Skocz do zawartości

Demontaż IHS, Jak to zrobić? Czy warto?


Recommended Posts

Zobaczymy. Wcześniej czy później ktoś "rozkręci" Xeona. Dla mnie zastosowanie takiej pasty jest sztucznym postarzaniem sprzętu - ma się zepsuć, zużyć wcześniej, żebyśmy kupili pewnie haswella. Brak dobrej pasty zrozumiałbym w Xeonie, którego się nie da zasadniczo kręcić. w i7 3770K jest ewidentnym robienia z ludzi baranów.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość vtruck754

Właśnie jestem po zdjęciu ihsa i wymianie pasty polecam wszystkim :D o ile wiecie co robicie i łapa wam się nie trzęsie :D 

Mój i5-3570k mimo dobrego chłodziwa przy 4,4ghz i 1,2v osiągał prawie 85c na rdzeniu !! Po całej operacji temperatury spadły o 15-25c !! To co było w środku nawet nie przypominało pasty (samo odpadło po otworzeniu). Obecnie 85c osiąga najcieplejszy rdzeń dopiero przy 1,28v i 4,6ghz. Wielkie dzięki dla autora za poradnik i załączone filmiki. Zarówno pod ihs jak i na chłodzeniu użyłem pasty Zalman Stg-2. Polecam !!

Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

Gdybym miał na procesor gwarancję to napewno bym go nie kroił. A skoro przy 4,4 osiągał 85c a teraz 65c to myślę, że nawet wydłużyłem mu żywot   ;) Narazie sprawdzam na co go stać, bo dzięki zdjęciu ihsa możliwości oc wzrosły. Chłodzenie to Scythe Mine 2, a proc od początku był cholernie gorący (nawet jak na ivy). Z chłodziwem na pewno wszystko w porządku bo wcześniej chłodziłem nim i5-2500k. Jasne może nie polecam tej metody każdemu ale jak ktoś trafi taką sztukę to czemu nie.

 

.edit brak obudowy, komputer lezy sobie na półce, te temperatury to przy intel burn test

Edytowane przez vtruck754
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Również jestem ciekaw czym to jest chłodzone i w jakiej obudowie bo u mnie na tych parametrach jest ~62 stopnie.

W jakim programie obciążeniowym proca masz te 62c przy 4,4 GHz ?

 

Gdybym miał na procesor gwarancję to napewno bym go nie kroił. A skoro przy 4,4 osiągał 85c a teraz 65c to myślę, że nawet wydłużyłem mu żywot   ;) Narazie sprawdzam na co go stać, bo dzięki zdjęciu ihsa możliwości oc wzrosły. Chłodzenie to Scythe Mine 2, a proc od początku był cholernie gorący (nawet jak na ivy). Z chłodziwem na pewno wszystko w porządku bo wcześniej chłodziłem nim i5-2500k. Jasne może nie polecam tej metody każdemu ale jak ktoś trafi taką sztukę to czemu nie.

 

.edit brak obudowy, komputer lezy sobie na półce, te temperatury to przy intel burn test

Ja także chłodzę i5 3570K Scythe Mine 2 + 2 wentyl 120mm na Scythe. Temperatury mam średnio dobre ale raczej specjalnie gorsze od Twoich po skalpowaniu nie są. Przy 4,5 GHz (vcore bios 1,215 HWM po obciążeniem 1,18v) mam pod max obciążeniem w IBT 81-82c, w OCCT 71c, BF3 coś ponad 60c. Przy 4,6 GHz i napięciu (bios 1,265v) potrafiło na jakimś rdzeniu dobić do 90c. Ale to było przed dokupieniem 2 wentylatora na Scythe także obecnie nie wiem ile jest - sprawdzę. Sam waham się czy nie wymienić tej pasty pod IHS ale jeśli mam mięć zysk -5c to raczej dam sobie luz.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Ja pisałem ile mi to dało ;) ale że lato jest to takty obniżyłem do 4.8Ghz i analogicznie volta mniej. Jakby czapka była lutowana zysk temp byłby jeszcze większy

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

@omar2033

Skoro masz przyzwoite temperatury to u ciebie zdjecie ihsa raczej nie da zbyt wiele, pewnie max 5c jak  sam mowisz. To jest dobre dla prockow ktore maja temperatury zdecydowanie powyzej normy, tak jak miala moja sztuka. Swoja droga jestem ciekawy, duzo osob chwali sie tu takimi niskimi temperaturami, ze mozna by pomyslec ze ivy sa chlodniejsze od sandy. A taka prawda, ze wygrzewanie occt albo zwyklym Linxem (bez obslugi AVX) to zadne wygrzewanie. Tak samo jak smieszne testowanie na grach, albo 10 minut jakiegos benchmarka to nie jest stabilne oc i predzej czy pozniej sie wysypie.

 

Teraz mam i7 3770k, ktory tez strasznie sie grzeje, przy 1,18v najgoretszy rdzen osiaga 87c (sprawdzane na 2 chlodzeniach, nastepnie zalozylem boxa i nagrzal sie 105c w 15 sekundzie testow przy tym napieciu). To juz wogole patologia. Czeka mnie zdejmowanie czapki kolejne. Az sie nie moge doczekac ile wycisne bo wlasnie skonczylem testowac 4.5ghz z HT on na napieciu 1.172v, 24 godziny w prime95, 0 bledow w dzienniku zdarzen. Mysle ze spokojnie zrobie 4.8-4.9 ponizej 1.3v niestety narazie temperatura nie pozwala tego sprawdzic.

 

zeby nie bylo ze sciemniam, ze tylko mi sie trafiaja takie sztuki zalacam screena po minucie small fft

http://img805.imageshack.us/img805/5058/nowyobrazmapybitowej5vq.png

Edytowane przez vtruck754
Link to post
Share on other sites

Nie no to już są jaja chyba z tą pastą pod IHS. Takie temperatury. Szok ! :o :o

Wczoraj z ciekawości ustawiłem swojego proca na 4,6GHz przy napięciu 1,260V w biosie - pod obciążeniem coś chyba koło 1,22V (tego nie pamiętam dokładnie)

I jednak coś ten 2 wentyl na Scythe pomógł. Temperatura na najcieplejszym rdzeniu 87c. I tak uważam to za max przegięcie z tymi procami.

Najbardziej boli w tym wszystkim to, że my ich właściciele właśnie poza wymianą pasty pod IHS-em nic rozsądnego nie możemy na to poradzić. Ja z ciekawości pomacałem radiatory na swoim chłodzeniu, pomacałem heat pipe-y na Scythe i są chłodne.

 

Jak na Phenomie 965BE założyłem Spartana 924 i go podkręciłem do 3,9GHz to przy 60c czułem na tym chłodzeniu ciepło na listkach radiatora. A tu przy i5 3570K chłód, a proc 87c. To jest jakaś paranoja z tą pastą pod IHS.

 

vtruck754 - jak czytam Twoje posty to aż nie mogę uwierzyć w takie temperatury przy takich wartościach. Jeśli tak kręci Cię OC to może rozważ przesiadkę Sandy Bridge. Tak chyba jest znacznie chłodniej pomimo wyższego napięcia.

 

Ten i7 3770K ci się niezły trafił 4,5GHz przy 1,17v to super sztuka, aż dziwne, że przy tak niskim napięciu masz takie temperatury  - jakie masz chłodzenie na procesorze ?

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites
Gość vtruck754

@omar

tak jak wczesniej mine2, oczywiscie prawidlowo zamontowany na dobrej pascie i wczesniej mialem na nim i5-2500k ktory mial b.dobre temperatury, cyrki sie zaczely od przesiadki na ivy takie mam szczescie widocznie do nich. Ale oskalpuje i tak jak poprzednio pewnie spadnie z 20c. A po co mam wracac do sandy ? Musialbym trafic selekta 5ghz a i tak wydajnosc byla by na poziomie 4.7 ivy. bezsensu sie cofac.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam, panowie czym jest klejony IHS do płyty procka, co to za klej od intela, chodzi mi konkretnie o 3770k. Bo jeżeli w razie czego, po wymianie pasty i ewentualnej reklamacji tego procka, dało by się to tak pokleć żeby intel się nie kapnął,  że coś było robione przy nim(stary glut z rdzenia by się zostawiło i potem wymieniło w razie odesłania), przecież ta operacja to nic wielkiego ;). Pozdrawiam

Edytowane przez karoli
Link to post
Share on other sites

Z tego co piszą po stronach jest to mieszanka gumy i kleju silikonowego, choć dla mnie to wygląda na coś al'a żywica, ale nie jestem ekspertem. Podklejenie, żeby w serwisie się nie kaneli - nie ma bata. Po pierwsze nie nałożysz kleju tak jak by to zrobiła maszyna, po drugie nie wiem czy byś dostał o takim kolorze itd. Serwisy doskonale wiedzą co ludzie robią z IHS i pierwsze co robią to sprawdzają klejenie i IHS. Japonia słynie z mało fachowych serwisów ale czytałem już po forach, że się wyrobili i można im wiele wmówić ale IHS to oni umieją sobie sprawdzić. Ogólnie zasada z IHS jest taka, ściągasz z sukcesem czy nie - utrata gwarancji.

Link to post
Share on other sites

Zawsze spróbować można tylko trzeba mieć dokładnie ten klej. Co komu zostaje jak ściąga IHS i nagle on się psuje(kiedyś tam), to tylko spróbować odesłać. Ja swoją sztukę mam już 6 miesięcy i od dnia pierwszego mam 4,5 ghz, + 40V offset i miałem na linxie 70 stopni , teraz mi robi 88(nowa pasta), na mugenie2. Za rok IHS to będzie izolator ciepła.

Link to post
Share on other sites

intelowi o to chodzilo. sztuczne postarzanie produktu.

zaczna sie dropy wydajnosci, spowodowane temperaturami. ale pewnie czesc uzytkownikow nie bedzie miala pojecia czemu sie tak dzieje, wiec poleca po nowe cpu ;).

Po co procek ma wystarczac na 5 lat, skoro mozna zrobic, ze po gwarancji beda z nim problemy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fakt. Nawet jeśli niektórzy będą wiedzieć dlaczego tak się dzieje (wzrost temp ze względu na starzenie się i utratę właściwości przez pastę) to będą się bali ściągnąć IHS bo jak pokazuje przykład z AKIBY 4770 łatwo uszkodzić podczas ściągania czapki i jest to loteria, zręczności, delikatności i jakości kleju. Paradoks i tyle. Ktoś na japońskim forum zasugerował, że warto by było podgrzać (np. suszarką) IHS do ok 70-80 stopni (co nie uszkodzi CPU) i dopiero wtedy ściągać IHS. Klej będzie bardziej miękki a pastą bardziej rzadka.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...