet może się trochę zmienić.

 

Eizo FS2331 do kupienia za 1k za groszami, niczego lepszego nie dostaniesz za te pieniądze

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Dlaczego odradzasz używki? Ten eizo ma widzę 5 lat gwarancji także dlaczego nie kupić takiego 2 latka np? Bo nie wiem jak to jest z monitorami, ale wydawało mi się, że lepiej kupić używany lepszej klasy niż nowy w takiej samej cenie.

 

Ten Benq też rozważę jeżeli będę miał mniejszy budżet, skoro zachwalasz kolory. O Dellu słyszałem. Podobny cenowo do Eizo, ale Eizo to chyba lepsza marka?

 

I co do kalibracji to ja mam to pod konkretną drukarkę kalibrować? Bo plansze np. 100x70cm drukuję w drukarni a na tym mi w sumie najbardziej zależy. I mogę to zrobić w obojętnie jakim komputerowym? Jakbyście mogli jakiś polecić to jestem z Poznania. Ewentualnie przy zakupie można poprosić o kalibrację?

 

Aha i jeszcze takie pytanie odnośnie wzroku. Czy w tej cenie mogę liczyć na coś co ten wzrok stosunkowo najmniej by mi obciążało, męczyło oczy? Czy w tej półce cenowej mogę o tym zapomnieć? Bo spędzam niestety dość sporo czasu przed komputerem, takie studia. A nie chciałbym mieć w przyszłości problemów ze wzrokiem.

Edytowane przez rdawlud
Link to post
Share on other sites

BenQ OK, z droższych to Dell U2412 z 1920x1200 i świetną ergonomią - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/2917592#from1215

 

Delle mają problem z podświetleniem LED występuje zjawisko PWM Flickering. Widać na tym filmie:

 

Normalnie przy jasności bliskiej maksymalnej tego nie widać (prawie się jej nie używa bo wali po oczach). Zjawisko te może powodować szybsze zmęczenie oczu. Jeśli pracujesz dużo przy białym tle to może mieć to znaczenie

 

Jak chcesz coś fabrycznie skalibrowanego to polecam LG IPS277L przy większym budżecie

Edytowane przez qwerty_24
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

BenQ GW2460HM - bardzo głęboka czerń, wysoki kontrast, bardzo dobre kolory

 

skopana korekcja gamma, co za tym idzie banding, a kolory pozostawiają do życzenia

 

 

Delle mają problem z podświetleniem LED występuje zjawisko PWM Flickering.

 

które występuje na każdym monitorze z PWM w tym zakresie cenowym, co nie zmienia faktu, że lepszy flickering niż banding

 

 

ak chcesz coś fabrycznie skalibrowanego to polecam LG IPS277L przy większym budżecie

 

fabryczna kalibracja to jedna z największych bzdur jaką ostatnimi czasy wymyślono, plasuje się w czołówce zaraz obok kontrastu dynamicznego i legend na temat podświetlenia LED

 

 

Dzięki. Dlaczego odradzasz używki? Ten eizo ma widzę 5 lat gwarancji także dlaczego nie kupić takiego 2 latka np? Bo nie wiem jak to jest z monitorami, ale wydawało mi się, że lepiej kupić używany lepszej klasy niż nowy w takiej samej cenie.

 

 

bo są z reguły wyświecone i nie trzymają parametrów jak powinny, owszem Eizo to trochę inna rozmowa, niemniej z zasady nie polecam używek

 

 

Ten Benq też rozważę jeżeli będę miał mniejszy budżet, skoro zachwalasz kolory.

 

z tym, że nie ma żadne podstawy, by je zachwalać - nie ma testów tego modelu plus to monitor stricte multimedialny i do tego jak najbardziej się nadaje, sam go polecam, ale nie w tym przypadku, z resztą zobacz jak GW2450HM (poprzednik) został oceniony pod omawianym w temacie kątem http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=608

 

 

I co do kalibracji to ja mam to pod konkretną drukarkę kalibrować? Bo plansze np. 100x70cm drukuję w drukarni a na tym mi w sumie najbardziej zależy.

 

 

no to dobrze, jak to punkt z głową to mają zrobiony profil na swoim sprzęcie, ty tylko skalibrujesz sobie monitor pod ten sam standard i z głowy

 

 

Jakbyście mogli jakiś polecić to jestem z Poznania. Ewentualnie przy zakupie można poprosić o kalibrację?

 

zależy gdzie kupisz, tzn jak się zdecydujesz na eizo (do czego zachęcam) to i tak zostają ci autoryzowani partnerzy, inaczej nici z gwarancji, a u nich często można przy okazji zamówić kalibrację

 

 

Aha i jeszcze takie pytanie odnośnie wzroku. Czy w tej cenie mogę liczyć na coś co ten wzrok stosunkowo najmniej by mi obciążało, męczyło oczy? Czy w tej półce cenowej mogę o tym zapomnieć? Bo spędzam niestety dość sporo czasu przed komputerem, takie studia. A nie chciałbym mieć w przyszłości problemów ze wzrokiem.

 

tak Eizo, wiem, że brzmię jak reklama, ale popytaj na wspomnianym wyżej MVA.pl powiedzą ci to samo 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

z tym, że nie ma żadne podstawy, by je zachwalać - nie ma testów tego modelu plus to monitor stricte multimedialny i do tego jak najbardziej się nadaje, sam go polecam, ale nie w tym przypadku, z resztą zobacz jak GW2450HM (poprzednik) został oceniony pod omawianym w temacie kątem http://mva.pl/viewto....php?f=26&t=608

 

Tutaj jest pełny test Benq  GW 2460HM  http://extrahardware.cnews.cz/recenze/benq-gw2460hm-je-novy-va-led-nejlepsi-volbou-do-peti-tisic-korun

Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycję. Co do Eizo to bardzo nie podoba mi się design tego monitora ( kto to zaprojektował ?;)) i wbudowane głośniki których nie potrzebuje. Ale jestem w stanie to chyba znieść jeżeli jakość obrazu aż tak odstaje od konkurencji.

 

Zaproponowany tutaj Dell byłby dużo gorszym wyborem?

 

Trafiłem jeszcze na: NEC MultiSync EA232WMi 23" IPS ( mam okazje na nowy za 1000zł) jak tutaj wygląda sprawa z kolorami?

 

 

   

Znalazłem jeszcze takie monitory na allegro od Eizo, bez głośników. Jest różnica w jakości obrazu między zaproponowanym tutaj Eizo FS2331?

 

Są to :

Monitor EIZO 23" EV2316W w cenie 1090zł

i

Eizo FlexScan EV2315W w cenie 950zł.

 

Obydwa nowe, 5 lat gwarancji. np. http://allegro.pl/monitor-eizo-23-ev2316w-bk-katowice-i3075099955.html

Link to post
Share on other sites

 

Trafiłem jeszcze na: NEC MultiSync EA232WMi 23" IPS ( mam okazje na nowy za 1000zł) jak tutaj wygląda sprawa z kolorami?

6-bit + A-FRC jeżeli coś Tobie to mówi.

Z tych które się tu przewinęły jak dla mnie ten NEC będzie najlepszym wyborem, ale niech Drachenfeles się wypowie - on jest expertem w tej "kategorii"  ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

6-bit + A-FRC jeżeli coś Tobie to mówi.

niestety za słaby jestem póki co w te klocki, nigdy głębiej w temat monitorów nie wchodziłem. Ale teraz ze względu na zajęcie musze się podszkolić.

 

Mi ten Nec się podoba wizualnie w przeciwieństwie do Eizo. Dobijają mnie te głośniki bez sensu wstawione. Ale wiadomo że pierwszeństwo przed wyglądem ma obraz. No i o ile wciąż aktualna będzie oferta kupna to wychodzi taniej od Eizo który kosztuje 1070 zł, ale to w firmie mającej magazyny w niemczech i nie wiem jakby ze zwrotem czy gwarancją było jakby co. A tak to ok. 1300zł kosztuje.

 

O ile mnie pamięc nie myli to widziałem jak Drachenfeles polecał też tego Neca obok Eizo w któryms temacie także mam nadzieje, że się potwierdzi ;) bo z jednej strony ten Nec wydaje się ok a z drugiej czytałem też, że Neci z takiej niskiej półki są słabe w porównaniu z eizo czy dellem, dopiero droższe modele są dobre.

Edytowane przez rdawlud
Link to post
Share on other sites

Ten NEC jest na matrycy IPS.

Co do 6bitów + A-FRC, łopatologicznie znaczy to tyle że barwy masz w zakresie 6bitów + A-FRC ("wspomagacz") , a do pełnej przestrzeni powinno być 8bit, bez żadnych "wspomagaczy". To jest największa wada tego monitora - po za tym to kawał dobrego szkiełka > miłej lektury  ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

EA232WMi za 1k to bardzo dobra opcja, btw ten Eizo EV, które wymieniłeś są na TN

sugerowałem FS2331 bo jest na cPVA, która da głębszą czerń i lepszy kontrast niż IPS'y

 

PS 6bit+afrc to niestety standard w tym budżecie, kiedyś dało się dostać HP ZR24W, który miał prawdziwy 8 bitowy gamut i kosztował coś 1,3k, ale wycofany

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj doszedł do mnie monitor i pierwsze wrażenie bardzo dobre. Tylko ja też na monitorach jakoś świetnie się nie znam i z żadnym lepszym porównania nie mam ;)

 

Fajną rzeczą jest dostosowywanie się do jasności pomieszczenia bo teraz jest trochę ciemniejszy niż np. rano przez co oczy chyba mniej się męczą.  Regulacja wysokości itp. bardzo fajna i wygląda tez ok.

Kolory mi się podobają, ale jeszcze będę musiał iść do drukarni i to pod nich skalibrować chyba. Powiedzą mi jakieś ustawienia kolorów czy jak to będzie? Czy może brać monitor i mi to podłączą do kalibratora? W najbliższym czasie się zorientuję.

Jest kilka opcji trybu pracy typu : text, game, photo, movie...

 

I co mnie zdziwiło jako laika to zawsze podłączałem monitor z kompem 1 kablem, a tutaj aż 3 są ;) Najpierw podłączyłem ten najzwyklejszy, włączyłem i wszystko działało. Potem rzuciłem okiem na instrukcje i tam podłączają wszystkie 3. Tak też zrobiłem, ale różnicy dla mnie nie ma ;)

 

Także z zakupu jestem zadowolony. Jeszcze raz dzięki.

Link to post
Share on other sites

 

Powiedzą mi jakieś ustawienia kolorów czy jak to będzie?

 

zapytaj jakiego profilu używają i jak monitor skalibrować, żeby się zgadzało

 

 

Czy może brać monitor i mi to podłączą do kalibratora?

 

nie nie, to "kalibrator" czy konkretnie spektrofotometr musi przyjść do ciebie

 

 

Najpierw podłączyłem ten najzwyklejszy, włączyłem i wszystko działało. Potem rzuciłem okiem na instrukcje i tam podłączają wszystkie 3. Tak też zrobiłem, ale różnicy dla mnie nie ma

 

użyj DP, resztę możesz schować 

Link to post
Share on other sites

A możliwe żebym nie miał tego DP w zestawie?

Bo mam takie coś:

http://photos.expertreviews.co.uk/images/front_picture_library_Expert_Reviews/dir_310/er_photo_155155_52.jpg

 

I podłączyłem sie pod tą białą i niebieską wtyczkę, poza tym miałem kabel od USB i głośników.

 

I jadąc od lewej strony mam DisplayPort, DVI, D-SUB

Edytowane przez rdawlud
Link to post
Share on other sites

Dzięki. Wyjąłem D-Saba i zostawiłem samo DVI. Sprawdziłem jeszcze raz pudła i nie mam żadnego innego kabla. Mega słabo, że ten DisplayPort jest najlepszy a kabla w zestawie nie dostałem.

 

 

Widzę, że to coś takiego jest.

http://allegro.pl/przylacze-kabel-display-port-hq-2-5m-f-vat-i3029430014.html

 

I teraz warto w to inwestować?Widzę, że to zależy od karty graficznej i cyfrowo przekazuje obraz. Fajne chyba.

Edytowane przez rdawlud
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...