Skocz do zawartości

Podkręcenie Phenoma II 955 BE, a płyta


Recommended Posts

@kochan

W takim razie trafiłeś bardzo dobra płytę, która rewelacyjnie trzyma Ci napięcia. Bo to co piszesz jest delikatnie mówiąc, ewenementem na szeroką skalę.

Sam zajmuje się składaniem i podkręcaniem sprzętu na zamówienie. Przez ostatnie 3 lata przerobiłem ponad setkę Phenomów II i w tym czasie może ze dwie, trzy sztuki dało się podkręcić do 4,0 GHz na tak niskich napięciach. Czasami było to 1,47- 1,48 V, ale zdecydowana większość potrzebowała napięcia 1,5 V, aby działać w pełni stabilnie. Chodzi mi o stabilność potwierdzoną 24 godzinnym testem obciążeniowym w OCCT lub Lynx.

Przez ostatni rok wszystkie procesory za nim trafiły do zestawu klienta były testowane na mojej płycie ASUS M4A89GTD PRO/USB 3.0, przetestowałem na niej około 30 sztuk PII, więc mam całkiem wiarygodne odniesienie, zaś rozrzut napięć był raczej niewielki. Niektóre sztuki CPU nie chciały działać z większym zegarem niż 3,8 Ghz, nawet przy napięciu 1,6 V!.

O/C to loteria i nigdy nie wiesz na co trafisz.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Do autora.

Nie wiemy dokładnie ile chcesz na całość przeznaczyć i czy to wszystko ma byc nowe/używane,

 

AMD Phenom  II X4 955 BOX - 325zł

Gigabyte GA-970A-UD3 - 319zł

SilentiumPC Fera Pro HE1224 - 102zł

OCZ CoreXStream 500W SLI - 159zł

 

k0chan

Chłodzenie na sekcji zasilania to podstawa szczególnie gdy sekcja jest słaba (np 4+1) a ma na utrzymaniu prądożerny procesor.

 

MajoreQ

Podaj budżet jaki posiadasz na wszystko.

Moge dać na kompa maks. 1110zł ( w tym przesyłka myślę że około 20zł i napęd 30-35zl uzywany)

 

A reszta ma być nowa (zestaw który chcę kupić):

 

AMD Phenom  II X4 955 BOX 

Gigabyte GA-970A-UD3

SilentiumPC Fortis HE1225

Chieftec GPS-500A8

Kingston HyperX 1600 CL9

Wychodzi 1063zl

 

A gdzie znalazłeś takie ceny? :D (procek i płyta)

 

Mój temat o zestawie: 

http://forum.benchmark.pl/topic/76815-modernizacja-komputera/?do=findComment&comment=882072

Edytowane przez MajoreQ
Link to post
Share on other sites

czy ja wiem, że ta moja to taki ewenement? przed nią miałem gigabyte-a na am2+ i też nigdy 1,45v nie przekraczałem, a często było to mniej - raczej rzekłbym , że asus ( i asrock, można rzec podwykonawca asusa) to przereklamowane firmy i dlatego ludzie na nich mają problemy z OC przy niższych napięciach, zresztą da się to zauważyć po tematach zakładanych w tej sprawie

Link to post
Share on other sites

 

AMD Phenom II X4 955 BOX Gigabyte GA-970A-UD3 SilentiumPC Fortis HE1225 Chieftec GPS-500A8 Kingston HyperX 1600 CL9 Wychodzi 1063zl

 

Dobry zestaw, dorzuć do tego jeszcze jakiegoś Radeona 7850 i będzie bajecznie :) Wiem, że to przekracza nieco budżet o jakieś 600zł :P ale warto :)

Link to post
Share on other sites

Dobry zestaw, dorzuć do tego jeszcze jakiegoś Radeona 7850 i będzie bajecznie :) Wiem, że to przekracza nieco budżet o jakieś 600zł :P ale warto :)

No własnie zamierzam kupić radeona hd7770 ale to za jakiś czas, a nie chce wydawać za dużo na stacjonarny bo za niedługo będę musiał kupić laptopa, więc tez trzeba pieniązki ;d

 

A cały zestaw narazie to: 

 

PŁYTA:  Gigabyte GA-970A-UD3

PROCESOR AMD PHENOM II  955 BLACK ED.

RAM: Kingston HyperX 1600MHz CL9

OBUDOWA: FEVER GL09A-BK GLADIATOR 

ZASILACZ :  Chieftec GPS-500A8

KARTA MUZYCZNA: SoundBlaster X-Fi Titanium Pro Series

GRAFIKA:  XFX Radeon HD6670 DDR3

DYSK: seagate barracuda 500gb ST500DM002

NAPED: LG  GH22NS50

CHŁODZENIE CPU: SilentiumPC Fortis HE1225

Edytowane przez MajoreQ
Link to post
Share on other sites

lapka do pracy, neta i nauki można kupić za około 1200-1300zł, bez systemu, dajesz do tego darmowego Linuxa UBUNTU, który w obsłudze przypomina nieco Windowasa i masz spokój. Bo prawdę powiedziawszy Kupowanie droższego lapka jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Oczywiście to moje zdanie i możesz się z tym nie zgadzać :P

Link to post
Share on other sites

lapka do pracy, neta i nauki można kupić za około 1200-1300zł, bez systemu, dajesz do tego darmowego Linuxa UBUNTU, który w obsłudze przypomina nieco Windowasa i masz spokój. Bo prawdę powiedziawszy Kupowanie droższego lapka jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Oczywiście to moje zdanie i możesz się z tym nie zgadzać :P

No właśnie takiego chce maks do 1500 ale to dopiero za jakiś czas.

Link to post
Share on other sites

No własnie zamierzam kupić radeona hd7770 ale to za jakiś czas, a nie chce wydawać za dużo na stacjonarny bo za niedługo będę musiał kupić laptopa, więc tez trzeba pieniązki ;d

 

A cały zestaw narazie to: 

 

PŁYTA:  Gigabyte GA-970A-UD3

PROCESOR AMD PHENOM II  955 BLACK ED.

RAM: Kingston HyperX 1600MHz CL9

OBUDOWA: FEVER GL09A-BK GLADIATOR 

ZASILACZ :  Chieftec GPS-500A8

KARTA MUZYCZNA: SoundBlaster X-Fi Titanium Pro Series

GRAFIKA:  XFX Radeon HD6670 DDR3

DYSK: seagate barracuda 500gb ST500DM002

NAPED: LG  GH22NS50

CHŁODZENIE CPU: SilentiumPC Fortis HE1225

jak masz zamiar brać taka tania grafikę to już lepiej poskładaj coś na FM2 i jedź narazie na integrze która zapewni ci taka samą wydajność jak ta 6670 :)

Link to post
Share on other sites

możesz sie jeszcze zastanowić nad netbookiem 10.1 cala

http://allegro.pl/wyprzedaz-asus-eeepc-1015bx-c-60-1gb-320gb-hdmi-i3071550601.html

sam posiadam podobnego, służy mi właśnie w podobnych celach jak  twoje, po złożeniu nie dużo większy od zeszytu A5, bateria długo trzyma i wyposażenie niemalże jak w dużym laptopie (oprócz dvd ofcorz, ale jak bardzo potrzebne można zewn. na usb dokupić)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

jak masz zamiar brać taka tania grafikę to już lepiej poskładaj coś na FM2 i jedź narazie na integrze która zapewni ci taka samą wydajność jak ta 6670 :)

Tą grafę mam ze starego kompa, a wymienić ja chcę za miesiąc-dwa

Edytowane przez MajoreQ
Link to post
Share on other sites

tak, b.dobre, a jak chcesz zaoszczędzić, to kup jak wspomniałem 1333 i mnożnikiem w biosie przestawisz na 1600 (napięcie możesz na 1,67 w dla ddr wtedy ustawić

 

bakak do 1,45 o nic się nie musisz martwić (to maksymalne dopuszczalne przez producenta) powyżej tych wartości też się nie powinno nic stać, ale już sekcja zaczyna sie smażyć, a jak ktoś daje na niechłodzonej sekcji 1,5v napięcie dla proca i jeszcze czytam , że dodatkowo nb podbija to o czym my rozmawiamy - a i ten mój procesor to żaden selekt, najgorszy jaki miałem chodził stabilnie przy 1,454v na 4,0 ghz, ale większość nie przekraczała 1,427v - z Athlonami było więcej problemów, bo one juz na starcie mają 1,4v, ale też nigdy nie przekrqaczając 1,45 dawałem radę na tej płycie, mój najlepszy athlonikk chodził stabilnie na 3,9 ghz przy 1,427v

Ty to kOchan chyba w czepku urodzony jesteś.

 

Dobra więc zapytam. Czy na tej mojej badziewnej płycie mogę tak sobie jeszcze podkręcić NB do 2600 na 1.3v ??? by nic nie ujarać.

Obecnie mam proca na 3,9 przy 1.5v i jest wszędzie stabilnie poza OCCT, który potrafi raz przejść 15-20min a raz po 2 się wysypać, HT 2000, NB 2400 przy 1.2v.

 

Mostki raczej są chłodne. Za to kondensatory na sekcji zasilania (podczas testu OCCT) mają około 62c przynajmniej tak zmierzyłem.

 

Ja mam proca z rewizji C3 i on w auto po zainstalowaniu odpalał się na 1.45V.

 

Ostatnio bawiłem się kolegi nowym Phenomem 965BE na płycie Gigabyte http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-970a-ds3rev_30/specs/. I prawie to samo co u mnie. Proc nowy i @3,9 przy 1.5 za to NB na 2400 stabilne przy 1.225 HT 2000.

 

Na tym Gigabyte w opcji Auto proc kolegi odpalał się przy 1.475V

Także Ty chyba kOchan masz farta do niskonapięciowych procy.

 

Może to jakieś inne rewizje tych procy. Czytałem kiedyś, że nowe Phenomy potrzebują napięcie już w okolicach 1.5V. Mi na płycie pokazuje w opisie, że max zalecane napięcie to 1.55 - oczywiście mógłbym ustawić więcej ale takie info jest w BIOSIE mojego Asrocka.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

omar sprawdź, czy na 3,8ghz np nie pójdzie ci na 1,425v, może to zabrzmi dla Ciebie śmiesznie, ale czasami przeskok o 100MHz to dla proca juz 0.1v trzeba dać - u mnie 3,8 1,35v a 4,0 już 1,416v

Jakby ci sie udalo zejsć z tym 100MHz i obniżyć napięcie , to nb na 2600 powinieneś spokojnie przy 1,3v ustawić

Link to post
Share on other sites

 

uważaj Aress bo ci ktoś wytknie, że twoja płyta to ewenement :)

Bez przesady, poprostu to jest bardzo dziwna sytuacja, szczególnie, że te MSI też miałem na stanie i aż tak kolorowo nigdy nie było. A tu nagle takie coś :P
Link to post
Share on other sites

omar sprawdź, czy na 3,8ghz np nie pójdzie ci na 1,425v, może to zabrzmi dla Ciebie śmiesznie, ale czasami przeskok o 100MHz to dla proca juz 0.1v trzeba dać - u mnie 3,8 1,35v a 4,0 już 1,416v

Jakby ci sie udalo zejsć z tym 100MHz i obniżyć napięcie , to nb na 2600 powinieneś spokojnie przy 1,3v ustawić

Więc sprawdziłem te ustawienia - poprzednio zresztą miałem 3.8 GHz

Więc napięcie najlepsze dla tego proca 1.45v czyli tak jak rozpoznaje go płyta na auto

I tak jest w miarę stabilnie do 3.8GHz

 

Tu znowu stara śpiewka raz przejdzie 20min OCCT raz po 3 wywali ale znacznie rzadziej.

Temp znacznie niższe - proc na moim Scythe Mine 2 pod obciążeniem nie jest w stanie przy 900obr/min przekroczyć 50c (w idle także chłodniej). CPU NB ustawiłem na 2600 zasilanie 1.275v HT zostawiłem na auto i jest 2200 (nawet jak dam na 2000 nadal potrafią być BSOY).

O dziwo wyniki w 3DMark 11 są identyczne i czasami lepsze niż na 3,9 i NB 2400.

Wszystkie inne testy, gry, marki przechodzi aż miło.

 

Zaczynam wyciągać dziwny wniosek, że coś jest nie tak z programem OCCT. Np na tym programie nie przetestuję swojego Radak 7970 bo program nie potrafi go w 100% obciążyć. Raz wali BSODY na Phenomie a raz ich brak.

Dziwi mnie działanie tego programu. Teraz testuje proca programem AMD OverDrive "stability test" i po godzinie testów wszystko jest ok. Włączę OCCT przejdzie 15min, włącze 2 raz i po 2 min walnie BSODA. lub odwrotnie - walnie go za 1 razem po 2min.

Jeszcze sprawdzę na fabrycznych ustawieniach auto - czyli 3,4GHz bo zaczynam odnosić wrażenie, że nawet na fabrycznych ustawieniach OCCT będzie potrafił walnąć BSODA.

Możecie wypowiedzieć się na temat tego OCCT. Może polecicie mi inny program do testowania stabilności proca.

Zaczynam z rezerwą podchodzić do tego programu bo brak w jego zachowaniu na moich ustawieniach jakiejkolwiek reguły czy logiki ??? Oczywiście OCCT mam w najnowszej wersji 4.3.2.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

 

Możecie wypowiedzieć się na temat tego OCCT. Może polecicie mi inny program do testowania stabilności proca. Zaczynam z rezerwą podchodzić do tego programu bo brak w jego zachowaniu na moich ustawieniach jakiejkolwiek reguły czy logiki ??? Oczywiście OCCT mam w najnowszej wersji 4.3.2.

 

Po pierwsze masz za małe napięcie na NB, które przy zegarze 2600 MHz powinno wynosić minimum 1,3 V, bardzo rzadko trafia się sztukę, która działa na niższym napięciu przy tym taktowaniu. Możliwe że będzie potrzebować więcej. Tutaj max to 1,5 V.

Druga sprawa OCCT dość mocno obciąża pamięci, a AMD Overdrive nie robi tego. Możliwe że tutaj jest problem. Spróbuj dowoltować również pamięci o 0,05 V i sprawdź stabilność.

Trzecia sprawa, AMD Overdrive obciąża procesor nierównomiernie, tzn. widać 100% wykorzystania, ale obciążenie jest zmienne nie każdy rdzeń liczy w danym momencie tak samo "trudnme" rzeczy. Natomiast OCCT obciąża wszystkie rdzenie równomierni i dokładnie tymi samymi danym, czyli szybciej wywali ci BSOD jeśli coś jest nie Halo.

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Bez przesady akurat to do rzadkości to nie należy, u mnie jest np.  1.275V. Tak z ciekawości spytam ile dawałeś u siebie,  bo jednak te 1.5V max to wg. mnie to dużo za dużo rozumiem jeszcze 1.4V ale 1.5V? :o

Zazwyczaj ja zalecam nie przekraczanie 1.35V. Większość p2 uciągnie spokojnie 2.8ghz na tym napięciu.

Edytowane przez siwers90
Link to post
Share on other sites

Bez przesady akurat to do rzadkości to nie należy, u mnie jest np.  1.275V. Tak z ciekawości spytam ile dawałeś u siebie,  bo jednak te 1.5V max to wg. mnie to dużo za dużo rozumiem jeszcze 1.4V ale 1.5V? :o

Zazwyczaj ja zalecam nie przekraczanie 1.35V. Większość p2 uciągnie spokojnie 2.8ghz na tym napięciu.

1,5 V dawałem jak ustawiałem NB na 3000 MHz :P natomiast napięcie NB może być, ale nie musi, takie samo jak CPU. Na moim PII, NB działało z taktami 2600 MHz i napięciu 1,3125 V choć głównie działało stabilnie na 1.3 V, jednak to tez zależało od tego jak bardzo dana aplikacja lub gra obciążała pamięci.

 

Niestety moja sztuka PII 955 c3 była pod tym względem dość słaba, i do stabilnej pracy z 4,0 GHz potrzebowała napięcia 1,5 V, jak dawałem NB na 2600 MHz i napięcie do 1,3 V to było ok przy NB 2800 NHz wymagała już napięcia 1,4 V a przy 3000 MHz 1,5 V :/

 

No i co najważniejsze, wszystkie PII jakie miałem w ostatnim czasie do dyspozycji potrzebowały bardzo zbliżonych napięć aby działać stabilnie przy takich zegarach. Niezależnie czy była to płyta za 200zł czy 700zł różnice były bardzo niewielkie. A w ubiegłym roku poskładałem ze 30 kompów na PII :P

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...