Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
Mój problem polega na wyłączaniu się komputera podczas grania w TERA Online (1920x1080, detale prawie najniższe) i tylko i wyłącznie przy tej grze mam taki problem. Podejrzewam, że to wina mojej karty graficznej (Nvidia 8800 gtx), temperatura w idlu wynosi 50-52 stopni, a kiedy włączę TERĘ dochodzi ona do 66-75 stopni. Szukałem po różnych forach i u niektórych temperatura tej karty dochodziła nawet do 90 stopni. U mnie przy ~75 stopniach komputer się wyłącza, co mnie wręcz dziwi. Karty nie podkręcałem, wiatrak podkręcam podczas grania na 100%. Zastanawiam się również czy to nie wina mojego procesora: Core 2 Duo E6300 podkręcony na 3 Ghz bez zmiany napięcia z temperaturą w idlu ~46 stopni, a w stresie max 63 stopnie. Testowałem procesor ORTHOSEM przez 8 godzin i nie wyskoczył żaden błąd. 

Reszta moich podzespołów:
PSU: Thermaltake Purepower 480W
MOBO: Gigabyte P31-DS3L rev.1.0
RAM: Kingston 2x2GB 667mhz
HDD: Seagate Barracuda ST3500418AS
Cooler na procka: Arctic Cooling Freezer 7 Pro

 

Komputer wyłącza się w zależności od tego, co się dzieje na ekranie. Podczas ciągłej "ostrej" walki z monsterami komputer się może wyłączyć zaraz po tym kiedy monster padnie. Kiedy nic nie robię, tylko po prostu "zwiedzam" świat komputer może chodzić długo (nie sprawdzałem dokładnie czekając po 2/3 godziny, ale raz udało mu się działać 30 min po czym wyłączył się, gdy zacząłem walkę z monsterami, więc podejrzewam że gdyby nie to, mógłby działać dłużej). Sprawdzałem jak gra działa bez podkręcania procesora i jest to samo. 

Ma ktoś jakiś pomysł, co z tym fantem zrobić? Czy jest jakiś magiczny sposób wyłączenia "automatycznego wyłącznia się komputera, gdy temperatura karty jest za wysoka" czy może tu nie chodzi o kartę? Jestem laikiem w niektórych sprawach, więc proszę o nie traktowanie niektórych moich zwrotów aż nazbyt serio, ew. proszę o poprawienie mnie ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli zasilacz byłby padnięty to również mój modecom feel III 500W także, ponieważ na nim jest to samo (tak, wiem że Modecom to nie zasilacz, a wyrób zasilaczo-podobny, ale ciągnął on ten zestaw bezproblemowo +nagrywarkę CD/DVD).  Na tą chwilę niestety nie mam go jak sprawdzić, 

Link to post
Share on other sites

Jeśli obstawiasz że powodem jest temperatura otwórz bok skrzyni (jaka tak swoją drogą), jak masz możliwość ustaw na to jakiś wiatrak biurowy i przetestuj na tym, powinieneś mieć z 10 C mniej do nawet 20 C mnie. Zależy jaką masz obudowę...

 

A jak chodzi o zasilacz to ew możesz fizycznie sprawdzić napięcia.

 

Samo wyłączania kompa dzieje się tylko podczas obciążenia komputera grą? W idle nic się nie dzieje?

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Bok obudowy jest cały czas otwarty, a napięcia sprawdzę, jak będę miał sprzęt. 
Co do temperatury karty, ciekawi mnie to, że moja karta tak czy inaczej ma niską temperaturę, bo 8800 gtx to już przestarzała konstrukcja i grzeje się strasznie (jak pisałem w pierwszym poście, jedna karta nagrzewa się do 80 stopni w stresie, a inna do 90). W moim przypadku przy +/- 75 stopniach komputer się wyłącza, a inny 8800gtx normalnie dalej by chodził (podejrzewam?). 
W idle wszystko jest w jak najlepszym porządku. Komputer się wyłącza tylko i wyłącznie przy grze TERA Online, przy jakiejkolwiek innej grze wszystko chodzi sprawnie.

Link to post
Share on other sites

A jak aktywne chłodzenie na tej karcie się ma?

 

Kręci się tak jak zawsze? Możesz programowo sprawdzić RPM chłodzenia GPU i porównać do tego w specyfikacji czy się zgadza. Może wentylator dokonuje żywota i nie spełnia swojego zadania. A jak karta jest wiekowa to i termoprzewodnik jest wiekowy i możesz pokusić się o jego wymianę. -  to w kwestii przegrzewania GPU.

 

/Edit:

Co do samej gry (nie znam) jest ona bardziej obciążająca od pozostałych gier w które grasz? Bo jeśli gra jest słabsza od innych i nie męczy tak peceta to może być to wina jakiś błędów gry etc. które powodują wysyp systemu. Dociągnij jak są do tego jakieś patche. Pewnie masz na tym kompie Xp'ka? Z przeszłości pamiętam kilka gierek które bez ostrzeżenia resetowały kompa, napędziły stracha co się później okazało to była wina software.

 

Zbadaj dokładnie sprawe i wykluczaj wszystko po kolei ;)

 

Bo generalnie dziwne że miałby się wysypywać tylko na jednej grze, kwestia tylko tego co powiedziałem - czy ta gra to najbardziej wymagająca/obciążająca gra w którą grasz.

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Właśnie chodzi mi o to, że jak na ten model karty, ma ona niskie temperatury, bo 75 stopni to dla niej nic. Wentylator działa bez zarzutów, tak jak powinien. 
Gra nie ma wielkich wymagań i mój komputer spokojnie ją ciągnie. Obciąża komputer normalnie, tak jak inne gry.
Posiadam Windows 7 Ultimate, gdybym miał XP'ka to nie mógłbym włożyć do tego komputera 4 GB RAM'u ;) 

Przypomniało mi się, jest jeszcze jedna gra przy której tak miałem, a mianowicie Drakensang Online. Nie jest to gra tak wymagająca jak TERA, ale jakimś cudem miałem z nią problem. W tej chwili już nie mam z nią problemu, ponieważ temperatura karty spadła jak lekko zmodyfikowałem moją kartę (zrobiłem tak, że dołożyłem mały wiatrak 8cm , który wyciąga ciepłe powietrze z karty i temperatura spadła o 5-8 stopni). Na tą chwilę to jedyna gra, która tak obciąża mój komputer.

Link to post
Share on other sites

 

W tej chwili już nie mam z nią problemu, ponieważ temperatura karty spadła jak lekko zmodyfikowałem moją kartę

 

To już się nie wyłącza tak?

 

4 Gb spokojnie obsługuje Xp'ek ;)

 

Dopiero powyżej 4 już nie ogarnia. 

Link to post
Share on other sites

Wyłącza się przy TERA Online jak pisałem wyżej, ale gdy zmodyfikowałem kartę przy Drakensang Online ten problem zanikł. Więc problem jak występował przy grze TERA, tak dalej występuje ;)
Co do update'u gry, aktualizuje się ona zawsze przy włączeniu Launchera, więc nie ma możliwości, żeby jakaś aktualizacja została pominięta etc. Gra bez najnowszego update'u po prostu nie wystartuje.
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...