Skocz do zawartości

Podkręcenie Phenoma II 955 BE, a płyta


Recommended Posts

Witam!

Zastanawiam się nad kupnem Phenoma II 955 BE. Jednak moje pytanko, jaka płyta będzie dobra do OC, bez martwienia się, że zaraz coś się spali, a przy tym pozwoli podkręcić do 3,9- 4,0??

 

Moje propozycje:

1. MSI 760GA-P43 (FX)

2. Gigabyte GA-780T-D3L

3. AsRock 970 PRO3

 

Zasilacz(zamierzam kupić): Chieftec GPS-500A8

Chłodzenie(zamierzam kupić):

1. SilentiumPC Fortis HE1225

2. LC-Power LC-CC-95

3. Zalman CNPS10X Optima

 

Cena jaką mogę przeznaczyć na płytę to: 200-250zl (chyba że będzie miała złącze ATA to do 300zl)

Edytowane przez MajoreQ
Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Czyli jakbym miał to 280zł to lepiej tego extreme3 niż pro3?

 

A możesz zaproponować równie dobry zasilacz jak ten co podałem ale tańszy?

Edytowane przez MajoreQ
Link to post
Share on other sites

A ja doradzę inaczej. Do procesora za niewiele ponad 300zł nie warto kupować tak wypasionych płyt. Max to 250zł.

Sam mam Phenoma II X4 965BE podkręconego do @3,9 na napięciu 1.5. Normalnie ten proc chodzi na 1.47. Jest to rewizja C3 a one niestety na takich napięciach chodzą.

 

Za to na procesorze mam dość dobre chłodzenie i w stresie po długim katowaniu mam 51c przy 880 obr/min na wentylatorze 140mm tego chłodzenia. Jest cisza i dość chłodno jak dla proca.

 

Płytę mam bardzo budżetową ASROCK 970DE3/U3S3 za 220zł

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-970de3-u3s3-462679/

http://www.asrock.com/mb/overview.pl.asp?Model=970DE3/U3S3

 

Opcji i ustawień w tradycyjnym Biosie jest dość sporo.

 

Ostatnio bawiłem się Gigabyte - nie pamiętam modelu. Płyta nowa ze sklepu za 265zł BIOS UEFI i dokładnie ten sam proc.

Pomijając beznadziejny bios tej płyty gdzie napięcia np ustawiam znacznie mniej dokładnie niż na moim asrocku to pod Windows 7 wszelki programy pokazują zupełnie inne wartości napięć niż ustawiłem w BIOSIE na tej płycie. Oczywiści napięcia w BIOSIE są ok bo pozwala to na przetaktowanie proca. Ale HWMonitor, AMD OverDrive pokazują głupoty. Na Asrocku wszystko ok.

Na tym Gigabyte oczywiście tego procesora więcej nie zdołałem podkręcić jak do 3,9GHz.

 

Jedyny minus to gorące kondensatory na sekcji zasilania tej płyty podczas max obciążenia. Ale widać to normalne. Bo czy proc podkręcony czy nie to one i tak podczas stresu są gorące. Chodzi to sobie tak już 6 mies. i jest ok. Specjalnie tego nie przeżywam bo jak się płyta zjara to leci do serwisu w ramach gwarancji.

 

Także ja już w czasach Athlona XP wyleczyłem się płyt po 800zł. Miałem takich kilka i efekty w podkręcaniu nie były szczegónie warte wydanych pieniędzy. 

To tylko moje - może odosobnione zdanie ale warto nad tym się zastanowić.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

A to fakt, tylko czy warto zmieniać Phenoma na FX? Bo ja jeśli już coś zmienię (o ile AMD coś nowego nie wprowadzi) to raczej całą platformę na Intela. FX raz dogania Intela w porywach, a raz dostaje z dziadkami Phenomami stąd pewnie następny będzie Intel.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Jeśli komp będzie służył tylko do grania, nie. Do czegoś więcej niż grania, można by się zastanowić :).

W 99% do grania ew. raz na rok photoshop lub coś podobnego ;)

 

No właśnie nie bardzo jest jak, bo 280 to i tak już trochę za dużo jak na mój fundusz, a jeszcze w najbliższym czasie chcę zmienić grafikę.

Link to post
Share on other sites

Do procesora za niewiele ponad 300zł nie warto kupować tak wypasionych płyt. Max to 250zł.

Także ja już w czasach Athlona XP wyleczyłem się płyt po 800zł. Miałem takich kilka i efekty w podkręcaniu nie były szczegónie warte wydanych pieniędzy. 

To tylko moje - może odosobnione zdanie ale warto nad tym się zastanowić.

Wszystko było by ok gdyby nie fakt, że dzisiaj ta wypasiona płyta do Phenoma  kosztuje 300zł czyli 50zł więcej niż deklarowana przez Ciebie maksymalna kwota na płytę.

Warto bawić się w pół środki czy lepiej dopłacić 50zł i mieć bardzo dobrą płytę główną?

Sam zaoszczędziłem na płycie składając zestaw i za MSI 870-C45 dałem 220zł ale gdyby wtedy GA-970a-UD3 kosztowała 300zł to bez wahania dołożył bym. Składałem na Niej zestaw dla znajomego z Phenomem X4 960T i wiem co potrafi.

Link to post
Share on other sites

Wszystko było by ok gdyby nie fakt, że dzisiaj ta wypasiona płyta do Phenoma  kosztuje 300zł czyli 50zł więcej niż deklarowana przez Ciebie maksymalna kwota na płytę.

Warto bawić się w pół środki czy lepiej dopłacić 50zł i mieć bardzo dobrą płytę główną?

Sam zaoszczędziłem na płycie składając zestaw i za MSI 870-C45 dałem 220zł ale gdyby wtedy GA-970a-UD3 kosztowała 300zł to bez wahania dołożył bym. Składałem na Niej zestaw dla znajomego z Phenomem X4 960T i wiem co potrafi.

a mógłbyś zaproponować jakieś inne dobre chłodzenie tylko, że tańsze aby się wyrównało. Albo czy lepiej kupić 4GB, a nie 8GB RAM i dołożyć w zamian do płyty?

Link to post
Share on other sites

Jakie hejt z mojej strony? Przecież ani słowem nie napisałem o MSI 870-C45 więc o co chodzi?

Ja po prostu wyraźniłem swoje zdanie, że lepiej jest dołożyć  50zł do zdecydowanie lepszej płyty jaką jest Gigabyte GA-970A-UD3 choćby ze względu na póżniejszą możliwość upgrade'u do FX'a.



a mógłbyś zaproponować jakieś inne dobre chłodzenie tylko, że tańsze aby się wyrównało. Albo czy lepiej kupić 4GB, a nie 8GB RAM i dołożyć w zamian do płyty?

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-pro-he1224-spc080-407917/

Kup 8GB, na prawdę przydaje się teraz.

Link to post
Share on other sites

do autora, to jest też udana konstrukcja od Gigusia i w miarę przyzwoita cena

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-970a-ds3-460314/

co prawda nie posiada chłodzenia na sekcji, ale tym bym się raczej nie przejmował, mit o przegrzewaniu się sekcji stał się ostatnio tak popularny, że niektórzy nawet nie mając styczności z tańszymi płytami bez chłodzonej sekcji już w niego uwierzyli - no chyba , że ktoś daje napięcia sporo wyższe od zalecanych maksymalnych przez producenta i później płacze na ten temat, ale to już z jego winy ;)

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie kupie Gigabyte GA-970A-UD3 , lecz chciałem kupić pamięć Corsai vengeance 1600MHz CL9 4GB ale czytałem, że są problemy między tą płytą, a pamięcia i  pamiec nie chce działać na 1600Mhz(wyskakują bsody), jaką kupić inną do 100zl 4GB albo poprostu kupić 1333MHz?

Edytowane przez MajoreQ
Link to post
Share on other sites

Do autora.

Nie wiemy dokładnie ile chcesz na całość przeznaczyć i czy to wszystko ma byc nowe/używane,

 

AMD Phenom  II X4 955 BOX - 325zł

Gigabyte GA-970A-UD3 - 319zł

SilentiumPC Fera Pro HE1224 - 102zł

OCZ CoreXStream 500W SLI - 159zł

 

k0chan

Chłodzenie na sekcji zasilania to podstawa szczególnie gdy sekcja jest słaba (np 4+1) a ma na utrzymaniu prądożerny procesor.

 

MajoreQ

Podaj budżet jaki posiadasz na wszystko.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

już ci w innym temacie odpowiadałem, o tej twojej "podstawie" chłodzenia sekcji - mam msi 870-c45 od ponad 3 lat i kilkadziesiąt procesorów na niej siedziało (tak , nie kilkanaście,a kilkadziesiąt) , każdy kręcony do granic możliwości, phenomy (oprócz kilku padak) spokojnie stabilnie chodziły przy 4,0ghz i napięciu 1,4 v (czasami +0,016,0,025), a u ludzi na o wiele droższych płytach z chłodzoną sekcją często ledwo 4,0 ghz wyciskają i to z napięciem ok. 1,5v!!! Więc skończ pan te brednie o sekcji, pewnie , że  jak jest chłodzona to lepiej, ale to nie jest żaden wyznacznik OC, jak się ma pojęcie, jak podkręcać i gdzie zachować granice zwiększania napięcia

Link to post
Share on other sites

@kochan

Ty też deczko przesadzasz, chłodzona sekcja przy napięciu 1,4 V nie jest potrzebna, to prawda. Jednak nie każdy ma szczęście trafić taką sztukę procesora jak twoja, szczególnie, że to selekt.

~99% procesorów nie będzie działać z takim zegarem przy tak niskich napięciach. Reasumując, lepiej zaopatrzyć się w płytę z chłodzoną sekcją niż później się denerwować.

Link to post
Share on other sites

tak, b.dobre, a jak chcesz zaoszczędzić, to kup jak wspomniałem 1333 i mnożnikiem w biosie przestawisz na 1600 (napięcie możesz na 1,67 w dla ddr wtedy ustawić

 

bakak do 1,45 o nic się nie musisz martwić (to maksymalne dopuszczalne przez producenta) powyżej tych wartości też się nie powinno nic stać, ale już sekcja zaczyna sie smażyć, a jak ktoś daje na niechłodzonej sekcji 1,5v napięcie dla proca i jeszcze czytam , że dodatkowo nb podbija to o czym my rozmawiamy - a i ten mój procesor to żaden selekt, najgorszy jaki miałem chodził stabilnie przy 1,454v na 4,0 ghz, ale większość nie przekraczała 1,427v - z Athlonami było więcej problemów, bo one juz na starcie mają 1,4v, ale też nigdy nie przekrqaczając 1,45 dawałem radę na tej płycie, mój najlepszy athlonikk chodził stabilnie na 3,9 ghz przy 1,427v

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...