Skocz do zawartości

Kompatybilnosc Pamieci RAM


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Didox,

Recommended Posts

Witam, zamierzam dokupić trochę RAMu i chcę się upewnić, czy wszystko będzie działać. Obecnie posiadam 4GB Kingstone HyperX 1600MHz(chodzą u mnie na 1866MHz). Mam dwa pytania:

1. Czy pamięci o tych samych parametrach (1600MHz, CL9) dwoch roznych firm nie będą tworzyły konfliktu? I czy będą działać w Dualu?

2. Czy pamięci o różnych CL (CL9+CL7), obie 1600MHz, roznych albo i nie roznych firm będą razem działać? I czy będą działać w Dualu?

 

Moje MOBO to MSI Z77A-G45, CPU - i5-3570k(to chyba nie ma znaczenia w doborze pamięci, prawda?)

Obecnie posiadam 4GB Kingstone HyperX 1600MHz

 

Z góry dzięki za pomoc poszerzenie mojej wiedzy

 

P.S. Jeszcze pytanie o wydajność - lepsza jest przy 1600MHz CL9, czy 1333MHz CL7? Zwróciłem uwagę, że zmiana taktowania pamięci z 1333MHz(płyta automatycznie tyle narzucała) do 1866MHz dodało w IBT ok.10 GFlopsów.

Edytowane przez macio232
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Tak będą działać w obu przypadkach.

 

Jest prosta zasada z pamięcią RAM - jeśli wkładasz 2 lub więcej różnych kości RAM to będą pracować z opóźnieniami i taktowaniem najgorszej z nich. 

 

Więc pakując do kompa kość RAM serii 'GNIOT' i Ultra Gameing Edition, to nie będziesz wykorzystywał potencjału tej drugiej i będzie chodzić z szybkością 'gniota' :). Najprościej rzecz ujmując.

 

Co do MOBO - tańsze płyty główne a zwłaszcza starsze (a nawet wiekowe) modele psioczyły jak się mieszało pamięci RAM jedno/dwustronne itp. Teraz nie ma już takich problemów.

 

/Edit: Ważne żeby DDR było takie same jak obsługuje MOBO, bo to nie jest kompatybilne. Ale to pewnie wiesz. A tak to wszystko jedno i odpali.

Edytowane przez Didox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Te Kingstony co masz są w dualu czy jeden moduł 4Gb - rozumiem, że chcesz dokupić 4Gb?

Jeden moduł 4Gb. Łącznie 4Gb, najlepiej w jednym module, ale jeżeli np. znalazłbym w fajnej cenie 2x2Gb, to chyba bym się zdecydował na nie

 

Tak będą działać w obu przypadkach.

Na pewno w Dualu? Wybacz, że jestem taki nieufny, ale licze, ze Dual doda mi ze 30 GFlopsów i nie chcę się zawieść.

Link to post
Share on other sites

A daj zrzut z CPU-Z z zakładki Memory i SPD.

Nie wierzysz, że chodzą na 1866MHz? Przeczytałem, że tak jest tu, na forum, któryś z doświadczonych forumowiczów tak napisał, więc wypróbowałem i faktycznie, w BIOSie pisze "Current DRAM Timming Mode: 1866MHz", więc wierze, że faktycznie tak jest + przyrost GFlopsów.

http://i.imgur.com/gAh6s9W.jpg

http://i.imgur.com/RvKafdE.jpg

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Dokup po prostu drugą kość Kingstona 4Gb 1600 cl9 i już. Jeśli mam być szczery to podkręcanie pamięci na 1155 jest bezsensowne bo nie zyskujesz nic na wydajnośći więc ustaw je na 1600MHz cl9. Zauważ, że to 1866 masz na kiepskich timingach cl11 :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dokup po prostu drugą kość Kingstona 4Gb 1600 cl9 i już. Jeśli mam być szczery to podkręcanie pamięci na 1155 jest bezsensowne bo nie zyskujesz nic na wydajnośći więc ustaw je na 1600MHz cl9. Zauważ, że to 1866 masz na kiepskich timingach cl11 :P

Tak chciałem zrobić, ale cholery podrożały, co mnie zdenerwowało (o 15zł, więc nie ma ogromnej różnicy, ale z natury jestem oszczędny). Poza tym pomyślałem żeby kupić używane, RAM się przecież nie zużywa, więc może trafię na jakąś okazję innej marki.

 

Jesteś pewien co do wydajności? Jsk będę miał chwile to potestuje różne ustawienia, ale wydaje mi się, że na 1866MHz miałem więcej GFlopsów(może się mylę, bo trochę się bawiłem w BIOSie i już mi się myli)

 

To CL11 właśnie zauważyłem...

Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc!



Dokup po prostu drugą kość Kingstona 4Gb 1600 cl9 i już. Jeśli mam być szczery to podkręcanie pamięci na 1155 jest bezsensowne bo nie zyskujesz nic na wydajnośći więc ustaw je na 1600MHz cl9. Zauważ, że to 1866 masz na kiepskich timingach cl11 :P

Zagłębiłem się w temat i wychodzi na to, że MOBO wykrywa pamięci automatycznie na 1333Mhz i CL9, a jak podwyzsze taktowanie to CL idzie na 11, a cala reszta tez w dol. Jednak przy 1600 ustawiam CL na sztywno na 9 i wszystko ladnie. Natomiast przy 1866, gdy ustawie na CL9, to po drugiej/trzeciej rundzie IBT wywala bladz, czyli sa niestabilne, ale bede robil jeszcze proby.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...